V žiadnom meste mimo Slovenska som nikdy nebol šesťkrát. Možno by to stačilo ako dôkaz toho, že Londýn je mojím najobľúbenejším mestom. No ja mám tých dôkazov niekoľko. Od roku 2014 som tam bol každý rok. Na jar, na jeseň aj v zime počas Silvestra. S otcom, s priateľkou, s partiou kamarátov, s jedným kamarátom aj sám. Vždy, keď do mesta prídem, cítim, že som doma. To som nezažil nikde na svete. Všetko toto je dôvodom, prečo som sa rozhodol napísať tohto sprievodcu. Najobsiahlejší článok na mojom blogu a pravdepodobne najobsiahlejší článok o Londýne na slovenskom internete. Nech poslúži každému z vás 🙂

Je mi trošku zvláštne, že o Londýne ešte nikto zo slovenských blogerov takýto článok nenapísal. Viem, že Janka Travelhacker má nejaký, no zďaleka to nie je to, čo sa dočítate tu. Londýn má podľa mňa u čitateľov takú povesť, že „veď tam môžem ísť hocikedy, načo o tom budem čítať“, no napriek tomu tam väčšina ľudí, čo poznám, ešte nebola. Ľudia oveľa radšej čítajú o Južnej Amerike, Maldivách, Karibiku, USA – o miestach, kam sa nedá dostať „hocikedy“. Pre mňa je však dôležité vám odovzdať prostredníctvom blogu informácie, ktoré môžete využiť jednoducho a nepotrebujete na to štvorciferný rozpočet ani dva týždne dovolenky.

Preto sa orientujem najmä na písanie sprievodcov (nielen) európskymi mestami. Pretože pre bežného človeka zamestnaného vo firme je oveľa jednoduchšie zobrať si pár dní voľno a vyraziť niekam nízkonákladovkou v rámci Európy. A to, aby vďaka našim článkom ľudia začali cestovať, by malo byť našim cieľom. Nie to, aby nám ľudia závideli, na akých super miestach sme 🙂 Dosť bolo ale mudrovania, len som chcel na začiatok vysvetliť, prečo píšem tak rozsiahly článok o meste, kam môže ísť každý. Práve preto. Nech sa páči, hlavné mesto Európy, Londýn.

O Londýne

Na začiatok by som chcel len stručne napísať niekoľko faktov o tomto meste. Ide o hlavné a najväčšie mesto Anglická a celého Spojeného kráľovstva. Je to tretie najväčšie mesto v Európe (po Moskve a Paríži) a zatiaľ stále najvýznamnejším finančným centrom sveta. Spolu s New Yorkom, Parížom a Tokiom sa označuje ako jedno zo štyroch najdôležitejších miest sveta.

V roku 2016 mal Londýn 8,6 milióna obyvateľov. Mesto je rozdelené na City a 32 ďalších mestských obvodov, ktoré dokopy tvoria tzv. Veľký Londýn. Mesto je kultúrnym, mediálnym, priemyselným aj športovým centrom krajiny. Sídlia tu, okrem Guardianu, všetky vydavateľstvá najvýznamnejších novín, najdôležitejšie mediálne spoločnosti, 6 futbalových klubov hrajúcich v Premier League. Koná sa tu jeden z najmasovejších maratónov a Londýn bol trikrát dejiskom Olympijských hier.

Doprava

Ako do Londýna?

Nebudem tu ani uvádzať všetky spôsoby, ktorými sa dá do Londýna dostať. Autobus, auto alebo vlak môžu niekomu vyhovovať, no považujem ich za časovo neskutočne náročné, veľmi drahé a teda, pri ponuke leteniek zo Slovenska aj okolia, absolútne nezmyselné.

Priamo zo Slovenska letí do Londýna Ryanair (z Bratislavy na Stansted, od apríla 2019 aj z Košíc na Southend) aj WizzAir (z Bratislavy, Popradu a Košíc na Luton). Práve to, že je tu tak veľká konkurencia, je výhoda pre nás, keďže letenky sú stále lacnejšie. V istom období nelietal WizzAir z Bratislavy a to spôsobilo, že Ryanair bol večne preplnený a drahý.

Z okolitých štátov sa do Londýna dostanete z Krakova (Ryanair na Stansted), Viedne (Laudamotion, teda tiež Ryanair, na Stansted, EasyJet na Gatwick a Luton), Brna (Ryanair na Stansted), Prahy (Ryanair na Stansted, WizzAir na Luton) aj Budapešti (WizzAir na Luton).

Samozrejme, aj iné spoločnosti vás do Londýna dopravia a nemusí ísť iba o nízkonákladovky. Pre bežného cestovateľa je to však úplne postačujúce a úspora peňazí jednoznačne stojí za tie dve hodiny s menším priestorom na nohy.

Let do Londýna z Bratislavy teda trvá tak 2 až 2,5 hodiny. Čo sa týka cien, moja najlacnejšia letenka bola naposledy za cca 23€ vo WizzAir (ak ste členom Wizz Discount Club, čo určite odporúčam). Najdrahšia naopak úplne prvá, v roku 2012, keď stála okolo 70-80€. Čokoľvek je nad túto cenu, je podľa mňa drahé a oplatí sa hľadať iný termín alebo počkať.

Ako z letiska?

Londýn má šesť medzinárodných letísk – Heathrow, City, Luton. Stansted, Gatwick, Southend. Predpokladajme však, že väčšina z vás doletí na Stansted alebo Luton. Obe sú od mesta vzdialené cca 60 kilometrov, čo znamená, že metrom sa do mesta nedostanete. Okrem taxíku alebo vlaku je najvýhodnejší spôsob autobus.

Zo Stansted chodia dve spoločnosti – National Express (autobusy A6, A7, A8, A9) a Airport Bus Express (A20, A21). Chodia cca každú pol hodinu a za spiatočný lístok zaplatíte okolo 20 libier. Lístok bez problémov kúpite aj na letisku, či už v hale s batožinovými pásmi, alebo aj v príletovej. Cesta trvá cca 60-70 minút. Všetky ostatné info nájdete na webe letiska.

Z Lutonu sú to tiež dve spoločnosti – National Express (autobusy A1, A2) a Green Line (autobus 757). National Express chodí počas dňa štyrikrát za hodinu, Green Line dvakrát. Pozor, ak priletíte v noci, ako sa to stalo naposledy mne. Zmeškal som môj autobus a ďalší mi išiel až o hodinu. Vtedy chodia pochopiteľne zriedkavejšie a v noci je každá hodina dobrá. Lístky z Lutonu som kupoval cez www.EasyBus.com a vyšli ma menej ako 20€. Cesta trvá podobne ako zo Stansted, okolo hodiny. Viac info nájdete tiež na webe letiska.

Ako v Londýne?

