Ako tak sledujem rôzne online diskusie cestovateľov, z Paríža sa stal druhý New York. V zmysle, že buď ho miluješ, alebo nenávidíš. Ja som bol v Paríži dvakrát a dúfam, že sa vrátim, takže je asi jasné, do ktorej skupiny patrím. Tento článok som sa chystal napísať tak dlho, až som medzitým Paríž absolvoval druhýkrát. Konečne je to však tu. Paríž a sprievodca tým naj, čo mesto ponúka.

Ako z letiska?

Paríž má tri letiská – Charles de Gaulle, Orly a Beauvais. Najjednoduchšie sa dostanete s Ryanairom z Bratislavy alebo Viedna práve na letisko Beauvais. Letenku som kupoval s polročným predstihom za 65€, čo môžete považovať za dobrú cenu, aj keď pri akciách to ide aj lacnejšie.

Po prílete stačí nasledovať dav, ktorý vás s najväčšou pravdepodobnosťou privedie na miestnu autobusovú stanicu, odkiaľ sa dostanete do mesta, ktoré je vzdialené asi hodinu a štvrť cesty. Spiatočný lístok na autobus stojí 34€ a konečná zastávka je Porte Maillot pri Kongresovom Paláci. Tu prejdete pár sto metrov a zo stanice metra Neuilly Porte Maillot sa dostanete kamkoľvek potrebujete.

Doprava v meste

Aj keď je Paríž super na prechádzky, veľmi pravdepodobne sa pri jeho objavovaní nevyhnete aj verejnej doprave, najmä metru. Parížske metro je najväčšie na svete, čo sa týka počtu staníc, ktorých je tu až 303! a podľa spoločnosti RATP, ktorá tu prevádzkuje verejnú dopravu neexistuje miesto, ktoré by bolo viac ako 500 metrov od stanice metra.

Metro má 14 liniek a je druhé najrušnejšie v Európe, nakoľko denne prevezie viac ako 4 milióny cestujúcich a ročne až viac ako 1,5 miliardy.

Jednorazový lístok stojí 1,90€, no oplatí sa vám kupovať tzv. carnety. To sú vlastne balíčky 10 lístkov, ktoré stoja 15€. Jeden lístok má platnosť dve hodiny.

Ak si chcete nájsť rýchlo cestu metrom, poslúži vám Google Maps alebo aj aplikácia Next Stop Paris.

https://www.instagram.com/p/Bp428zWALDY

Ubytovanie

Keď som bol v Paríži v roku 2013, býval som niekde na juhozápade mesta, v štvrti Porte de Versailles. Vtedy som si ale povedal, že keď sa vrátim, chcem bývať na Montmartri a tak som si to tentokrát splnil. Celkovo je Montmartre super štvrť na bývanie, nakoľko je tu taká atmosféra, akú chcete, aby Paríž a Francúzsko mali, veľa kaviarní, reštaurácií, malých obchodíkov, na okolo všade zastávky metra. V pohode ubytovanie v normálnej štvrti začína od cca 30€ na osobu a noc. Ak si však chcete priplatiť, pokojne hľadajte bližšie k centru.

>>Zľava 30 eur na ubytovanie cez Airbnb tu<<

>>10% zľava na ubytovanie cez Booking tu<<

https://www.instagram.com/p/BqPCwM5AVmo/

>>Prečítajte si aj 25-stranového sprievodcu Londýnom<<

Čo určite nevynechať?

Na túto otázku ponúka Paríž pomerne dosť odpovedí. Nepredpokladám, že veľa z vás sem pôjde na niekoľko týždňov, takže zhrniem len také turistické klasiky. Samozrejme, možnosti na bezcieľne prechádzky a spoznávanie sú takmer neobmedzené. Môžete sa napríklad vydať po stopách filmu Polnoc v ParížiHlavne sa držte toho, čo vám odporúčam už dávno. Neočakávajte, nechajte sa unášať a objavujte. Nikdy nebude nič podľa vašich predstáv, nenechajte sa nimi limitovať 🙂

