Čo by som bol za fanúšika futbalu, keby som v Mníchove vynechal návštevu štadiónu Allianz Arena. Okrem toho, že ide o momentálne najmodernejší štadión v Európe, je aj domovským stánkom môjho srdcového klubu, FC Bayern Mníchov. Vlastne už dlho som túžil sa na štadión dostať a aj keď sa počas našej návštevy nehral domáci zápas, práve vysvietená aréna bola jedným z hlavných dôvodov, prečo bol Mníchov cieľom roadtripu BMW – Späť ku koreňom. Prečítajte si teda, či návšteva naplnila moje náročné očakávania, čo zaujímavé sa na prehliadke dozviete a ako to ovplyvnilo môj vzťah k Bayernu.

Bayernu Mníchov fandím asi od 10 rokov, od čias slávneho brankára Olivera Kahna. Keď som ako malý chlapec chcel byť futbalovým brankárom, on bol mojou modlou. Nezabudnem na ten pocit, keď som raz počas letných prázdnin na Šumave, kúsok od nemeckých hraníc, našiel v obchode jeho dres. Nosiť ho pre mňa znamenalo veľmi veľa, najmä keď u nás bol v tom čase obrovský problém sa k dresom dostať. Odvtedy teda začala moja náklonnosť k tímu, začal som sledovať hráčov, zápasy, všetky vydania FIFA som hral za Bayern. Až sa nakoniec v dospelosti dostavila túžba pozrieť sa na štadión.

https://www.instagram.com/p/BKNfCMCjUEl/?taken-by=tonydubravec

Keď som mal 15 a prvýkrát som bol v Anglicku, boli sme na prehliadke Old Traffordu. Vedel som teda, čo asi môžem od Allianz Arena očakávať a teda bolo sa načo tešiť. Lístky na prehliadku sme si kupovali cez internet na konkrétny čas. Spolu s návštevou klubového múzea stáli 19€. Vstup do múzea nie je viazaný na konkrétny čas, ale iba na dopoludnie alebo popoludnie. Dokopy vám to zaberie asi 2,5 hodiny. Tri aj s obedom 🙂

Štadión sa nachádza na severe Mníchova, dostanete sa sem modrou linkou metra, zastávka Fröttmaning. Zastávka je všade v metre označená ikonkou futbalovej lopty, takže sa nemôžete pomýliť. Keď vystúpite z vlaku, arénu vidíte hneď, no ešte si dobrý kúsok odkráčate, než sa dostanete k vstupným turniketom. Tie sú mimo zápasov stále otvorené, takže môžete kedykoľvek nakúpiť vo fanshope alebo sa najesť v Arena Bistre.

Prehliadka začína na konci bistra, kde vás v konkrétny čas vpustia do útrob štadiónu. Naša začala o 12:15, prišli dvaja sprievodcovia, ktorí si nás rozdelili do dvoch skupín. Keďže na náš čas tam bolo aj niekoľko otravných detí s rodičmi, ktorým to bolo úplne jedno, zaradili sme sa do druhej skupiny. Ujal sa nás prísne vyzerajúci, no sympatický pán, na ktorého meno si však nedokážem spomenúť.

Začali sme, ako inak, na tribúne, kde nám predstavil najskôr základné čísla ohľadom kapacity, roku výstavby, ceny, výšky prenájmu skyboxov a VIP lóží. Takže, Allianz Arena bola postavená v roku 2005 s počtom miest 75000. Zaujímavé je, že štadión je od svojho otvorenia vypredaný na všetky domáce zápasy Bayernu. Aj to je jedným z dôvodov, prečo bol splatený o 16! rokov skôr. Výstavba stála spolu 340 miliónov eur. Ak niekoho zaujíma, v akých výškach sa pohybujú ceny za prenájom skyboxov, je to v tisíckach eur na sezónu, pričom minimálny prenájom je na 5 rokov. Výhodou však je, že do svojho boxu máte prístup počas celého roka, takže si tu môžete organizovať oslavy či pracovné stretnutia. VIP lístky vychádzajú na sezónu v päťciferných sumách a v cene máte aj catering počas zápasov.

Naša ďalšia cesta viedla do útrob štadióna. Šatne, press centrum, tunel, kde sa stretávajú tímy pred zápasom a spolu vychádzajú na ihrisko. Zaujímavosťou je, že sa vychádza z podzemia, kedy sa zdvihne plošina zabudovaná v trávniku. Všetky tieto miesta nájdete v galérii o kúsok nižšie. Celá prehliadka trvá asi hodinu a končí vonku pri štadióne, kde vám sprievodca ešte ukáže kúsok fólie, v ktorej je štadión „obalený“, čo je teda fascinujúce. Fotku tiež nájdete v galérii.

Ubytovanie v Mníchove hľadajte cez Booking.com alebo Airbnb.

Po prehliadke sme sa teda vybrali ešte do múzea. To bol pre mňa rovnako silný zážitok. Keď som videl všetky tie expozície, ktoré mi pripomenuli, akému slávnemu klubu fandím, bol som miestami dojatý. Svoj priestor tu má samotná Allianz Arena, Franz Beckenbauer, všetky vyhraté trofeje, tripple z roku 2013, ale napríklad aj zaujímavá sekcia, ktorá približuje život profesionálneho futbalistu so všetkým, čo k tomu patrí. Darmo by som vám opisoval všetko, čo tam uvidíte, každý fanúšik si to musí zažiť sám a vybrať si, čo ho bavilo najviac. Prehliadka múzea následne končí samozrejme vo fanshope a to je skutočne miesto, kde som chcel zaplakať, že si nemôžem dovoliť kúpiť všetko 🙂

Allianz Arena je niečo, čo by som odporučil každému, kto kedy aspoň počul o futbale. Klubové múzeum je už potom miesto, ktoré zaujme hlavne fanúšikov Bayernu. Pre mňa celý čas strávený na štadióne znamenal veľmi veľa a fakt dúfam, že sa sem čoskoro vrátim aj na zápas zažiť atmosféru vypredaného 75 tisícového hľadiska. Nespomenul som, že lístky na zápasy stoja od 35 do 70€ a okolo stovky na Ligu Majstrov.

Ak som nespomenul niečo, čo vás zaujíma, pokojne sa ma spýtajte v komentároch. Prečítajte si aj ostatné články z mojej poslednej spolupráce s BMW Slovensko.

Innsbruck – Mesto v lone rakúskych Álp

Zámok Neuschwanstein – Zaslúži si titul „najslávnejší zámok na svete“?

Legoland Deustchland – Ako som si splnil detský sen

Mníchov nie je len Oktoberfest. Čo si nenechať ujsť?

Z roadtrip BMW – Späť ku koreňom vám prinesiem ešte dva články, o BMW Welt a o samotnom aute BMW 220d. Všetko nakoniec ukončíme videom, ktoré vznikalo počas našich takmer 2 tisíc kilometrov na cestách. Ďakujem, že články čítate, že ich zdieľate, že lajkujete príspevky na Facebooku InstagrameVeľmi si to vážim a určite s tým neprestávajte 🙂

https://www.instagram.com/p/BKOlkGwjD6i/?taken-by=tonydubravec