Šéfkuchár bez čapice, Jamie Oliver, okrem toho, že je známym vďaka jeho televíznym programom a kuchárskym knihám, je samozrejme aj podnikateľom v reštauračnom biznise. Jeho najznámejšia reštaurácia Fifteen v Londýne pomáha znevýhodneným deťom, ktoré majú častokrát problémy s alkoholom alebo drogami, začleniť sa do spoločnosti a stať sa úspešnými kuchármi. Avšak najväčšia sieť viac ako 60 reštaurácii má názov Jamie`s Italian a 20. mája pribudla pobočka v Budapešti, ako prvá v regióne strednej a východnej Európy. Z minulého blogu viete, že som mal vďaka MINI Slovensko možnosť sa tam pred pár dňami pozrieť a ochutnať ich menu. Aké to bolo? Čítajte

O Jamie`s Italian

Veľa ľudí sa pýta, prečo Jamie, britský kuchár, od roku 2005 držiteľ Rádu britského impéria s titulom Sir, rozširuje sieť talianských reštaurácií. Je to preto, že už od svojich začiatkov v kuchyni bol prepojený s talianskou gastronómiou. Jeho učiteľom bol Gennaro Contaldoktorého doteraz považuje za svoju veľkú inšpiráciu, objavil sa vo viacerých jeho televíznych programoch a dokonca je súčasťou celého biznisu okolo týchto reštaurácií. Zároveň Jamie tvrdí, že od malička mu je najbližší taliansky spôsob života – láska, vášeň a zápal pre jedlo, rodinu a život ako taký, to je to čo má v sebe každý Talian bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza, či je bohatý alebo chudobný. Preto aj Jamieho krédom je „dobré jedlo pre každého“. Poslaním siete reštaurácii je teda priniesť zákazníkom dostupné jedlo v krásnom prostredí, z kvalitných lokálnych potravín. Všetky recepty pochádzajú priamo od predstaviteľa tejto značky a akákoľvek zmena či inovácia, ktorú by napríklad šéfkuchár chcel priniesť, musí byť Jamiem schválená.

Oliverov tím takisto stojí za celým dizajnom reštaurácie, ktorý sa vždy prispôsobuje lokalite podniku, architektúre mesta a podobne.Trvalo približne štyri mesiace, kým bol interiérový návrh pripravený, dizajnéri navštívili Budapešť, kde strávili niekoľko dní a nasávali atmosféru, ktorej potom zariadenie priestoru prispôsobili.

Čo sa týka dodávateľov, celá budapeštianska reštaurácia ich má iba päť. Jeden z nich dodáva čerstvé potraviny ako mäso, ovocie a zeleninu. Všetci sú lokálni, avšak napríklad olivy osobne pre Jamieho reštaurácie pestujú v Taliansku. Proces výberu dodávateľov taktiež zabral niekoľko mesiacov, keďže musia spĺňať náročné kvalitatívne požiadavky, vlastniť rôzne bio certifikáty a podobne. Keď nám Emese Juhasz, marketingová riaditeľka Zsidai Group, ktorá značku Jamie`s Italian zastupuje v Maďarsku, Rakúsku, Česku, Slovensku a v južnom Nemecku, rozprávala o všetkých týchto podmienkach a procesoch, bolo vidno, že Jamie Oliver je obrovský profesionál a záleží mu na to, aby všetko, čo nesie jeho meno spĺňalo iba tie najprísnejšie kritériá.

jamie`s italian, budapest, tonychef, hungary

jamie`s italian, antipasti, budapest, hungary, tonychef

O jedle

lunch, jamie`s italian, budapest, hungary, tonychef

My sme mali možnosť vyskúšať si prierez celým menu od predjedál, cestovín, hlavných jedál, až po dezerty. Vyskúšali sme aj espresso vlastnej značky kávy, ktorú si Zsidai Group vybudovali. Kvôli tomu, aby mohli v reštaurácii ponúkať svoju značku kávy, museli Jamieho presvedčiť, že sú špičkou v rámci maďarských priažiarov. Úprimne, mne moc nechutilo 🙂 Reštaurácia ponúka v menu aj pizzu, ktorú si však tiež museli u Jamieho „vydupať“ a presvedčiť ho, že ľudia v našich končinách ju v talianskej reštaurácii očakávajú. Zaujúmavé je, že podmienkou v každej Italian reštaurácii je otvorená kuchyňa, kam sa hostia môžu pozrieť 🙂 Poďme však k tomu, čo sme vyskúšali, v skratke to však boli mäsité aj bezmäsité predjedlá, asi šesť druhov cestovín (cestoviny sa vyrábajú priamo v reštaurácií pred očami hostí), štyri hlavné jedlá (vrátane burgrov) a ukážku dezertov. Takmer tri hodiny skvelého jedla, to ja môžem 🙂 Čo bolo pre mňa teda najlepšie?

