Marseille je mesto, ktoré väčšina cestovateľov asi nezaradí medzi obľúbené destinácie. Dôvodov je viacero a venovať sa im budem v ďalšom článku. Mesto však ukrýva svoj vlastný poklad. Národný park Les Calanques, ktorý je iba niekoľko minút od mesta a jeho návšteva je povinnou jazdou v tomto regióne.

Príroda nie je to, čo primárne pri mojich cestách hľadám, skôr som mestský typ. Keď som ale zistil, že kúsok od Marseille je národný park, ktorý skrýva jedny z najkrajších zátok francúzskeho pobrežia Stredozemného mora, rozhodol som sa, že urobím výnimku. A bolo to super rozhodnutie.

Keďže nie som žiadny extra turista, hľadal som nejakú najschodnejšiu cestu aj pre amatérov. Tú som objavil v článku na webe Lonely Planet. Takže ak nechcete stráviť na tracku celý deň, mám pre vás tip, ktorý mne zabral asi 4-5 hodín vrátane cesty autobusom. Aj tak som sa na hostel vrátil totálne vyšťavený a nebol schopný už ničoho 🙂

Ak ste náročnejší turisti, pozrite si blog Marcela Fronka, ktorý sa do Calanques vybral na 11 hodinový trek.

Celá cesta začína na Castellane, čo je zastávka metra, električky aj autobusu. Nájdite si zastávku, z ktorej ide autobus čislo 21 smer Luminy. Lístky na verejnú dopravu najlepšie kúpite v automatoch v metre, jednorázový stojí 1,70 a 24-hodinový 5,20. Nechajte sa odviezť na konečnú zastávku, trvá to asi 35 minút. Ocitnete sa v horskom prostredí, okolo vás sú iba univerzitné internáty, nakoľko je tu aj Fakulta vied Univerzity v Marseille.

Zo zastávky odbočte doprava a hneď vľavo do areálu internátov. Predchádzate po normálnej ceste pre autá až po červený obdĺžnik na mape.

marseille, calanques, tony dubravec, tonychef, blog, cestovatelsky blog

Tu zídete z cesty vpravo cez rampu a pokračujete viac-menej stále rovno cez lesík až na také „námestie“. Určite spoznáte, že ste správne.

marseille, les calanques, tony dubravec, blog, cestovatelsky blog, tonychef

Ak by ste vybrali vľavo, začnete pomaly klesať smerom k zátoke Sugiton. Odporúčam vám ale ísť najskôr doprava na vyhliadku, z ktorej vidno aj na Sugiton aj Morgiou na druhej strane útesu. Je to rýchlovka, o veľa času vás to neoberie a už len pre takúto panorámu sa to oplatí.

marseille, les calanques, tony dubravec, blog, cestovatelsky blog, tonychef

Potom už môžete vizuálne naplnený šliapať smerom k Sugitonu. Prechádzka je to minimálne na 25 minút, zo začiatku veľmi nenáročná, ale v poslednej časti si už miestami treba dávať pozor. Bežne to dávajú aj deti, takže stačí byť len opatrný. Super je, ak sa chytíte niekoho pred vami, kto pôsobí, že tam nie je prvýkrát. Nemusíte tak váhať, či ste správne ako ja. Chvíľami som mal pocit, že cesta ktorou idem, doteraz nepoznala ľudskú nohu 😀

https://www.instagram.com/p/BU_2iR1gIZJ/?taken-by=tonydubravec

Na čo určite myslite!

Zoberte si so sebou dosť vody, ja som mal liter a cestou späť už som bol fakt smädný. Nezabudnite sa natrieť opaľovacím krémom. Slnko je dosť silné aj keď vietor zmierňuje pocit tepla. Ja som si samozrejme žiadny nezobral a tak mam spálené ruky, tvár aj hlavu 😀 Učte sa na cudzích chybách 🙂

marseille, les calanques, tony dubravec, blog, cestovatelsky blog, tonychef

Na záver ešte jeden odkaz pre všetkých vás, ktorí čítate môj blog. Čo som si počas toho, ako som bol sám v Calanques, uvedomil. Budem rád, ak vás tento článok inšpiruje a možno sa začnete obzerať po letenkách do Marseille. Spoločnosť Volotea sem lieta z Viedne aj Prahy a dosť často majú akcie. Ja som letenky Praha-Marseille-Viedeň kúpil spolu za 6€ 🙂 Tiež budem rád, ak mi dáte like na Facebooku či follow na Instagrame a budete zdieľať článok svojim priateľom. Možno niekto z nich hľadá tip zaujímavý krátky výlet 🙂

https://www.instagram.com/p/BVAt2ahgYwr/?taken-by=tonydubravec

Ak máte záujem občas dostať odo mňa newsletter s novými článkami, prihláste sa cez tento formulár 🙂

newsletter, tony dubravec, tonychef, blog

Pridaj sa k ostatným, ktorí pravidelne dostávajú e-mailom súhrn mojich článkov, aktivít a eventov, na ktorých pracujem.