Dracula, upírstvo, rôzne legendy, to všetko neodmysliteľne patrí k rumunskému regiónu Transylvánia. Vlad III. Dracula sa tu narodil v prvej polovici 15. storočia a neskôr tu aj vládol. O jeho živote existuje nespočet mýtov a povier, ktoré už ani Rumuni nevedia potvrdiť alebo vyvrátiť. Môžete sa však vydať na hrad Bran alebo do mesta Sighisoara a urobiť si názor sami. Či to stojí za to sa dočítate v novom článku.
Tiež máte voči Rumunsku predsudky, ako veľa ďalších ľudí, ktorým som spomínal, že tam idem? Je najlepší čas ich zbúrať. Verím, že k tomu dopomôžem aj týmito článkami. Viac ako 2000 kilometrov naprieč krajinou vám dá dostatok dôvodov, prečo zmeniť názor na túto balkánsku krajinu. Počas šiestich dní sme navštívili tieto miesta:
- Temešvár, štvrté najľudnatejšie mesto v Rumunsku
- Transalpina
- Transfagarasan
- Brašov, jedno z najkrajších rumunských miest
- Bran a Sighisoara, mestá spojené s legendou o grófovi Draculovi
- Soľná jaskyňa v meste Turda a najlepšia kaviareň v Oradei
Kde vládol?
Asi 40 kilometrov od Brašova sa nachádza dedinka (alebo mestečko) Bran, ktoré patrí k najväčším lákadlám regiónu a to z jednoduchého dôvodu. Na kopci nad mestom sa totiž vyníma hrad, ktorý podľa legendy svojho času obýval práve Vlad III. Dracula. O tom, že je to jedna z najpopulárnejších destinácií, sa presvedčíte veľmi rýchlo 🙂 Všade je veľa áut a ešte oveľa viac ľudí 🙂
To teda znamená, že si najskôr pekne vystojíte radu 🙂 Následne zaplatíte 17 lei za vstup do areálu hradu a môžete sa preniesť do hrozivej, ale zaujímavej histórie. Hrad Bran nie je príliš veľký, takže tu nestrávite extra veľa času. Dozviete sa tu ale všetko o samutnom Draculovi, ale aj ďalších obyvateľoch hradu.
Musím povedať, že hrad Bran som považoval za jeden z najdôležitejších bodov programu nášho roadtripu. Avšak po tom, čo som zažil v predchádzajúcich dňoch v Temešvári, Brašove, na Transalpine alebo Transfagarasane, Bran bol celkom nuda. Nabudúce by som čas, ktorý mi zabrala cesta a prehliadka hradu, strávil radšej v Brašove.
https://www.instagram.com/p/BXUmgDKg7xC/?taken-by=tonydubravec
Zarezervuj si ubytovanie cez Booking.com a získaj 10% cashback
Kde sa narodil?
Sighisoara je malé mesto, kde sa Vlad III. v roku 1431 narodil v dome svojho otca, ktorý bol tiež kniežaťom Valašska. Práve po otcovi získal prívlastok Dracula, nakoľko sa volal Vlad II. Dracul, čo symbolizovalo jeho príslušnosť k rytierskému Dračiemu rádu.
Hlavnou atrakciou mesta je táto hodinová veža vysoká 64 metrov s vlastným orlojom, na ktorom sa striedajú alegorické postavy, ktoré predstavujú rôzne hriechy a neresti.
V meste sme sa zastavili cestou z Brašova do Turdy a bohužiaľ sme nemali príliš veľa času, ale zároveň som nechcel nič z itineráru vynechať 🙂 Historické centrum mesta, kde nájdete aj Draculov rodný dom, je od roku 1999 súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Celá lokácia nad mestom pripomína také malé, trošku menej zachovalé pražské Hradčany. Milá atmosféra, reštaurácie, malé námestia, a pekné výhľady na mesto. V Sighisoare by som vám určite odporučil zastaviť sa skôr ako na Brane 🙂
50 metrov pod zemou
Podľa mňa je na mieste povedať, že Transylvánia a celé Rumunsko, ktoré som videl a zažil, má oveľa viac čo ponúknuť, než dve miesta, ktoré sú známe len pre meno Dracula. Bran bol pre mňa sklamaním a čas, ktorý som mu venoval, by som radšej strávil v Brašove alebo v centre Sighisoari. To ale k cestovaniu patrí. Niektoré miesta vás jednoducho nedostanú tak, ako čakáte na začiatku 🙂
Dôležité je však upriamiť pozornosť na nekonečno ďalších úžasných miest, ktoré vás na cestách ešte čakajú. Ja som si chuť napravil hneď na ďalší deň. Soľná jaskyňa v meste Turda má hĺbku cca 50 metrov a je skvelou ukážkou toho, ako zrealizovať aj najbláznivejší nápad a vďaka tomu vytvoriť atrakciu pre celé rodiny 🙂 O tom ale až nabudúce v poslednom článku z rumunského roadtripu s Countrymanom 🙂