Eiffelovka

Presne, ako píšem v tomto Instagram poste. Keď som Eiffelovku videl prvýkrát pred takmer 6 rokmi, zostal som v nemom úžase, aká je obrovská. Bol to jeden z mojich splnených snov a stále ju považujem za obrovskú ikonu a dáte mi za pravdu, že je to prvá vec, ktorá človeku napadne pri slove Paríž.

https://www.instagram.com/p/BpY7d86AvMH
Eiffelovka

Eiffelova veža bola aj 40 rokov po svojom postavení najvyššou budovou sveta. Dnes jej 324 metrov dávno prekonali iné stavby, no stále je tým bodom, ktorý vám padne do očí pri každom výhľade na Paríž. Jej stavba stála viac ako 7 a pol milióna frankov, no už po piatich mesiacoch od otvorenia v roku 1889 sa vrátili tri štvrtiny nákladov, keď ju navštívili skoro dva milióny návštevníkov.

Veža má tri poschodia, na prvé dve sa dá dostať aj po schodoch, na tretie, vo výške cca 310 metrov, už iba výťahom. Jeden lístok výťahom na tretie poschodie stojí 25€. Ak si dáte aj schody, bude to o niečo menej. Samotná vyhliadka je tak možno na hodinu, počítajte však aj s tým, že už ani na „námestie“ pod vežou sa nedá dostať voľne ako kedysi. Z bezpečnostných dôvodoch je táto plocha uzavretá a je treba prejsť cez bezpečnostnú kontrolu (ako na veľa miestach v Paríži). Potom máte pred sebou ešte čakanie na lístky, čo môže byť veľmi nevyspytateľné. Lístok si však viete kúpiť aj vopred na konkrétny čas na oficiálnej stránke.

Sacre Coeur

Až pri písaní tohto článku som zistil, že bazilika Sacre Coeur je najvyššie položeným bodom Paríža. Ide o druhú najnavštevovanejšiu pamiatku v meste, s viac ako 10 miliónmi návštevníkov ročne.

https://www.instagram.com/p/BpkTC-ogWaT

Nachádza sa na vrchole môjho obľúbeného Montmartru a reálne to je miesto, kam by som sa vracal aj každý deň kvôli atmosfére, aká tu panuje. Vstup do baziliky je zadarmo, platí sa iba za výhľad z kupoly 6€.

Montmartre

Ako som už napísal vyššie, Montmartre je presne to, čím chcete, aby bol Paríž. Tu sú umelci, tu sú plné terasy, hudba, víno, káva, jedlo. Keď si predstavíte seba ako spisovateľa alebo spisovateľku, ktorá do mesta prišla napísať svoj nový román, určite je vaša predstava situovaná do tejto štvrti.

Čo tu však môžete vidieť okrem spomínanej baziliky a nespočetného množstva podnikov? Za zmienku stojí slávny kabaret Moulin Rouge,  kde si môžete zájsť aj na predstavenie, ak si lístky kúpite v dostatočnom predstihu. Predstavenie sa hrá každý deň v troch termínoch (o 7 o 9 a o 11 večer) a lístky začínajú niekde na úrovni 77€. Kúpiť si ich môžete tu.

Atrakciou, o ktorej som nevedel, kým mi ju neporadil niekto na Instagrame, je Múr lásky. Ide o modrú stenu pri zastávke metra Abbesses, na ktorej nájdete až 311 nápisov „Milujem ťa“ v 250 jazykoch, samozrejme vrátane slovenčiny.

Medzi ďalšie zaujímavé miesta patrí aj basketbalové ihrisko v časti Pigalle, ktorá je v bezprostrednom susedstve Montmartru. Je úplne otvorené verejnosti a môžete si sem kedykoľvek prísť zahrať.

Víťazný oblúk a Champs Élysées

Jeden z najkrajších výhľadov na Paríž síce nie je úplne najvyšší, no na zážitku mu pridáva lokalita. Vyšliapať si na strechu Víťazného oblúka rozhodne stojí za to. Nachádza sa totiž uprostred mega frekventovaného kruhového objazdu na západnom konci Champs Elysses. Už pohľad na objazd a to, ako tam jazdia autá je zážitok, ak sa ešte zamýšľate, či tam existuje nejaká logika alebo pravidlá.

https://www.instagram.com/p/BpUuZsrgvDJ

Okrem toho ale máte ako na dlani viacmenej celý Paríž na rôzne smery. Vidno Eiffelovku, Sacre Coeur a myslím, že aj Notre Dame. Na strechu vedú iba schody, žiadny výťah, ale zvládla ich moja 68 ročná starká, tak ich dá každý J Lístky stoja aktuálne 12€ na osobu.