Predjedlá

mozzarella, jamie`s italian, budapest, tonychef

Vegetariánske predjedlá 🙂 Výborná mozzarela 😉

Predjedlá sú servírované na efektných drevených podnosoch, ktoré sú tematicky podložene konzervami paradajok. Pod tieto podnosy si napríklad môžete odložiť pohár s vodou a šetriť tak miesto na stole 🙂 V mäsitej verzii dostanete napríklad originálne proscuitto, salámu fennel, či pistáciovú mortadellu. V zeleninovej verzii stojí za zmienku najmä mätovo-hrášková salsa. V oboch prípadoch dostanete skvelú mini mozzarelu, marinovanú zeleninu, či plátky pecorina so sladkou chilli omáčkou. Cena 2980/2760 forintov (9,6/8,9€) na osobu.

jamie`s italian, budapest, tonychef

Lahodný syr pecorino so špeciálnou sweet chilli omáčkou pripravenou pre túto reštauráciu 🙂

Špagety carbonara

Nie je žiadne tajomstvo, že špagety carbonara sú jedným z mojich obľúbených jedál, preto som sa veľmi tešil, že ich môžem vyskúšať z rúk profesionálov. Musím, neskromne povedať, že moje mi chutia viac (keď sa podaria, čo bohužiaľ nie je vždy), nakoľko ich robím bez smotany, ako treba. Tu jej trošku bolo, ale chápem to z dôvodu, že carbonara omáčka musí ísť okamžite po dokončení na tanier, inak sa z jedla stanú obyčajné suché cestoviny s vajíčkom a to predsa nechceme 🙂 Tak či onak, s pančetou chutili výborne a pokojne by som si ich z menu vybral znova. Cena 2640 forintov (8,5€).

Chicken Cacciatore

Takto znie oficiálne názov z menu, ktorý neviem preložiť. Ide o grilované kuracie stehno (naozaj bolo cítiť dymom, čo veľmi pridalo na pôžitku) na cesnakovej ciabatte s ragú z paradajok a červeného vína, to všetko posypané rukolou a parmezánom. Vyzeralo to veľmi jednoducho a nebál by som sa to ponúknuť priateľom počas letného grilovania 🙂 Cena 3140 forintov (10€).

IMG_3366

Dezerty

Nie som príliš na sladké, aj keď tak nevyzerám 🙂 No nemohol som si nechať ujsť dezerty a neoľutoval som. Výborné čerstvé jahody, malinové chutney, domáca zrmzlina, chutný čokoládový lavacake, to dalo krásnu bodku za celým zážitkom. Ceny okolo 1400 forintov (4,50€).

deserts, jamie`s italian, budapest, tonychef

Stojí to za to?

Určite áno. Ponuka je cenovo dostupná, reštaurácia je v krásnom historickom prostredí v blízkosti hradu, napriek tomu má atmosféru moderného mestského podniku. Bez premýšľania sem môžete prísť s partnerom, priateľmi, či rodinou a odídete spokojní 🙂 Ak chcete rezerváciu, skúste šťastie onlineale rezervovať sa dá iba 20% stolov v reštaurácii, takže skôr asi pochodíte osobne. Napríklad jún je už teraz vybookovaný 🙂 Každopádne určite si to pri návšteve Budapešti nenechajte ujsť 🙂

Menu

Menu

Som rád, že ste sa mojou „recenziou“ prelúskali až na koniec a budem ešte radšej, ak budete článok zdieľať, prípadne si kliknete na moje profily na Facebooku Instagrame, kde sa častokrát dozviete najaktuálnejšie informácie o mne. Do čítania, priatelia 🙂