Článok v tomto týždni má trošku klišé názov, ale má to svoje dôvody. Za posledné dni som zažil viacero momentov, kedy som sa zamyslel nad tým, ako je dôležité mať skutočný vzťah k tomu, čo človek robí. Pretože premárniť život prácou, ktorá nás nebaví, nedáva zmysel.

Prehodil som si niekedy v polovici týždňa niekoľko správ s jednou ženou. Klasické zdieľanie základných informácií o tom, kto kde pracuje, či ho to baví a podobne. Slečná má 30 rokov a úplne bežný postoj k inštitútu zamestnania. Chodiť do roboty je o ničom, tráviť tam čas je nepríjemné, keby sa dalo žiť z lásky, tak nepohnúť prstom. Tiež som bol kedysi na tom podobne a aj teraz mám chvíle, kedy mám chuť nerobiť vôbec nič, čo sa odo mňa očakáva. Jednoducho si iba vstať podľa vôle, ísť na kávu, kedy chcem, hrať PlayStation koľko chcem, žiť si podľa seba. Dnes viem, že je to inak. Pracovať treba, to nie je novinka. Ale nájsť si vzťah k tomu, čo človek robí, je ťažké. Sťažovať sa, nadávať, odfláknuť to, to dokáže každý. Vložiť však do práce lásku, nech je to čokoľvek, to už zvládne len hŕstka. A je na každom z nás, či chceme byť súčasťou väčšiny a prijať fakt, že robota stojí za hovno. Alebo chceme byť v tej hŕstke a urobiť z našej práce aj hobby.

Ja mám svoju prácu rád. Áno, niekedy robí človeku vrásky, ale naozaj môžem povedať, že moja práca je mojou záľubou a životným štýlom. Rád spomínam, ako mi bývalá frajerka vyčítala, že musím byť na každej sociálnej sieti strčený. Ja som jej na to s úsmevom vždy povedal, že raz ma to bude živiť 🙂 Niekto by určite povedal, že mám šťastie a bežne to tak nie je. S tým si dovolím nesúhlasiť. Rovnako ako každý, aj ja som mal možnosť voľby. Mohol som neísť na výšku, odísť z nej, alebo po jej skončení skočiť na prvé miesto, ktoré by mi prinieslo aspoň nejaký plat. Veď, čo by som hneď po škole chcel. Ja som však bol vždy drzejší a ambicióznejší. Posledných päť rokov vytrvalo pracujem na rôznych projektoch. Vždy vo voľnom čase, po víkendoch, po večeroch a nociach. Robím eventy, skúšal som podnikať, pracujem so sociálnymi sieťami, píšem články a tvorím vlastný blog. To je moja pridaná hodnota. Som si jej vedomý a preto som počkal na pracovnú príležitosť, ktorá bude znamenať, že môžem robiť to, čo milujem a milovať, čo robím.

Prečítajte si, ako ma moje projekty v roku 2016 dostali z najhoršieho

https://www.instagram.com/p/BQlPHoZD-bm/?taken-by=tonydubravec

Včera som strávil dlhé hodiny písaním článku pre náš agentúrny blog, ktorý spravujem. Poznáte Garyho Vaynerchuka? Mali by ste. Je to doslova social media guru, biznis mentor, rečník, spisovateľ, investor a úspešný podnikateľ. Pre mňa osobne je to brutálne inšpiratívny človek, ktorého dokážem počúvať celé hodiny. Myslím, že kto ho pozná, mi dá určite za pravdu. Práve o ňom som písal ten článok. To znamenalo hodiny pozerania jeho videí, študovania jeho príbehu a aktivít. Preto nečudo, že ma nakopol k zamysleniu sa nad tým, ako je dôležité tvrdo makať, aby človek mohol povedať, že môže robiť to, čo skutočne miluje. Určite vám odporúčam popozerať si jeho videá, vystúpenia, možno prečítať jeho knihy, na ktoré sa chystám aj ja.

Z akého dôvodu vám toto všetko píšem? Pretože vidím, koľko ľudí je frustrovaných z toho, čo robia. Práca je pre nich len zdroj príjmov, nie životným poslaním. Vidím, ako veľa mladých ľudí si zvolilo jednoduchú cestu priemerného života bez ambícii. Buď sny nemajú, alebo neveria, že si ich dokážu splniť. Ja som bol snílek vždy. Vždy som vedel, že chcem niečo viac ako ostatní. Nikdy to pre mňa neboli peniaze, tie si človek do hrobu nevezme. Rozhodol som sa, že musím robiť veci, ktoré väčšinou moji rovesníci nerobia. Vždy som si doprial aj zábavu, ale vyvažoval som ju prácou. Nie prácou v zmysle zamestnania za odplatu. Prácou, ktorá ma napĺňala, profilovala ma a dopomohla mi odlíšiť sa od stáda ľudí bez ambícii. Doteraz robím po večeroch, po víkendoch, veľmi zriedka sa mi podarí úplne vypnúť. Mám však pred sebou vzory, ktoré robia ešte oveľa viac. Niektorí ľudia sú aj mladší ako ja a dokázali veci, za ktoré ich obdivujem. A to len preto, že sa rozhodli robiť to, čo milujú a milovať, čo robia 🙂

Ako hovorí Gary: „You have one life. Don´t bullshit it“

Páčia sa vám moje články? Ste zvedaví na novinky z mojich ostatných projektov? Prihláste sa do newslettra a nič z toho vám neujde.

Máte na mňa akékoľvek otázky? Pýtajte sa v komentároch tu alebo na Facebooku. Prípadne mi napíšte e-mail alebo vyplňte kontaktný formulár v sekcii SpoluprácaVeľmi rád sa dozviem o vašom pohľade na vec, poradím, pomôžem alebo aspoň podebatujem 🙂