Dlho bola na mojom bucketliste, no čakal som na dobrú cenu leteniek. Nakoniec sa to podarilo v decembri. Barcelona za 67 €. Ešte aj termín vyšiel na predĺžený víkend, od piatka do pondelka. Program sme mali nabitý až tak, že sme ho na mieste museli intenzívne zredukovať, aby bolo možné to nejak stíhať. Ako sa teda v Barcelone nestratiť a zariadiť si super víkend? Prečítajte si v novom sprievodcovi.

O Barcelone

Barcelona je bez debaty jednou z najobľúbenejších destinácií v Európe. Hlavné mesto Katalánska má prekvapivo iba niečo cez 1,5 milióna obyvateľov. Na mňa však pôsobila oveľa ľudnatejšie. Výhodou mesta je určite jeho poloha pri Stredozemnom mori, čo znevýhodňuje vnútrozemský Madrid. Mesto má 10 meststkých častí, väčšina obyvateľov sú rímsko-katolíci.

https://www.instagram.com/p/Bj0SfKNAoHl/?taken-by=tonydubravec

Doprava

Som zaskočený, že nikde na slovenských blogoch som nenašiel prehľadné a súhrnné info k tejto téme. Tak začnime príletom. Barcelona má hlavné mestské letisko ktoré sa volá El Prat. Bohužiaľ, sem sa dostanete iba z Viedne alebo Budapešti. Ryanair z Bratislavy lieta tradične na menšie letisko, v tomto prípade v  meste Girona. Je od mesta vzdialené asi hodinu cesty autobusom, spiatočný lístok z letiska stojí 25€ a kúpite si ho jednoducho na letisko hneď na autobusovej stanici. Viacero ľudí mi ale odporúčalo skočiť aj do samotnej Girony, takže ak máte viac času, určite to zvážte aspoň na chvíľu.

Čo sa týka dopravy v samotnom meste, najlepšie je metro. Aktuálne má 11 liniek, ďalšie dve sú naplánované. Označujú sa ako L1 až L11. Metro tu prevádzkujú dve spoločnosti. TMB (Transport Metropolitans de Barcelona) zastrešuje hlavné mestské linky (okrem L6, L7 a L8) plus tzv. zubačku, ktorá vedie k hradu Montjuic, o ktorom píšem nižšie. Spoločnosť FGC (Ferrocarrils de Generaliat de Catalunya) má na starosti zasa prímestské vlaky. Okrem L6-L8 sú to aj vlaky označené S1, S2, S5, S6, S7 a tiež zubačka vedúca na vrch Tibidabo.

V Barcelone samozrejme chodí aj kopa autobusov a veľmi obľúbená je tu aj bike-sharing sieť. Tá sa volá Bicing a je bohužiaľ dostupná len pre domácich (čo je dosť zvláštne). Na záver treba povedať, koľko cestovanie stojí. Najlepšia voľba je kúpiť si balíček 10 lístkov, tzv. T10. Stojí okolo 10€ a jeden lístok platí myslím 70 minút na metro, vlaky S, zubačku aj autobusy.

https://www.instagram.com/p/Bj77WoJgI5V/?taken-by=tonydubravec

Ubytovanie

Vedel som, že Barcelona nebude lacná, ale úprimne ma prekvapilo, koľko tu ubytovanie stojí. My sme cestovali piati, čo priznávam, že je dosť nepraktické. Ale najlacnejšia možnosť, ktorú sme našli (a zároveň bola v slušnej lokalite a normálne vyzerala), stála s raňajkami 30€ na osobu na noc. Zobrali sme 5-miestnu izbu v hosteli Abrevadero. Mal super lokalitu na hranici štvrtí Ciutat Vella (staré mesto) a Sants Montjuic a zastávku metra Paral-Lel hneď za rohom.Booking.com

Ak sa cez tento link zaregistruješ a ubytuješ cez Booking, získaš 10% z ceny späť.

Ak sa cez tento link zaregistruješ na Airbnb, získaš kredit na ubytovanie v hodnote 30€.

Čo v Barcelone nevynechať?

Gaudího stavby

Barcelona má krásnu architektúru a niekoľko slávnych stavieb, ktoré sa stali vyhľadávanými atrakciami. Za veľa z nich stojí Antoni Gaudí, celebrita medzi architektmi. Mňa osobne príliš neoslovili jeho stavby, no bola by škoda ich pri prvej návšteve vynechať. Veľmi blízko pri sebe nájdete Casa Mila Casa Batllo. Obe sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO a ich vzhľad možno nazvať extravagantným.

