Káva moja milovaná. Keď mám byť nejakú dobu bez nej, viem to síce vydržať, ale nie som to úplne ja. V Thajsku som vydržal 12 dní bez kávy, no po prílete som hneď vypil štyri 😀 Ideálne je, keď tam, kde cestujem, môžem navštíviť aj dobré kaviarne. Takto som už objavoval super miesta vo Varšave, v Prahe, alebo aj v Barcelone. Pred dvoma týždňami som bol šiestykrát v mojom najobľúbenejšom meste, ktorým je Londýn. Okrem spoznávania nových miest som sa tentokrát zameral aj na tie najlepšie kaviarne. Mám tu pre vás preto nový článok, v ktorom vám predstavím tie, ktoré som stihol osobne navštíviť a určite stoja za to.

Ešte pred konkrétnymi lokáciami by som rád povedal, že aj tentokrát som si kaviarne vyberal z mapy na European Coffee Trip. V Londýne ich podľa nej cca 150, čo je nestihnuteľné, ale zasa aspoň sa dá povedať, že takmer vždy máte po ruke skvelú kaviareň.

Nech idete kamkoľvek po Európe a radi si počas prechádzok mestami alebo pomedzi návštevy atrakcií sadnete na kvalitnú kávu, pozrite si web a nájdite si miesta, ktoré máte poblíž. Je to jednoznačne lepšie ako riskovať nejakú hnusnú kávu alebo zasa škaredé prostredie. Pre istotu si ale vybrané kaviarne overte aj cez Google, mne sa párkrát stalo, že boli zavreté, alebo už nefungovali.

Coffee Jar

Jedna z mojich, a určite aj vašich, obľúbených štvrtí v Londýne je Camden Town. Okrem bizarných obchodov a nespočetných street food stánkov som tu konečne objavil aj dobrú kaviareň. Coffee Jar je milé malé miesto, kde je miest na sedenie viac vonku ako vo vnútri 🙂 Nájdete ho kúsok od stanice metra, ale opačným smerom, než sú trhy. Ja osobne som sa prešiel po obede popri rieke z Camdenu a cestou naspäť na metro som sa zastavil po kávu 🙂

Workshop Coffee

Táto kaviareň má v Londýne niekoľko prevádzok. Ja som bol v kaviarni v časti Marylebone medzi Oxford Street a Regents Parkom. Sedím si tak, pijem vytúžený flat white po burger obede a hovorím mojej sesternici, Báre, ktorá bola so mnou, že to je jeden z najlepších flat white, čo som kedy pil. V tej chvíli sa spoza baru ozval barista s vetou: „To rádi slyšíme“ 🙂 Veľmi milé prekvapenie.

Parcafé

Úprimne som ani nevedel, čo za časť mesta je Park Lane popri Hyde Parku. Až keď som hľadal svoju poslednú londýnsku kaviareň pred odletom som sa prešiel touto ulicou a pochopil. Luxusné obchod, showroomy automobiliek, kde tu odparkovaný Rolls-Royce, drahé hotely. Jedným z nich je aj The Dorcester, ktorý už na pohľad vyzeral, že sa nikdy nepozriem dovnútra 😀 Jedinú nádej mi dala kaviareň Parcafé, ktorá je v budove hotela (ale vchod je z ulice, tak neviem, či sa to počíta). Nábytok, prostredie, baristky, zákazníci, to všetko tu pôsobí veľmi decentne teda ja, v červenej bombere som veľmi nezapadal 🙂

Každopádne, veľmi cením tieto krásne custom poháre. Kým u nás sa stále držíme väčšinou klasických bielych maximálne s pečiatkou kaviarne, v Londýne bolo niekoľko prevádzok, ktoré si robili vlastný branding a napriek tomu stále dokázali udržať cenu flat white na 3 £, čo je len o málo viac, ako stojí káva v Bratislave.

Rapha

Z polovice cyklistický obchod, z polovice výberová kaviareň. Tzv. „majndfak“. Ešte som sa s niečím takým nikdy nestretol, preto ma Rapha mierne zaskočila. U nás je predstava takéhoto konceptu pravdepodobne nerealizovateľná, no tu to fungovalo výborne. Stretávala sa tu komunita ľudí so záujmom o cyklistiku, ktorí okrem športového zážitku túžili aj po tom gastronomickom.

View this post on Instagram

Morning…

A post shared by Just Stu… (@stublundell) on

Brown & Rosie

Londýn má takú časť mesta okolo stanice metra South Kensington, pod Hyde Parkom, kde nájdete hneď niekoľko múzeí pri sebe. Konkrétne National History Museum, Victoria and Albert Museum a Science Musem. Keď teda dostanete chuť na trochu vzdelania, zastavte sa určite v Brown & Rosie. 

https://www.instagram.com/p/Bj6pS58AqUW/?taken-by=brownandrosie

Farmstand

Štvrť Covent Garden je také miesto, kde to vraj žije neustále, čo môžem potvrdiť aj z osobnej skúsenosti. Prišiel som sem kvôli Neal’s Yard, čo je nádvorie, ktoré som náhodou objavil na Instagrame. Farmstand je bistro s kaviarňou, kde som bol najskôr na pochybách, musel som si overiť, či som na správnom mieste. Bol som a tak som si mohol so sebou zobrať ďalší veľmi dobrý flat white a spokojne ho vypiť na spomínanom nádvorí. Inak kúsok od Neal’s Yard je aj kaviareň Monmouth Coffee, kde som síce nebol, ale zvonka vyzerala dôveryhodne 🙂

https://www.instagram.com/p/BnirklXBJsZ/?taken-by=wearefarmstand

Department of Coffee & Social Affairs

Do Department ma poslal kamarát Mário s tým, že tam dostal najlepší flat white vo svojom živote. Tak dobrý, že pri prvom dúšku zvažoval vstup do Ku-Klux-Klanu 😀 Department of Coffee & Social Affairs má po Londýne tiež niekoľko pobočiek. Osobne som bol v tej pri stanici Warren Street, a kúsok od Oxford Street. Nenechajte sa zmiasť, keď ich na Googli nájdete ako TAP Coffee. Department ich totiž začiatkom tohto roka kúpil.

https://www.instagram.com/p/BnIw-V_h6gq/?taken-by=deptofcoffee

Dúfam, že srdcia kávičkárov medzi vami zaplesali. Úprimne, ani ja sám som nevedel, koľko úžasných miest Londýn ponúka. Vždy som riešil iba pamiatky, neskôr jedlo a uspokojil som sa aj so Starbucksom alebo Nero (čo je inak podľa mňa super sieť a hlavne je takmer všade po meste). Odteraz už však viem, že sa nemusím báť ani nedostatku výberovej kávy 🙂

>> Prečítajte si všetky doterajšie články o Londýne <<

Ak sa vám článok páčil a je podľa vás užitočný, pošlite ho svojim známym. Do Londýna chodí veľa ľudí a väčšina si určite rada dopraje super kávu.

[instagram-feed]