V prvom článku z dvojtýždňovej cesty Thajskom vám napíšem základne veci o tom, kde všade sme sa zastavili, kde a za koľko sme kúpili letenky, ako sme riešili ubytovanie, ako sme plánovali každý ďalší deň, alebo to, či vôbec Thajsko naplnilo moje očakávania.

Mesiac som nepísal a tento článok začínam ťukať fakt s chuťou. Počas februára som strávil dva týždne v Thajsku, to asi viete, ak ma sledujete na Facebooku alebo Instagrame. Nebola to len klasická cesta alebo dovolenka. Bol to zároveň priestor pre absolútne vypnutie od pracovných povinností, ale aj nabranie inšpirácie do projektov tohto roka. Prečítajte si teda úvod k tomu, o čom budem písať počas najbližších pár týždňov.

Prečo a s kým som išiel?

Myslím, že to bolo v novembri, keď som bol doma v Seredi a vybehol som s kamošom na pár drinkov do mesta. Tam som stretol ďalšieho dlhoročného kamoša, s ktorým som bol napríklad aj v roku 2016 na tripe do Mníchova. Oslovil ma s tým, že vo februári chce ísť do Thajska na dva týždne, či idem. Pomerne bez váhania hovorím, že jasné, ak budú letenky za normálnu cenu. Veď do Ázie som sa chcel pozrieť dlho, práca to vtedy dovoľovala bez problémov, peniaze našťastie tiež neboli problém.

Keď mi však volal o dva dni, či to teda platí, trošku ma zaskočil 😀 Som však chlap a za slovom si musím stáť. A tak sa nakoniec spojila skupina štyroch chalanov.

Čo s letenkami?

Letenky nás vyšli približne polovicu celkového rozpočtu na celý trip. Hľadali sme ich cez Skyscanner.net, kde sme našli najlepšie ceny na termíny, ktoré sme mali vybraté. Celková cena za letenku s Turkish Airlines Viedne cez Istanbuk do Bangkoku bola 520€ na osobu. Zaujímavý bol až 10% poplatok za platbu kartou, čo neviem, či je štandard, tak mi napíšte do komentov, prosím. 520€ je však priemerná cena, ani extra výhodná (to je tak do 400), ani extra drahá (čo je cca 700).

Samozrejme, k tomu sme potrebovali ešte dve vnútroštátne letenky. Najznámejšie nízkonákladovky, ktoré v rámci Thajska lietajú, sú AirAsia a Nok Air. My sme leteli z Bangkoku do Surat Thani a z Krabi do Bangkoku, oba lety s AirAsia. Tie nás vyšli spolu na 71€ na osobu.

https://www.instagram.com/p/BfJP9UVgBLp/?taken-by=tonydubravec

Kde sme všade boli?

Dva týždne sú v Thajsku dosť na to, aby ste toho dosť videli, no zároveň veľmi málo, aby ste zažili všetko zaujímavé, čo krajina ponúka. My sme si nakoniec zvolili tri hlavné destinácie:

  • Bangkok, nakoľko milujem veľkomestá
  • Koh Samui, ostrov, ktorý sa dá bez problémov prejsť na motorkách aj za dva-tri dni
  • Krabi, ako miesto, odkiaľ sa vyráža na výlety loďkami

Thajsko má veľa veľa ďalších zaujímavých lokalít, od party Phuketu až po sever krajiny s mekkou digitálnych nomádov, mestom Chiang Mai. Mňa party nezaujímali takmer vôbec, no nemáte ich problém nájsť v ktorejkoľvek turisticky známej časti.

https://www.instagram.com/p/BfOS3irgqR9/?taken-by=tonydubravec

Plánovanie a hľadanie ubytovania

Ja milujem plánovanie. Mám rád, keď presne viem, čo budem robiť, kedy a kde. Najradšej by som si nalinajkoval dva týždne. To ale, samozrejme, nie je možné pri dvojtýždňovom putovaní miestami, kde ste nikde neboli. Takže naše plánovanie dopadlo tak, že týždeň pred odletom sme si do aplikácie Sygic Travel nahádzali takmer všetko, čo sme chceli vidieť a viac sme tomu asi ani nevenovali pozornosť 😀 Všetko sme nakoniec riešili na mieste a na poslednú chvíľu cez TripAdvisor a veľa googlenia.

Veľa mi pri plánovaní pomohol aj e-book Thajsko bez cestovky od mojej kolegyne, blogerky, Ivany Grešlíkovej. Je to 150-stranový e-book plný užitočných informácií, ktoré sú hlavne zažité, čo si cením najviac.

S ubytovaním to bolo o niečo lepšie. Ešte v decembri sme si bookli ubytovanie v Bangkoku cez Booking.com, aby sme aspoň mali kam ísť priamo z letiska. Zvyšok už dopadol na štýl ostatného plánovania, no našťastie sme sa nemuseli budiť s tým, že ešte nevieme, kde budeme spať 🙂 Väčšinu nášho ubytovania tvorili hostely, ktoré urobili fakt dojem, ale skúsili sme aj vlastné bungalovy kúsok od pláže. Ceny od 8 do 18€ za noc a osobu.

https://www.instagram.com/p/BfVskEQgLAR/?taken-by=tonydubravec

Ako na mňa Thajsko zapôsobilo?

Klamal by som, keby som povedal, že som nemal pred cestou žiadne očakávania. Pochopiteľne, že prvýkrát, keď idete tak ďaleko, niečo čakáte, niečo si predstavujete. Neviem, čo konkrétne to bolo u mňa, ale asi nie je nič, čo by ma sklamalo. Thajsko je nádherná, i keď chudobná krajina. Videl som z nej možno len malý kúsok, no stačí to na to, aby som spoznal základné črty. Srdeční ľudia, krásna príroda, služby častokrát na európskej úrovni, to je to, čim sa tu vyznačujú.

Jedno očakávanie, ktoré sa mi však splnilo, bolo to, že totálne vypnem a oddýchnem si. Pre mňa aktuálne nie je cestovanie niečím, čím chcem naplniť život. Som ambiciózny človek, ktorý miluje svoju prácu a chce toho veľa dosiahnuť. Nechcem byť odkázaný na akýsi trend travel blogerov, ktorý je podľa mňa dočasný a bude slabnúť (čo pre môj blog nie je dobrý signál 😀 ). Preto beriem cestovanie ako dovolenku, spestrenie, inšpiráciu, skúsenosti a nové vedomosti o svete okolo mňa 🙂 Žiadny únik z reality, realita je všetko to, čo si do života pustím.

https://www.instagram.com/p/BftsiEvAOtI/?taken-by=tonydubravec

Toľko z môjho úvodného článku. Podľa poznámok, ktoré som si robil, to vyzerá na 8 ďalších článkov, kde sa dozviete o najzaujímavejších miestach a zážitkoch, o tom aké je bývanie v hosteloch v Thajsku alebo aj to, koľko naozaj stojí 2 týždne cestovať naprieč touto krajinou. Teším sa na to a verím, že budete pri tom 🙂