La Sagrada Familia

Keď Gaudi dokončil stavbu Casa Mila, začal sa naplno venovať už iba jednej budove. Slávna La Sagrada Familia je najväčšou ikonou celého mesta. Jej veže vidno týčiť sa nad všetkými budovami na okolí. Gaudi na nej pracoval viac ako 30 rokov, no po jeho smrti v roku 1926 sa ju stále nepodarilo dokončiť. Musíte teda počítať s tým, že k Sagrade neodmysliteľne patria aj žeriavy. Aktuálne je dokončenie odhadované na rok 2026, ale veľa ľudí si myslí, že ju nedostavajú nikdy. Čo je zaujímavé, celý čas je stavba financovaná len z darov a príspevkov bez prispenia štátu. Ak sa chcete pozrieť do vnútra, alebo sa dostať do jednej z veží, kúpte si lístok aspoň dva týždne dopredu, pretože sa vám neujdu, ako naivnému mne 🙂

https://www.instagram.com/p/BjpmmfEAf09/?taken-by=tonydubravec

Tibidabo

512 metrov nad morom má najvyššia hora v okolí Barcelony. Volá sa Tibidabo a nájdete tu napríklad zábavný park, veľký kostol či televíznu vežu. Niekto by vám mohol povedať, že cesta sem je komplikovaná a dlho trvá. Čiastočne to je pravda, ale ja určite odporúčam. Ten výhľad na celé mesto totiž treba vidieť. Mne síce počasie neprialo, ale ak vám bude, budete mať krásne fotky. A ako sa sem teda dostať najjednoduchšie a najlacnejšie?

Začnite na stanici Catalunya. Pozor, nejdete metrom, ale vlakom. Musíte teda vojsť cez vchod na rohu obchodného centra hneď pri začiatku promenády La Rambla. Ak totiž vojdete vchodom v strede námestia, nikam sa nedostanete, pretože odtiaľ chodí iba metro. Vlakom S1 alebo S2 sa odveziete na stanicu Peu del Funicular, kde prestúpite na zubačku. Po vystúpení zo stanice ste hneď na autobusovej zastávke, kde každých 15 minút chodí autobus 111. Ten vás vysadí rovno pred zábavným parkom a kostolom. Takáto cesta trvá okolo 45 minút.

Pre ten najkrajší výhľad musíte vyliezť až pod sochu Ježiša na veži. Výťah stojí 3,50€ a platíte priamo takému staršiemu pánovi, ktorý výťah obsluhuje.

https://www.instagram.com/p/BjneX_OgJ2K/?taken-by=tonydubravec

Katedrála Barcelona

Barcelonská katedrála, aj keď je krásna, nie je na pohľad ničím výnimočná, no ukrýva jedno tajomstvo. Výhľad z jej strechy je famózny 🙂 Vstup do katedrály stojí 7€ a zahŕňa aj výťah na strechu, odkiaľ vidno na všetky strany mesta.

Montjuic a lanovky

Kto má rád lanovky, určite si užije návštevu pevnosti Montjuic. Ide o starú armádnu pevnosť zo 17. storočia a pomenovaná je podľa kopca, na ktorom stojí. K lanovke na horu sme sa dostali zubačkou zo stanice Paral-Lel, ktorú sme mali pri hosteli. Samotná lanovka stojí 12,7€ za obojsmerný lístok. Ak by ste mali čas alebo chuť, dostanete sa sem aj pešo, ale komu by sa chcelo, však 🙂 Pevnosť sama o sebe podľa mňa nie je extra zaujímavá, ale tiež ponúka super výhľad (vstup stojí 3€), najmä na nákladný prístav so žeriavmi a tisíckami farebných lodných kontajnerov.

Keď sa zveziete lanovkou späť, môžete prejsť ešte na jednu. Tá začína pri hoteli Miramar a volá sa Teleférico Del Puerto. Odvezie vás ponad prístav až takmer na pláž aj okolo známeho hotelu W. Za jednosmerný lístok zaplatíte 11€.

Park Guell

Ďalšia z Gaudího atrakcií je známy park Guell, z ktorého už ste zaručene videli nejaké fotky. Aktuálne sa prerába, takže je to tam trocha obmedzené. Lístky sa kupujú na konkrétny čas, no my sme prišli neskoro a nikto tomu nevenoval pozornosť. Park navrhol Gaudí ako záhradné mesto, na ktorom malo vyrásť 60 domov. Bohužiaľ, o pozemky nebol záujem, takže ho odkúpilo mesto a v roku 1926 sprístupnilo verejnosti.