Keď už ste v meste, na rad prichádza otázka, ako sa mestom premiestňovať. Centrum Londýna a veľa hlavných pamiatok je dostupných aj pešo a keď vám počasie dopraje, môžu to byť fakt príjemné aj celodenné prechádzky. Je však viac ako isté, že všetko na pešo nedáte a tak sú tu dva najčastejšie spôsoby.

Verejná doprava

Metro, nadzemka, autobusy, vlaky. Tieto prostriedky tvoria sieť verejnej dopravy Londýna. Najčastejšie budete určite využívať prvé tri z nich. Medzi metrom a nadzemkou je okrem toho, čo plynie z názvov, rozdiel aj vo farbe vlakov a označenia. Kým v logu Underground je červená farba, nadzemka (Overground) je oranžová. Slávne červené autobusy netreba asi predstavovať.

Ja osobne príliš autobusom v Londýne nejazdím. Metro je tu mega prehľadné, chodí často a stanice sú takmer všade. Londýnske metro je najstaršie na svete a spustené bolo v roku 1863. Denne prepraví 3,5 milióna ľudí, má 270 staníc a viac ako 400 kilometrov tratí. Najrušnejšou stanicou je Victoria, cez ktorú ročne prejde až 78 miliónov cestujúcich, najviac staníc je na zelenej District Line, až 60. Underground a Overground sieť je rozložená v ôsmich zónach. Všetky miesta, o ktorých budem písať neskôr, nájdete v Zónach 1 a 2.

Na cestovanie verejnou dopravou sa najčastejšie používajú modré čipové karty s názvom Oyster Card. Na tie si buď kupujete časové lístky, tzv. Travelcards, alebo dobíjate kredit a platíte formou „pay as you go“. Travelcards sa oplatia, ak máte na Londýn aspoň 6 dní a plánujete cestovať verejnou dopravou veľa. V takých prípadoch si zvolíte dobu, na ktorú lístok chcete – týždeň, mesiac alebo rok (lístok na jeden deň sa kupuje v papierovej forme, nedobíja sa na kartu) – a zóny, v ktorých chcete cestovať.  Poplatok za vydanie Oyster Card je 5 libier a je vratný, ak sa rozhodnete kartu pri odchode z Londýna vrátiť (ja mám svoje dve vlastné už niekoľko rokov).

Ja osobne vám odporúčam radšej systém „pay as you go“, ak ste v Londýne na pár dní. Dobijete si kreditu, koľko potrebujete alebo odhadujete, a neriešite zóny. Ak jeden deň pôjdete metrom (nadzemkou, autobusom) iba dvakrát, ušetríte. Ak budete naopak cestovať veľakrát, nikdy nezaplatíte nad istú sumu, konkrétne v zónach 1-2 je to 6,80 libry na deň. Nebojte sa, že vám zostanú na karte nevyužité peniaze. Ak sa ju rozhodnete vrátiť, dajú vám aj zvyšný kredit. Ak si ju necháte, peniaze vám neprepadnú ani po roku.

Dobíjanie a kupovanie lístkov je možné na každej stanici, automaty sú všade a platiť sa dá kartou aj cash. Prebieha to tak, že priložíte kartu k žltému symbolu na automate, načíta sa vám zostatok a ponúkne možnosti lístkov. Po zaplatení opäť priložíte kartu, aby sa vám na ňu načítal lístok alebo kredit. Rovnaké žlté symboly nájdete aj na turniketoch pri vstupe do metra. Pri každom priložení karty pri vstupe vidíte aktuálny stav kreditu, pri každom východe vám systém automaticky odpočíta sumu podľa toho, koľko zón ste prešli. Ako som hovoril, keď narazíte na denný limit, bude vám odpočítavať už iba nulu. Keď na niektorých staniciach objavíte ružové čítačky kariet, nezľaknite sa. Slúžia na to, aby sa na nich pípli tí, ktorí na tej danej stanici iba prestupujú.

Všetky informácie o verejnej doprave v Londýne nájdete na webe spoločnosti Transport for London.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

Taxíky

Existujú situácie, napríklad nočná cesta z párty, keď budete potrebovať ísť aj taxíkom. Okrem klasických čiernych taxíkov v Londýne fičí aj Uber alebo podobná aplikácia s názvom Gett. Obidve sú, rovnako ako verejná doprava, implementované aj v Google Maps, takže si jednoducho môžete taxík objednať na konkrétnu trasu iba na pár klikov.

Ubytovanie

Kde bývať?

Čo sa týka ubytovania v Londýne, existuje iba jediné pravidlo, ktorého by ste sa podľa mňa mali držať. Hľadajte ho maximálne v zóne 2. Určite nepočúvajte rady o tom, v ktorej štvrti bývať a v ktorej nie. Londýn je veľkomesto a všade žijú rôzni ľudia. Rovnako rôzni ľudia môžu mať rôzne skúsenosti s bývaním v rovnakej mestskej časti. Vyberajte si skôr podľa toho, aby ste mali po ruke obchody, verejnú dopravu a podobné praktické veci.

Osobne som býval už v rôznych štvrtiach, od centra až po tretiu zónu a všetko má svoje pre a proti. Výber je naozaj bohatý, či už máte záujem o hotel, hostel alebo nejaký byt či apartmán.

Kde hľadať ubytovanie?

Možností ubytovania je neúrekom a dnes už aj rôznych portálov, ktoré ubytovanie ponúkajú. Ja som vybral tri, ktoré používam najčastejšie ja a myslím, že aj väčšina z vás – Booking, Airbnb, Hostelworld.



Booking.com

 • Pri rezervácii cez Booking môžeš získať 10% z ceny pobytu späť na ďalšie ubytovanie. Klikni sem.
 • Ak hľadáš ubytovanie cez Airbnb, klikni sem a získaj 30€ kredit na svoj prvý pobyt.
 • Pre fanúšikov bývanie v hosteloch odporúčam Hostelworldktorý sa mi už viackrát osvedčil.

Čo v meste (ne)vynechať?

