Tento diel by sa pokojne mohol volať iba Los Angeles, ale nebudem vo veciach vytvárať chaos 🙂 Je síce pravda, že za uplynulý týždeň sme sa ocitli aj vo Washingtone, ale nakoľko nie je na západnom pobreží, nechám si ho pre vás do predposledného dielu, ktorý vyjde 20. septembra. Ako som naznačil minule, cestu po západe USA sme zakončili v Los Angeles.

Airbnb.com

Verím, že každý, kto číta články o cestovaní, pozná tento web. Kto nie, nech sa hanbí 🙂 Vždy, keď sa spýtate na najlepšiu možnosť ubytovania, dostanete tip práve na www.airbnb.com. Ja som bohužiaľ doposiaľ nikdy nemal reálne možnosť tento spôsob bývania u iných ľudí využiť. Prvá skúsenosť prišla až teraz v pondelok. Štvrť Los Feliz, ulica Clayton Avenue a dom pána menom Von, ktorý sa stal našim prechodným bydliskom. Komunikácia s Vonom bola naozaj super, na moje správy odpovedal takmer okamžite a nemal problém ani s našim neskorým príchodom. Napriek tomu, že nebol v tom čase v meste, zariadil, aby bol niekto doma a privítal nás. Až po príchode sme zistili, že Von je homosexuál, ale poviem vám, dúfam, že niekedy ešte budem bývať v dome homosexuála 😀 Krásne štýlovo zariadený, všetko čisté, upratané, presne na svojom mieste.

Los Angeles House

Walk of fame

Plán na tri dni sme si rozdelili nasledovne, v pondelok sme chceli stihnúť veci v meste, ako Chodník slávy, Hollywood Sign, Downtown, Chinatown a proste klasiku. Naštudovali sme si teda, ako funguje v LA metro a mohli začať. Denný lístok na metro stojí 7 dolárov. K tomu ešte jeden dolár za čipovú kartu Tap Card, ktorú si buď dobíjate kredit, alebo si kupujete časové lístky. Okrem denného aj týždenný, mesačný, ročný, ale aj jednorázový. Ten stojí 1,75. Na Walk of fame sa odveziete červenou linkou na zastávku Hollywood/Vine, ktorá sa nachádza priamo pri hviezde Jennifer Lopez, ktorej, mimochodom, patrí hviezda s poradovým číslom 2500. Chodník sám o sebe je naozaj dlhý a odporúčam, ak nechcete zabiť prechádzkou a pozeraním na zem celý deň, si nájsť na internete hviezdy, ktoré chcete vidieť, prípadne si odfotiť, a podľa adresy ísť priamo tam. Ja som mal niekoľko adeptov, ale najdôležitejší bol pre mňa môj obľúbený herec Tom Hanks.

Walk of fame

Downtown + Chinatown

Neviem, či to spôsobil Labor Day, alebo nejaký iný faktor, ale celé mesto mi pripadalo prázdne. Voľné parkoviská, prázdne cesty a ulice, jednoducho nuda. Na základe tohto by som vám Downtown určite neodporučil, pretože okrem toho, že zíval prázdnotou, nie je tam nič extra k videniu. Chinatown sa na ten v San Franciscu nechytá, takže opäť môžete ušetriť čas.

Hollywood Sign

Asi najznámejší symbol mesta vás prekvapí. Ak sa k nemu nedostanete úplne blízko, čo v našom prípade nebolo možné nakoľko cesta bola uzavretá, bude vám pripadať naozaj malý. Nič veľkolepé, ako som si to predstavoval, som nevidel. Napriek tomu sme sa autom vyviezli ku Griffith Observatory, odkiaľ bol aspoň zaujímavý výhľad na mesto. Toto observatórium by malo každému hráčovi počítačových hier evokovať záverečnú misiu hry Mafia 2. Bohužiaľ dovnútra sme sa nepozreli, nakoľko práve v pondelok bolo zatvorené.