Park Guell má rozlohu 17,8ha a Gaudího rukopis je cítiť v každom detaile. Architekt tu žil až do konca života a v jeho dome teraz nájdete jeho múzeum.

https://www.instagram.com/p/Bjjo5FUg2IM/?taken-by=tonydubravec

Víťazný oblúk a mestský park

Víťazný oblúk má viacero európskych miest a Barcelona nie je výnimkou. Výhodou je, že sa tu ocitnete s takmer 100% istotou, nakoľko odtiaľto chodí autobus na letisko. Super je promenáda, ktorá vedie od oblúku až k hlavnému mestskému parku Parc de la Ciutadella, kde okrem množstva bezdomovcov nájdete napríklad aj budovu katalánskeho parlamentu alebo botanickú záhradu.

https://www.instagram.com/p/Bjg7AMgg4hM/?taken-by=tonydubravec

Futbal alebo prehliadka na Nou Camp

Tu poviem, že osobne som nebol. Nie som fanúšikom Barcelony a počul som, že ani štadión nie je žiadna sláva. Každopádne, chalani boli, prehliadka stojí 25€, no na moje prekvapenie je bez sprievodcu, čo mi príde troška suché, keď to porovnám s Allianz Arenou alebo Old Traffordom. Takže, kto má rád Barcelonu, alebo ešte nevidel svetový futbalový štadión, určite nech ide.

Čo v Barcelone ochutnať?

Gazpačo, paella, tapas – to sú slová, ktoré väčšine napadnú ako prvé keď sa povie Španielsko a jedlo. Musím sa priznať, že my sme si španielsku kuchyňu nechali až na posledný večer. Nie z nejakého dôvodu, len to tak vyšlo 🙂 Každopádne sme za víkend ochutnali ázijské, talianske, španielske jedlo, ale aj turistickú klasiku v McDonalde 🙂 Miesta som hľadal štandardne cez Foursquare, Tripadvisor a jedno miesto nám odporučila kamoška, ktorá v Barcelone žije. Vybral som pre vás 5 miest, kde podľa mňa rozhodne nebudete sklamaní a prežije to bez väčších problémov aj vaša peňaženka.

Pizza v Ottantotto

Áno, pizza v Španielsku. To urobí len niekto, kto ju má fakt rád, alebo ten, kto je proste hladný a potrebuje sa akútne najesť. Ja síce pizzu milujem a keď je dobrá, je mi jedno, kde je, no tentokrát išlo o ten druhý prípad. Pizzeriu Ottantotto sme objavili úplne náhodou, no dobre sme natrafili. Fakt skvelá talianska pizza kúsok od Sagrada Familia. Účet za pizzu a pohár vína bol 13€, veľmi fér 🙂

Dim Sum v Mosquito

Boli sme v Parc de la Ciutadella a krútilo nás od hladu. Foursquare povedal, že Mosquito je reštaurácia, ktorá má najlepšie dim sum v Barcelone. Tak prečo nevyskúšať. Priestor je síce malý a okolo obeda sa tam stále čakajú rady, no určite sa oplatí počkať. Po usadení dostanete papierik s menu, kde si zaškrtáte, čo chcete. Len dúfajte, že nepôsobíte španielsky, pretože ľahko dostanete menu v španielčine 🙂 mosquito, barcelona, jedlo, restauracia, tony dubravec, blog, cestovatelsky blog, bloger roka

Brutálny pasta bar Macchina

Moja prvá skúsenosť s pasta barom a dúfam, že nie posledná. Macchina je podnik asi 10 minút pešo od La Rambla. V Barcelone ich je ale viacero, ako som práve pri písaní zistil. Neviem, koľko z vás tento koncept pozná, ale funguje to nasledovne: Pri vstupe si zoberiete menu, vyberiete si druh cestovín, omáčku, nejaký topping (mäso, hríby, čokoľvek, čo sa dáva na cestoviny) a dezert. Keď si všetko vyškrtáte, prídete k baru, zaplatíte a vtedy sa vaša objednávka začína variť. Kuchár varí súčasne 4 druhy cestovín, a 4 omáčky podľa objednávok. Fakt zážitok sledovať ho. Takže dostanete absolútne čerstvé cestoviny presne podľa vašich predstáv. Ak viete o nejakom pasta bare u nás, určite mi napíšte 🙂

Tapas v Can Eusebio

Muselo prísť aj na španielske jedlo a najlepší spôsob, ako toho ochutnať veľa súčasne, je tapas. Ide o spôsob stolovania, kedy je pri stole viacero ľudí a zdieľajú malé porcie rôznych jedál. K tomu samozrejme patrí alkohol, lebo Španieli radi pijú 🙂 Obľúbené je víno, pivo alebo sangria, ktorú tvorí červené víno, ovocie a brandy. Na mňa príliš sladké, ale treba vyskúšať. Musím povedať, že „tapas štýl“ ma veľmi baví a je mi aj troška ľúto, že u nás takýto zvyk väčšinou nemáme. Tapas bar Can Eusebio nám odporučila kamarátka Kika (Ahoj, ak čítaš 🙂 ), ktorá v Barcelone žije už dva roky a s ktorou sme tu dali takú malú stretávku po 2 rokoch o výšky.

