Voči dovolenke v Chorvátsku som bol vždy akosi skeptický. Absolvoval som ju naposledy keď som mal asi 14 a aj keď sa určite odvtedy mnohé zmenilo, stále mi to prišlo ako príliš obyčajná dovolenka za pomerne veľa peňazí. V dobe lacných leteniek mi už ani argument cestovať do Chorvátska autom neprišiel ako extra relevantný. Približne v polovici júna som však dostal ponuku od slovenskej pobočky BMW zúčastniť sa press tripu v chorvátskom regióne Istria. S radosťou som ju prijal a musím povedať, že mi Istria skutočne učarovala.

O BMW Blog Tour si môžete prečítať v samostatnom článku, no v skratke ma čakali dve cesty osamote na BMW X1 a medzitým tri noci v prostredí, o ktorom som dovtedy netušil, ako ma očarí. Na celé štyri dni sme dostali precízne pripravený itinerár, ktorý sa síce nakoniec nedodržal, no na zážitku to rozhodne neubralo 🙂 Chorvátsko bola pre mňa krajina, ktorá mala viac balkánsky nádych, trošku zabudnutá v Juhoslávii a Sovietskom zväze. Slovenským dovolenkárom splnila to, čo od nej očakávali – dostupnú dovolenku s lacným ubytovaním na apartmánoch, more, slušné pivo a mladším ročníkom sa páči na pláži Zrče pre nekonečný party život.

Istria je však iná, ako zvyšok krajiny, viac talianská. Geograficky je to najväčší polostrov v Jadranskom mori, okrem Chorvátska tu má svoju malú časť územia aj Slovinsko a Taliansko. Istrijská župa patrila do roku 1890 k Rakúsko-Uhorsku. Taliansky vplyv z histórie, ako aj blízkosť talianskych miest je tu naozaj citeľný. Veľa ľudí hovorí taliansky, výrazne sa produkuje olivový olej, hľúzovky a samozrejme víno. Ľudia tu skutočne ctia gastronómiu a to vám v kombinácii so srdečenosťou a krásnymi zelenými kopcami naozaj navodí dojem, že ste v srdci Toskánska.

„Základňu“ sme mali v meste Novigrad, konkrétne v hoteli Rivalmare Boutique HotelHotel je postavený necelé dva mesiace, má 12 izieb, jeden apartmán a označuje sa ako štvorhviezdičkový. Cena za noc sa pohybuje od cca 170€ za izbu pre dvoch, čo zrejme nie je pre bežných slovenských turistov. Okolo hotela je však množstvo domov, ktoré ponúkajú ubytovanie vo vzdialenosti 5-10 minút od pláže. Tak ušetríte aj na parkovaní, pretože napríklad Rivalmare si účtoval za parkovacie miesto 10€ za deň, bežne na ulici je to 50 kun (asi 7€).

rivalmare boutique hotel, novigrad, istria, chorvatsko, croatia

Pohľad na hotel z pláže

rivalmare boutique hotel

Moja izba. Cením najmä king size bed a výhľad na more 🙂

rivalmare boutique hotel 1

Pohľad z terasy pred vchodom

Ubytovanie na Istrii so zľavou 15€ môžete nájsť aj na Airbnb alebo na Booking.com

Celkovo, štvortisícové mesto Novigrad určite stojí za návštevu. Úzke uličky s malými obchodíkmi, krásny prístav Mandrač, ktorý pripomína, že mesto bolo kedysi rybárskou dedinkou, či veľmi fotogenické „dáždnikové nebo“. Mesto je malinké, takže vám ani každodenná prechádzka neublíži 🙂 Veľkou výhodou je aj poloha, vďaka ktorej nemáte problém vyraziť si na výlet aj do iných miest na Istrii. Umag je vzdialený 27 kilometrov, Poreč 17 a Rovinj 59 kilometrov.