Keď už spomínam Notre Dame, práve medzi týmito dvoma miestami si môžete dať veľmi príjemnú a nenáročnú, 5-kilometrovú prechádzku, počas ktorej prejdete aj cez Louvre.

Louvre

Múzeum s vchodom cez slávnu sklenenú pyramídu je najväčším múzeom na svete. Priznám sa, že už dvakrát som bol v blízkosti, ani raz tu neboli veľké rady, no ani raz som nešiel dnu. Nie som veľký fanúšik múzeí, nerozumiem umeniu a prechádzať sa hodiny medzi exponátmi pre mňa nie je predstavou kvalitne stráveného času. A návšteva tu vraj skutočne trvá hodiny, tak si to poriadne zvážte.

Lístky, ktoré vám umožnia si odfotiť Monu Lisu a vidieť mnoho ďalších svetových diel, stoja na osobu 15€, čo je podľa mňa veľmi fér za to, čo múzeum ponúka.

Notre Dame

Katedrála Notre Dame alebo Chrám Matky Božej v Paríži je nám známa najmä z románu francúzskeho autora, Victora Huga. Ten vraj román napísal najmä preto, aby kompetentných primäl k rekonštrukcii katedrály.

Dnes patrí medzi najznámejšie gotické stavby na svete. Jej výstavba trvala viac ako 30 rokov a bol tu napríklad korunovaný Napoleón alebo pochovaný generál Charles de Gaulle. Vstup do chrámu je zadarmo, ak sa chcete pozrieť aj do veže a užiť si výhľad, zaplatíte si 10€. Lístky sa ale nedajú kúpiť vopred online.

Za zmienku stojí určite aj okolie Notre Dame. Počas prechádzky popri Seine si môžete kúpiť rôzne suveníry, plagáty, obrazy, knihy. Tiež si zájdite na skvelú zmrliznu do Berthilon alebo na jedlo do blízkej Latinskej štvrti.

V tesnej blízkosti katedrály nájdete aj známe kníhkupectvo Shakespeare and Company, o ktorom som napísal pár zaujímavostí v tomto poste na mojom Instagrame.

https://www.instagram.com/p/BpWetpvgnb2

Opera Garnier

Viete, v ktorej opere žil slávny Fantóm z opery? No predsa v Garnier. Ide o historickú budovu opery, kde už sa dnes hrá iba balet a častejšie je využívaná na exkurzie. Nachádza sa pri zastávke metra Opéra. Otvorené je od pondelka do soboty, v časoch od 9:00 do 19:00. Lístky stoja 11€, no odporúčam si priplatiť 5€ za audio guide. Ten je spracovaný do príbehu, ktorý rozprávajú rôzne postavy spojené s históriou opery.

https://www.instagram.com/p/BqbwIkWgug7

Dozviete sa tu o histórii výstavby, ale aj všetky dôležité informácie o hlavnom schodisku, stropných maľbách alebo Veľkej sieni. Je to fakt zaujímavo a pútavo spravené. Občas, keď sa nechystá predstavenie, je možné sa pozrieť aj na javisko a hľadisko, čo som ja bohužiaľ akurát netrafil.

Výlet do Versailles

Zámok vo Versailles je jedným z najkrajších zámkov Európe a je dôležitou súčasťou viacerých historických udalostí Francúzska. Je zapísany na Zozname svetového dedičstva UNESCO a patria k nemu aj obrovské kráľovské záhrady. Od Paríža je vzdialený necelých 30 kilometrov. Ak sa chcem chcete ísť pozrieť, počítajte s celodenným výletom.

Ja som bol vo Versailles v roku 2013 a mal som šťastie, že sme videli aj show hrajúcich fontán, ktorá sa tu koná priebežne počas celého dňa od začiatku apríla do konca októbra. Konkrétny rozpis, kde to kedy hrá, nájdete na oficiálnom webe.

