Slovinsko, ako dovolenková destinácia, je na vzostupe . Je blízko, ponúka rôzne druhy zážitkov a odpočinku. V nedávnom článku som vám písal o spôsoboch, ako tu stráviť čas aktívne a dnes sa povenujem ešte príjemnejšej verzii dovolenky – gastro zážitkom.

Nakoľko moja dovolenka v Slovinsku bol vlastne novinársky trip, celé štyri dni boli plné jedla a pitia. Teoreticky by som tu mohol zmapovať všetko, čo sme jedli a pokojne by som vám to mohol odporučiť. Pokúsil som sa tomu dať ale nejakú zrozumiteľnú formu, aby ste dostali konkrétne tipy na zaujímavé miesta a zároveň komplexnejší prehľad o tom, čo Slovinsko po gastronomickej stránke ponúka.

Kodila Gourmet

Vegetariáni, ak tu náhodou ste, pokojne scrollujte ďalej. Podnikanie rodiny Kodilovcov sa totiž venuje výhradne mäsu a to ja veru môžem 🙂 Ich špecializáciou je tzv. Prekmurská šunka, ktorá je súčasťou kultúrneho dedičstva Slovinska a rodinná firma Kodila je jej jediný certifikovaný výrobca. Ide o sušenú šunku podobnú prosciuttu, z mäsa mangalice. Práve z mangalice tu môžete ochutnať rovno niekoľko jedál a rozhodne to stojí zato. Samozrejme reštaurácia Meet Meat ponúka aj veľa iného, ale bol by hriech nevyskúšať to, v čom sú najlepší. Najete sa tu približne za cenu obeda v Bratislave, čo rozhodne nie je najmenej, ale to krásne prostredie a prvotriedna kvalita za to stoja. A nezabudnite vyskúšať aj lokálne vína, ktorých výber je tu naozaj bohatý v rôznych cenových hladinách 🙂

Nás majiteľ firmy Janko Kodila ešte pred večerou zobral aj do „zákulisia“. Vysvetlil nám celý proces, vytiahol nám mäso z údiarne, previedol nás miestnosťami, kde sa šunka suší a veru, bolo to fakt super pre mäsožravca ako som ja. Ak budete mať chuť, na prízemí, pod reštauráciou je aj obchod, kde si môžete kúpiť šunku z ich produkcie alebo iné lokálne produkty ako vína, čokolády, oleje a podobne. Všetky informácie o firme, obchode, reštaurácii a produktoch sa dozviete na ich webe.

Expano

Toto bola úplne prvá zastávka nášho výletu a celé to veľmi pekne odštartovala. Expano je komplex pri jazere Soboška, ktorý je centrom regiónu Pomurje. Hlavnú rolu tu hrá moderná budova, ktorá je postavená podľa predlohy expozície, ktorá reprezentovala Slovinsko na svetovej výstave Expo v Miláne. Celý komplex otvorili iba na jar tohto roka, výstavba stála asi 4 milióny eur a výsledkom je areál, ktorý okrem skvelej reštaurácie ponúka aj vodné športy, miesto pre festivaly, pikniky a podobne.

Práve reštaurácia Expano Food&Drinks mala hneď isté miesto v tomto článku. Niekoľko chodov rôzneho jedla, z ktorých mám bohužiaľ len dve fotky, sme si podávali a ochutnávali pri jednom veľkom stole. Najviac mi v pamäti utkvela sous-vide bravčová krkovička, to si dajte, ak budete mať možnosť. Do toho nám hralo do nôty aj skvelé víno značky Marof, ktoré ale patrí k tým drahším a myslím, že veľmi dobré víno môžete v Slovinsku dostať aj za menej ako 20 eur za fľašu. Každopádne sem určite zavítajte, ak vám vyjde pekné počasie a užijete si aj trochu zábavy.

Passero Čokoládovňa

Raňajkovať čokoládu? Bežne to nerobím, no keď sa naskytla takáto príležitosť v čokoládovni Passero, potešil som sa a neváhal. Rodinná firma sa síce nevenuje iba čokoláde, no tá ich robí zaujímavou. Majiteľ a zakladateľ Tomaž nám naživo ukázal výrobu praliniek a počas toho rozprával príbeh ich čokoládovne a celého podnikania. Pralinky, ktoré vyrobil spôsobovali euforické pocity a ak by ste sme zavítali, spýtajte sa, či vám ukážu výrobu, robia to 🙂 A určite nezabudnite zobrať sladký suvenír so sebou, čokolády sú tiež výborné.

