Vždy, keď som počul o Marseille, predstavil som si len futbalový tím. Ale keď som kúpil v novembri letenky z Prahy za 2€, prišiel čas rozšíriť si vedomosti a spoznať nové mesto. Na slovenských a českých weboch som sa však nedočítal veľa pozitívneho, čo ma trošku strašilo. Nakoniec, po niekoľkých dňoch, ktoré som tu strávil, môžem povedať, že Marseille naozaj má čo ponúknuť a netreba sa ho báť.

Marseille je po Paríži druhým najväčším mestom Francúzska (čo vás určite prekvapí) s približne miliónom obyvateľov. Je hlavným mestom Provensálska a bolo založené v 6. storočí pred našim letopočtom. Na prelome letopočtov sa stalo Marseille významných obchodným prístavom, kam prichádzal tovar z krajín Orientu a ďalej sa distribuoval do Európy. Dnes je multikultúrnym centrom (cca 30% obyvateľov sú moslimovia) s bohatou históriou a luxusom na jednej strane a veľkou chudobou, nečistotou a kriminalitou na druhej.

Čo v Marseille treba vidieť?

Prvýkrát som cestoval sám a príliš veľa informácií som nemal. Vedel som o národnom parku a o prístave. Spoliehal som sa, že prídem, niečo pohľadám na Tripadvisore, alebo objavím niečo, keď sa budem len tak motať. Tak nakoniec aj bolo a mám pre vás štyri veci, ktorým sa určite nevyhnite pri návšteve tohto mesta. Pri veľkej snahe by ste to všetko stihli aj za jeden deň, ale dajte si radšej aspoň dva-tri, nebudete pod časovým tlakom 🙂

Notre Dame de La Garde

Katedrála nad mestom známa z takmer každej fotky Marseille. Vystúpate si k nej kopec ako v San Franciscu a ešte aj niekoľko schodov, ale ten výhľad je úžasný 🙂 Celé mesto, južnú aj severnú časť ako na dlani. Toto je určite úplne povinná jazda.

Národný park Les Calanques

O národnom parku, ktorý je len 35 minút cesty autobusom od centra som napísal samostatný článok, kde popisujem trasu, ktorú zvládnu aj začiatočnícki turisti a zároveň budú mať super zážitok.

Prečítajte si článok o Les Calanques, národnom parku na okraji mesta

Vieux Port

Prístav je dominantou a absolútnym centrom mesta, kde sa pravdepodobne začne cesta každého z vás, keď sa do Marseille vydáte. Je obklopený reštauráciami s terasami, slúžu ako prístavisko pre jachty a člny. Nájdete tu aj obdobu London Eye, či fascinujúcu zrkadlovú strechu, ktorá je absolútnym hitom a každý si chce odfotiť svoj odraz na strope. Prechádzky okolo prístavu, pozorovanie lodí a okolia majú tiež veľa do seba.

Free walking tour

O prehliadke mesta so sprievodcom, ktorý to robí za tringelty som písal už v článku o Skopje, keď som sa niečoho takého zúčastnil prvýkrát. Byť niekde sám je ideálna situácia, aby ste na free walking tour išli. V Marseille robia sprievodcov chalani pôvodne z Argentíny. Tour začína v pondelok, v stredu a vo štvrtok o 10:00 pod zrkadlovou strechou v prístave pri vchode do metra, určite ich spoznáte podľa modrých tričiek. Počas dvojhodinovej prechádzky uvidíte to najdôležitejšie v starom Marseille a veľa z nich je aj v príspevku na Instagrame pod týmto odstavcom alebo v galérii k článku. Pre viac informácií sa mrknite na www.marseillefreewalkingtour.com. Za tip ďakujem Andrejke, ktorá mi napísala komentár pod tento článok.

https://www.instagram.com/p/BVCaezpA3YA/?taken-by=tonydubravec

Čo o Marseille treba vedieť?

Presne pre túto časť rád píšem články 🙂 Aby som vám mohol dať všetky dôležité informácie na prežitie na jednom mieste. Ako sa dostať z letiska do mesta, ako funguje verejná doprava, čo koľko stojí a podobne.

Z letiska a späť

Letisko Marseille Provence leží západne od mesta a je vzdialené asi 25 minút cesty autobusom. Ten jazdí 4:50 ráno až do polnoci v 15-20 minútových intervaloch na stanicu St. Charles, ktorá je súčasne železničnou stanicou a stanicou metra. Lístok na autobus si kúpite priamo na zastávke autobusu na letisku, alebo na stanici St. Charles v Marseille pri nástupišti č. 14, odkiaľ autobus odchádza smerom na letisko. Jednosmerný lístok stojí 8,30a spiatočný myslím 13,40€.

Z letiska a späť sa viete dopraviť aj vlakom, železničná stanica je od letiska vzdialená asi kilometer a chodí k nej shuttle bus. Lístok stojí okolo 5€.

