Salina Turda patrí medzi TOP 5 atrakcií v celom Rumunsku! Soľná jaskyňa je stará viac ako 2000 rokov a počet jej náštevníkov každoročne od otvorenia v roku 1992 stúpa. Podľa niektorých renomovaných médií ide o jedno z najkrajších miest na svete. Nečudo. Za pár korún tu dostanete veľmi netradičný zážitok. Turda a následne Oradea boli poslednými zastávkami nášho augustového roadtripu po Rumunsku.
Tiež máte voči Rumunsku predsudky, ako veľa ďalších ľudí, ktorým som spomínal, že tam idem? Je najlepší čas ich zbúrať. Verím, že k tomu dopomôžem aj týmito článkami. Viac ako 2000 kilometrov naprieč krajinou vám dá dostatok dôvodov, prečo zmeniť názor na túto balkánsku krajinu. Počas šiestich dní sme navštívili tieto miesta:
- Temešvár, štvrté najľudnatejšie mesto v Rumunsku
- Transalpina
- Transfagarasan
- Brašov, jedno z najkrajších rumunských miest
- Bran a Sighisoara, mestá spojené s legendou o grófovi Draculovi
- Soľná jaskyňa v meste Turda a najlepšia kaviareň v Oradei
Do Turdy sme dorazili zo Sighisoari doslova iba na noc. Pani domáca nám písala smsky, v ktorých ako tak vedela po anglicky, ale keď sme prišli, angličtina bola fuč. No ale reči peňazí rozumieme všetci rovnako, takže nebol problém zaplatiť a uložiť sa k spánku. Čakal nás posledný deň celý strávený v Rumunsku.
Zarezervuj si ubytovanie cez Booking.com a získaj 10% cashback
Turda je maličké mestečko, ktoré je však známe pre soľnú jaskyňu, ktorá už v 13. storočí predstavovala významné bohatstvo pre vtedajších panovníkov. Salina Turda plnila svoju funkciu až do 30. rokov 20. storočia, kedy bola ťažba tamojšej soli ukončená. Počas druhej svetovej vojny slúžila ako úkryt a od roku 1992 je oficálne sprístupnená verejnosti. Za ten čas privítala približne 2,5 milióna návštevníkov.
https://www.instagram.com/p/BXVpWkqgH1Y/?taken-by=tonydubravec
Do jaskyne sa možno dostať dvoma vstupmi. Jeden je krásny, nový, moderný a pravdepodobne pred ním stretnete veľa iných návštevníkov, autobusových zájazdov a podobne. My sme sa samozrejme nechali viesť navigáciou v našom Countrymanovi a tak sme sa dostali k druhému vchodu 🙂 Ten bol povedzme autentickejší, ale od nového je vzdialený 5 kilometrov (dávajte teda pozor, ktorým vyleziete 😛 ), takže sme zostali na mieste.
Dospelácke lístky do jaskyne stoja 30 lei na osobu a bez problémov zaplatíte aj kartou. Pri vchode dostanete plánik celého jaskynného komplexu a „uvádzač“ vás tiež upozorní, aby ste sa určite vrátili rovnakými dvermi, než vchádzate 🙂
Celý komplex sa skladá z viacerých baní, z ktorých sprístupnená a samozrejme najznámejšia je Rudolfova, pomenovaná po rakúskom princovi. Tá je hlboká až 50 metrov a jednoducho sa dole zveziete výťahom. Alebo môžete prejsť 13 poschodí po schodoch, čo sme si dali cestou hore a nie je to nič hrozné, len ide stále niekto oproti 🙂
Ale až to, čo nájdete na dne, vysvetľuje popularitu tohto miesta. Pretože postaviť na dne soľnej bane mlynské kolo, minigol, pingpongové stoly, bowlingovú dráhu alebo biliard, to chce solídnu dávku kreativity 🙂 Práve preto sa v Turde schádzajú rodinky s deťmi a trávia dlhé hodiny desiatky metrov pod zemou.
Atmosféru dopĺňa LED osvetlenie a všetko to nakoniec pri prvom pohľade pôsobí dychberúco. Najkrajšia časť je však rozhodne až na samom dne. Tam sa zveziete z prvého podzemného podlažia menším výťahom alebo opäť po schodoch. Pred vami sa objaví drevený most, ktorý vás dovedie na celý drevený ostrov 50 metrov pod zemou. Na okolitom jazere si môžete napríklad zaplávať na člne a užiť si tak trochu romantiky, alebo potešiť decká 🙂
Salina Turda je miesto, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Tých v prepočte 7 eur, ktoré zaplatíte za vstupné, za to stoja. Uvidíte, čo všetko sa dá, ak je kreativite popustená uzda. Ak cestujete v lete, príjemne sa schladíte, ak máte aj deti, čaká vás príjemný rodinný čas 🙂 My sme boli dvaja dospelí, takže na hry sme moc neleteli 🙂 Po ccca hodinke a pol sme sa teda mohli vybrať na obed do Turdy a následne do finálnej destinácie našej cesty, mesta Oradea.
Dvestotisícové mesto Oradea leží kúsok od hraníc s Maďarskom a ak by ste sa do Rumunska vybrali z východu Slovenska, zrejme by bolo vašou prvou zastávkou. Úprimne, podľa mňa toho príliš neponúka, aj keď je to jednoznačne pekné mesto 🙂 Hlavnými atrakciami mesta sú Štátne divadlo, päťuholníková Pevnosť Oradea (kde sídli aj slovenský honorárny konzulát), ortodoxná katedrála, alebo najväčší babtistický kostol vo východnej Európe. Celkovo je v meste viac ako 100 chrámov rôznych náboženstiev.
Hlavným dôvodom, prečo som si Oradeu zamiloval, je niečo iné. Ako už názov tohto článku napovedá, našiel som tu najlepšiu kaviareň v Rumunsku. Dobre, neviem to objektívne posúdiť, ale verte mi, že to bol silný zážitok, ktorý bez problémov prekonal aj Shake Coffee v Brašove. Keby som mohol, tak im tu deviatku z Foursquare automaticky zdvihnem na 10 🙂 Super, aj keď nešlo o žiadnu kaviareň z tretej vlny, aké sú populárne u nás. Veď asi stačí, čo som k tomu napísal na Instagrame 🙂
https://www.instagram.com/p/BXaRPb4gUQe/?taken-by=tonydubravec
Salina Turda a Oradea nás tak vyprevádzali z Rumunska a bolo to fakt príjemné. Celý roadtrip po Rumunsku hodnotím ako super skúsenosť, ktorú odporúčam každému, kto rád spoznáva svet aj spoza volantu alebo ako spolujazdec. Cestovanie autom má veľa výhod. Neriešite batožinu, stojíte kedy chcete a kde chcete, spolucestujúcich si vyberáte sami (väčšinou). Ja robím roadtripy rád, veď už pred rokom sme sa vybrali s BMW do Mníchova cez rakúske Alpy.
Rumunsko je nádherná krajina, ktorú máme fakt pár hodín cesty a jednoznačne stojí za to. Ponúka krásnu prírodu, zaujímavé mestá, ale aj vidiecku autenticitu, ktorá sa u nás už takmer úplne vytratila. Ak by ste chceli pomôcť s plánovaním roadtripu, alebo máte akékoľvek otázky, určite mi napíšte mail, alebo správu na Facebooku 🙂
Na záver ešte ďakujem MINI Slovensko, že podporili tento môj nápad a poskytli mi na cestu skvelého spoločníka, nového Countrymana. Teším sa na ďalšiu spoluprácu 🙂