Keď som začal písať články o Thajsku, povedal som si, že by som mohol vytvoriť celú kategóriu venujúcu sa tejto krajine, aspoň teda jej najnavštevovanejším miestam. Bangkok, Koh Samui či Krabi sem rozhodne patria, no nezaobišlo by sa to ani bez Chiang Mai, populárnej destinácie na severe Thajska. Toto mesto navštevujú hlavne digitálni nomádi, ktorí tu nájdu pomerne lacné útočisko, z ktorého môžu začať budovať svoj online biznis. Oslovil som preto Ivku Grešlíkovú, blogerku a nomádku, ktorá v Chiang Mai žila rok a teda je tou najpovolanejšou, ktorá by do tejto kategórie článkov mala prispieť. Pripravila pre vás zoznam 7 veci, pre ktoré sa oplatí si zaletieť v Thajsku aj inam než k moru.

Keby som písala tento článok pred piatimi rokmi, kedy som mesto Chiang Mai navštívila prvýkrát, presviedčala by som ťa o tom, že mesto je menej navštevovanou destináciou v Thajsku, v centre je plno batôžkárov a okolité štvrte ako Nimmanhaem sú fajn lokáciou pre komunitu expatov a digitálnych nomádov, ktorí sa tu usadili na dlhšie a chcú mať pokoj od rušného historického centra.

Časy sa ale menia. Chiang Mai nabral na popularite a dnes je všetko inak. Z centra pomaly miznú backpackeri, otvárajú sa tu však útulné kaviarne, dá sa tu najesť za veľmi dobré ceny. Z Nimman štvrte sa zatiaľ pomaly stáva nákupná ulica čínskych turistov.

Chiang Mai je však stále top mesto, ktoré sa oplatí navštíviť apoň na tri-štyri dni. Nedaj sa vyplašiť šokom v Bangkoku. Sever je viac chill, menej chaotický a tiež lacnejší. Tu sú ďalšie dôvody, ktoré by ťa mohli presvedčiť zavítať sem hoc len na chvíľku.

Divoké i spirituálne festivaly

Ak cestuješ do sveta za viac než pamiatkami a plážami a hľadáš jedinečnú príležitosť zažiť krajinu počas jej najväčších sviatkov, Chiang Mai je na to stvorený. Zažiješ tu iné Thajsko. Divoké, s vodnými pištoľami, päťdňovým disco maratónom, penovými show na námestiach a uliciach počas thajského nového roku Songkran v apríli. Alebo sa rozhodneš pre meditatívne dni v priebehu budhistických rituálov a festivalu svetiel Loy Krathong a Yi Peng v októbri a novembri.

Presné dátumy sa každoročne menia v závislosti od lunárneho kalendára. Mimo týchto troch mega festivalov sa v Chiang Mai môžeš tešiť na festival kvetov, jazz fest, Čínsky nový rok, festival dáždnikov, festival remeselníkov. Prakticky každý mesiac sa v meste a okolí niečo deje.

chiang mai, thajsko, spievodca, ivana greslikova, blog, tony dubravec, cestovatelsky blog

Festival Yi Peng

Do 10 minút v džungli

Odskočiť si do džungle a dať si pauzu od hlučných ulíc je v Chiang Mai malina. Stačí si prenajať skúter, auto, alebo sa vydať do okolitých kopcov s miestnym šoférom. Tzv. Lepkavé vodopády, Chodník mníchov, Doi Suthep, Národný park Sri Lanna, Chang Dao – to je len zlomok prírodných miest, ktoré možno vidieť v okolí Chiang Mai.

Najvyšší vrch Thajska Doi Inthanon je len dve hodinky z Chiang Mai. Dá sa tam trekovať so sprievodcom, alebo sa “len” pokochať krajinou z vyhliadkovej platformy. Ak sa ti nechce späť do mesta, ostaň dlhšie v bungalove a zaži hory v Thajsku pri východe slnka s ranným oparom. Ma-gic-ké.

chiang mai, thajsko, spievodca, ivana greslikova, blog, tony dubravec, cestovatelsky blog

Výhľad z Mont Cham neďaleko Chiang Mai

Viac srandy za menej peňazí

Že je Thajsko lacnejšie ako západná Európa nie je žiadna novinka. Vedel/a si ale, že Chiang Mai je výrazne lacnejší ako Bangkok alebo ostrovy na juhu? Počnúc ubytovaním, jedlom, ale aj dopravou. Slušne ušetríš hlavne ak ostaneš v meste mesiac a viac. Priemerný nájom za jednoizbovú garsónku bez kuchynky je 150 € /mesiac, za porciu pouličného jedla zaplatíš 40 až 80 bahtov (1-2 €), a ak chceš niečo luxusnejšie (pizza, sushi, čína, mexická či juhokórejská kuchyňa), tak sa priprav, že dáš za večeru 230-500 bahtov (6-13 €).

Ubytovanie v Chiang Mai hľadaj cez Booking.com

chiang mai, thajsko, spievodca, ivana greslikova, blog, tony dubravec, cestovatelsky blog

Izba s bazénom za 150 eur mesačne

Raj kávičkárov

Za posledný rok je v Chiang Mai asi viac kaviarní ako tržníc s ovocím a zeleninou. Kávičkujú tu študenti medicíny, zaľúbené páriky, digitálni nomádi, čínski turisti. Tí poslední zvyknú popritom stráviť viac času fotením dizajnovej  kaviarne.

