Dal som si taký neoficiálny cieľ, že by som chcel navštíviť všetky európske hlavné mestá. Aktuálne som približne v tretine a aj keď som bol v Španielsku dvakrát, Madrid mi chýbal. Až kým mi Monika na narodeniny nenavrhla víkendový výpad v polovici novembra. A tak sme boli a pre vás tu mám nový článok o tom, ako aj vy môžete stráviť predĺžený víkend v Madride.

Na začiatok je asi dôležité povedať, že Madrid nie je Barcelona, čo sa týka množstva turistických pamiatok a atrakcií. O turistov tu však núdza nie je. Celkovo je Madrid pomerne rušné a živé meste, ktoré síce má čo ponúknuť počas pár dní, no na dlhší čas by som to tu úplne nevidel.

>>Prečítajte si aj môjho sprievodcu Barcelonou<<

https://www.instagram.com/p/B5BKvBfH6bP/

Cesta do Madridu a miestna doprava

Úprimne, letenku do Madridu som dostal ako súčasť narodeninového darčeku, takže nepoznám jej presnú cenu. Každopádne, leteli sme z Viedne s WizzAirom priamo na hlavné letisko do Madridu a naspäť s Laudamotion. Keď si pozriem cenu s Laudamotion na termín v polovici januára od soboty do pondelka a spiatočná letenka stojí cca 50-60€. Odhadujem, že v akcii sa do Madridu v pohode dostanete za 30-50€. Na viedeňské letisko sme sa dostali autobusom so Slovak Lines za 12€ spiatočne.

V Madride pristanete na hlavnom letisku, čo pri nízkonákladovkách nebýva zvykom. Výhodou je, že sa jednoducho dostanete do centra metrom, ktorého spoje ľahko nájdete cez Google Maps alebo aj aplikáciu Madrid Metro. Cesta trvá cca pol hodinu podľa cieľovej stanice. Lístky na letisko a z letiska majú cenovú prirážku, plus vám automat naúčtuje poplatok za vydanie čipovej karty. Výhoda je, že ju môžete využívať aj dva súčasne, iba si ju podáte pri turnikete.

Najlepšia voľba pri presúvaní po meste pre vás môže byť balík 10 lístkov, podobne ako v Paríži, za 12,20€, ktoré platia v metre aj v autobusoch. Madrid má však výhodu, že takmer všetko dôležité je dostupné pešo. My sme metro naozaj použili iba na cestu z letiska a späť.

Ubytovanie v Madride

Na ceny ubytka má asi každý subjektívny názor, takže k tým sa vyjadrovať nebudem. My sme v Madride bývali v hoteli Madrisol. Za dve noci v dvojlôžkovej izbe s raňajkami sme zaplatili 180€. Lokalita bola úplne super, blízko námestia Puerta del Sol. My sme bývali cez Booking, ale môžete skúsiť aj Airbnb a na prvú rezerváciu získať 30€ zľavu cez tento link.

Booking.com

Kde si dať kávu a dobré jedlo?

Toto je najdôležitejšia časť tohto článku, všetko, čo príde ďalej, považujte za povinnú jazdu. Pretože ak mi v niečom Madrid skutočne ulahodil, bolo to gastro. Kopa dobrých kaviarní a reštaurácií takmer na každom kroku. Musím povedať, že ani raz sme sa nikde nepopálili a čo sme ochutnali, to bolo veľmi fajn. Polohu všetkých miest nájdete po kliknutí na konkrétne podnadpisy.

HanSo Café

Kaviarne som už tradične hľadal cez European Coffee Trip a naša prvá zastávka hneď po príchode do mesta bola kaviareň HanSo Café. Miesto tak malé a tak populárne, že sme sa ledva vošli dnu a museli sme si vystáť rad na objednávku a vyčkať na miesto. Monika síce toľko ľudí neocenila, ale mne za ten výborný brunch stála aj tá tlačenka. Skvelá káva, veľký výber sladkých aj slaných raňajok, toasty, croissanty, kaše a podobne.

madrid, spanielsko, sprievodca, co vidiet, restauracie, kaviarne, tony dubravec, blog, cestovanie, europa, hanso cafe
Toast s cesnakom, majonézou, šunkou, čedarom a vajíčkom
madrid, spanielsko, sprievodca, co vidiet, restauracie, kaviarne, tony dubravec, blog, cestovanie, europa, hanso cafe
Dokonalý flat white <3

Faraday

Vedel som, že v Madride existuje nejaká gay štvrť, ale až keď sme prišli do kaviarne Faraday, pochopil som, že už sme tam. Nikto vám to nepovie exaktne, jednoducho to ucítite. Štvrť sa volá Chueca a je vyhľadávaná pre množstvo dobrých podnikov. My sme síce boli iba vo Faraday na kávu, ale to určite odporúčame 🙂

madrid, spanielsko, sprievodca, co vidiet, restauracie, kaviarne, tony dubravec, blog, cestovanie, europa, faraday

Zero Point

Malá kaviarnička so sympatickým majiteľom kúsok od najväčšieho madridského parku Retiro.