Lístok do zámku aj záhrad stojí spolu 27€, čo nie je úplne málo, no dá sa to aj rozmeniť na drobné podľa toho, čo konkrétne chcete vidieť. Kompletné ceny nájdete tu.

Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do Versailles z Paríža, je vlak RER, konkrétne linka C5, ktorá prechádza centrom mesta (napríklad aj staniciou Champs de Mars pri Eiffelovke). Spiatočný lístok kúpite na každej stanici a mal by vás stáť približne 8€. Viete to dať aj o nejaké dve eurá lacnejšie, ak sa s jedným lístkom odveziete metrom číslo 9 na stanicu Pont de Sevres a odtiaľ si zoberiete s druhým lístkom autobus 171. Spiatočná cesta vás tak bude staáť štyri štandardné lístky na metro.

Čo kľudne vynechať?

Ak chcete ušetriť čas a v konečnom dôsledku aj nejaké peniaze, mám pre vás aj dva tipy na miesta, ktoré keď obídete, o nič extra neprídete. Samozrejme, je to môj subjektívny názor a niekto to môže vnímať inak. A tak to má byť.

Katakomby

Parížske katakomby hrali dôležitú úlohu už v 18. storočí, kedy sa kvôli rozširovaniu mestskej výstavby museli rušiť mestské cintoríny. Všetky pochované telá sa teda začali prenášať práve do katakomb a už o 70 rokov neskôr tu bolo pochovaných viac ako 6 miliónov ľudí. Sprístupnené sú asi 2 kilometre z celkovo 190 v hĺbke asi 20 metrov.

V podstate sa tu ale okrem pohľadu na reálne lebky zážitku nedočkáte. Vystáli sme si dlhý rad na 13€ lístky, čo by som nabudúce radšej investoval do večere alebo dobrého vína.

pariz, sprievodca, tony dubravec, blog, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, catacombes, katakomby

Panteón

Ak vás zaujíma, kde sú pochované najväčšie francúzske osobnosti ako Alexander Dumas, Victor Hugo, Honoré de Balzac a mnoho ďalších, Pantheón pre vás môže byť zaujímavým miesto. Ja som si za vstup zaplatil 9€ skôr zo zvedavosti a druhýkrát by som to nespravil. Interiér budovy je síce pekný, no ničím zapamätateľný. Za mňa stačilo raz, podobne ako pri katakombách.

pariz, sprievodca, tony dubravec, blog, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, pantheon

Čo som nestihol?

Keď som v júni 2013 odlietal z Paríža, povedal som si, že sa vrátim niekedy aspoň na dva týždne, aby som poriadne nasal atmosféru a stihol všetko, čo ma zaujíma. To mi bohužiaľ zatiaľ nevyšlo, takže stále na mojom zozname nenavštívených miest zostávajú nejaké položky.

La Defense

Paríž má svoju špecifickú architektúru, čo je podľa mňa jeden z podstatných dôvodov jeho popularity. Nie je to ako v Bratislave, kde sa stavia hlava nehlava, mrakodrap je v každej mestskej štvrti a nikto sa nikoho nepýta, čo sa môže alebo nemôže. Samozrejme, ani nemožno tieto dve mestá porovnávať, no Paríž je skvelou ukážkou toho, ako vyriešiť umiestnenie moderných stavieb v meste, ktoré dýcha históriou.

La Defense je štvrť, ktorá zgrupuje všetky biznis budovy, mrakodprapy a podobne. Bohužiaľ, na rebríčku parížskych pamiatok sa v rámci prvej návštevy zrejme nedostane vysoko, preto som sa tam už dvakrát nedostal. Sľubujem ale verejne, že na tretí pokus to dám a spoznám aj túto stránku mesta.