Pešia klasika

Pod pešou klasikou rozumiem jednu trasu, ktorú jednoducho prejdete pešo a počas nej si užijete niekoľko ikonických miest Londýna. Prechádzka začína pri Coca-Cola London Eye, čo je presný názov známej atrakcie, o ktorej však budem písať viac nižšie. Odvezte sa teda na stanicu metra Waterloo.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

Od London Eye sa vydáte smerom doľava, kde hneď na opačnom brehu Temži vidíte Big Ben (najbližšie roky zabalený do lešenia) a Westminster Palace, teda parlament. V budove vedľa London Eye je ešte známe londýnske akvárium (prešiel som asi tri štvrtiny, potom evakuovali budovu 😀 ), London Dungeon (tam som nebol) a McDonald´s 😀 Prejdite cez Westminster Bridge (to je ten most, ktorý ste mohli na internete nájsť, ako jeho múrik vrhá na chodník tieň v tvare penisu 😀 ) a za parlamentom vás privíta Westminster Abbey.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

Z tohto bodu máte na skok dve zaujímave miesta. Po Parliament Street by ste prišli na Trafalgar Square. Tomu sa však budem venovať nižšie. Vy sa v rámci tejto klasiky vyberiete po Great George Street smerom do St. James Parku. Ten vás postupne privedie až k Buckingham Palace. Sídlo britského panovníka (Kráľovnej Alžbety II. a Vojvodu z Edinburgu) je zároveň najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Palác zamestnáva až 450 ľudí a na rôzne podujatia je ročne pozvaných až 50 000 hostí.

Najväčšou atrakciou pre verejnosť je známa Výmena stráží. Tá sa koná štyrikrát do týždňa (pondelok, streda, piatok, nedeľa) vždy o 11:00. Je, samozrejme, zadarmo a trvá asi 45 minút. Celú udalosť sprevádzajú kráľovskí hudobníci aj jazdecká polícia. Počítajte s tým, že tu bude vždy veľa ľudí, oficiálne stránky odporúčajú pre dobré miesto prísť už 45 minút pred začiatkom. Pozor, časy začiatkov sa môžu občas zmeniť, preto je dobré si len skontrolovať, či ide všetko podľa plánu na oficiálnom webe.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

Od Buckinghamského paláca sa môžete vydať ďalej napríklad k Hyde Parku alebo do Green Parku, ktorý je hneď vedľa, prípadne sa otočiť a ísť smerom k Trafalgar Square.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

Camden Town

Ak by som mal navštíviť Londýn iba na jeden deň, tak by som sa zastavil v Camden Towne. Dal by som si tu výborný street food, kávu a zrejme aj nejaké nákupy. Camden je taká štvrť, kam raz zavítate a keď nie ste úplný obmedzený sedlák, obľúbite si ju. Nemusí sa vám tu všetko páčiť (aj ja som tam ako v krajine zázrakov), no zaručene tam musí byť niečo, čo sa vám páčiť bude. Cítiť tu totiž slobodu, nezávislosť, zábavu, svojskosť, vôňu skvelého jedla a dá sa nájsť aj vôňa kávy. Naopak, nie je tu cítiť nepríjemné pohľady ostatných, ktorí komukoľvek dávajú najavo, že niečo také ešte v živote nevideli.

Dostanete sa sem čiernou linkou metra alebo nadzemkou. Pozor, cez víkendy sa po obede na nejaký čas zatvára stanica Camden Town pre odchody. Vtedy treba použiť stanice Mornington Crescent alebo Chalk Farm. 

Camden Town je známy svojimi tržnicami, krytými aj otvorenými. Nájdete tu všetko od vtipných tričiek, cez gotické oblečenie, anime kostými až po fejk kúsky luxusných značiek. Dávajte však pozor, ak je vás na trhoch viac, ľahko sa totiž môžete stratiť. Východ nájdete vždy nejaký, ale nie všetci rovnaký ? Miestom, ktoré musíte navštíviť, je obchod Cyberdog v Stables Market. Obchod tak zvláštny až fascinujúci, že sa tam chcete vrátiť a precítiť jeho atmosféru, ktorá je typická elektronickou hudbou, cez víkendy tanečnicami, či ponukou od suvenírov až po najbizarnejšie erotické pomôcky. V obchode je zakázané fotiť a točiť, takže ak si to chcete zaznamenať, tak veľmi opatrne. Každý, koho som sem zobral, zhodne priznal, že niečo také ešte nevidel.

V Camden Towne vždy objavím niečo, čo som predtým nevidel. Za posledné roky sa dosť „pohipsterčil“, čo mu ale pomohlo. Pribudol nový KERB street food trh, stánky s čerstvou pomarančovou šťavou, čerstvé kvety a podobne. Tá nezameniteľná atmosféra tu však stále zostala 🙂

Tower Bridge a prechádzka pri Temži

Zastávka metra Tower Hill bude vašou destináciou, ak chcete vidieť jeden z najznámejších mostov na svete – Tower Bridge. Samozrejme, ešte predtým si pozriete miesto, kde sa nachádzajú britské korunovačné klenoty – Tower of London. Úprimne, ja som si ho vždy pozrel iba zvonku, bolo mi totiž ľúto zaplatiť takmer 23 libier za vstup niekam, kde ma to až tak neláka. Rozhodnutie však nechávam na vás, všetky info o Toweri sa dozviete na oficiálnej stránke.

Tower Bridge dostal svoj názov práve podľa pevnosti. Často ho označujú ako London Bridge, čo je však chyba, keďže ten je o kúsok ďalej 🙂 Stavba mosta začala v roku 1886 a trvala približne 8 rokov. V tej dobe stál milión libier a stavalo ho 432 robotníkov. Za 9 libier (online, na mieste 10) sa viete dostať aj do veže a užiť si zaujímavý výhľad. Skôr by som ale odporučil blízky The Shard alebo Sky Garden.

Skôr než prejdete cez most na druhú stranu, zájdite ešte do malého prístavu St. Katharine Docks. Na jedlo, na kávu, alebo iba tak na prechádzku.

Na druhej strane mosta nájdete napríklad modernú radnicu, sídlo auditorskej spoločnosti PwC, alebo „len“ trávnik pre oddych so super výhľadom. Odporúčam vám prejsť sa popri rieke smerom k spomínanému London Bridge.

Trafalgar Square

Rok 1805, bitka pri Trafalgare a víťazstvo britského námorníctva nad Napoleónovými vojskami stoja za aktuálnym názvom jedného z najznámejších námestí v meste. Trafalgar Square je blízko od Charing Cross, čo je absolútny stred Londýna. Práve Charing Cross je stanica metra, ktorá vás vyvedie priamo na námestí, ak sem samozrejme neprídete od Westminsteru, ako som spomínal vyššie.

Hlavnou stavbou námestia je v prvom rade National Gallery na severnej strane. Tá je otvorená denne od 10:00 do 18:00, v piatok až do 21:00. Galéria je zatvorená iba 4 dni v roku – 1. januára, 24-26. decembra. Vstup je celoročne zadarmo. Pred galériou môžete stretnúť mnoho pouličných umelcov a veľakrát aj zaujímavé spôsoby, ako z vás vytiahnuť peniaze 🙂

Od galérie je skvelý výhľad až na Big Ben, najmä keď ho neopravujú. Vo výhľade vám „bráni“ iba mramorový stĺp so sochou Admirála Nelsona, ktorý práve viedol vojská, ktoré porazili Napoleóna. Stĺp obklopujú štyri sochy levov, ktoré vraj boli vyrobené z kovu z diel francúzskych lodí.

