Spýtaj sa sám seba, koľkokrát si niečo chcel spraviť, niekam vypadnúť, niečo zmeniť. Cítil si, že to potrebuješ, že to aj chceš, no bol tu problém – bál si sa, že sa to nepodarí. Že šťastena ti nebude naklonená, že nepôjde všetko podľa plánu a celá tvoja snaha vyjde na zmar. Strach zo zlyhania je prirodzený, máme ho dlhodobo zafixovaný v podvedomí. Sám som s ním veľakrát bojoval. Je však úplne zbytočný a dnes ti poviem, prečo sa zlyhania vôbec netreba báť.

Každý z nás by chcel byť to dieťa šťasteny. Všetko, čoho sa dotkne, premeniť na úspech. Vždy dosahovať skvelé výsledky a nepripúsťať si, že to môže byť inak. Bohužiaľ tak ale svet nefunguje. V skutočnom svete, ak chceme niečo dosiahnuť, musíme sa veľakráť popáliť, sklamať, padnúť na kolená. Nie sú to príjemné situácie a práve myšlienka na to, že nastanú, nám bránia v tom, aby sme robili to, čo naozaj chceme.

Skoč do toho rovnými nohami

Keď sa čohokoľvek v živote bojíš, najlepšie je sa tomu postaviť. Keď sme v roku 2013 chceli začať podnikať v eventoch, hneď od začiatku sme mysleli na to, že čo ak to nevyjde. Čo ak sa niečo pokazí, prídeme o peniaze (ktorých sme ako študenti nemali vôbec nazvyš), nenájdeme klientov a podobne. To boli otázky, ktoré sme prirodzene riešili, no našťastie sme im neprikladali priveľký význam. Náš zápal a túžba boli silnejšie a tak sme behom pár týždňov mali prvú firmu a o pár mesiacov spolupracovali so Zdeňkom Izerom. Traja mladí chlapci z ničoho nič robili komplexnú produkciu divadelných predstavení, vybavovali reklamu, predaj lístkov, ubytovanie, riešili komunikáciu a sponzorov. Veľmi veľa som sa pri tom naučil. Stačilo iba, aby sme do toho skočili rovnými nohami.

zamudruj si, motivacia, inspiracia, blog, tony dubravec

Čo sa môže stať?

Toto sa spýtaj vždy, keď ťa prepadne strach zo zlyhania. Si mladý človek, čo môžeš stratiť, keď sa niečo nepodarí? Peniaze? Vzťah? Prácu? To sú všetko veci, ktoré dokážeš vždy získať späť. Nie je dôležité, čo stratíš, ale to, čo pritom získaš. Keď sme so Zdeňkom Izerom chceli robiť na druhom predstavení, asi 9 mesiacov po úspechu toho prvého, nepripúšťali sme si, že to dopadne zle. Prvýkrát to malo úspech, boli skvelé ohlasy, spolupráca bola príjemná, nemali sme sa čoho báť. Naplánovali sme tri vystúpenia, behali po obhliadkach priestorov, riešili billboardy, plagáty, predaj lístkov na Ticketportal, tlačové správy, kopa práce, všetko vo voľnom čase, kým si naši rovesníci užívali leto.

A hádajte čo? Ten program bol blamáž. Amatérske vystúpenie bez vtipu. Museli sme zrušiť dve vystúpenia, prerobili sme na storno pokutách, na vytlačených plagátoch, nepočítam všetky náklady na cesty a hlavne spotrebovaný čas. Skutočné zlyhanie. Alebo nie? Pre mňa to bola veľká škola, užitočná skúsenosť, ktorá mi ukázala, čo nabudúce robiť a nerobiť, na čo si dávať pozor. Jednoducho som sa rozhodol zobrať si z toho, to čo ma mohlo posunúť vpred, namiesto toho, aby som sa opúšťal nad tým, že sa niečo nepodarilo.

zamudruj si, tony dubravec, motivacia, inspiracia, blog

Vždy nakoniec iba získaš

Pri všetkých mojich projektoch som zlyhal veľakrát. Eventy, na ktoré neprišli ľudia, strata peňazí, ale aj priateľstiev. Okrem zlyhaní v podníkaní sa nepodarili aj veci v Mladej Seredi, alebo sme napríklad nikdy neuviedli do života vlastnú značku oblečenia, aj keď sme už mali logo, prvé fotenie a celkom dobré návrhy. Jednoducho veľa projektov a nápadov nevyšlo. Ale vďaka tomu, že som to vždy bral ako cennú skúsenosť, sa aj veľa ďalších vecí podarilo.

Nikdy sa pri žiadnom zlyhaní nemôžeš zastaviť a podľahnúť frustrácii. Hovorí sa, že aj keď padneš sedemkrát, musíš sa postaviť osemkrát. A každý nový pokus vstať je novou nádejou, že práve teraz všetko dobre dopadne. Nie je to vždy ľahké, ale aký by to v takom prípade malo zmysel? Ľahké je prejsť strednou či vysokou školou, zamestnať sa, mať istý príjem a nikdy neriskovať. To síce dokážeš jednoducho, ale radosť ti to neprinesie. Radosť je robiť veci, ktorých sa bojíš, no túžiš po nich. Radosť je robiť to, čo ostatní nerobia, to, prečo si ťa zapamätajú. To je radosť a cesta k nej nie je ľahká. Je bolestivá, náročná, ale ak sa na ňu vydáš, nikdy z nej nebudeš chcieť zísť.

Buď bojovník

Nekalkuluj, čo sa môže stať. Nečakaj na ideálne podmienky, tie nikdy neprídu. Správna chvíľa urobiť to, čo dlho chceš, je práve teraz. Skončí to neúspechom? Možno. Obohatí ťa to? Zaručene áno 🙂 Rob to so srdcom tak, aby si na konci neľutovaľ svoju snahu bez ohľadu na výsledok.

Verím, že som ti ukázal, že žiadne zlyhanie nie je dostatočným dôvodom na to, aby ťa ovládol strach. Stačí sa k veci správne postaviť a budeš z akéhokoľvek neúspechu iba ťažiť. Nezabudni, že ak sa ti článok páči, najlepšie urobíš, ak ho budeš zdieľať a možno tak niekoho vo svojom okolí nakopneš k tomu, aby konečne prekonal strach.

Bonus

Rozhodol som sa, že vám pripravím aj malý bonus v podobe wallpaperu na mobil aj PC. Ak chcete mať na pamäti, že zlyhania sa netreba báť, možete si ich stiahnuť tu a tu. Vyzerá to fakt dobre 🙂