https://www.instagram.com/p/BHUALzlDyXq/?taken-by=tonydubravec

Práve posledné menované mesto by som vám naozaj odporučil. Rovinj je prístavné mesto pri Benátskom zálive s bohatou históriou spojenou na jednej strane s vojnami, na druhej s veľmi rozšíreným rybolovom. Mal som to šťastie, že sme mali so sebou na hodinu skúseného sprievodcu, ktorý nás doslova zahltit zaujímavosťami nie len z histórie. Podľa jeho slov ma Rovinj približne 16 tisíc obyvateľov. Staré mesto je od roku 1963 vyhlásené za kultúrnu pamiatku, do roku 1947 patrilo mesto k Taliansku. Práve toto mesto patrí k najromantickejším miestam na chorvátskom pobreží, s čím sa absolútne stotožňujem. Nie je nijak zasiahnute moderným urbanizmom, všetko je autentické, plné nesmierne fotogenických lokácii. Nad mestom sa týči barokový kostol sv. Eufémie z čias benátskej nadvlády.

istria, bmw blog tour, rovinj, chorvatsko, croatia, tony dubravec

Pohľad na kostol sv. Eufémie z uličiek starého mesta Rovinj

rovinj, croatia, chorvatsko, istria, bmw blog tour

rovinj, croatia, chorvatsko, istria, bmw blog tour

Ak ste typ cestovateľa, ktorý hľadá na cestách aj gastronomické zážitky, určite si zájdite kúsok mimo Rovinj do reštaurácie BluÚžasné prostredie, jedlo s priamym výhľadom na more a mesto , čerstvé ryby, lokálne suroviny, kvalitný olivový olej, profesionálny servis, určite si to užijete. Aj pre mňa to bol silný zážitok, kedy som sa cítil naozaj dôležito 🙂

Miest, ktoré vám v tomto prirastú k srdci, nájdete určite neúrekom. Napríklad reštaurácia Morganktorá je osamotená na vidieku, no ponúka atmosféru, akú chcete zažiť. Pohľad na viniče, na okolí nikde nič, dokonalý pokoj 🙂 Ďalej skúste vinárstva ako Veralda (víťaz ceny za najlepšie červené víno na svete, viac o ňom napíšem v inom článku) či MisalDruhý menovaný producent sa venuje na 90% produkcii šumivých vín, ročne vyprodukuje 30-40 tisíc fliaš. Ich víno je vždy minimálne štvorročné, to znamená, že v tomto roku na trh vypustili ročníky 2010 až 2012.

Okrem toho, že Istria je významným producentom olivového oleja, veľmi obľúbené v tomto regióne sú hľúzovky. Ak budete skupinka ľudí, skúste si zajednať exkurziu v rodinnej firme Prodan TartufiFirmu vedie 26 ročná dcéra menom Višnja, ktorá nám podala kvantum informácií o tom, ako sa hľúzovky hľadajú, kedy majú sezónu, načo sa používajú, ale aj akú majú cenu. Okrem toho sme mali tú česť si vychutnať aj spoločný obed, ktorý ako inak v každom chode obsahoval tieto huby. Viac o tejto exkurzii, ktorá trvala niekoľko hodín, vám tiež napíšem v ďalšom článku 🙂

https://www.instagram.com/p/BHR2BKfDDjF/?taken-by=tonydubravec

Ako som povedal, Istria je nádherný región, ktorý zbúral akékoľvek moje predsudky voči Chorvátsku. Za 6-7 hodín cesty autom sa dokážete preniesť do prostredie, ktoré sa romantickej duši, ako som ja, navždy zaryje do pamäti a som si istý, že sa čoskoro na tieto miesta vrátim a budem zároveň objavovať miesta nové. Vy ak máte akékoľvek otázky, pokojne mi napíšte komentár, mail, či správu na sociálnych sieťach. Ja sa vám, ako vždy, pokúsim pomôcť s čím budem vedieť 🙂

Ak sa vám článok páči, určite ho odporučte svojim známym, zdieľajte, označujte priateľov, followujte moje online kanály, najmä Facebook InstagramĎakujem, že čítate a teším sa na vašu ďalšiu návštevu môjho webu 🙂