Pred dvoma týždňami som vybehol na dve noci na krátky výlet do macedónskeho Skopje. Okrem samotného spoznávania mesta som sa zameral aj na to, aby som ochutnal tamojšie jedlo a samozrejme, ako správny coffee adicted človek, aj na to, kde si môžete dať dobrú kávu, konkrétne espresso. Pozrite a uložte si pre prípad potreby môj zoznam overených a zaujímavých miest.

Hlavné mesto Macedónska jednoznačne má čo ponúknuť a u mňa sa svojou atmosférou zaradilo medzi miesta, kam by som kedykoľvek vrátil znova, ako sa napríklad vraciam do Londýna. Ako je však na tom po gastronomickej stránke?

Raňajky tradične, medzinárodne aj zdravo

Začnime teda tými tradičnými raňajkami. Možno ste sa už aj u nás stretli v menších pekárňach s jedlom zvaným burek. Je to niečo ako koláč z lístkového cesta plnený kapustou, feta syrom alebo mletým mäsom. Balkánci celkovo ho radi jedia s bielym jogurtom a úplne skvelý dostanete v Old Bazaare. Čo je na tom úplne skvelé, je to, že takéto raňajky vás prídu maximálne na 50-60 denárov, čo je hodnota asi jedného eura. A to budete odchádzať s veľmi dobrým základom do celého dňa. My sme sa za to zľahka najedli dva, čo sme si ani neuvedomili, ako málo sme zaplatili.

skopje, old bazaar, tonychef, tony dubravec, cestovanie, macedonsko

V tejto pekárni dostanete kúpiť viacmenej iba burek, predávali ho dvaja páni v stredných rokoch, po anglicky hovoria o niečo menej, než je potrebné na komunikáciu a máte pocit, že sumy strieľajú len tak z brucha. Každopádne za približne 20 minút, čo sme u nich strávili, sa tam vystriedalo minimálne 15-20 ľudí 🙂

skopje, old bazaar, tonychef, tony dubravec, cestovanie, macedonsko

Foto: Lukáš Klčo

Pomerne často v reštauráciách a bistrách (ktorých je najmä v širšom centre mesta naozaj požehnane) nájdete v ponuke anglické raňajky, resp. variáciu, ktorá ich pripomína. My sme vyskúšali bistro Piazza Liberta s úžasnou atmosférou. Hangover breakfast nás vyšli na 230 denárov (4€), čo je pomerne dosť, ale boli fakt skvelé a dokonca aj fotogenické. Veď posúďte sami 🙂

https://www.instagram.com/p/BSBZLeIg-Ov/?taken-by=tonydubravec

Aj keď vplyv modernej Európy ešte v 800-tisícovom meste nie je veľmi cítiť, na svoje si prídu aj nadšenci zdravých raňajkových alternatív. Ak máte chuť na chia puding, ovocný šalát alebo granolu, k tomu čerstvé zeleninové aj ovocné šťavy, vyhľadajte si miesto s názvom Squeeze me. Z hlavného námestia sa tam dostanete za 5 minút a bude vás čakať veľmi pekná, štýlovo zariadená prevádzka. Určite odporúčam aj toto, mne ovocný drink veľmi dobre naštartoval deň 🙂

squeeze me, skopje, old bazaar, tonychef, tony dubravec, cestovanie, macedonsko

Foto: Lukáš Klčo

squeeze me, skopje, old bazaar, tonychef, tony dubravec, cestovanie, macedonsko

Foto: Lukáš Klčo

Rýchly obed v centre

Obedy sme v Skopje absolvovali iba dva, z toho za zmienku stál iba jeden 😀 Boli sme práve po free walking tour a nemali sme priveľa času, ostali sme teda na obed v centre. Moderne vyzerajúce bistro, v pohode ponuka od cézar šalátu až po burger. Podnik sa volá Mekicite od Straza.

skopje, old bazaar, tonychef, tony dubravec, cestovanie, macedonsko

Foto: Lukáš Klčo

Miest, kde si dať obed, je všade neúrekom, hlavne v centre je kopa reštaurácií. Sú to síce také turistické podniky, no myslím, že keď si počas dňa vyberiete ktorýkoľvek, budete spokojní. Reštauráciám v centre však chýba dôležitá vec, ktorú od Balkánu očakávate – autenticita.

Autentická večera

Lacno, chutne a tradične sa navečeriate jednoznačne v Old Bazaare. Macedónci robia veľa čerstvo grilovaných vecí z kuracieho aj bravčového mäsa, radi používajú syr a ku všetkému dostanete hranolky a pečivo. Ak chcete ochutnať úplnú klasiku, odporúčam kebap (sú to také malé šulčeky mäsa, bežná porcia je 5ks) a pečené fazule.

