Koncom júna sa mi vyskytla taká nečakaná príležitosť na krátku dovolenku. Úprimne, akurát som dovolenku fakt potreboval, takže možnosť prvýkrát navštíviť Slovinsko padla veľmi vhod. Za štyri dni sme toho zažili fakt veľa a ja som sa to najzaujímavejšie rozhodol pre vás rozdeliť do dvoch článkov. Tento prvý bude o tom, ako si užiť trošku aktívneho oddychu a v druhom sa zameriam zasa na gastronomické zážitky.

Vybral som pre vás tri charakteristické aktivity, ktoré Slovinsko ponúka a kvôli ktorým sem chodí veľa aktívnych turistov. Ak máte tipy na nejaké ďalšie zaujímavé formy aktívneho oddychu, pokojne mi o nich napíšte, budem rád 🙂

Zipline

Skúsili ste už nejakú zipline? Oceľové lano natiahnuté vo výške, kde máte veľmi ľahký pocit, že letíte. Táto v Slovinsku, ktorá začína v meste Bovec, je vraj najväčšia v Európe. Tvoria ju štyri samostatné laná, ktoré majú dokopy 4 kilometre. Najdlhšie je posledné, ktoré má až 800 metrov.

Pre mňa to bola úplne prvá skúsenosť na niečom podobnom a bola to fakt pecka. Dvojhodinový zážitok, ktorý bol zo začiatku adrenalínom a ku koncu obrovskou zábavou. Všetko začína v spomínanom Boveci, kde dostanete výstroj, môžete si tu odložiť osobné veci, čo odporúčam. Následne vás s celou skupinou vyvezú starým rozhrkaným off-roadom do hôr, čo už je zábava samo o sebe. Tam si nasadíte výstroj, prilbu aj rukavice a čaká vás inštruktáž a skúška na krátkom lane. Inštruktori vám vysvetlia, ako sedieť, ako brzdiť, čo robiť a naopak nerobiť.

Potom už je pred vami iba samotná jazda, z ktorej nemám bohužiaľ žiadny materiál, keďže mobil som odovzdal inštruktorke, keďže sa neodporúča mať niečo vo vreckách bez zipsu a ja mám svoj mobil celkom rád 🙂 Ak vás však zaujímajú nejaké videá, alebo ďalšie info, pozrite si web spoločnosti, ktorá to robí. Dozviete sa tam tiež napríklad, že na osobu to stojí 59€ a je potrebné si rezervovať termín aspoň deň dopredu, pri skupinkách aj viac.

Ja toto určite odporúčam, veľmi ma to bavilo. Síce v Slovinsku už znova na zipline nepôjdem, no niekde inde vo svete si to nenechám ujsť 🙂 Predsalen, pocit, že letíte, sa nenaskytne každý deň.

>> Prečítajte si aj moje články o podobnom regióne, chorvátskej Istrii. <<

E-Bike

Neviem, ako to máte vy, no pre mňa, odkedy mám vodičák a auto, nie je bicykel práve predstavou ideálneho dopravného prostriedku 😀 Jazdil som na ňom v Amerike a odvtedy štyri roky asi vôbec. Preto som mal aj trošku stres ísť na cyklovýlet s cudzími ľuďmi. Nejaký trapas, na to som fakt chuť nemal 😀 Tiež som nikdy neskúšal elektrický bicykel a nevedel som, čo od neho čakať. Dnes môžem našťastie povedať, že všetky obavy boli neoprávnené, a bol to asi najlepší zážitok (netýkajúci sa vína) za celý trip.

Náš cyklosprievodca Aleksej (ktorý trénuje aj slovinskú cyklistickú reprezentáciu) bol fakt milý usmievavý týpek, ktorý nám porozprával o jeho rodinnej firme RockVelo, ktorú má so svojou ženou. Fungujú v regióne Vipava, ktorý Lonely Planet zaradil medzi najlákavejšie destinácie v Európe a zameriavajú sa okrem požičiavania bicyklov aj na Bike Tours po regióne. Nás zaviedol Aleksej do mestečka Vipavski Križ, ktoré je fakt čarovné, tiché a pokojné. Dali sme decko vína (lebo v tom Slovinsku je to víno takpovediac všade) a vydali sa naspäť po ceste, cez lesy aj vinice, skvelé celé ako to bolo fakt.

Bike Tours s RockVelo stoja od 59€, trvajú od troch hodín a keby som si mal vybrať jedinú fyzickú aktivitu, ktorú chcem na dovolenke robiť, tak je to toto. Určite si pozrite ich web a niečo si vyberte, neoľutujete 🙂

Rafting/Canyoning

Tu sa hneď na začiatok priznám, že ani jednu z týchto aktivít som neabsolvoval. Viem však, že rieka Soča a územie okolo nej lákajú presne na toto. My sme si však museli vybrať a teda už viete, že sme si vybrali zipline.

