Je to už niekoľko, čo som sa vrátil z dovolenky vo Francúzsku, kde som síce aktuálne znova, ale o tom viete z mojich sociálnych sietí 🙂 Kúpil som si letenku na trase Praha-Marseille-Viedeň za 6€. Keďže bola na celý týždeň, využil som to, nezostal iba na jednom mieste a na dve noci si zabookoval ubytovanie v Nice. No a bol to fakt dobrý nápad 🙂

NICE

Nice je od Marseille vzdialené približne 3 hodiny cesty autobusom. Dá sa ísť aj vlakom, ale autobus je lacnejší, je tam wifi aj zásuvky, takže cesta je úplne v pohode vydržateľná 🙂 Za spiatočný lístok so spoločnosťou FlixBus som zaplatil 18€. Autobus vychádza zo stanice St. Charles v Marseille a končí na letisku v Nice, pri termináli číslo dva.

Prečítaj si tiež kompletného sprievodcu mestom Marseille

Ako sa dostanete do mesta?

Keď vystúpite z FlixBusu, kúsok od vás je modrý shuttle bus, ktorý vás odvezie k Terminálu číslo 1. Tu máte tri možnosti.

  1. Sadnúť na autobusy 98 a 99, ktoré vás odvezú do centra za 6€
  2. Prejsť asi 300 metrov na hlavnú cestu na zastávku autobusov Aeroport/Promenade. Tu sadnite na autobus 70 alebo 59, ktoré idú do centra a za cestu zaplatíte iba 1,50€ 😉 Takýto solo lístok platí 74 minút, takže sa úplne v pohode dostanete kdekoľvek budete bývať.
  3. Prejdete sa pešo asi 4 kilometre popri mori

Doprava v Nice

V Nice funguje niekoľko desiatok autobusových liniek v kombinácii s električkovou traťou, ktorá je v meste vybudovaná iba asi 4 roky, čo je však vidno na čistote a stave električiek. Ako som hovoril, jednorazový lístok stojí 1,50€, viete si kúpiť aj tzv. carnet alebo niekoľkodňové lístky. Každá zastávka električky má automat na lístky, prípadne ich dostať priamo u šoférov.

V rámci mesta sa však dokážete bez problémov presúvať aj pešo, nič nie je ďaleko a samozrejme si mesto ako také užijete oveľa viac.

Kam sa v Nice vybrať?

Na meste sa mi páčilo to, že si tu viete spraviť plnohodnotný program na jeden alebo dva dni, ale som presvedčený, že aj na celý týždeň. Ja som stihol základné veci miesta, ale keďže nie som typ, ktorý by sa extra vyžíval vo vylihovaní na pláži, more som len romanticky sledoval z promenády.

https://www.instagram.com/p/BVF2pF5gCn2/?taken-by=tonydubravec

Promenáda

Najznámejší symbol Nice má super atmosféru a je to lokácia, kde to fakt žije. Od turistov až po domácich, športovcov aj pasívnych sledovačov morskej hladiny, stretnete tu všetkých.

nice, francuzsko, monako, francuzska riviera, tonychef, tony dubravec, cestovatelsky blog, blog

nice, francuzsko, monako, francuzska riviera, tonychef, tony dubravec, cestovatelsky blog, blog

nice, francuzsko, monako, francuzska riviera, tonychef, tony dubravec, cestovatelsky blog, blog

Colline du Chateau

Ak chcete mať výhľad na viac menej celé mesto a spraviť si fotku promenády, ako je táto vyššie, pripravte sa, že si vyšliapete niekoľko desiatok schodov (alebo si kúpite jazdu na turistickom vláčiku a to samozrejme nie je ono). Samozrejme okrem výhľadu je hore aj krásny vodopád alebo park, takže tu viete stráviť veľmi príjemné chvíle napríklad pri popoludňajšom pikniku.

nice, francuzsko, monako, francuzska riviera, tonychef, tony dubravec, cestovatelsky blog, blog

nice, francuzsko, monako, francuzska riviera, tonychef, tony dubravec, cestovatelsky blog, blog

nice, francuzsko, monako, francuzska riviera, tonychef, tony dubravec, cestovatelsky blog, blog