tapas, barcelona, jedlo, restauracia, tony dubravec, blog, cestovatelsky blog, bloger roka

Dezert v Demasié

Toto bola vyslovene náhoda. Kráčali sme si tak po ulici od Sagrady a zrazu vo výklade neskutočne vyzerajúce koláče. To ma nenechalo chladným aj keď som bol na diéte. Demasié je malá pekáreň spojená s kaviarňou, kde by ste síce zrejme bežne nezavítali, ale ten nutelový koláč bol fenomenálny 🙂

Barcelona a káva

Bez zbytočných omáčok poviem, že Barcelona je fakt vysoko, čo sa dobrých kaviarní týka. Ja som si veľmi rád urobil častokrát aj cestu naviac, aby som si dal môj najobľúbenejší nápoj (sorry, víno).  Mám pre vás 4 vyskúšané tipy na kaviarne. Každá jedna je lacnejšia ako v Bratislave. Viac ich nájdete na europeancoffeetrip.com.

Departure Coffee

Začnem hneď tou, ktorá si ma získala najviac. V známej barcelonskej štvrti Macba som sa ponevieral sám v nedeľu dopoludnia a hľadal som miesto s názvom Departure Coffee. Mesto sa ešte len prebúdzalo, takže som si mohol atmosféru fakt užiť. A že si bolo čo užívať. Sadol som si na malú stoličku na ulicu pred kaviarňou, vychutnával si flat white, pozeral sa okolo seba a pocítil obrovský nával pocitu slobody. Zrazu na moment som existoval iba ja, skvelá káva a obrovské mesto, ktoré si zaslúži, aby som ho objavoval 🙂

Satan´s Coffee Corner

Tesne po prílete do Barcelony sme mali dve hlavné potreby – najesť sa a dať si kávu. Všetko ostatné nasledovalo až potom. Po obede v spomínanom Mosquite sme si to odkráčali až ku Satan´s Coffe CornerDal som si Cold Brew, ktoré robili aj s ľadom a sódou, s čím som sa ešte nestretol. Každopádne veľmi dobre padlo v 30-stupňovej horúčave.

Syra Coffee

Hneď pri vchode vás víta oznam, že tam majú dobrú kávu. A naozaj majú. Polomrtví sme sem dorazili a odchádzali sme „nafičaní“ jak fretky 😀  Dvojité espresso a capuccino vyriešia všetko, čo symbolizuje aj ich krásne logo 🙂 Syra Coffee je síce veľmi maličká kaviareň ale aj oni sami sa orientujú na to-go kávu. Zastaviť sa tam môžete ideálne cestou do Parku Guell.

Onna Coffee

Priznám sa, že z týchto štyroch, ma Onna Coffee oslovila najmenej. To ale mohlo byť spôsobené aj maximálnou vyčerpanosťou, v ktorej sme tam dorazili. Každopádne je ale super v tom, že v zadnej časti je taký coworkingový priestor s veľkým zdieľaným stolom a samozrejme zásuvky.

Nabudúce sa prídem aj okúpať

Barcelona rozhodne nesklamala aj keď som mal od nej veľké očakávania. Škoda jedného upršaného dňa, pretože mesto má ten správny vibe práve keď je slnečno. Všade vtedy cítiť to more, skvelé jedlo, pitie, kávu a uvoľnenosť. Presne pre tie veci si zrejme každý Barcelonu zamiloval. Aj keď sme toho stihli pomerne dosť a nachodili viac ako 35 kilometrov, budem sa musieť ešte vrátiť. Možno s priateľkou, keď raz nejakú objavím, pretože mám tušenie, že Barca vie byť aj romantická. A samozrejme by som už nevynechal pláž a more aspoň na jeden deň (viac ma to aj tak nebaví) 🙂

Verím, že tento obsiahly návod, ako si zariadiť poriadny predĺžený víkend v Barcelone, bol pre vás užitočný. Ak áno, veľmi mi pomôže, ak ho budete zdieľať so svojími známymi a zjednodušíte im tak ich cestu do Španielska. V prípade, že vám v článku niečo chýbalo, určite mi napíšte, nech sa polepším, pretože viem, že Barcelona ponúka ešte omnoho viac, než som dokázal zhrnúť 🙂 Ďakujem