Kaviarne sa predbiehajú v štýlovom interiéri, koláčikmi, špeci kávou… Niektoré z nich zatvoria do pol roka, iné sa držia celkom dobre. Za všetky spomeniem Nine One Coffee, Barisotel, Ristretto a Graph či výnimočné Clay Studio.

chiang mai, thajsko, spievodca, ivana greslikova, blog, tony dubravec, cestovatelsky blog

Clay Studio

Výlet k etnikám

Ak chceš zažiť niečo originálne a dať si pauzu od hipsterských urban trendov, naplánuj si treking do vysokohorských dedín etnických kmeňov v Thajsku. Dostaneš sa tam len so sprievodcom. Bez neho by si hustou džungľou nedošiel ani k prvej dedine a hlavne sa nedorozumel s miestnymi v horách.

V tzv. hill tribe komunitách sa dá prespať v bambusovom bungalove, zblízka sa pozrieť na to, ako žijú miestne etniká a veľa sa naučiť o zmenách, ktoré sa ich dotýkajú. Nebuď prekvapený, keď si dcéra farmára bude kontrolovať mobil, alebo keď uvidíš uprostred skromných thajských drevených príbytkov kamenný biely kostol. Elektronické vymoženosti a misionári tu dorazili skôr, ako cestári. Do dedín vedie dodnes len prašná cesta.

chiang mai, thajsko, spievodca, ivana greslikova, blog, tony dubravec, cestovatelsky blog

Kmeň Bielych Karenov. Foto: Gianni Bianchini

Jogíni, vegáni, budúci maséri – sem sa!

Ak thajská masáž, tak od profíkov. Dôverovať môžem masérkam v Pranom Health Massage, Zira Spa, alebo v chráme Wat Pan Whaen. V Chiang Mai je tiež pár výborných škôl thajskej masáže. V blízkom okolí sa organizujú niekoľkomesačné kurzy pre budúcich inštruktorov jógy.

Ak hľadáš kvalitné hodiny jógy, odporúčam štúdia Yoga Tree, Wild Rose alebo menšie Hidden Yoga House.

Pred pár rokmi sa v Chiang Mai dali spočítať miesta s vegánskymi jedlami na troch prstoch, dnes by ti nestačili ani dve ruky. Zdravý životný štýl tu fičí, a nepotrebuješ na to majland. Len treba “vyňuchať” kde ponúkajú vegánske dobroty za normálne ceny. Určite sa zastav v Good Souls Kitchen, Bee Vegan alebo Vegan Heaven.

chiang mai, thajsko, spievodca, ivana greslikova, blog, tony dubravec, cestovatelsky blog

Detox v thajských horách

Komunita digitálnych nomádov

Ak si počul o tom, že cestovatelia, ktorí pracujú online, sa pravidelne vracajú do Chiang Mai a pár Slovákov a Čechov tu našlo svoj druhý domov, ver tomu, že na tom niečo je. Chiang Mai je cool mladé mesto plné co-workingových priestorov s rýchlym internetom, veľmi výhodným ubytovaním na dlhší čas, organizujú sa tu prednášky, workshopy, networkuje sa tu o sto šesť.

Len si vyber správny čas. Najlepšie je prísť sem od konca októbra (končí monzún) do polovice februára. Neskôr v meste začína horúce a suché obdobie plné smogu. Neďaleko mesta a na celom severe (i v Mjanmarsku) sa vypaľujú ryžové políčka a veľa nomádov sa presúva na ostrovy alebo do iných krajín juhovýchodnej Ázie.

chiang mai, thajsko, spievodca, ivana greslikova, blog, tony dubravec, cestovatelsky blog

Co-working CAMP

>>Prečítaj si aj ostatné články z dvojtýždňovej cesty po Thajsku<<

Ako sa dostaneš do Chiang Mai?

Z Bangkoku sem prídeš pohodlným autobusom za 10 eur (7 až 9 hodín), vlakom za rovnakú až dvojnásobnú cenu (11 až 13 hodín, občas však meškajú), alebo letecky za 20 eur, ak si bookuješ letenku mesiac a viac dopredu s Air Asia alebo Nok Air.

Pre väčších dobrodruhov je tu možnosť tzv. slow boat z Laosu, kedy sa plavíš tri dni po Mekongu. Je to skôr pre tých, ktorí sa nikam neponáhľajú a nevadí im nedostatok komfortu. Prekrásna scenéria isto vynahradí nepohodlné kreslá.

Verím, že článok pomohol, inšpiroval ťa vydať sa z Bangkoku na sever a objaviť iné miesta než pláže a uponáhľané ulice Bangkoku. Daj Chiang Mai šancu, stojí za to. Má to len jednu nevýhodu. Mesto je prudko návykové. A nebude to len výberovou kávou.


chiang mai, thajsko, spievodca, ivana greslikova, blog, tony dubravec, cestovatelsky blog

Ivana Grešlíková

Je na cestách od roku 2006. V Chiang Mai žila viac než rok. Prednedávnom vydala kompletného sprievodcu Thajsko bez cestovky. Cestuje a house sittinguje s 10 kg  ruksakom, bloguje v slovenčine na ivanagreslikova.com a s priateľom Gianni Bianchini v angličtine na Nomad is Beautiful.