Písal som vám o tom. Nedávno som bol pozvaný ako hosť na Noc social media marketingu, ktorú organizuje Connect Coworking v KC Dunaj. Rozprával som primárne o blogovaní, o tom, ako som začínal, čo sa odvtedy zmenilo a aké si myslím, že je miesto blogov v blízkej budúcnosti. Moja prednáška sa volala „Patrí blog do roku 2019?“. Bol som milo prekvapený, že prišlo viac ako 20 otázok z publika. Bohužiaľ, naživo som stihol zodpovedať iba pár, preto som si ich vypýtal a dávam sem dnes odpovede na všetky, ktoré prišli a niektoré boli fakt dobré ?

Si nervózny?

Napriek tomu, že už som si čo-to odrečnil pred cudzími ľuďmi, aj pred veľkými skupinami, ÁNO, som vždy nervózny. Minimálne prvých 15 minút, takže pri 25 minútovej prednáške to bola viac než polovica J Viem, že to môže niekomu vadiť, ale verím, že na obsahu to neuberá.

Myslíš si že blog nahradí vlog?

Myslím, že táto otázka mala znieť naopak. Určite podľa mňa vlogy nenahradia blogy. Napriek popularite video formátov, stále nedokážu ponúknuť rovnakú informačnú hodnotu ako písaný text. Článku venujú ľudia viac pozornosti, nemôžu si ich pustiť len tak v pozadí, oveľa jednoduchšie sa dajú uložiť a vrátiť sa neskôr k niektorej časti textu. Takže zjednodušene si myslím, že vlogy alebo všeobecne videá sú viac na zábavu a blogy viac na odovzdanie nejakej informácie či hodnoty.

Má zmysel začínať s blogovaním, alebo je lepšie hneď začať s vlogom?

Podľa mňa je základ začať s tým, čo ťa baví a čo ti je prirodzené. Točiť videá len preto, že to robí každý a „malo by sa to“, je blbosť. Niekto vie písať ale nevie rozprávať na kameru. Niekto zasa rád rozpráva, ale iba do mikrofónu, tak bude robiť podcast. Mne trvalo asi dva roky, než som začal s videom a aj to robím talkshow, kde to nie je o mne a tak sa cítim komfortne. A tiež záleží od toho, čo chceš komunikovať. Každý formát je vhodný na niečo iné.

Využívaš blog prioritne na self-promo, alebo je za tým aj niečo iné?

Pochopiteľne, je to vec, ktorá je súčasťou môjho osobného portfólia a bez problémov to priznám. Zároveň však priamo na blogu žiadne self-promo neriešim. Všetky články majú cieľ iba odovzdať hodnotu čitateľovi, či už primárne cestovateľom, alebo aj ľuďom, ktorí riešia nejakú zložitejšiu situáciu v osobnom živote.

V čom si myslíš, že si lepší od druhých blogerov?

Nemyslím si, že by sme sa mali medzi sebou porovnávať. Myslím si, že píšem dobre a to, čo chcem robiť, robím dobre. Zároveň som absolútne v pohode s tým, ak to niekto robí inak a číta to viac ľudí. Nepredávam ľuďom môj lifestyle, ako to robia niektorí blogeri. Vlastne im nepredávam nič, iba im dávam content zadarmo a snažím sa, aby bol čo najužitočnejší.

Máš vytvorené šablóny na písanie blogu, alebo je to vždy improvizácia?

Nerozumel som úplne tejto otázke. Vždy píšem, ako to cítim a snažím sa držať takých základných postupov. Nerobiť dlhé odstavce, rozdeľovať text obrázkami, používať poriadne podnadpisy. Alebo nerobím to podľa nejakého vzorca, skôr spontánne, aby sa to dobre čítalo.

Koľko ti trvá napísať jeden článok?

Je to veľmi individuálne. Napríklad článok o Londýne som písal viac ako tri týždne. Niekedy mi ide karta a spravím článok za 4 hodiny, niekedy to trvá dni. Priemerne by som ale povedal, že čistého času je to 8 hodín tak, aby som bol s článkom spokojný.

Musíme mať dobre fotky?

Záleží to asi od konzumenta. Ja som nikdy fotky neriešil a od začiatku fotím mobilom. Chápem ľudí, ktorí si radi prezerajú pekné fotky, no môj blog chcem písať pre ľudí, ktorí hľadajú užitočné informácie a nie len vizuálny zážitok. Takisto na Instagrame to, napriek všetkým best practices, nehrotím a je pre mňa dôležitejšie posolstvo, než množstvo „prázdnych“ lajkov.

Koľko čitateľov ti prečíta tvoj nový článok za 24 hodín v roku 2019?

