Mníchov, mesto kde sa zrodila značka BMW, jedna z troch slávnych predstaviteľov nemeckého automobilizmu. Sem som sa chcel vydať už veľmi dlho a keď som tak s Peťom premýšľal, kam si spraviť výlet, mal som jasno. Avšak roadtrip BMW – Späť ku koreňom nemohol byť len o ceste do Mníchova a po dvoch dňoch späť. Preto sme navštívili aj krásne alpské mesto Innsbruckbavorský zámok Neuschwanstein LegolandV hlavnom meste Bavorska sme mali stráviť približne štyri dni a program bol bohatý. Bohužiaľ sme nestihli úplne všetko, no čo si nenechať ujsť vám dokážem povedať aj po pár dňoch 🙂 Príjemné čítanie.

Mníchovská radnica

Keď do Googlu zadáte Mníchov, minimálne na 90% obrázkov bude zobrazená tamojšia radnica. Je to jednoducho ikona mesta, určite najznámejšia stavba v meste. Musím povedať, že právom. Keď sme vystúpili z metra na Marienplatz priamo pred radnicou, bol som ohúrený. Nádherná architektúra ešte krajšej budovy v najväčšom centre mesta. Celkovo ponúka Mníchov veľa krásnych budov a má veľmi príjemnú atmosféru.

https://www.instagram.com/p/BKLZkKQjaWx/?taken-by=tonydubravec

Nákupy

Do veľkých miest v Európe sa oplatí chodiť aj za nákupmi. Ceny rovnaké ako u nás, no v krásnom prostredí. O možnostiach výberu nehovoriac 🙂 Všetky značky od New Yorkeru, Zary, H&M, Footlockeru až po Louis Vuitton, Gucci a podobné luxusné skvosty 🙂 Tie prvé nájdete všetky na Kaufingerstrasse od Marienplatz smerom ku Karlsplatz. Tie druhé zasa na Maximilianstrasse, kde ženy budú v úžase pri pohľade do výkladov a muži zasa na cestu, kde jazdia auta primerané úrovni odevných značiek. Ak si chcete nakúpiť kedykoľvek počas 24 hodín, skúste Galeria Kaufhof, kde nájdete dovolím si povedať doslova VŠETKO. Pozor ale na zákon, „vďaka“ ktorému si v nedeľu nekúpite nič. Zavreté sú obchody, supermarkety, pouličné stánky so suvenírmi. Výnimku samozrejme tvoria reštaurácie, kaviarne a fast foodové reťazce.

BMW Welt

Ako som spomenul v úvode, Mníchov je mestom, kde vznikla slávna značka BMW, ktorá kedysi vyrábala letecké motory, počas vojny aj napríklad kuchyňské pomôcky. V bývalom olympijskom areáli sa nachádza centrála BMW, BMW Museum, BMW Werk (fabrika) ako aj BMW Welt, čo je budova, kde nájdete celoročné expozície, začínajú tu plan tours a konal sa tu aj BMW Festival. Ten bol zorganizovaný pri príležitosti stého výročia značky a zahŕňal mnoho aktivít. O celom areáli sveta BMW ako aj o tomto festivale sa dočítate  v samostatnom článku.

Olympiapark

Ak hľadáte relax a zároveň aj program na pár hodín, vyberte sa do Olympiaparku. Areál okolo olympijského štadióna ponúka všetky možné druhy oddychu, vrátane bicyklov, korčúl, tenisu, olympijského plaveckého bazénu, plavieb po jazere, či pikniku na množstve trávnatých plôch. Samotný štadión bol postavený pre Letné olympijské hry 1972, no konali sa tu aj futbalové Majstrovstvá sveta 1974 a Majstrovstvá Európy 1988. Štadión je známy svojim netradičným krytím z plexiskla. Príležitostne sa využíva dodnes, najmä na koncerty. Vystúpte na stanici metra Olympiazentrum a vydajte sa preskúmavať okolie.

Allianz Arena

Jeden z najmodernejších futbalových štadiónov v Európe stojí v severnom Mníchove od roku 2005. Je domovom slávneho FC Bayern Mníchov. Nájdete tu fanshop, klubové múzeum, reštauráciu, ale aj najväčší parkovací dom v Európe s kapacitou 10500 miest. My sme boli na prehliadke štadióna a múzea. Keďže je ale Bayern môj životný klub, napísal som vám o tom v samostatnom článku, kde sa dozviete niekoľko zaujímavostí aj keď nie ste fanúšikmi futbalu.

Doprava

Dopravná infraštruktúra Mníchova je vďaka metru na vysokej úrovni. Rovnako ako v Berlíneaj tu jazdia vlaky S-Bahn a U-Bahn. Vo všeobecnosti platí, že U-Bahn jazdí v rámci mesta a S-Bahn aj do okolitých miest. V centre funguje ako klasické metro a mimo mesta jazdí po železničných tratiach. Má 9 liniek. U-Bahn je potom vnútromestská sieť siedmych liniek. Cestovné na jeden deň v rámci mesta stojí 6-7€, no ak si kúpite skupinový lístok pre 2-5 osôb, zaplatíte spolu iba 12,20€. V meste samozrejme jazdia aj autobusy a električky, no osobne som ich vôbec nevyužil.

Iné

Mníchov samozrejme neponúka iba to, čo som vám napísal. To sú iba moje zážitky z tých štyroch dní. V meste je nespočetne veľa múzeí, galérií, ale aj parkov. Navštívte npríklad zámok Nymphenburg, prejdite si Anglické záhrady, ktoré sa nazývajú aj mníchovským Central parkom (sú dokonca väčšie). Ak hľadáte inšpiráciu, čo robiť alebo vidieť v Mníchove, nechajte sa inšpirovať Tripadvisorom.

Ubytovanie v Mníchove hľadajte cez Booking.com alebo AirbnbMy sme bývali v Smart Stay Hostel v blízkosti stanice metra Goetheplatz za 19€ na osobu a noc.

Do Mníchova sa určite chcem niekedy vrátiť. Je to krásne mesto, ktoré ma dostalo. Jeho blízka dostupnosť je iba príjemný bonus. Ak ste v Mníchove boli a máte nejaké zaujímavé tipy na miesta, ktoré som nestihol navštíviť, napíšte mi o nich do komentárov a budem sa nimi pri ďalšej návšteve inšpirovať. Samozrejme, ak máte otázky, bude mi potešením vám s čímkoľvek pomôcť.

Verím, že vás článok nakopol a toto blízke veľkomesto v dohľadnej budúcnosti navštívite. Ja sa budem tešiť na vaše zážitky, fotky, videá a čokoľvek. Ak sa vám nový diel blog z roadtripu do Nemecka páčil, sharenite ho svojim kamarátom na sociálnych sieťach. Prípadne mi hoďte like na Facebook Tonychef alebo follow na InstagramZa odmenu vám čo najskôr doručím ďalší článok o nejakom zaujímavom mieste.