Leto je pomaly za nami, opäť klasicky prešlo rýchlejšie, než sme čakali 🙂 Stále je však dosť času na to, aby ste si stihli užiť zaslúženú dovolenku. Tí, ktorí môj blog čítate, viete, že ja som si tú svoju užil hneď na začiatku letných prázdnin, kedy som sa zúčastnil BMW Blog Tour v chorvátskom regióne Istria. To, že ma tento kraj neskutočne očaril si môžete prečítať v článku. Medzi hlavnú náplň niekoľkodňového press tripu patrilo najmä objavovanie tamojšej gastronómie. A práve o tom je môj nový článok. O troch najsilnejších zážitkoch spojených s jedlom a pitím 🙂

To, že je Istria poznačená talianskym vplyvom a minulosťou je iba dobre 🙂 Okrem prírody sa to odzrkadluje na srdečnosti ľudí a najmä na láske k jedlu a vínu. Kde teda môžete vyskúšať najlepšie víno, obed v najúžasnejšom prostredí, či nezvyčajné pohostenie, pri ktorom sa veľa naučíte?

Vinárstvo Veralda

Úprimne, Veralda bolo prvým vinárstvom, ktoré som v živote mal možnosť navštíviť a som veľmi rád. Keď som v itinerári cesty čítal o producentovi najlepšieho červeného vína, očakával som veľa a neodišiel som sklamaný 🙂 Veralda je jedno z najväčších vinárstiev na Istrii s 33 hektármi a produkciou viac ako 150 tisíc fliaš ročne. Podľa ich Facebooku produkujú aj olivový olej, no my sme sa venovali vínu.

veralda, wine, croatia, istria, chorvatsko, tony dubravec, decanter

Vinárstvo sídli v dedinke Brtonigla medzi Novigradom a Umagom (v Umagu nájdete aj obchod so všetkými produktmi Veralda). Poloha takpovediac na samote s úžasnými výhľadmi spravila hneď skvelý dojem. Čakalo nás stretnutie s majiteľom vinárstva Lucianom. Veľký sympaťák nám postupne predstavoval ich rôzne vína, biele, ružové, červené, šumivé, rozprával nám o ich výrobe, o svojom vzťahu k vínu, o histórii ich rodinného podnikania. Podľa neho neexistuje dobré alebo zlé víno.

„There is only boring or exciting wine“

Ochutnali sme aj spomínané najlepšie červené víno na svete, ktoré získalo v súťaži Decanter World Wine Awards 2016 hodnotenie Platinum – Best in show so ziskom 95 bodov. Víno sa volá Veralda Istrian, ročník 2015. Celkovo sa Veralda venuje produkcii mladých vín. Úprimne, v horúcom počasí, aké v teň deň vládlo mi viac chutilo rosé a biele víno, no 20°C, pri ktorých sa má Istrian podávať, dokáže spríjemniť chladnejší večer.

Čakala nás samozrejme aj prehliadka skladov so všetkými druhmi vína. Fotky aj s popismi si môžete pozrieť v galérii. Ak túžite po skvelom zážitku v spoločnosti vína a srdečného človeka, akým je Luciano, určite si zarezervujte prehliadku napríklad mailom na info@veralda.hr.

Prodan Tartufi

Hľúzovky môžeme nazvať ako kráľovské huby. Jedná sa o huby, ktoré rastú pod zemou v symbióze s rôznymi druhmi stromov, s ktorými si vymieňajú živiny. Hľúzovky sú veľmi drahé, nakoľko ich výskyt je veľmi zriedkavý. Doteraz sa v spoločnosti traduje, že ich hľadanie v prírode zabezpečujú prasce, no v skutočnosti na to slúžia trénované psy. Poznáme dva základné druhy, ktoré majú gastronomickú hodnotu – čierne (tie sa delia na zimné a letné) a biele. Toto a ešte veľa iného sa dozviete, ak si zarezervujete exkurziu v Prodan Tartufirodinnej firme venujúcej sa hľadaniu, spracovaniu a obchodu s hľúzovkami a produktami z nich. Nájdete ich v meste Buzet, avšak mierne za mestom na samote (prostredie obrovsky pridá na zážitku 🙂 ).