Sainte-Chapelle

Úprimne, o tomto mieste neviem nič okrem tých pekných fotiek interiéru, ktoré kolujú po internete. Každopádne, Sainte-Chapelle sa nachádza na rovnako ostrove ako Notre Dame. Nevýhoda je trošku, že návštevu si musíte naplánovať v skorších hodinách, nakoľko otvorené je iba od 9 do 17, čo je aj dôvod, prečo sme sa sem dvakrát nestihli prísť pozrieť. Lístky stoja 10€ a podľa fotiek to vyzerá minimálne na pekný content 🙂

https://www.instagram.com/p/BvMeQ-QhJkQ/

Múzeá

Ako som písal vyššie, nie som veľmi nadšenec múzeí. Nejaké už som v živote navštívil, no akosi ich nevyhľadávam. V Paríži som však tentokrát mal nejaké na zozname, ale nemali sme ich šancu stihnúť. Napríklad Múzeum parížskej polície, Múzeum Carnavalet, teda múzeum parížskej histórie, alebo pamätnú izbu Honoré de Balzaca.

Pri výbere múzeí vám však pravdepodobne najlepšie pomôže Tripadvisor.

Paríž a káva

K tejto časti článku mám hneď na začiatok dve veci. Ak si na káve nepotrpíte a neočakávate perfektný flat white, pokojne si zájdite do jednej z milióna kaviarní v meste (len nie Starbucks a podobne, to je krádež). Bude vás to stáť normálne peniaze a splní to účel. Ak však očakávate výberovú kávu v nie úplne štandardnom prostredí, mám tu pre vás štyri kaviarne, ktoré som osobne vyskúšal a pamätám si ich. Píšem to aj nižšie, no počítajte s tým, že flat white tu stojí tak od 4€ do 5,5€, čo je celkom pálka pre človeka, ktorý pije 2-3 denne ako ja. Ľutovať však určite nebudete a svoje rozmaznané chuťové poháriky si prídu na svoje

pariz, sprievodca, tony dubravec, blog, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, montmartre

Koľko to stálo?

V Paríží sme v októbri strávili 4 noci. Bývali sme cez Airbnb a letenku som kupoval pol roka vopred. Chodili sme do výberových kaviarní, kde stojí káva 4-5€. Jedli sme v meste, no niečo sme minuli aj v supermarketoch. Dokopy nás teda 5 dní vyšlo každého približne 500€, vrátane letenky a ubytovania (spolu cca 200 na osobu).

Niečo som platil ja, niečo moja starká, takže vám neviem presne rozpočítať náklady podľa kategórií, no ak by vás zaujímala nejaká konkrétna položka, napíšte mi a skúsim sa na to pozrieť.

Booking.com

Romantika alebo špina?

Za mňa určite romantika, bez diskusie. Paríž má aj svoje temnejšie stránky, no nepoznám veľkomesto, ktoré by ich nemalo. Barcelona, San Francisco, Londýn, New York, Los Angeles, to sú všetko metropoly vo „vyspelom“ západnom svete, ktoré majú úplne rovnaké problémy so špinou a bezdomovcami, ktoré sa vytýkajú Parížu.

Avšak je tu aj množstvo príjemných miest na krásne prechádzky, očarujúca architektúra, svetové pamiatky, kultúrne a umelecké štvrte. Môžete si vybrať, ako si chcete Paríž užiť, no za mňa platí jediné pravidlo, ktorým sa snažím riadiť vždy, keď cestujem. Neočakávajte, nepredstavujte si, nevytvorte si vopred ideálny obraz. Príďte, nasajte atmosféru a užívajte si to, čo sa vám páči. Nemusíte ísť na vrchol Eiffelovky, ak to nie je to, čo hľadáte, a vadí vám nepriestrelné sklo všade naokolo. Môžete si namiesto toho zájsť napríklad do Luxemburských záhrad a spraviť si tam piknik, alebo stráviť celé dni v múzeách , galériách a divadlách, či navštíviť víkendové trhy v rôznych častiach mesta.

Ja som si potvrdil dobrý dojem, ktorý na mňa Paríž urobil už v roku 2013 a ak všetko pôjde podľa plánov, chcel by som sa budúci rok vrátiť znova 🙂 Ak sa chystáte tiež a chýba vám nejaká informácia, ktorú ste sa tu nedočítali, pokojne mi napíšte cez sekciu Kontakt, na Facebooku alebo Instagrame.

https://www.instagram.com/p/BsIvngIg3-K/