Symbolom námestia sú tiež holuby, ktoré sa tu zvykli sústrediť v počte až 35 000. Ľudia ich samozrejme radi kŕmili. Od roku 2003 je však takéto kŕmenie zakázané zákonom.

Na Trafalgar Square môžete pred Vianocami nájsť aj londýnsky vianočný stromček. Ten je každoročne darom od mesta Oslo za pomoc Nórom v druhej svetovej vojne. Starosta Osla sa zúčastňuje osobne rozsvecovania stromčeku a starosta Westminsteru zasa cestuje v novembri do Nórska, aby strom slávnostne vyťali.

Picadilly Circus

Pár ulíc od Trafalgar Square sa oplatí zájsť pozrieť na Picadilly Circus. Veľmi zmenšená verzia Times Square známa svojou obrovskou svetelnou reklamou, kde štandardne inzerujú Coca-Cola, Samsung, McDonald´s alebo Nike. Reklamy boli v tejto lokalite už od začiatku 20. storočia, no od roku 2005 je tu iba 5 obrovských LED panelov na jedinej budove. Reklamy si najlepšie pozriete od Shaftesbury Memorial Fountain v ruke s kávou od Rapha, ktorá sa nachádza neďaleko a nájdete ju medzi mojimi tipmi na londýnske kaviarne.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

M&M´s World

Na svete je iba niekoľko drog, ku ktorým som tolerantný – víno, káva a M&M´s 🙂 Práve multifarebné čokoládové cukríky sú pre mňa ako heroín a z tohto pohľadu je londýnsky obchod M&M´s World absolútnym drogovým labákom 😀 Medzi Leicester Square a Picadilly Circus nájdete obchod, ktorý nemôžete prehliadnuť, ak vám pracujú čuchové zmysly ako treba. Štyri poschodia PLNÉ farieb a čokolády, to nie je len raj pre deti ale aj pre dospelákov. Balenia cukríkov od výmyslu sveta, rôzny merchandising, všade známe postavičky a personál rozdávajúci cukríky, skutočná nádhera. Prosím, nevynechajte toto miesto. Aj keď sa sladkému vyhýbate, toto odporúčam zažiť. Spolu s Hersheys obchodom na Times Square je to pre mňa vrchol toho, čo sa dá vybudovať okolo značky čokolády. Úžasné 🙂 A určite nikoho neurazíte suvenírom práve odtiaľto 🙂

St. Paul´s Cathedral a Millenium Bridge

Štvrtá najväčšia kresťanská sakrálna stavba na svete aj sídlo londýnskeho biskupa – to je St. Paul´s Cathedral. Svojho času (asi 250 rokov do 1962) išlo o najvyššiu budovu v Londýne. Výhľad na ňu je dodnes chránený zákonom a tak v okolí katedrály nie je možné postaviť budovu, ktorá by zatienila alebo zakryla jej kupolu. Tá je druhou najväčšou na svete. Výstavba katedrály stála 780 tisíc libier, čo je dnes v prepočte 120 miliónov. Katedrála je dostupná verejnosti, lístky stoja 16 libier pri platbe online. Kúpiť si ich môžete tu.

Most Millenium Bridge, ktorý spája St. Paul´s Cathedral a miesto zvané Tate Modern, je 325 metrový most pre chodcov. Otvorený bol v roku 2000, no jeho otvorenie so sebou prinieslo aj problémy. Za prvý deň po ňom prešlo až 90 000 ľudí a súčasne v jeden moment na ňom bolo až 2 000 ľudí. Po dvoch dňoch ho však museli uzavrieť, pretože most pod nátlakom chodcov rezonoval a tým, že ľudia podvedome svoju chôdzu prispôsobili tejto rezonancii, efekt tým ešte zhoršovali. Problém bol vyriešený inštaláciou horizontálnych a vertikálnych hydraulických tlmičov.

Tate Modern je národné múzeum moderného umenia, ktoré sa nachádza v budove bývalej elektrárne Bankside. Úprimne, nie je to nič pre mňa, no ak tu moderné umenie má fanúšikov, možno ich poteší správa, že vstup do múzea je zdarma.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

Mesto parkov

Jedna z najlepších vecí na tomto meste je to, že takmer všade máte po ruke nejaký menší či väčší park. Za pozornosť stojí najmä 8 kráľovských parkov – Hyde Park, Kensington Gardens, Regent´s Park, Green Park, St. James Park, Bushy Park, Richmond Park a Greenwich Park. Kráľovskými sa nazývajú preto, pretože boli pôvodne určené pre odpočinok kráľovskej rodiny. Ich prevádzka je platená z vládnych peňazí, čo ich odlišuje od ostatných parkov v meste.

 • Hyde Park je najväčším parkom a podľa mňa patrí k ikonickým lokalitám Londýna. Jeho rozloha je 1,4 kilometra štvorcového a na západe susedí s Kensington Gardens. Špeciálne zaujímavé miesto je Speaker´s Corner, ktorý nájdete pri vstupe od Oxford Street cez Marble Arch. Je to miesto, kde sa môže ktokoľvek postaviť a rečniť o čomkoľvek, okrem dvoch výnimiek – kráľovskej rodiny a zvrhnutia vlády. Keď budete mať šťastie, môžete tu začuť rôzne skvosty 🙂

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

 • St. James Park a Green Park sú oba v tesnej blízkosti Buckinghamského paláca, oba sú podobne veľké, aj keď podľa mňa je Green Park sympatickejší, ani sám neviem prečo.
 • Greenwich Park je známy tým, že sa tu nachádza nultý poludník, teda vertikálny stred Zeme. Určite si teda odneste fotku, na ktorej stojíte jednou nohou na západnej a druhou na východnej pologuli. Tú si najlepšie spravíte na kopci pri Royal Observatory Greenwich. Do samotného observatória sa platí vstupné na úrovni 13,50-15 libier, čo je podľa mňa nezmyselne veľa, no ak ste tam niekto boli a stálo to za to, určite mi napíšte.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

 • Regents Park je v severnej časti Londýna a okrem iného tu nájdete londýnsku ZOO alebo napríklad Veľvyslanectvo USA. Nad parkom sa nachádza Primerose Hill, odkiaľ krásne vidíte na mesto a venujem sa mu o kúsok nižšie.

Zaujímavé štvrte

 • Covent garden je miesto, ktoré je centrom zábavy, ale aj nákupov. Nájdete tu kaviarne, bary, reštaurácie a rôzne malé obchodíky so všetkým možným. Okrem toho je tu tiež londýnske múzeum dopravy alebo národná opera.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

 • Notting Hill je jednou z najvyhľadávanejších štvrtí pre svoje farebné domčeky a známy Portobello Market. Zároveň ide o jednu z najdrahších štvrtí a bývajú tu niektoré najväčšie britské celebrity.

