Myslím, že je úplne prirodzené, že keď niečo robím, chcem to robiť stále lepšie. Keď sa teraz pozriem napríklad na články, ktoré som písal pred pár rokmi, alebo na začiatku tohto blogu, je to úsmevné a cítim výrazný progres. Samozrejme, že sa človek veľa naučí už skúsenosťami, ale veľa pomôže aj sledovať tých najlepších v tom, čomu sa venuješ. A presne o tom je tretí diel seriálu Zamudruj si.

Mať vzory je dôležité

Nemyslím vzory ako rodičov, priateľov, ktorí nás ovplyvňujú celý život. Myslím ľudí, osobnosti, ktorých práca je vám sympatická a hovoríte si pri nich, že „tento to robí fakt dobre“. Nemusia to byť nevyhnutne iba známi a úspešní ľudia. Ja som našiel ľudí, ktorí sú mi inšpiráciou aj v blízkom okolí. Pracoval som s nimi na rôznych veciach a vždy ma to výrazne posunulo, začo som im vďační.

Nie je dôležité, či ste umelec, športovec, obchodník, podnikateľ, bloger alebo rozmnožená osobnosť ako ja 🙂 Vždy sa pozerajte na to, ako to robia tí najlepší. Som marketér, preto sledujem najvýznamnejšie osobnosti a agentúry z marketingového prostredia. Robím nekomerčné projekty, tak sa snažím mať prehľad v tom, kto a ako ich robí tiež.

Keď som robil eventy a myslel som, že s nimi budem podnikať, sledoval som najlepšie eventové agentúry. Ako komunikujú, aké projekty robia. To, že to podnikanie nevyšlo už viete, ale vždy som sa sústredil len na to, aby sme to robili dobre.

Prečítajte si o tom, prečo sa vôbec netreba báť zlyhaní

https://www.instagram.com/p/BPAkYUoDzTw/?taken-by=tonydubravec

Rovnako to bolo aj keď som začal blogovať. Najskôr to bolo také veľmi spontánne, ale postupne som pochopil, že ak sa tomu chcem venovať aktívne, musí to mať nejakú úroveň. Začal som čítať viac blogov, sústredil sa na najlepších blogerov, na ľudí, ktorí majú meno. Veľa som sa naučil, veľa som vďaka nim zmenil na svojej práci a hlavne som pochopil to úplne najdôležitejšie.

„Ani ten najúspešnejší človek pre mňa inšpiráciou nebude, ak mi nie je blízky jeho štýl a osobnosť“

Možno to vyzerá, že si oponujem, ale práve naopak. Odfiltroval som to, čo mi je blízke, čo ma oslovilo a čo nie. Dnes už čítam iba hŕstku z nich. Neobľúbil som si niekoho len preto, že má najlepšie čísla, alebo je najznámejší.  Posunulo ma veľakrát práve to, že to chcem robiť inak aj za cenu, že to nebude úspešné. Pretože mať svoju originálnu identitu, za ktorou si stojíte, je jediná, dlhodobo udržateľná cesta.

zamudruj si, inspiracia, motivacia, tonychef, tony dubravec, blog, bloger

Inšpiruj sa, ale nekopíruj

Veľmi tenká hranica je medzi tým, kedy ťa niekoho práca inšpiruje či posúva vpred, a tým, kedy niekoho nechutne napodobňuješ bez akéhokoľvek vlastného vkladu. Keď sme v septembri 2016 prednášali na konferencii Jump Slovenskomoja kamarátka a spoluzakladateľka združení Mladá Sereď a KC PRIESTOR, Mirka, povedala vetu, ktorú by si si mal zapamätať, ak stále premýšľaš nad nejakým geniálnym nápadom, ktorým prerazíš.

„Nemusíš objavovať Ameriku. Stačí robiť veci inak a lepšie“

A presne o tom to je. Hovorí sa, že všetko už bolo vymyslené a uspieť je nemožné. Ale na úspech nepotrebujeme prevratný vynález ani superliek. Stačí zistiť, čo nás baví a robiť to dobre. Robiť to tak dobre, ako tí najlepší, ale po svojom. Pretože práve to, že sme každý iný, nám môže pomôcť dosiahnuť úspech v čomkoľvek. Nakoniec, aj samotný úspech vnímame každý inak 🙂

Páči sa vám Zamudruj si?

Robiť seriál, ktorý bude inšpiratívny, ale nie klasickým klišé spôsobom, je pomerne náročné. Denne vidím, stovky citátov a múdrostí od ľudí, ktorí sa buď skrývajú za nejaké stránky, alebo si ich niekde prečítali a prezentujú ich za svoje. Všetko, o čom píšem ja, som sa naučil počas niekoľkých rokov práce na všetkom možnom aj nemožnom, s ľuďmi možnými aj nemožnými, úspešne aj neúspešne. Aj hosťujúcich autorov vyberám podľa toho, kto osobne inšpiruje mňa a verím, že na základe životných skúseností má čo povedať aj vám. Tak to bolo aj s Milanom Bardúnom, ktorý napísal minulý diel, a jeho blog BezMapy.sk bol pre mňa inšpiráciou od začiatkov môjho blogovania.

Zaujíma ma však váš názor na tento seriál. S akými pocitmi čítate články, aký vplyv na vás majú a čokoľvek, čo by ste k nim chceli povedať. Napíšte mi komentár, e-mail, alebo správu, poteším sa akémukoľvek feedbacku 🙂 Ak sa vám seriál alebo aj iný môj obsah páči, najlepšie urobíte, ak sa prihlásite do newslettra. Potom vám určite neujde žiadny článok 🙂