https://www.instagram.com/p/BHZIs6xBhVv/?taken-by=prodantartufi

Mladá sympatická dievčina s poetickým meno Višnja nás privítala spoločne so svojimi rodičmi, predstavila nám ich rodinné podnikanie, ponúkla nám ich domáce brandy, ako aj víno a pustila sa do nášho vzdelávania. Porozprávala nám veľa zaujímavých informácii, ktoré aspoň pre mňa boli úplne nové, okrem vyššie spomenutých faktov aj to, kedy majú ktoré druhy sezónu, aká rasa psa je najvhodnejšia na „prácu“ truffle huntera (Lagotto Romagnolo), že kilo bielych hľúzoviek stojí až 3000€, či ako treba hľúzovky skladovať. Samozrejme teória nestačí a tak sme sa priamo vydali do lesov, ktoré patria rodine. Bežne do lesa berú dvoch psov, jedného profíka a druhého malého učňa (ten ich sa volá Pico, nájdete ho v galérii nižšie a je naozaj veľmi chutný, ja som si ho hneď obľúbil), no my sme sa vydali iba so starším. Našťastie sme boli úspešní a jeden malý úlovok sa nám podarilo nájsť. Mohli sme sa teda spokojní a hrdí vrátiť nazad, kde už bola pre nás pripravená zaslúžená odmena.

Nastal čas ochutnať produkty rodiny Prodan. Kto v živote jedol hľúzovky vie, akú majú výraznú chuť, ktorá vo vás ostane po zvyšok dňa 🙂 Tri druhy nátierok, syry, saláma, to všetko s hľúzovkami. Silný zážitok, ktorý mi však bude stačiť možno aj na ďalší rok dopredu 🙂 Nakoniec nám ešte Višnjina mama urobila miešané vajíčka ako inak s obrovským množstvom hľúzoviek a parmezánu, bolo to výborné. Popri príprave vajíčok sa dozviete napríklad, že v Buzete sa každý rok v septembri koná festival, na ktorom robia praženicu s hľúzovkami s takým množstvom vajec, aký je práve rok 🙂

https://www.instagram.com/p/BHR2BKfDDjF/?taken-by=tonydubravec

Nie je to reštaurácia, nie je to vinárstvo, no som si istý, že návštevu Prodan Tartufi určite neoľutujete. Všetko v prírodnom prostredí, so srdečnou rodinkou, v spojení s dobrým vínom ako inak 🙂 Ako bonus sme si odniesli aj malý suvenír z produktov firmy 🙂 Rezervujte si svoju návštevu na ich webepokojne sa odvolajte na mňa, snáď vám to pomôže 🙂 Pozrite si ešte zopár fotiek a nezabudnite sledovať ich Facebook a Instagram 🙂

Blu Restaurant

Posledný tip, ktorý vám v tomto článku prinášam, je možno pre niekoho klasická prímorská reštaurácia. V mojom prípade to však bol zážitok nielen pre chuťové poháriky (bežne nejem ryby, tu z nich bolo postavené celé menu), ale aj pre oči a uši (štýlové prostredie pár metrov od vody, šum mora, jedným slovom oáza pokoja, kde neexistuje stres). K tomu všetkému ukážkové stolovanie, vzdelaný personál a milá majiteľka, ktorá nám napríklad dopriala ochutnávku olivových olejov, o čom som nikdy predtým ani nepočul. Ak sa to realizuje niekde na Slovensku, dajte mi prosím vedieť 🙂

https://www.instagram.com/p/BHUdenQjf48/?taken-by=tonydubravec

Ak si chcete na dovolenke dopriať trošku viac, ako je bežné, nevynechajte Blu. Z krásneho mesta Rovinj je to iba kúsok a myslím, že vám to bude stáť za každý cent. V Blu sa môžete aj ubytovať, preto ak chcete niečo špeciálne, spravte si rezerváciuZbytočne budem rozprávať viac o tom, čo sme zažili, pozrite si galériu.

Nájdite si ubytovanie na Istrii cez Airbnb a získajte 20€ cestovný kredit

Ani koniec augusta ešte nie je neskoro, aby ste sa zbalili a aspoň na pár dní odišli na dovolenku. V prípade, že chcete niečo v blízkosti, kde môžete zároveň veľa zažiť, Istria bude určite tou správnou voľbou. Priniesol som vám tri rôzne inšpirácie, z ktorých každá vás určite niečim očarí a som presvedčený, že mi nevynadáte 🙂 Keď sa náhodou naozaj niekto ešte vyberiete do Umagu, dajte mi vedieť, využijem vás 😀 Samozrejme budem rád, ak budete článok zdieľať a inšpirovať ním svojich priateľov. Možno aj spolu s nimi zažijete niečo výnimočné, nielen vylihovanie na pláži 🙂 Sledujte Facebook Tonychef a Instagram tonydubravec, ak chcete vidieť viac z mojich projektov či života 🙂