Tento článok bude môj prvý v roku 2019, takže ešte neviem 😀 Ale nie je to ani parameter, ktorý osobne riešim. Moje najčítanejšie články na blogu sú aj dva roky staré a čísla im začali pribúdať až niekoľko mesiacov po vydaní. Pretože hlavne keď píšem sprievodcov nejakými mestami, tak veľa záleží od toho, kedy sa dostane tá destinácia do povedomia. Vtedy ju začnú ľudia vyhľadávať a dostanú sa tak k môjmu blogu. To je prípad napríklad článkov o Skopje alebo Rumunsku.

Aká téma priniesla najväčší traffic na blogu?

Celkovo najčítanejší článok ever je sprievodca Skopje. Za minulý rok to bol článok o tom, koľko stáli dva týždne v Thajsku. To je pochopiteľné, nakoľko ľudí na cestovaní najviac zaujíma, koľko to stojí.

Aký bol bounce rate na 25 stranovom článku? Bolo to lepšie alebo horšie ako priemerný článok?

Mám celkovo dosť vysoký bounce rate na článkoch. Hlavne pri takých jednorázových, ktoré nie sú v nejakej sérii. Článok o Londýne mal v rámci mojich článkov taký priemer, čo je ale stále dosť vysoko. Ak by sme sa ale bavili o trvaní relácie, tá bola viac ako dvojnásobná, než je priemer.

Aké KPI mi povedia, že blog je úspešný, ak nemám blog na eshope, kde si zmeriam hodnotu v rámci predaja?

To veľmi záleží od toho, čo chceš blogom dosiahnuť. Pri firemných blogoch, ktoré majú podporiť predaj, by mali články vždy obsahovať prepojenia na produkt alebo službu, kvalitné call-to-action a potom podľa preklikov si vieš vyhodnotiť, či to fungovalo a ľudia sa preklikávali ďalej.

Pri osobnom blogu, ako píšem ja, môžu byť KPI rôzne. Doba strávená na článku, preklik na ďalšie stránky webu, celkové zobrazenia, prihlásenie do newslettra. Neexistuje všeobecné kritérium na úspešnosť blogu. Vždy musí vychádzať z tvojich cieľov. Ak sa vďaka blogu deje to, čo som si stanovil, dá sa hovoriť, že je úspešný.

Ako konkrétne robíš SEO blogov na WordPresse?

Nie som žiadny SEO odborník, takže tomu nerozumiem do hĺbky a som si istý, že mám na webe čo vylepšovať. No ako bežný používateľ pracujem s pluginom YoastSEO, ktorý ma prevedie základnými vecami, ktoré by som pri nasadzovaní článku mal splniť a vyhodnotí, či je článok z pohľadu SEO v pohode.

Ako riešiš newsletter s GDPR?

Keď prišlo GDPR, vypol som prihlasovanie do newslettra, pretože som na to vôbec nebol pripravený. Aktuálne robíme na novom webe a tam to zasa zapnem. Používam službu MailChimp a tá ma celkom rozumne previedla tým, ako si nastaviť prihlasovací formulár v súlade s nariadením. Ale asi nikto netuší, čo vlastne stačí a čo naozaj treba a netreba.

Koľko mesačne investuješ do reklamy teraz?

Je to v desiatkach eur mesačne ako podpora nových článkov a v poslednej dobe videí. Žiadne sofistikované kampane mi nebežia, nakoľko nič nepredávam, len postupne rozširujem svoje publikum.

Ak sa bavíme o investícii rozpočtu na reklamu s cieľom podporiť blog, koľko by si investoval na jeden blog, ak ho píšeš 5h?

Koľko si môžeš dovoliť, toľko investuj. Ak nič nepredávaš, návratnosť je zrejme veľmi nízka alebo veľmi dlhodobá, takže asi budeš investovať menej. Ak niečo predávaš, vieš si vypočítať, koľko sa ti ešte oplatí investovať na nejakú jednu konverziu. Ja dávam na nový obsah od 10 do 20 eur a občas niekde prihodím 5 na nejakú fotku, ktorá mala napríklad super odozvu a chcem to ešte potlačiť. Nie je v tom ale žiadna stratégia sofistikovaná.

Ako riešiš reklamu pre svoj blog? Náklady? Prostriedky? Frekvencia? Kanály?

Viacmenej som zodpovedal v prechádzajúcich otázkach. Stojí ma to v desiatkach eur mesačne, reklama mi beží väčšinou iba na Facebooku, nakoľko naháňam traffic. Občas si pustím aj nejakú engagement reklamu na Facebooku alebo Instagrame. Frekvencia záleží od toho, koľko obsahu vychádza, to je hlavne v posledných mesiacoch veľmi nepravideľné.

Aké najlepšie ponuky na propagáciu si dostal?

Úprimne, veľa ponúk nedostávam a úplne chápem prečo. Najlepšia spolupráca bola vlastne moja prvá. Bol to press trip v chorvátskom regióne Istria s BMW Slovensko. Štyri dni sme spoznávali najlepšie miesta regiónu a aj prostredníctvom obsahu sme vlastne propagovali celý región. Bola to práca, ale zároveň super dovolenka ?