Nám reštauráciu odporučil náš sprievodca a poradil nám dobre. Okrem toho, že to bolo chutné a sýte, bolo to aj naozaj lacné. Za večeru pre dvoch vrátane vína alebo rakije sme nezaplatili viac ako 10€. A to sa spolu s tou atmosférou oplatí 🙂

Sladký dezert

Keď mávate po hlavnom jedle neprekonateľnú chuť na niečo sladké, buďte bez obáv. Prejdite sa Bazaarom a zaručene nájdete miesta, kde si môžete dať napríklad baklavu, alebo rôzne iné druhy extrémne sladkých a hlavne čerstvých pochúťok. Síce vám môžu spôsobiť výčitky, no sú tak chutné a šťavnaté, že si rýchlo odpustíte 🙂 V jednom malom stánku si dokonca môžete dať baklavu, ktorá sa volá Angela Merkel 🙂

skopje, old bazaar, tonychef, tony dubravec, cestovanie, macedonsko

Foto: Lukáš Klčo

skopje, old bazaar, tonychef, tony dubravec, cestovanie, macedonsko

Foto: Lukáš Klčo

Kde doplniť kofeín?

Tak toto bola moja misia na tie tri dni. Kde si dám dobrú kávu, pretože fungovať tri dni bez dávky sa mi nechcelo. Na začiatok poviem, že ak hľadáte iba kofeín, uspokojíte sa kdekoľvek. V Bazaare dostať všade tureckú kávu, takže don´t worry.

S dobrým espressom to však bolo ťažšie. Síce vám ho spravia v každej reštaurácii, ale vrchol kvality je pre nich Lavazza a Illy, čo je síce bez problémov pitné, ale zážitok z toho nemáte. Ja som sa rozhodol pohľadať niečo, čo pripomína trend, ktorý panuje u nás. Malé kaviarne, natíska sa povedať hipsterské, ktoré na prvý pohľad dávajú najavo, že vás nesklamú a kávou naozaj žijú.

Dosť mi pomohla aj skupina Kávomilci na Facebooku, vďaka ktorej som našiel moje obľúbené miesto. Vďaka nej a tiež vďaka šťastiu a recenziám na Foursquare, som nakoniec objavil dve kaviarne, ktoré môžete bez obáv pridať na zoznam lokálov, v ktorých sa pri návšteve Skopje zastaviť.

Wonderlust

Začnem hneď od najlepšieho. Ak nejdete objavovať miesta kvôli článku ako ja, pokojne si vystačíte s kaviarňou Wonderlust. Nájdete ju v centre na Macedónskej ulici. Nebojím sa povedať, že je to najlepšia kaviareň v Skopje a dúfam, že postupne práve podniky ako tento budú udávať trend pri rozvoji kávovej kultúry v meste 🙂 Inak káva veľmi lacná. Ak si dobre pamätám, espresso stálo iba nejakých 40 denárov.

https://www.instagram.com/p/BSDlwMFgvq8/?taken-by=tonydubravec

Coffee&Friends

Na tento malý obchodík s kávou som natrafil náhodou a vzbudil vo mne pocit dôveryhodnosti. Tiež lacné espresso sme si zobrali so sebou, ale keby sme mali viac času, pokojne posedíme aj na ulici 🙂

Toľko odo mňa na túto chvíľu. Dúfam a verím, že môj gastronomický sprievodca hlavným mestom Macedónska vám bude nápomocný. Skopje je lacné mesto, kde za veľmi prijatelné peniaze dostanete jedlo počas ktorejkoľvek dennej doby. Zároveň ponúka veľa rôznych možností od ukážok zapadoeurópskej kuchyne až po silný vplyv Turecka. Ja vám určite odporúčam dať prednosť skôr tradičnej kuchyni a pri káve práve naopak 🙂 Ak ste v Skopje boli a máte vlastné tipy na zaujímavé miesta, určite mi napíšte komentár, rád získam novú inšpiráciu pre moju ďalšiu návštevu.

Ak sa vám článok páči, budem rád, ak sa nebudete báť ho zdieľať a ešte radšej budem, ak mi dáte svoj hlas v súťaži Bloger roka 2017, ktorá aktuálne prebieha. Je to pre mňa satisfakcia za energiu, ktorú s radosťou dávam do tvorby môjho blogu. Na hlasovanie sa dostanete kliknutím na obrázok 🙂 Ďakujem 🙂