V čom je Passero výnimočné, to sú netradičné príchute čokolád, do ktorých pridávajú lokálne suroviny a vznikajú zaujímavé kombinácie ako napríklad čokoláda s tekvicovými semienkami, ruby čokoláda (ružová, pretože je z rubínových kakaových bôbov), s bobuľkami hrozna, s bazou alebo vlašskými orechmi. Mňa osobne si najviac získala ruby čokoláda a potom s príchuťou Prekmurskej gibanice. Pozrite si, čo všetko firma robí a trošku sa zoznámte aj s ich príbehom, je to veľmi sympatické celé.

Lokálne jedlá

Vedel som, že v Slovinsku budeme veľa jesť a piť. Aj to bolo jedným z dôvodov, prečo som sa tak tešil 🙂 Spoznať lokálnu gastronómiu v jej najlepšej verzii, to nemôže byť nikdy na škodu. Presne preto aj píšem tento článok, aby ste vedeli, na čo sa tešiť už v momente, keď sadnete do auta a vyrazíte smer Slovinsko. A čo teda patrí medzi tie lokálne topky?

V prvom rade je to dezert s názvom Prekmurska gibanica. Dostanete ju takmer všade v regióne Prekmurje na východe Slovinska. Ide o koláč, ktorý vo vrstvách strieda cesto s makom, jablkami a tvarohom. Úplne skvelá kombinácia, ktorá pre mňa osobne obsahuje všetky obľúbené zložky. Gibanica tiež patrí do kultúrneho dedičstva Slovinska.

Blízke Maďarsko môže za to, že na východe krajiny sú veľmi obľúbené langoše. My sme ich vyskúšali aj v Lendave, aj v Expane a síce moje maďarské novinárske kolegyne trvali na tom, že u nich sú langoše lepšie, rozhodne sa netreba báť ani tých slovinských.

A do tretice opäť maďarský vplyv. Bograč je jedlo podobné gulášu, ale minimálne v tej verzii, ako som vyskúšal ja, nie tak presvedčívé. Každopádne, ak chcete vyskúšať niečo lokálne, určite si ho niekde objednajte, dostať ho všade ako gibanicu.

Západ Slovinska je už zasa veľmi poznačený Talianskom, čo ja osobne kvitujem tiež a napríklad v reštaurácii Osterija Žogica v meste Solkan pri rieke Soča som si dal výbornú pizzu, na ktorú chodia aj Taliani, ktorí to majú pár kilometrov cez hranice.

Víno

Všetko to výborné jedlo padne vhod zaliať mojim druhým obľúbeným nápojom – vínom. Slovinsko vyprodukuje ročne asi 100 miliónov litrov vína, čo je na 2-miliónovú krajinu pomerne dosť 😀 Jedným zo známych vinárskych regiónov je aj Lendava. Na prvej fotke v galérii môžete vidieť vyše 40-metrovú vyhliadkovú vežu s názvom Vinarium, ktorú postavili vraj preto, aby tu ľudia mali kam zájsť počas častých vínnych ciest. Funguje od roku 2015 a ak si chcete užiť pohľad na krásne okolité vinice, lístok vás vyjde na 7 eur slovinských. Na webe Vinaria sa môžete dozvedieť niečo málo o miestnej vínnej ceste, alebo o eventoch v regióne. Napríklad na konci augusta sa pri Vinariu koná Bograč fest.

O niečo južnejšie od Lendavy je potom región Ljutomer a mesto Jeruzalem, ktoré nemá nič spoločné s tým izraelským. Tu nájdete vinárstvo Puklavec Family Wines, ktoré už pozorné oko mohlo niekoľkokrát zaznamenať na mojom Instagrame. Toto vinárstvo vyprodukuje okolo 4,5 milióna litrov vína ročne (nie je málo z celkovo 100) a ich pýchou je víno zvané Šipon, ktoré je špecifické pre región a sám som si jedno odniesol domov. Boli sme na návšteve na ich statku Malek na kopci s výhľadom, ako vidíte v albume. Môžete si tu zájsť iba na pohárik alebo si zabookovať ochutnávku a prehliadku viníc, rovnako ako v ich pivnici v mestečku Ormož, kde skladujú viac ako 250 tisíc fliaš vína. Pozrite si ich web, ak máte radi víno a chcete ho mať so zážitkom 🙂

Slovinsko som chcel navštíviť a zažiť už dávno, no vždy dostali prednosť iné destinácie s lacnými letenkami. Teraz už ale viem, že ak budem chcieť iba na pár dní vypadnúť, najlepšie bude sadnúť do auta a o pár hodín zaparkovať niekde v Slovinsku. Osobne more k dovolenke nepotrebujem, takže pre mňa sú vhodné skôr takéto zážitky, dobre sa najesť a napiť 🙂 Ak to máte podobne, alebo niekoho takého poznáte, budem veľmi rád, ak mu pozdieľate tento článok, aby sa mohol inšpirovať a spoznať niečo nové 🙂

Ďakujem a vidíme sa na Instagrame.

https://www.instagram.com/p/By7uGLboM4a/