Pred pár dňami som vám napísal o prvej zastávke roadtripu BMW-Späť ku koreňom, ktorou bolo rakúske mesto Innsbruck. Strávili sme tam cca 18 hodín a vydali sa na miesto, od ktorého som najmä ja očakával veľa. Zámok Neuschwanstein v Bavorsku videl aspoň na fotke už asi každý. Počul som aj reči, že niekomu pripomína slávny hrad z loga spoločnosti Disney. Najslávnejší zámok sveta, ako Neuschwanstein označujú, je jednoznačne očarujúci, no nie všetko bolo úplne super. Z akého dôvodu? Zistíte v ďalších riadkoch.

Nasledujúci odstavec si prečítajte veľmi pozorne a na konci vám vysvetlím prečo 🙂

Stavba zámku začala v roku 1869 a nebola nikdy dokončená. Bavorský král Ludwig II. považoval tento projekt za pamätník stredovekej kultúry, ktorú si veľmi ctil a snažil sa ju napodobniť. Postavený a zariadený bol zámok v stredovekom štýle, no využité boli aj v tej dobe najmodernejšie technológie. V blízkosti Neuschwansteinu je stredoveký zámok Hohenschwangau, ktorý patril Ludwigovmu otcovi Maximilánovi. Ten ho prerobil do gotického štýlu, no napriek tomu sa práve tu Ludwig dostal k vášni k stredoveku.

Ludwig II. sa stal kráľom v roku 1864 už ako 19-ročný, no o dva roky musel ustúpiť svoje kráľovstvo nadvláde Pruska, čo zvládal veľmi ťažko. Uzavrel sa do svojho vlastného sveta, v ktorom bol neohrozeným kráľom Bavorska, a mohol teda žiť ako stredovekí absolutistickí panovníci. Takto vznikla myšlienka stavby honosného sídla, ktoré vyčnieva nad krajinou naokolo, a kde sa môže ukryť pred okolitým svetom. Úprimne, celý zámok je takmer kopírkou ďalších zámkov, ako Wartburg či spomínaný Hohenschwangau. Ludwig však trval na tom, že chcel všetko ešte lepšie a veľkolepejšie. Možno aj to je dôvodom, prečo nikdy nestihol vidieť svoj životný sen bez lešenia.

Ludwig II. sa kvôli svojmu zámeru dostal do obrovských finančných problémov, čo viedlo k tomu, že mu banky zabavili majetok. Následne ho vláda vyhlásila za blázna a zavrela do ústavu na jazere Starnberg, kde 13. júna 1886 zomrel. Do 1. augusta toho roku, kedy zámok sprístupnili verejnosti, žiadna cudzia noha nevstúpila do vnútra stavby. Názov Neuschwanstein dostal zámok tiež až po jeho smrti.

https://www.instagram.com/p/BKGq-9Qj4A-/?taken-by=tonydubravec

Ešte raz poviem, Neuschwanstein je nádherný zámok, ktorý určite stojí za to vidieť, vyšlapať si pol hodinovú cestu na hradný kopec, vojsť na nádvore a samozrejme fotiť. Ak ste si však prečítali prechádzajúci odstavec, dozvedeli ste sa ešte viac než počas pol hodinovej tour po zámku, ktorá stojí 12€. Okrem toho tu samozrejme nemôžete nič fotiť, vyšlapete zbytočne obrovské množstvo schodov a prehliadka vám neponúkne nič výnimočné, okrem jedného pekné výhľadu, ktorý nájdete na fotke v galérii. Ak sa ešte nenecháte zlanáriť na polotovarový obed v reštaurácii pod hradom za 15€, môžete spolu ušetriť až 27€, ktoré určite dokážete využiť plnohodnotnejšie. Okrem toho ušetríte aj nejaký ten čas, ktorý radšej strávte napríklad piknikom pri niektorom z okolitých jazier – Alpsee, Forgensee či Bannwaldsee. Prípadne, ak sem prídete okolo obeda, v podvečer ešte môžete byť v Augsburguo ktorom sme ani netušili, akým pekným mestom je. Tu sme inak aj prespávali pred ďalšou zastávkou nášho roadtripu v hosteli Ubernacht Hostel, kde sme mali izbu pre troch asi za 19€ na osobu a noc.

Tí, ktorí sledujete môj Facebook Tonychef, tak viete, že našou ďalšou zastávkou bol Legoland Deutschland, jeden z troch Lego parkov v Európe. O ňom si budete môcť prečítať snáď už v nedeľu (dnes je streda). Zatiaľ si prečítajte ešte o Innsbruckupozdieľajte články so svojimi priateľmi, prípadne mi napíšte váš feedback do komentárov 🙂

P.S. Ak pôjdete po našej trase, tak cestou z Innsbrucku na Neuschwanstein natrafíte na úžasnú atrakciu, kde sa určite zastavte. Volá sa Highline179 a prečítať si o nej môžete tu.