Keď spolupracujete s BMW a idete do Mníchova, prirodzene sa nemôžete vyhnúť návšteve Olympiaparku. Nielen kvôli olympijskému areálu, ako som spomínal minule. Nájdete tu aj miesta a budovy, ktoré by mal každý fanúšik bavorákov bezpodmienečne navštíviť. BMW Welt, BMW Werk, BMW Musem a BWM Headquarter´s. Každé označuje inú budovu v tesnej blízkosti ostatných. Mne sa však BMW Welt (Svet BMW) páči natoľko, že ním pomenúvam celú túto lokalitu. Prečítajte si o tom, čo vás čaká a neminie pri vašej návšteve.

Stanica Mníchovského metra, Olympiazentrum, nevedie iba k tomu, čo napovedá jej názov. Okrem Olympijského štadiónu sa tu nachádza aj miesto, ktoré musí navštíviť každý chlap, ktorý sa objaví v Mníchove. A pokojne aj každá druhá žena, keďže tie milujú luxusné autá minimálne rovnako ako my. Toto miesto je skutočným svetom BMW. Nájdete tu centrálu spoločnosti s múzeom BMW v tesnej blízkosti, hneď cez cestu jedna z množstva fabrík a nakoniec budova zvaná BMW Welt, ktorej meno rád používam pre celý tento bohatý komplex.

BMW Festival

Naša cesta do Nemecka nebola načasovaná náhodne. 10. septembra sa tu konal BMW Festival. Event zahŕňal niekoľko sprievodných podujatí, stretnutie BMW klubov z celej Európy, hudobné vystúpenia a podobne. Všetko zakončila akcia BMW Festival Night, ktorá sa konala na Olympijskom štadióne a vystúpili tam napríklad Simply Red.

Pre mňa úplne najväčší zážitok tohto dňa bol práve zraz fanúšikov. Tu ste mohli vidieť všetky modely od výmyslu sveta od skutočných veteránov až po najnovšiu M4. Zaujímavé bolo sledovať rôzne tuningové kúsky, custom kryty motorov a podobne. Všetko s cieľom urobiť zo svojho „cukríku“ unikátny kus. Napriek tomu, že bolo extrémne teplo (čo mi teraz naozaj chýba) a únava po troch predchádzajúcich dňoch sa prejavovala stále viac, odniesol som si skvelý vizuálny zážitok. Veď posúďte sami.

BMW Welt

Jedná sa o celoročne otvorené zákaznícke a výstavné stredisko značky. Primárnou funkciou tohto miesta je predaj áut, no využíva sa aj na rôzne výstavy, ako napríklad počas BMW Festivalu. Budova je slávna najmä svojou architektúrou, za ktorú získala niekoľko ocenení.

  • World Architecture Festival Award: Production – Barcelona
  • Preis des Deutches Stahlbaues – Meinz
  • RIBA European Award –  Londýn
  • Detail Prize 2009 – Innovation Steel – Mníchov
  • Wallpaper Design Award 2009: Best New Public Building -Londýn

Interiér budovy je rozdelený do niekoľkých častí, pre mňa najzaujímavejšia je však „Marina“. Tá je situovaná v centre objektu a určite neujde vašej pozornosti. Keď sa nové autá dokončia, umyjú a otestujú, odložia sa v automatickej skladovacej jednotke. Odtiaľ sa potom výťahom vynesú do Mariny, ktorá je známa ak ako „Premiéra“. Tu sa každý deň koná ceremoniál odovzdávania áut svojim novým majiteľom. Tí priletia do Mníchova, prevezmú si auto, môžu na ňom niekoľko dní jazdiť, následne odletia domov a BMW im ho tam doručí. Zaujímavý servis, však? 🙂

Pozrite si, aké skvosty sme mali možnosť tu vidieť počas našej návštevy. Srdce mi plesá 🙂