Ruská ortodoxná katedrála

V jednom sprievodcovi francúzskou riviérou som sa dočítal, že ide o najnavštevovanejšie miesto v Nice. Neviem to úplne potvrdiť ani vyvrátiť, pri mojej návšteve v piatok ráno tam bolo zopár ľudí. Bez ohľadu na to sa však jedná o krásnu stavbu a netreba ju vynechať z vášho itineráru.

nice, francuzsko, monako, francuzska riviera, tonychef, tony dubravec, cestovatelsky blog, blog

Hotel Negresco

V roku 1912 bol vybudovaný tento slávny hotel. Možno je to iba nejaké zdanie, ale mal som pocit, že už som ho niekde niekedy videl. Každopádne podľa fotiek na internete vyzerá veľmi dobre za tmy, ale ja nie som úplne nočný vták, takže som si sám odoprel možnosť to vidieť. Tak mi aspoň pošlite fotku 😀 🙂

nice, francuzsko, monako, francuzska riviera, tonychef, tony dubravec, cestovatelsky blog, blog

Brasília boîte à café

Aby som nezabudol, v Nice som mal to šťastie ochutnať aj skvelú kávu. Bola jediná za celý týždeň vo Francúzsku 🙂 Kaviareň sa volá Brasilia boite a cafe a je to na prvý pohľad hipsterská minikaviarnička so starým nábytkom, no za to skvelou kávou 🙂 Kto je kávičkár a nechce byť sklamaný úrovňou francúzskych kaviarní, nech skočí sem 🙂

https://www.instagram.com/p/BVJ9Kepgzvo/?taken-by=tonydubravec

MONAKO

Hneď na začiatok, ďakujem každému, kto mi odporúčal z Nice si odskočiť do Monaka. Keďže môj hostel bol iba pár metrov od železničnej stanice v Nice, rozhodol som sa, že si kúpim lístok a pôjdem si pozrieť kúsok luxusu. Spiatočný lístok na vlak ma stál niečo cez 8€ a cesta trvá myslím okolo pol hodinky.

Bol som trošku v šoku, keď som vystúpil pri železničnej stanici, ktorá leží výrazne v kopcoch nad úrovňou centra mesta. Vlastne celé mesto je v kopcoch, takže vás čaká prejsť veľmi veľa schodov. Alebo pôjdete výťahmi, ktoré tu vidieť veľmi často 🙂

Monako je úžasný mikrosvet. 35 tisíc ľudí v druhom najmenšom štáte na svete, enormná hustota obyvateľstva, žiadna daň z príjmu, najväčšie jachty, autá od výmyslu sveta, historická časť nad mestom, luxusné Monte Carlo, mestský okruh Formule 1, to je niekoľko vecí, ktoré tento mestský štát dokonale vystihujú.

https://www.instagram.com/p/BVIQVAYAaqF/?taken-by=tonydubravec

Mesto je bez problémov dostupné pešo, takže nemá moc cenu riešiť verejnú dopravu. Skúste sa z hradného kopca cez prístav prejsť popri mori až do Monte Carla. Mne celá návšteva trvala asi 5-6 hodín, takže aj keď by ste sa motali, dávali si viac prestávok, alebo skočili do mora, bude vám určite stačiť jeden deň. Pre lepšiu predstavu toho, čo reálne počas cesty z jednej strany mesta na druhú uvidíte, pripájam fotoalbum 🙂

Nice, Monako, Cannes (kde som akutálne), ale aj Marseille sú krásne mestá. Sú pre nás dostupné letecky, autobusom, ale jednoducho aj autom. Je pravda, že Francúzska riviéra a Provensálsko nie sú práve najlacnejšou časťou sveta, ale človek si musí vedieť aj dopriať, najmä ak má rád kombináciu spoznávania mesta, mora a prírody. Pravdepodobne sa sem nebudem chcieť vrátiť o rok znova (ako na niektoré miesta), no ak by mi niekto navrhol napríklad roadtrip, zrejme neodmietnem 🙂

Ak by ste mali o tomto regióne akékoľvek otázky, píšte komenty, mail, správy a pokecáme 🙂 V prípade, že by ste ma chceli podporiť, môžete mi dať follow na Instagrame, lajk na Facebooku, alebo sa prihlásiť do newslettra cez formulár nižšie 🙂

Pridaj sa k ostatným, ktorí pravidelne dostávajú e-mailom súhrn mojich článkov, aktivít a eventov, na ktorých pracujem.