Griffith Observatory

Beverly Hills – Rodeo Drive

Keďže k nápisu sme sa poriadne nedostali, rozhodli sme sa, že si prezrieme aspoň nejakú civilizáciu v Beverly Hills. Teda aspoň populárny nápis a luxusnú ulicu Rodeo Drive. Neviem, či opäť zavážilo to, že mesto bolo prázdne ale nevidel som ani žiadne poriadne auto. Tešil som sa aspoň na Bugatti Veyron, ale dostalo sa mi „iba“ jednoho Ferrari, Rolls Royce a Bentley Continental. Inak samé BMW M4 a rôzne Mercedesy AMG. Každopádne sa určite po Rodeu prejdite, chlapi si pozrú autá a ženy aspoň luxusné obchody 🙂

Beverly Hills SIgn

Celý deň sme nakoniec zakončili v obchodnom centre Ontario Mills, kde som prvý krát za leto minul viac na veci pre sestru a priateľku, než pre mňa. Neviem, či mám byť smutný, alebo pyšný 🙂

Universal Studios

Jedna z hlavných atrakcií vám vytvorí jednoznačne celodenný program. Nakoľko sa nám nechcelo riešiť rannú dopravu a parkovanie, vybrali sme sa metrom. Opäť červená linka, avšak tento krát posledná stanica s jasným názvom Universal City/ Studio City. Vyjdete zo stanice a hneď cez cestu uvidíte nápis Studio Shuttle. Počkáte si na autobus, ktorý vás zadarmo odvezie až k parku v kopcoch. O návšteve celého Universal Studios vám príliš písať nebudem, pretože ak si  už raz kúpite lístok za 96 dolárov, mali by ste si názor urobiť sami. Rátajte však s čakacími dobami okolo 20-30 minúť. Preto choďte hneď ráno na The Simpsons Ride, keďže to je určite najpopulárnejšia atrakcia a každého fanúšika seriálu určite nadchne. Keď už tam budete, vyskúšajte aj jedlo v Krusty Burger. Je trošku drahšie, ale footlong hot dog Sideshow Boba bol fakt fajn 🙂

Krustyland

Santa Monica

Čo je na Los Angeles naozaj super, sú pláže. Strašne horúci piesok, ale za to úžasné vlny, do ktorých sa hodiť je skvelá zábava. Avšak predtým, ako sme sa zrelaxovali na prudkom slnku, sme si prešli promenádu na tretej ulici a najmä známe mólo, na ktorom napríklad končí legendárna Route 66. 

Celkovo ma LA trošku sklamalo, ale ak už sa rozhodnete sem ísť, určite sa povenujte plážam, nie len v Santa Monice, ale aj Venice Beach, alebo v Malibu. To sme bohužiaľ my nestíhali, pretože náš čakalo 300 míľ do Las Vegas. O celom tomto dni, ktorý sa dá nazvať prekliatym, som vám už napísal na Facebooku.

Bez názvu

Nakoniec však všetko dobre dopadlo, v požičovni sa nič neriešilo a tak sme mohli pokojne odletieť do hlavného mesta USA. Tu sme strávili dve noci a jeden celý deň. V sobotu popoludní sme autobusom pricestovali do New Yorku, kde takisto bývame cez Airbnb v Brooklyne. Počas nasledujúceho týždňa nás čakajú klasické veci, ako Times Square, Empire State Building, Socha Slobody, ale ja by som rád stihol aj trochu vychutnať atmosféru mesta bezcieľnymi prechádzkami, oddychom v Central Parku a podobne. Uvidíme, čo všetko sa nakoniec podarí. Vy sa o tom dočítate o týždeň v čase, keď už snáď budem úspešne naspäť v našom časovom pásme. Prešlo to rýchlo, ako každé leto. Verím, že posledných 7 dní bude príjemným zakončením celého cca 15 týždňového procesu.

Vy sledujte Tonychef fanpage na Facebooku, kam sa snažím hádzať foto ochutnávky miest, kde sa nachádzam. Ak ste však zvedavý na kompletné fotky, pozrite si môj album, alebo priebežne kontrolujte môj Instagram.

Takže všetci poctivo zdieľame a stretneme sa prostredníctom trinásteho dielu už o týždeň 🙂 Ďakujem a ak máte akékoľvek otázky, alebo potrebujete radu, alebo môj názor, pokojne píšte správy, komentáre, alebo maily 🙂

Predchádzajúce diely:

0. diel – Prípravy

1. diel – Tri dni v rozpakoch

2. diel – Smetiar

3. diel – Výplata

4. diel – Rutina

5. diel – Amigo

6. diel – 10 “pravidiel”

7. diel – Plány

8. diel – Odpočítavanie

9. diel – Konečne !

10. diel – Svadba

11. diel – Koniec ?

12. diel – West Coast I.