Doprava v Marseille

V Marseille je verejná doprava zabezpečená autobusmi,  menšou električkovou traťou a dvoma linkami metra (pre porovnanie, v Paríži je ich 17 🙂 ). Jednorazový lístok stojí 1,7€, 24-hodinový 5,20€. Viete si kúpiť aj tzv. carnet 10 jednorazových lístkov za cca 13€. Lístky kúpite v každej stanici metra alebo na miestach označených logom RTM.

Úprimne, ja som MHD využil asi 6x. Pri ceste z letiska a na letisko, pri ceste do Nice a pri ceste do Národného parku Calanques. Po meste som chodil zásadne pešo, keďže všetko je pomerne blízko a mám rád prechádzky mestom, kde človek poriadne nasaje atmosféru a neodvezie sa iba za určeným cieľom. Viackrát sa mi tak podarilo sa zamotať a objaviť niekde, kde som to fakt nečakal.

Ubytovanie

To, kde a ako budete bývať záleží samozrejme od vášho rozpočtu. Ja cestujem, ako sa hovorí, na budget, takže som hľadal najlepší pomer cena/lokalita/recenzie. A keďže som bol sám, nemusel som prihliadať na nikoho požiadavky, keďže ja som skromný chalan. Airbnb je v dostupných lokalitách pomerne drahé, môže sa oplatiť ak vás cestuje viac. Hotely sú vo Francúzsku všeobecne drahé, preto som sa obzeral po hosteloch na Hostelworld.com

Našiel som tak hostel Vertigo Vieux Port, ktorý je v novej časti mesta, asi tri bloky od prístavu noc ma vyšla priemerne okolo 26€ s raňajkami. Nie je to nič pre náročných, ale ľudia, ktorí už majú niečo odcestované, backpackeri a sólo cestovatelia budú určite spokojní. Je tam wifi, aj keď slabá, super ochotný a milý personál (jedna slečna za mňa dokonca ochotne poslala pohľadnicu, keď som sa v sobotu večer uvedomil, že už asi nestíham otvorenú poštu) a vždy kopa iných hostí z celého sveta. Ja som počas štyroch nocí býval s Portugalčanmi, Američanmi, Alžírcom aj Francúzom. Prvú noc som mal dokonca celú izbu pre seba, čo je na hosteloch fakt rarita 🙂

Jedlo a pitie

Reštaurácie sú drahé, dokonca aj také, od ktorých by ste to nečakali. Ja toho veľa nepotrebujem, stačil mi aj McDonald (aj ten je o 40% drahší než tu) a na večeru som si kúpil niečo v Lidli, ktorý som mal za rohom od hostelu. Čo asi aj odporúčam, ak bývate na hosteli alebo cez Airbnb, kúpiť si večeru v obchode a prípadne si niečo uvariť sami. Lidl je cenovo približne na našej úrovni, takže pri francúzskych cenách sa fakt oplatí. Navštíviť môžete aj veľa pekární, kde robia bagety, panini, sendviče, pizzu a podobne. Skúsiť môžete aj kebab, pri oboch je tu však veľké riziko, že s angličtinou príliš nepochodíte, čo je ale problém na samostatný odstavec 🙂 Celkovo by som povedal, že obed vás môže vyjsť od 6 do 8 eur, ak máte apetít podobný môjmu, čo asi málokto 😀

Čo sa týka pitia, tak pivo stojí v meste od 4 do 6 eur, deci vína 2,50€, čo je len o trošku viac ako na niektorých miestach v Bratislave.

https://www.instagram.com/p/BU9rmzEAWqs/?taken-by=tonydubravec

Marseille treba dať šancu

Niekto by povedal, že mesto nie je ničím zaujímavé, ja si však myslím opak. Na mňa urobilo Marseille dojem, má svoju atmosféru, pekné aj menej pekné miesta. Verím, že aj bezpečnostná situácia sa zlepšuje a o niekoľko rokov bude možné aj v noci bez obáv chodiť uličkami mesta. Na teraz však, ak hľadáte mesto, kam vypadnúť na predĺžený víkend, dajte Marseille šancu. Prípadne, ak natrafíte na lacnú letenku na dlhší termín, vyplniť si ho môžete vyplniť výletom do iných miest na Francúzskej riviére. Kto sleduje môj Instagram vie, že som bol v Nice a Monaku a výborne to celý môj týždeň vo Francúzsku osviežilo.

Lacné letenky do Marseille môžete nájsť aj na KadeTade.com

Ak máte k Marseille akékoľvek otázky, alebo som niečo v článku zabudol spomenúť, určite mi napíšte komentár, mail alebo správu a rád poradím 🙂 V prípade, že sa vám článok páčil, najlepšie bude ak ho pozdieľate vašim priateľom, ktorým by sa mohol hodiť. Môžete mi tiež hodiť follow na Instagram, nebudem sa hnevať 🙂

Pridaj sa k ostatným, ktorí pravidelne dostávajú e-mailom súhrn mojich článkov, aktivít a eventov, na ktorých pracujem.