 • Little Venice som do poslednej návštevy Londýna vážne ani nepočul. A bola to chyba. Nie je to kópia Benátok, akú som zažil v Las Vegas, ale jeden dlhý kanál posiaty loďami, ktoré sú buď obytné, alebo komerčne využité ako kaviarne či reštaurácie.  Prechádzku popri vode si môžete natiahnuť až na koniec kanála, do modernej štvrti Paddington. Inak je možné si tu aj požičať loďku pre partiu ľudí a urobiť si napríklad piknik na vode.

 • Reštaurácie, bary a divadlá prevládajú medzi ikonkami, keď hľadáte londýnske Soho v Google Maps. Štvrť ohraničujú zastávky metra Tottenham Court Road, Oxford Circus, Picadilly Circus a Covent Garden. Dá sa ale povedať, že Soho sa nachádza južne od Oxford Street.
 • Chinatown v Londýne nie je zďaleka jednou z tých veľkých štvrtí, skôr ide o pár ulíc. Určite si tu však viete zájsť na autentické ázijské jedlo alebo si nakúpiť v niektorom z ázijských obchodov. Nájdete ho takpovediac cez cestu od Soho.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

Výhľady na Londýn

Pozrieť sa na svet z výšky, určite nie som jediný, kto to nekonečne miluje. Všade, kde je to možné, hľadám nejaký výhľad na mesto. Aj Londýn samozrejme ponúka niekoľko možností a ja mám pre vás tipy na štyri miesta, z ktorých dve sú úplne zadarmo.

Sky Garden

Verili by ste, že za takýto výhľad nemusíte zaplatiť ani cent? Ani ja nie, napriek tomu je to tak.  Sky Garden je priestor v jednom z mrakodrapov v časti City. Ponúka vám 360 stupňový výhľad na mesto, ktorý mňa osobne fakt nechal v nemom úžase. Návšteva je, ako som povedal, úplne zadarmo, napriek tomu si musíte uchmatnúť jedno z limitovaných miest každý deň cez tento web.

View this post on Instagram

Až tu si uvedomujem, ako som sem potreboval ísť a byť konečne sám niekde, kde nemusím robiť nič a môžem všetko ?️ Dni sú o tom, kde si dám kávu, kam sa pôjdem najesť a kadiaľ sa pôjdem prejsť. Žiadni klienti počas dňa, žiadna práca počas dňa, iba spontánne rozhodnutia ? Milujem prácu a milujem byť "v rauši", ale toto mi naozaj padlo vhod ?? Anonymita, nespočetné možnosti a celá tá atmosféra Londýna ? Keby som do toho pil, tak plačem od dojatia ? • • • #tonydubravec #dnescestujem #dnesletim #cestovanie #cestovatel #cestovatelskyblog #travelblogger #bloggerlife #blogerroka #slovakblogger #slovakia #slovensko #londyn #london #londonblogger #londonist #visitlondon #london_city_photo #londoner #england #skygarden #theshard #themse #cestujemczsk #czsk #view #sunset #documentyourdays #exploretocreate

A post shared by Tony Dúbravec (@tonydubravec) on

London Eye

Známe koleso z brehu Temže patrí medzi najznámejšie a najfotografovanejšie miesta celého Londýna. Je to tretie najväčšie vyhliadkové koleso na svete, má 135 metrov, 32 kabínok a jedna jazda (jedno kolo) trvá 30 minút. Otvorené bolo v roku 2000 (hovorí sa mu aj Millenium Wheel) a ročne prevezie takmer 4 milióny ľudí. Počas osláv príchodu nového roka býva centrom novoročného ohňostroja.

Lístky na London Eye odporúčam kupovať v kombinácii s niektorou ďalšou atrakciou (my sme kupovali s Madame Tussauds a Aquarium). Kúpite ich tu.

Primerose Hill

Ako som spomenul, Primerose Hill sa nachádza na severe severu mesta. Kopec má iba 65 metrov, napriek tomu je odtiaľto nádherne vidno panoráma veľkomesta, akým je Londýn. Každý deň sa tu stretávajú desiatky a stovky mladých aj starších ľudí, ktorí si užívajú výhľad buď triezvy alebo v spoločnosti drinkov a ľahkých drog. Ak idete do Londýna aspoň dvaja, určite tu ten západ Slnka nevynechajte 🙂

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

The Shard

Najvyššia budova v Európe svojho času prekonala London Eye v boji o najvyššiu vyhliadku na mesto. Mrakodrap The Shard má 310 metrov 98 poschodí. Z toho 23 je neobývateľných a 3 sú pod zemou. Od 2. po 28. poschodie sú kancelárie, reštaurácie sú na poschodiach 31 až 33. Ďalších 19 poschodí tvorí hotel, na 52. poschodí sú kúpele a po 65. sú apartmány. Vyhliadka je na poschodiach 68 až 72, čo sa rovná výške 243 metrov. V budove jazdí až 43 výťahov.

Návšteva tejto vyhliadky rozhodne nepatrí medzi tie najlacnejšie a začína niekde na úrovni 21 libier pri nákupe s viac ako dvojtýždňovým predstihom. Lístky si môžete kúpiť tu.

Múzeá

Nie som veľký fanúšik múzeí, aj keď ma zaujíma história aj veda. Keď si však mám niečím vyplniť čas, múzeá rozhodne nie sú na prvých priečkach. Napriek tomu som ich niekoľko v Londýne navštíviť stihol, aj keď je to iba percento z celkového počtu viac ako 200.

Tri známe múzeá, Natural History Museum, Science Museum Victoria and Albert Museum nájdete iba pár metrov od seba.  Najmä Natural History Museum (alebo teda Prírodovedné múzeum) je úžasné už zvonka a v zime sa tu stavia veľká ľadová plocha. Vstup do múzeí je zdarma, otvorené sú o 10:00 do 18:00 a ku všetkým trom vás dovezie metro na stanicu South Kensington.

Museum of London

Úprimne sa hanbím, že o tomto múzeu som doteraz nevedel a upozornila ma naňho na Instagrame Lenka. Museum of London mapuje celú históriu tohto dokonalého mesta od prehistorických časov až po súčasnosť. Čo si Lenka pochvaľovala najviac, je silné využitie interaktívnych prvkov a technológií, aby návšteva nebola len prehliadaním vitrín s exponátmi. Múzeum, ako ostatné, nie je spoplatnené a nájdete ho kúsok severne od St. Paul´s Cathedral. Viem, kam musím ísť nabudúce.

