Žijeme vo svete, kedy ľudia úplne prirodzene rozdávajú nálepky ľuďom, ktorých nepoznajú. Určite každý z nás už niekoho v živote zaškatuľkoval bez toho, aby mu dal možnosť potvrdiť alebo vyvrátiť náš názor. Radi rozdeľujeme ľudí do kategórií, skupín, dávame nálepky, označenia. Veľakrát sa doteraz stretávam s tým, že aj mňa si niekto vo vlastnej mysli nejak definoval a stále nevie pripustiť, že by to mohlo byť úplne inak. A práve o tom, ako sa vymaniť zo škatuliek, do ktorých nás zatvárajú, je nový diel seriálu Zamudruj si.

zamudruj si, tony dubravec, bloger, blog, travel bloger,

Flákač? Už dávno nie

Je pravda, že ja som bol ukážkový príklad človeka, ktorého jednoducho zaškatuľkujete a viac sa s ním nemáte o čom baviť. Od skorého detstva ma nebavila škola, nedával som pozor, počas hodín som spával, rebeloval som, bol som drzý, vždy som si povedal svoj názor a nikdy som si nerobil ťažkú hlavu z autorít. V kombinácii so zlými známkami a faktom, že som vyrastal iba s jedným rodičom, som mal postarané o to, aby nado mnou takmer každý zlomil palicu. Bol som flákač, vyvrhel, hlupák, lenivec, bez potenciálu. A to nielen pre učiteľov, ale aj pre decká v mojom veku.

Mal som na výber. Mohol som im uveriť a zmieriť sa s tým, akú budúcnosť mi predpovedali. Alebo vydržať, povedať si „nie, takto to nebude, ja im ukážem“, ako som to nakoniec spravil. Od 20 rokov, keď som bol prvák na výške (aj o tej mi hovorili, že ju nemôžem spraviť), som začal venovať väčšinu svojej energie na to, aby som sa odlíšil, urobil niečo, čím všetkým dokážem, že ja som ten, kto mal pravdu.

Robil som na projektoch, ktoré najskôr hýbali celým mestom, dnes už majú meno aj ďaleko za hranicami malej Serede. Občianske združenie ocenené Nadáciou Orange, ktoré pomáha rozvíjať možnosti trávenia voľného času, komunitné centrum, ktoré je prvé svojho druhu v meste, kde môžu nájsť útočisko všetci aktívni mladí ľudia, desiatky a desiatky rôznych neziskových aj komerčných eventov. Napísal som druhý najlepší cestovateľský blog na Slovensku, robil niekoľko rozhovorov, prednášal na konferencii, inšpiroval svojim príbehom vysokoškolských študentov, teraz som začal školiť ľudí o základoch social media a content marketingu. To všetko ten chalan, ktorému ešte v 19-tich nič pozitívne nepredpovedali, skôr naopak, zatracovali ho. Ešte dodnes si veľa z nich nechce pripustiť, že nemali pravdu.

https://www.instagram.com/p/BSOnqNxASGf/?taken-by=tonydubravec

Päť rokov som robil na tom, aby som si raz ja mohol zariadiť život podľa seba. Neuveril som obrazu, ktorý o mne ostatní vytvárali. Nezaujímali ma hranice, ktoré mi chcel niekto stanoviť. Vždy som si robil len to, čo som skutočne chcel ja sám. Mám prácu, v ktorej ma živí to, čo ma baví a je dlhodobo súčasťou môjho života. mám blog, ktorý čítajú ľudia, lebo ich zaujíma, čo píšem. Stretávam zaujímavých ľudí, cestujem, neustále sa vzdelávam. Vymýšľam nové a nové projekty, ktoré dokážem aj zrealizovať. vyhýbam sa tomu, aby som stagnoval.

Aj naprie tomu si môžete pomyslieť, čo také som dokázal v porovnaní s inými. Som si úplne vedomý toho, že je mnoho ešte oveľa šikovnejších a úspešnejších ľudí, ktorí sú rovnako starí alebo aj mladší. Pred každým z nich dávam klobúk dolu a som presvedčený, že tomu venovali minimálne rovnako alebo aj viac energie než ja. No viem aj to, čo vidím dennodenne vo svojom okolí. Nespočetne veľa ľudí, ktorí naopak nezobrali život do svojich rúk, nechceli sa odlíšiť a zanechať vo svete stopu, ako ja. Sú to bohužiaľ práve tí ľudia, kvôli ktorým vznikol tento článok.

zamudruj si, tony dubravec, tonychef, bloger, travel bloger, blog, inspiracia, motivacia

Nikoho nepresviedčaj

Je zaujímavé, že keď človek začne bojovať proti nálepkám, ktoré od ľudí dostal, skôr či neskôr si uvedomí, že nejde o to niekoho presvedčiť. Dnes ma už nezaujíma, či niekto na mňa zmenil názor, alebo si stále tvrdohlavo stojí za tým, čo sa ukázalo ako hlúposť. Už viem, že akákoľvek škatuľka, do ktorej by ma niekto chcel zavrieť, je iba výsledkom nejakého jeho mindráku, alebo problému. Ja ich názor zmeniť nedokážem, aj keď sa budem veľmi snažiť. Ten môžu zmeniť iba oni sami.

Uznať úspech niekoho iného je veľmi náročné v dobe, kedy sila ľudského ega hýbe medziľudskými vzťahmi. Ja som nikdy nemal problém sa z úspechu ostatných tešiť, pochváliť a dopriať. Aj keď je ľahšie nájsť niečo, čo sa dá vytknúť. Pre mňa je dôležité, že sa môžem pozrieť každý deň do zrkadla a povedať si: „Dobrá práca, chalan, len tak ďalej“. Môžem si povedať, že mám čo ponúknuť tomuto svetu, že tu nie som len preto, aby som prežíval, ale aby som žil, tvoril a ovplyvňoval priamo či nepriamo životy iných ľudí.

Zamudruj si nie je len o mne

Tento seriál nevznikol, aby som si ja vylieval srdce. Vznikol preto, aby som ukázal niekomu, kto možno zažíva rovnaké situácie ako ja, že v tom nie je sám, že existuje východisko zo všetkého. Chcem cez seba a iných zaujímavých autorov ukázať, že za každým úspechom je dlhá cesta plná rôznych väčších aj menších prekážok. Neprajných ľudí, nepodarených projektov, finančných ťažkostí, nedostatku ocenenia. Som rád, ak vás seriál baví a bude mi nesmiernym potešením, ak ho budete zdieľať so svojimi známymi. Možno práve v tejto chvíli si potrebujú prečítať o tom, že názor iných nie je dôležitý, pretože ho aj tak nezmenia. Môžu však zmeniť svoj postoj a robiť všetko preto, aby boli spokojní sami so sebou.