Osobne mám skúsenosti s raftom naposledy 7 rokov dozadu, keď sme splavovali Vltavu a keď sa mi tam podarí dostať znova, budú to super články, sľubujem 😀 Každopádne, rovnaká agentúra, ktorá sa v meste Bovec stará o zipline, zabezpečuje aj rafting a canyoning. Ak vás láka niečo z toho, tu k tomu nájdete cenník aj ďalšie info.

https://www.instagram.com/p/BzLNXZ5ohqy/

Vyskúšajte bývanie v kempoch

Dobrodružná dovolenka a spať niekde v hoteli? Blbosť. K prírode, ktorú Slovinsko ponúka, patrí aj primerané ubytovanie – v kempoch. My sme vyskúšali dva, každý úplne iný, no oba boli na super úrovni a viacerí ste mi kvôli nim písali, preto vám posúvam tipy na ne.

Kamp Koren Kobarid

Kamp Koren je na prvý pohľad nenápadný kemp hneď vedľa rieky Soča. Drevenica slúžiaca ako recepcia a bar súčasne, spoločné umyvárne a toalety, odparkované karavany a rozložené stany. Na druhý pohľad však skrýva viac. Okrem šiestich dvojpodlažných chatiek, ktoré by som ešte chápal, sú to aj také srandy ako glampingové chatky, fínska sauna, soľná miestnosť, fitko alebo konferenčná miestnosť. Viete si zaplatiť trénera, prihlásiť sa na hodinu jógy. Nadštandard, s akým som sa nestretol v kempe u nás ani v Česku. Pochopiteľne, primerané k tomu sú aj ceny, ale to už závisí od vašej náročnosti. Ponuku aj cenník si môžete pozrieť na webe kempu.

Kamp Vrhpolje

Toto miesto bol kedysi iba veľký dom, až sa pri ňom zastavila dvojica Švajčiarov, ktorí poprosili o vodu. Z vody bolo víno, z jednej noci týždeň. Tento príbeh nám rozprávala dcéra majiteľky po tom, ako vyšla z ich vínnej pivnice z roku 1909 a zároveň predtým, ako nás do tej pivnice pozvala na návštevu a samozrejme ochutnávku. Príbeh kempu Vrhpolje je krásne srdečný, ako celá atmosféra, ktorá definuje túto časť krajiny. Nezaručujem, že si ho budete môcť vypočuť celý, ako my, no zaručiť môžem, že ak sem prídete, ocitnete sa uprostred viníc v regióne Vipava kúsok od Talianska, v menšom kempe s čistými sprchami a záchodmi, s úžasnými majiteľmi a zvláštným pokojom.

Kemp má bohužiaľ trošku chaotický spôsob rezervácie, no verím, že keď im napíšete na Facebooku, dozviete sa všetko, čo potrebujete.

Neviem, či je Slovinsko pre Slovákov tak atraktívnou destináciou. Veľa ľudí tadiaľto prechádza do Chorvátska alebo Talianska a možno sa nezastavia. Ja po tejto skúsenosti môžem povedať, že by sa zastaviť mali. Slovinsko som plánoval navštíviť, i keď niekedy v ďalekej budúcnosti. Táto neplánovaná skúsenosť ma však presvedčila, že sadnúť na pár hodín do auta sa oplatí kedykoľvek. Ak vás čokoľvek zaujíma, pokojne mi napíšte na Instagrame alebo na Facebooku a pokúsim sa vám pomôcť 🙂

Počuli ste už môj nový podcast BlogTalk?

Ako bloger, ktorý si nesmierne váži kvalitnú prácu iných blogerov, som sa rozhodol prispieť k posilneniu blogerskej komunity na Slovensku tým, že sa budem s blogermi rozprávať, zisťovať o ich práci a predstavovať ich ľuďom prostredníctvom môjho podcastu. Aktuálne sú online prvé dve časti BlogTalku, s Veronikou a Karolom z blogu She makes me travel a s Radom z blogu Nie je túra bez Štúra. Budem poctený, ak si ich vypočujete a napíšete mi spätnú väzbu.

Spotify: http://bit.ly/TonyDubravecSpotify
iTunes:
http://bit.ly/TonyDubravecApple
Google Podcasts:
http://bit.ly/TonyDubravecGoogle
YouTube:
http://bit.ly/TonyDubravecYoutube

podcast, tony dubravec, blog talk, blogtalk, cestovatelsky blog, blog