Madame Tussauds

Toto už je viac moja šálka kávy 🙂 Slávne múzeum voskových figurín Madame Tussauds patrí k najpopulárnejším atrakciám v každom meste, kde sa nachádza. To londýnske sa nachádza kúsok od zastávky metra Baker Street a je fakt obrovské. Niekoľko poschodí najúžasnejších figurín z rôznych kategórií a všetko zakončené 4D premietaním. Bol som tu, bohužiaľ, pred štyrmi rokmi, takže sa určite veľa zmenilo, no nepochybujem, že stále to je super zážitok. Lístky, ako som písal pri London Eye, odporúčam kupovať v kombinácii s nejakou inou atrakciou. Všetky informácie nájdete na webe múzea.

Sherlock Holmes Museum

Baker Street 221 je adresou ďalšieho známeho múzea Londýna. Na svoje si tu prídu najmä fanúšikovia knižnej a filmovej postavy Sherlocka Holmesa. Podľa autora knihy, Arthura Conana Doyla, práve na tejto adrese žil Sherlock v rokoch 1888-1904. Vstup do múzea vás vyjde na 15 libier, no osobne som tu nebol, takže neviem posúdiť, akú hodnotu za to dostanete 🙂

https://www.instagram.com/p/Bpmk83flhII/?taken-at=2021072928131421

Pre fanúšikov

Ako som spomínal na začiatku, v Londýn má až 6 tímov najvyššej anglickej futbalovej súťaže – Premier League. Zažiť atmosféru jednej z najlepších líg sveta tu teda nie je žiadny problém. Ja osobne som na zápase ešte nebol (aj keď na Premier League áno, 12 rokov dozadu), no boli sme sa pozrieť na štadióny dvoch najznámejších klubov z Londýna – Chelsea a Arsenal. Koho zaujíma, ako svetové štadióny vyzerajú určite odporúčam, no samozrejme poriadny fanúšikovia si nenechajú ujsť aj tour po štadiónoch, tréningy pre verejnosť alebo samotné zápasy. Všetky informácie o tom, ako sa dostať na štadión, zistíte na stránkach jednotlivých klubov:

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

Pre shopaholikov

Jediný raz sa nestalo to, že by som si v Londýne nekúpil tenisky alebo oblečenie. Pre mňa osobne je to raj (najmä na tie tenisky) kvalitných nákupov a keby som si mal šatník obmienať iba raz za rok, tak si na to zvolím Londýn. Vybral som tri miesta, na ktoré sa zamerať, ak chcete v Londýne nechať peniaze aj za niečo iné, ako sú jedlo a zážitky. Samozrejme, tých lokalít bude oveľa viac, Londýn je fakt posiaty rôznymi obchodmi.

Oxford Street

Najslávnejšia nákupná ulica, akú má každé veľkomesto. Oxford Street má nezameniteľnú uponáhľanú atmosféru, bez ktorej si toto miesto ale neviem ani predstaviť. Nájdete tu všetky možné obchody od dvoch Primarkov, cez Nike, HM, GAP, Zara, Adidas, New Balance, JD Sports a mnoho mnoho iných. Počas Vianoc je ulica krásne vyzdobená. Je to podľa mňa najlepšie miesto, kde si môžete spraviť fotky s londýnskymi dvojposchodovými autobusmi.

londyn, sprievodca, tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, blog, bloger roka

Harrods

Jeden z najväčších a najdlhšie fungujúcich obchodných domov na svete sa volá Harrods a nachádza sa v štvrti Knightsbridge. Pracuje tu až 5 000 zamestnancov vo viac ako 330 obchodoch. V aktuálnej budove funguje obchod od roku 1927 a denne ho navštívi až 300 000 ľudí. Dá sa povedať, že tu zoženiete všetko od najluxusnejších značiek, cez elektroniku, hračky až po športové potreby. Nechýba ani takmer 30 reštaurácii. Čo je zaujímavé, platí tu dresscode pre návštevníkov – žiadne krátke nohavice, žiadne roztrhané nohavice, odhalené brucho.

Westfield

Najbližšie tomu, ako poznáme obchodné centrá u nás, je Westfield. V Londýne sú minimálne dva, jeden v časti Shepherd´s Bush a druhý v Stratforde.  V oboch nájdete úplne všetko od kina, kaviarní, cez jedlo až po najluxusnejšie značky oblečenia.

Vianočný a novoročný Londýn

Jar, jeseň aj zima, to už som v Londýne absolvoval a úprimne, na leto si robím zálusk tiež. Rok 2018 som privítal práve tu a bol to taký môj splnený sen. Začiatkom roka som teda pripravil článok, ktorý je zameraný na fotky zachytávajúce vianočnú atmosféru tohto veľkomesta.

>>Pozrite si výber fotiek z vianočného Londýna<<

>>Lístky na novoročný ohňostroj si môžete kúpiť tu<<

Kam na jedlo?

Tak veľa možností a tak málo času 🙁 To je presne to, čo vystihuje gastronomickú stránku Londýna. Nech je váš vzťah k britskej kuchyni akýkoľvek, v Londýne ho vôbec nemusíte riešiť, pretože tu nájdete všetko. Pokúsil som sa môj pohľad na gastro Londýn zhrnúť do takých základných kategórií, pretože do hĺbky sa nedá ísť a tento článok už je aj tak dlhý až až.

Street food

Jesť na ulici, z hliníkovej misky, papierovej tácky, zo servítky, rukami alebo plastovým príborom a modliť sa, aby na niektorom kúsku oblečenia neskončil dresing alebo omáčka. To je to, čo milujem na street foode. Londýn je v tomto k svojim návštevníkom veľmi štedrý a najesť sa na ulici nebudete mať problém. Medzi najznámejšie street food lokality patria:

 • Borough Market – Sem som bohužiaľ prišiel neskoro, keď už balili posledné prevádzky, no ak prídete okolo obeda, môžete sa tu najesť, ale aj nakúpiť potraviny, kvety a mnoho iného.
 • Boxpark Shoreditch – 19 gastro prevádzok, takmer tri desiatky obchodov s oblečením, pravidelné eventy. Trošku ďalej od centra, mne sa tam nepodarilo z časových dôvodov dostať.
 • Camden Market – klasika, o ktorej som písal vyššie, to určite nevynechajte. Skvelá dostupnosť a mnoho ďalších dôvodov, prečo do Camden Townu zavítať.

English Breakfast

Keď sa raz nájde v mojom živote žena, ktorá mi po opici namiesto facky a výčitiek dá anglické raňajky, pravdepodobne to bude tá, ktorú budem chcieť požiadať o ruku. Milujem to jedlo v ktorejkoľvek fáze dňa, v rôznych variáciách, nevadí mi cholesterol, ani ťažoba na žalúdku, čokoľvek som ochotný obetovať. Anglické raňajky si môžete dať v Londýne takpovediac všade. Môj tip je ale úžasné malé autentické bistro Arthur´s Cafe pri zastávke nadzemky Kensal Rise. 