BMW Werk

Mníchovská fabrika, do ktorej ak sa chcete dostať na exkurziu, dajte si záležať, aby ste si rezervovali termín v dostatočnom predstihu. My sme na prvý pokus dostali odpoveď, že všetky termíny na 12. september sú obsadené. Veľká škoda, človek je zvedavý, ako prebieha výroba v takejto fabrike. Až v Legolande mi prišla správa, že by pre nás boli tri vstupy. Zvláštne, no potešili sme sa (vďaka Milan 🙂 ). Celá plant tour začina v BMW Welt, kde si pozriete spolu so skupinkou ďalších účastníkov krátky film. Bohužiaľ, neviem vám povedať, o čo v ňom ide, my sme vtedy riešili problém s lístkami. Dlhý príbeh. Sprievodca vám následne rozdá slúchadlá, aby ste vo výrobe lepšie počuli, čo on hovorí do mikrofónu.

Je mi strašne ľúto, že sa tam nemohlo fotiť, pretože inšpirácie na materiál by bolo fakt dosť. Od počiatočných lisov karosérií, cez lakovanie, inštaláciu palivových systémov, interiérov a podobne. Počas prehliadky nachodíte viac ako 4 kilometre, trvá asi dve hodinky. Od sprievodcu, pre ktorého je toto iba part-time job, sa dozviete naozaj veľa zaujímavých informácií. V Mníchove vyrába BMW modely 3 a 4. Denne sa vyrobí približne tisíc áut, ktoré sú všetky už vopred predané, takže nehrozí, že vznikne prebytok.  Celá tour je plná zaujímavých vedomostí, vidíte v práci dokonale naprogramované roboty, ale aj ľudí, ktorí pracujú až vo finálnych fázach skladania áut. Je ťažké si všetky poznámky zapamätať, keďže mobily sú zakázané, resp. pre pokoj prehliadky som ho nechal vo vrecku 🙂 Lístky však stoja asi 9€, takže je tento zážitok dostupný každému, kto sa v Mníchove ocitne. Určite si to nenechajte ujsť.

Dovidenia nabudúce

Dva mesiace mi trvalo spracovať články z roadtripu BMW – Späť ku koreňomPráve ste sa však dočítali na koniec posledného z nich. Bol to úžasný zážitok, za ktorý som vďačný a budem naň rád spomínať 🙂 Pripomeňme si ostatné články 🙂 (Pokračovanie nižšie)

Innsbruck – Mesto v lone rakúskych Álp

Zámok Neuschwanstein – Zaslúži si titul „najslávnejší zámok na svete“?

Legoland Deustchland – Ako som si splnil detský sen

Mníchov nie je len Oktoberfest. Čo si nenechať ujsť?

Allianz Arena – najmodernejší štadión v Európe je na skok od nás

Mojimi očami: BMW 220d xDrive

Roadtripy ma bavia, pretože spájajú viacero vecí, ktoré milujem a to najmä cestovanie a autá. Momentálne ma časovo vyťažuje najmä nová práca, ale keď prejde táto hnusná zima a ja si trochu zvyknem na pracovné tempo, rád by som sa vydal na ďalšiu cestu niektorým európskym regiónom. O tom sa však určite včas dozviete 🙂 Ako bonus z našej poslednej cesty nájdete čoskoro na mojom Facebooku Tonychef krátky videoreport zo všetkých miest, ktoré sme navštívili 🙂 Ak máte otázky k tomuto článku, alebo ktorémukoľvek inému, poteším sa vašim otázkam 🙂

Do konca roka vám samozrejme ešte prinesiem niekoľko článkov, no budú sa týkať iných tém, napríklad marketingu, keďže sa mi zberajú články a témy, ktoré píšem pre náš agentúrny blog daren&curtis.

Ďakujem, že čítate a ďakujem aj ak sa rozhodnete zdieľať 🙂 Pretože vďaka tomu má pre mňa zmysel písať 🙂