The Fix

Sympatická kaviareň so skvelou kávou, kde sme strávili asi tri hodiny čítaním, pitím kávy a jedením koláčov. Keď vám počasie nepraje ako nám, je skvelé nájsť si takéto miesto a v Madride s tým veru nebudete mať problém.

Chocolatería San Ginés

Nie je to kaviareň, ale chýbať by to tu nemalo. San Ginés je obľúbené miesto na horúcu čokoládu a churros. My sme ich mali prvýkrát v Malage, tam nás veľmi neoslovili, ale dali sme im šancu a tentokrát to bolo lepšie, ale stále je to iba vysmážané cesto a tá čokoláda by si vystačila aj sama 🙂 Očakávajte, že sa na mieste stretnete s kopou turistou, ide fakt o vyhľadávané miesto.

Takos Al Pastor

Robil som tri mesiace v mexickej reštaurácii v Amerike, napriek tomu som mal moje prvé tacos v živote až v Madride. Takos Al Pastor mi odporučil známy foodbloger Čoje, za čo mu samozrejme ďakujem. Takos Al Pastor má v Madride dve prevádzky a predpokladám, že v oboch sa čaká v rade rovnako. Našťastie, tento čas môžete využiť na to, aby ste si preložili menu, ktoré by ste v angličtine čakali iba márne. Tacos tu stoja 1€, quesadilla asi 4 a my sme sa dvaja v pohode najedli aj s drinkami za 15€.

Bacoa Burger

Burger je také jedlo, ktoré nie je limitované hranicami lokálnej gastronómie, preto ho rád skúšam všade, kde sa objavím. Bacoa je sieť reštaurácii s burgrami, kde si ten svoj skladáte podľa chuťových preferencií a nevyberáte si len z hotovej ponuky. Monika si napríklad dala kurací burger s avokádom bez majonézy, ja zasa hovädzí s dvojitým syrom bez surovej cibule. Musím vyzdvihnúť veľmi milú obsluhu a samozrejme aj burger bol top, takže určite skočte, ak máte chuť aj na niečo iné ako sú španielske špeciality.

madrid, spanielsko, sprievodca, co vidiet, restauracie, kaviarne, tony dubravec, blog, cestovanie, europa, bacoa, burger

Goiko Grill

Ďalšia sieť burgrární sa volá Goiko a musím povedať, že sme sa sem nedostali. Spomínam to však, pretože na Foursquare mali reštaurácie hodnotenie okolo 9/10 a aj podľa fotiek vyzerajú burgre top. Takže skúste za mňa a dajte mi vedieť, o čo som prišiel.

https://www.instagram.com/p/B5kkheqowJg/

Casa Dani

Karamelizovaná cibuľa a zemiaky sú základom tzv. španielskej omelety. A tú majú najlepšiu v Casa Dani. Ide o „baro-reštauráciu“ v tržnici Mercado de la Paz. Omelety tu robia čerstvé a fakt vo veľkom. Na svoje miesto si budete musieť počkať, ale možno to nebude trvať tak dlho, nakoľko väčšina hostí príde iba k baru, rýchlo zjedia omeletu s pečivom, dajú si pohár vína a pokračujú ďalej vo svojom madridskom živote. Španielska omeleta sa volá Tortilla de patatas, takže stačí si pýtať tortillu.

madrid, spanielsko, sprievodca, co vidiet, restauracie, kaviarne, tony dubravec, blog, cestovanie, europa, casa dani, spanielska omeleta

Mercado de San Miguel

Jediné miesto z Madridu, kam by som už druhýkrát jesť nešiel, napriek tomu, že sme sa najedli fajn. Najznámejšia tržnica Mercado San Miguel je neskutočne turistické miesto, kde sme sa medzi stánkami s tapas od výmyslu sveta museli fakt predierať davmi. Určite tu dostanete dobré jedlo, ale musíte zvážiť, či vám to stojí za ten diskomfort s tým spojený 🙂

madrid, spanielsko, sprievodca, co vidiet, restauracie, kaviarne, tony dubravec, blog, cestovanie, europa,
Mercado de San Miguel

Aké atrakcie ponúka Madrid?

Uznávam, spomienky na Madrid sú pre mňa najmä o jedle a o káve (a o zime), ale klamal by som, keby som tvrdil, že tu nie je možné zažiť aj veci, ktoré nejdú cez žalúdok. Z týchto vecí si môžete vyskladať program tých svojich dní v Madride.

Free Walking Tour

Veľkú výhodu má Madrid v tom, že väčšinu mesta si bez problémov pozriete aj bez potreby využitia verejnej dopravy, inak povedané na pešo. Napriek tomu, že sme mali teploty od 7 do 10 stupňov, nachodili sme za tie dva dni pomerne dosť. Veď vždy, keď niekam chcete ísť, vyjdem vám to podľa mapy na 10-15 minút a to sa vám metro neoplatí. No aby sme tých prechádzok nemali málo, dali sme si aj moju obľúbenú free walking tour. Kto už čítal nejaký môj článok, určite vie, že veľmi rád odporúčam tento spôsob spoznávania mesta, najmä keď nemáte času nazvyš.