View this post on Instagram

Keď som si spojil, že vlastne špinavý štvrtok budem robiť v Londýne, ani na sekundu som nezvažoval iné miesto ako Arthur's Cafe pri stanici nadzemky Kensal Rise ?? Som šiestykrát v Londýne a štvrtýkrát v rovnakom podniku na rovnaké jedlo ? Anglické raňajky tu môžete dostať v porovnateľnom prevedení a kvalite kdekoľvek. Toto miesto má však takú atmosféru, že odkedy sme sem ešte v roku 2014 prvýkrát vkročili, vedel som, že chcem ísť späť ❤️ Arthur's Cafe je typické anglické miesto v tehlovej budove, s mini drevenou terasou, zariadením, ktoré pamätá desaťročia, menu, ktoré je iba text napísaný vo worde písmom, ktoré by slovenským art directorom ustrelilo dekel ? Napriek tomu, tú atmosféru cítim kedykoľvek, keď si spomeniem na Londýn ? Milujem toto mesto, milujem toto jedlo, milujem špinavý štvrtok ????? #spinavystvrtok #tonydubravec #englishbreakfast #dnesjem

A post shared by Tony Dúbravec (@tonydubravec) on

Jedlo do ruky

Nemáte čas vysedávať pri jedle, pretože chcete stihnúť toho v Londýne čo najviac. Alebo sa len chcete cítiť ako praví Londýnčania, ktorí sa stále niekam ponáhľajú. Alebo chcete len ušetriť pár eur. Môžete sa zastaviť v prevádzke, kde si zoberiete sendvič, šalát wrap alebo bagetu z chladiacej vitríny, k tomu si kúpite podpriemernú kávu (ktorá nie je ani len fancy, ako tá zo Starbucksu) a zaplatíte za to 5-10 libier. Je toho každého osobná vec, preto sem túto možnosť aj dávam.

V Londýne sú dve najrozšírenejšie takéto siete, volajú sa Pret a Manger Eat. Podobné koncepty, podobné ceny, iba iná farba. Tvrdia o sebe, že všetko robia čerstvé, takže možno je to lepšie ako „pumpová bageta“, akú poznáme my. Osobne som mal Pret iba raz na letisku, lebo som bol hladný a potreboval som minúť posledné libry.

Či už toto je vaša šálka kávy alebo nie, iba o jedno vás poprosím. NIKDY nepočúvajte nikoho, kto vám toto predstaví ako reštaurácie. Subway je viac reštaurácia ako toto. Je to bagetáreň, bistro, kaviareň, ale určite nie reštaurácia. Bohužiaľ, aj to som sa dočítal na známom slovenskom travel blogu.

Zlatá stredná cesta

Poznám aj takých (aj keď im nerozumiem), ktorí si potrpia na to, aby pri jedle sedeli pri stole a jedli ho príborom. Proste klasicky v reštaurácii. Predpokladám, že aj medzi vami sa takí nájdu, preto mám aspoň pár tipov, kam zamerať svoju pozornosť pri napĺňaní svojho apetítu v londýnskych uliciach.

 • Zizzi je obrovská sieť talianskych reštaurácii po celej Británii a Írsku. V samotnom Londýne ich je viac ako 25. Za 2-chodové jedlo v čase obeda zaplatíte okolo 11 libier. Hlavné jedlo normálne stojí od 10 do 16 libier. Ak sem zavítate, odporúčam vám Casareccia pollo piccante, čo sú vlastne cestoviny s kuracím mäsom, smotanovou omáčkou, paradajkami a špenátom. Jedol som ich pri mojej prvej návšteve Londýna v roku 2012 a doteraz na ne neviem zabudnúť 🙂
 • Jamie´s Italian pravdepodobne poznáte viacerí, nakoľko sieť nesie názov po slávnom majiteľovi. Aktuálne je týchto reštaurácii v Londýne osem. Za hlavné jedlo tu zaplatíte cca od 12 do 20 libier. Ak by ste si chceli tento koncept vyskúšať aj v okolí Slovenska, tak Viedeň aj Budapešť ponúkajú po jednej reštaurácii Jamie´s Italian. Bol som v oboch a určite odporúčam 🙂
 • Kto má rád zázračné vietnamské Pho, pre toho mám tiež tip, ktorý som vyskúšal úplnou náhodou práve naposledy. Malé bistro Viet Pho nájdete v Soho medzi Picadilly Circus a divadlom Palace Theatre.
 • Priamo oproti stanici nadzemky West Hampstead môžete dostať super thajské jedlo v reštaurácii Rosa´s Thai.

Pre gurmánov

V Londýne máte možnosť zavítať až do 70! reštaurácií ocenených hviezdou od Michelina. Medzi tri 3-hviezdičkové patrí napríklad reštaurácia Gordona Ramsayho v mestskej časti Chelsea. Najzákladnejší obed v trojhviezdičkovej reštaurácii zaplatíte od cca 70 libier vyššie, čo nie je také hrozné, no na rezerváciu si pravdepodobne poriadne počkáte. Okrem toho je tu 10 2-hviezdičkových a viac ako 50 s jednou hviezdou. Kompletný zoznam nájdete tu.

Ak si chcete dopriať a z akýchkoľvek dôvodov vám nevyjde návšteva michelinskej reštaurácie, stále si môžete zážitkovú večeru dopriať aj v najvyššej budove Londýna, The Shard. Je tu až 6 reštaurácii, z ktorých si môžete vybrať. Ich zoznam nájdete na oficiálnom webe.

Pre Instagramerov

Ak patríte k ľuďom, ktorí radi na Instagrame zdieľajú fotky toho, čo jedia, vyberajú si reštaurácie podľa toho, aký content z nich dokážu vytvoriť, mám pre vás dva tipy.

Reťazec reštaurácii Dirty Bones v Soho chápe, ako veľmi dokážu predávať fotky ich jedál. Preto si dávajú záležať, aby ich zákazníci vyprodukovali to najlepšie, čo môžu. Pri vstupe tam si teda môžete požičať tzv. „instagram balíček“, ktorý obsahuje externé LED svetlo, externú nabíjačku, širokouhlú šošovku na foťák mobilu a tripod, aby ste nemuseli fotiť z ruky. Viac info o tomto nápade nájdete v tomto článku.

Druhý tip je odkaz na pomerne čerstvý článok o „najinstagramovejších“ reštauráciach. Nájdete tu zoznam 16 miest a treba povedať, že minimálne po vizuálnej stránke naozaj majú čo ponúknuť.

Coffee Break

Približne 150 kaviarní s výberovou kávou – to je lákavá ponuka pre každého kávičkára. Zabudnite na Starbucks, Costa Coffe, Nero a podobné nezmysly. Kávový Londýn je omnoho zaujímavejší. Napísal som aj samostatný článok, kde píšem o konkrétnych kaviarňach, ktoré som osobne navštívil a vyskúšal.