Ak som začínajúci bloger, kedy začne byt blog rentabilný, akú musí mať napr. návštevnosť?

Pre mňa osobne nie je blog finančne rentabilný ani po štyroch rokoch a stále ho dotujem. Je pre mňa však rentabilný v tom, že som vďaka nemu spoznal blogerskú brandžu, pomohol veľa ľuďom s cestovateľskými tipmi, našiel si svoju prvú prácu v reklame, naučil sa pracovať s Wordpressom, zlepšil sa v písaní alebo si vybudoval nejaké povedomie.

Nechcem sa opakovať, ale záleží to od tvojich cieľov a od toho, čo chceš blogom dosiahnuť. Ak chceš mať na web nasadené Google bannery a zarobiť z toho, tak návštevy by mali byť v státisícoch, aby si aspoň niečo postrehol, takže to ani nerieš. Oveľa výhodnejšie je venovať sa Instagramu, tam je dnes pozornosť značiek a možnosť niečo zarobiť. Moja všeobecná rada však znie, že ak si začínajúci bloger, kašli na peniaze. Rob to lebo ťa to baví, rob to stále lepšie a lepšie, vydrž a určite príde nejaká forma odmeny. Možno aj taká, ktorú si si na začiatku nepredstavoval.

Živíš sa prácou v agentúre alebo blogovaním?

Živí ma práca v agentúre a ďalší moji klienti. Živiť sa iba blogom (reklamy, spolupráce, e-booky) je podľa mňa nesmierne náročné a na Slovensku je len pár ľudí, ktorí to dokážu. Keď niekto rozpráva, že sa živí blogom, ale popritom píše články pre klientov ako externý copywriter, tak klame a vytvára o sebe pokrivený obraz. A takých ľudí tiež na Slovensku máme. Ja osobne som pyšný na moju full-time prácu, snažím sa ju robiť čo najlepšie a som rád, že vďaka nej si môžem financovať ďalšie moje projekty. Ak sa raz budem živiť nejak inak, tak chcem, aby to bola stále reklama alebo kreatíva, len skôr ako freelancer. Ale robiť kompromisy na blogu a na Instagrame len preto, aby som mohol rozprávať, že ma to živí, to nechcem.

Prečo Vaculík a nie daren&curtis?

daren&curtis je agentúra plná skvelých ľudí a nikdy nedám dopustiť na atmosféru, ktorá tam panovala. Veľa som sa tam naučil a dala mi veľa príležitostí a skúseností. Každopádne, keď som odchádzal, mal som 25 rokov a cítil som, že ak chcem niekedy v reklame niečo dosiahnuť, to bol ten čas, kedy začať makať a robiť pre veľké značky.

Aké profily spravuješ v práci?

Aktuálne každý mesiac robím pre značky: Terno, Strongbow, Lišiak zo sadu a po novom Dove a Heineken. Robil som aj pre Tatrakon, jednu kampaň pre Tatra banku alebo Dobrého anjela.

Čo je tvoj najsilnejší zážitok z toho čo robíš?

Ak sa bavíme o cestovaní, tak tých bolo veľa, na ktoré rád spomínam. Keď som prvýkrát videl Londýn, keď som sedel na okraji Grand Canyonu a zrazu pozoroval miesto, ktoré som dovtedy videl iba na fotkách na internete. Alebo keď sme po 18 hodinách bez spánku zobrali auto na letisku v New Yorku, vydali sa šoférovať tisíc kilometrov a niekoľkokrát skoro zomreli, aby sme prišli na miesto, kde sme nemali ubytovanie ani prácu ? To bolo dobrodružstvo.

Čo sa týka reklamnej práce, asi najsilnejšie zatiaľ bolo vyhrať slovenské kolo súťaže Young Lions a môcť ísť na najväčší reklamný festival na svete do Cannes. Robil som vtedy v reklame asi 9 mesiacov a hneď som mal takú možnosť, to bolo neuveriteľné.

Čo bolo najťažšie na začiatku a čo je ťažké teraz?

Najťažšie bolo určite neprestať vo chvíli, keď som pochyboval o tom, že to má zmysel a nechcelo sa mi. Niekedy som mal problém sa neporovnávať s inými a pochopiť, že toto som ja a niekto iný je proste niekto iný. Dnes je stále ťažké udržať si pozornosť ľudí, keďže je veľmi roztrieštená. A hlavne môj najväčší problém je čas. Zariadiť si ho tak, aby sa ho dostalo všetkému, na čom mi záleží. Od rodiny, cez klientov, až po blog alebo ďalšie projekty.

Ďakujem ešte raz ľuďom z Connectu za pozvanie a budem sa tešiť snáď na nejaké ďalšie 🙂