V Madride môžete využiť niekoľko rôznych tour, my sme si online bookli túto. Stretávka je každý deň o 11:00 (v piatky a soboty aj o 15:30) na Plaza del Callao a tour trvá cca 2,5 hodiny. Neviem, či to bolo sprievodkyňou, počasím, alebo samotným mestom, ale u mňa sa tour bohužiaľ nezaradila medzi tie najlepšie, ktoré som absolvoval. Tým ale nechcem nikoho odradiť, stále je skvelá služba, ktorú sa oplatí využiť.

Ak by ste mali záujem o prehliadku mesta v spoločnosti Slovenky žijúcej v Madride, alebo sa chcete o Madride dozvedieť veci z prvej ruky, ozvite sa Alex cez jej web Madridčanka. V meste žije už 6 rokov a myslím, že môže dať vašej návšteve zaujímavý rozmer.

Futbal

Určite nie som jediný, komu pri slove Madrid napadne automaticky ako prvý futbal. Real aj Atletico patria medzi najväčšia tímy na svete a vďaka tomu Madrid láka veľa futbalových turistov. Aj keď nestihnete zápas, aspoň návštevu obrovského štadióna Santiaga Bernabéu by ste si nemali nechať ujsť. Lístok na tour vás vyjde na 25€ a podobne ako s Goiko Grill, môžete mi potom dať vedieť, o čo som prišiel 🙂

https://www.instagram.com/p/B5-zuNKpGnZ/

Kráľovský palác a Katedrála

Dve najhonosnejšie atrakcie Madridu sa nachádzajú priamo oproti sebe. Madridský Kráľovský palác je síce oficiálny sídlom španielskej kráľovskej rodiny, no tá tu nežije. Palác sa tak využíva iba na štátne ceremónie, ako múzeum a môžete tu tiež každú stredu a sobotu o 11 dopoludnia zažiť výmenu stráží.

Katedrála Panny Márie Almudenskej začali stavať koncom 19. storočia, ale vysvetená bola až v roku 1993 pápežom Jánom Pávlom II. Odvtedy je sídlom madridskej arcidiecézy.

Gran Vía

Každé veľké mesto má ulicu, akou je v Madride Gran Vía. Ide o miesto, kde sa sústredia obchody, nákupné centrá, hotely a kiná. Túto ulicu zároveň nájdete na väčšine obrázkov z Madridu. Úprimne, bude vám stačiť pozrieť si Metropolis, budovu na fotke. Tiež ale neočakávajte nejaký špeciálny príbeh, je to iba kancelárska budova zo začiatku 20. storočia. Od Metropolisu vás Gran Vía dovedie na Plaza de Espaňa a cestou môžete vidieť napríklad prvý mrakodrap v Európe, Telefónica.

madrid, spanielsko, sprievodca, co vidiet, restauracie, kaviarne, tony dubravec, blog, cestovanie, europa
Metropolis

Plaza de Espaňa

Námestie, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie atrakcie v Madride, sme bohužiaľ zastihli počas rozsiahlej rekonštrukcie. Až do písania tohto článku som si ani nevedel predstaviť, o čo sme tým prišli, ale vyzerá to zaujímavo. Plaza de Espaňa má výbornú polohu, končí tu spomínaná ulica Gran Vía, 10 minút pešo od námestia je kaviareň HanSo Café aj The Fix, hneď v tesnej blízkosti je chrám Debod a aj kráľovský palác je iba pár minút pešo. Je to tak super miesto, kde začať svoje prechádzky ulicami mesta.

Park Retiro

Najväčší park v Madride sme si bohužiaľ nestihli užiť poriadne a absolvovali sme iba krátku prechádzku. Kažodpádne verím, že najmä v letných mesiacoch to musí byť úžasné miesto pre oddych, kultúru aj šport.

Múzeum del Prado

Kto už moje články pozná, neprekvapí ho, že tipy na múzeá dávam väčšinou bez osobnej skúsenosti. Nie je to môj „šialok kávy“ a ani v Madride sa to nezmenilo. Najznámejšie múzeum je rozhodne Prado, kde si môžete pozrieť diela najväčších španielskych autorov. Vstup stojí 15€, ale vo večerných hodinách sa sem viete dostať aj zadarmo. Viac informácii o múzeu nájdete tu.

Ak máte otázky, píšte

Toľko na tému Madrid za 2,5 dňa. Som rád, že mi to trvalo iba štyri týždne a aspoň mierne som sa vrátil k písanému obsahu. Verím, že pre vás tento sprievodca bude užitočný a uložíte si ho pre váš najbližší city break. Snažil som sa odpovedať na otázku „Čo vidieť v Madride“ najlepšie, ako som vedel, no ak budete mať nejaké ďalšie dotazy, určite mi napíšte a skúsim poradiť, prípadne doplním tipy do článku. Nájsť ma môžete najjednoduchšie na Instagrame alebo na Facebooku.

Ďakujem, že čítate a prajem šťastnú cestu 🙂