>>Prečítajte si sprievodcu kávovým Londýnom<<

Kde sa zabaviť?

Priznám sa, že toto nie je moja téma. Na cestách nikdy neobieham bary a potom sa k nočnému životu neviem príliš vyjadriť. Chápem ale, že mnoho z vás hľadá aj to, takže si kliknite na tento článok, ak vás zaujíma, ktoré londýnske štvrte vyhľadať za účelom zábavy.

Inšpirácia na nové miesta

Napriek tomu, že som bol v Londýne šesťkrát a videl toho fakt veľa, stále je čo objavovať. Som si istý, že aj vy nájdete ešte veľa miest, o ktorých som sa nezmienil v tomto článku. Na inšpiráciu v tomto prípade veľmi dobre poslúži aj náš obľúbený Instagram. Moje obľúbené profily sú: its_so_london, toplondonphoto, visitlondon, crazyforlondon.

Takto som napríklad objavil Neal´s Yard, čo je nádherné miesto v štvrti Covent Garden. A kedykoľvek, keď vidím nový post, okamžite mám chuť hľadať ďalšiu letenku.

View this post on Instagram

Neal's Yard je miesto v štvrti Covent Garden, ktoré som našiel náhodou na Instagrame @its_so_london a hneď som tam musel ísť pozrieť ? Krásny priestor vo vnútri bloku s reštauráciami, obchodmi alebo len tak na príjemné posedenie s kávou v ruke, ako som to spravil ja ? Pôvodne som nemal v pláne z Londýna tentokrát robiť žiadny článok, ale nakoniec budú minimálne dva ? Premýšľam ešte, či nespravím poriadne rozsiahleho sprievodcu Londýnom so všetkými info o letenkách, ubytovaní, doprave, jedle, známych aj menej známych miestach. Som si istý, že nič tak obsiahle tu ešte nikto o tomto meste nenapísal. Čo poviete, bol by taký článok užitočný? Či už pre vás osobne, alebo iných cestovateľov? Napíšte mi, či má zmysel sa do toho púšťať ??? #nealsyard #londyn #dnescestujem • • • #london #visitlondon #coventgarden #travelblogger #travelguide #londonist #itssolondon #londonblogger #london_city_photo #londoner #slovakblogger #bloggerlife #blogerroka #cestovatel #cestovatelskyblog #cestovanie #czsk #cestujemczsk #tonydubravec #natgeotravel #bbctravel #londontravel

A post shared by Tony Dúbravec (@tonydubravec) on

Na výlet po okolí

Ak by vám náhodou napadlo, že by ste chceli vypadnúť aj mimo mesta (čo si neviem predstaviť, ale verím, že sa takí nájdu 🙂 ), mám pre vás niekoľko tipov na výlety mimo Londýna.

 • Stonegenge je najznámejším pozostatkom doby bronzovej a od Londýna je vzdialený do 150 kilometrov. Hovorí sa, že ide o pohrebisko, slnečné hodiny alebo len jednoducho miesto na stretávanie ľudí. Archeológovia veria, že stavba vznikla niekedy v rokoch 3000-2000 pred našim letopočtom. Stonehenge je desiatky rokov zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 • Oxford, sídlo jednej z najstarších a najprestížnejších svetových univerzít, sa nachádza asi 90 kilometrov od Londýna. Je to mesto, kde som strávil pred 6 rokmi niekoľko dní a aspoň podľa toho, čo si pamätám, naozaj malo čo ponúknuť. Nie je to žiadna svetová metropola, žije tu asi len 150 000 ľudí, takže to môže byť aj zaujímavý oddych od rušného života. Univerzitné budovy a klasická britská architektúra, to dodá na atmosfére. Keď teraz o tom píšem a spomínam, asi by som sa do Oxfordu tiež vrátil pozrieť 🙂

 • Harry Potter World mi pri každej myšlienke spôsobuje výčitky svedomia, pretože som tam stále nebol. Warner Bros Studios sú vzdialené od Londýna asi 20 míľ a dostanete sa sem najlepšie kombináciou vlaku a autobusu (presné info vám dá Google). Pre fanúšikov čarodejníckej série je toto miesto povinnosťou a fakt som smutný, že práve ja som to ešte nevidel. Návšteva trvá 3-4 hodiny a vstupenky musíte mať kúpené vopred online. Každopádne, lístok stojí 43 libier a kúpiť si ho môžete na tejto stránke.

 • Thorpe Park poteší každého nadšenca horských dráh a adrenalínu. Tento zábavný park je aktuálne zatvorený na zimnú sezónu, no opäť otvorí v marci 2019 a je fakt dobrý nápad tam zájsť. My sme tam boli v roku 2012 a tam som dokázal prekonať svoju fóbiu z podobných atrakcií. Je tu veľa zaujímavých dráh, napríklad najrýchlejšia, ktorá dosiahne 80 míľ za hodinu (130 km) za 2,5 sekundy. Niektoré sú tematicky ladené podľa filmov. Pre mňa to bol skvelý zážitok až do momentu, kedy mi nevyskočilo tesne pred odchodom koleno a mesiac som nevedel chodiť 🙂 Lístky stoja okolo 40 eur a aktuálne sa ešte kúpiť nedajú. Všetko, čo potrebujete vedieť, hľadajte tu.

Chýba vám tu niečo? Napíšte mi

Tento článok som písal niekoľko týždňov a snažil som sa doňho dať všetky vedomosti, ktoré som za tie roky, čo Londýn navštevujem, získal. Okrem toho som chcel pridať aj veci, ktoré vás môžu zaujímať aj keď som ich ja osobne nezažil. Som presvedčený, že ide o najobsiahlejší článok o Londýne na celom slovenskom internete a nikto u nás ešte nič podobné nenapísal.

Napriek tomu však pripúšťam, že tu nejaké informácie môžu chýbať. Budem preto veľmi rád, ak existuje čokoľvek, čo ste sa tu nedozvedeli, tak mi napíšete ideálne na Instagrame alebo na Facebooku, aby som vám vedel pomôcť a prípadne to doplniť do článku.

Nakoniec mám jedinú prosbu. Tento sprievodca Londýnom má viac ako 25 strán a mojou jedinou odmenou môže byť to, že ho pozdieľate so svojimi známymi na sociálnych sieťach a budem tak môcť článkom niekomu pomôcť. Ukázať mu, že Londýn je nádherné mesto a poskytnúť mu všetko, čo potrebuje vedieť, ešte v momente, kedy mu napadne, že by tam raz rád išiel. Pretože to považujem za poslanie tohto blogu. Pomôcť vám zorientovať sa na miestach, kam zavítate.