Príbeh Forresta Gumpa vo filmovej verzii musel vidieť každý, kto má záujem sa so mnou rozprávať 🙂 Naozaj ho považujem za film môjho života a skutočne skvostné dielo. Videl som ho reálne asi 50-krát a kedykoľvek si ho pozriem znova. K titulu absolútneho fanúšika mi však chýbalo si prečítať knižnú predlohu. Podarilo sa mi to len nedávno a vznikla z toho moja prvá knižná recenzia. Aká je teda kniha, podľa ktorej vznikol slávny film Forrest Gump?

Keďže už som toľkokrát videl filmové spracovanie, nevedel som čo od knihy čakať. Vedel som, že je v nej viac príbehov, že Forrest mal za sebou o dosť bohatší život, než vo filme, no to je všetko. Čítať som však, pochopiteľne, začínal s istým predsudkom, i keď pozitívnym.

Kniha opisujúca príbeh chlapca s IQ pod 70 začína vetou: „Verte my, byť idiotom neni žiadna sranda“.  Ak ste si hneď všimli gramatickú hrúbku, nevenujte tomu príliš pozornosť, celá kniha je napísaná štýlom, ako by ju písal skutočný idiot. Najskôr to bije do očí, ale každou ďalšou stranou to pridáva na autenticite.

https://www.instagram.com/p/BRV_ZxFgG-H/?taken-by=tonydubravec

Forrest Gump žil naozaj zaujímavý život. Detstvo strávil v meste Mobile v Alabame, meno získal skutočne po zakladateľovi Ku Klux Klan, chodil do špeciálnej školy, futbal začal hrávať už na strednej škole. Na univerzite spoznal Bubbu, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou nebol černoch. Ten mu podaroval harmoniku, ktorá ho sprevádzala celým príbehom.

Nechcem (a ani by som to nedokázal) vám prerozprávať obsah, pretože verím tomu, že si to musíte prečítať sami. Nečakajte však veľkú podobnosť s filmovým spracovaním. Nedočítate sa o „železných nohách“, ani o tom, že s Jenny (ktorá sa volá Curranová) vychovávali syna, kým nezomrela.

Zato však budete svedkom neuveriteľného deja. Forrest hral v kapele na harmoniku, fajčil trávu, podviedol Jenny. Zachránil topiaceho sa čínskeho vodcu, vojnovou medailou trafil do hlavy člena Kongresu, letel do vesmíru s orangutanom menom Sue. Žil v zajatí na ostrove v Novej Guinei, naučil sa hrať šach, ktorý ho zachránil po tom, ako skončil s kariérou zápasníka wrestlingu. Zbohatol na love kreviet a kandidoval na senátora. Mohol by som ešte dlho pokračovať.

Kniha je viac ako len klasickým románom. Je silnou kritikou americkej spoločnosti počas druhej polovice 20. storočia. Spoločnosti plnej predsudkov,  rasizmu, malomeštianstva, zbytočnej vojny vo Vietname, o ktorej prostredníctvom Forresta hovoril, že je to „smradlavé svynstvo“. V celom tomto období žije jeden idiot, ktorý to nemá ľahké, no vždy sa dokáže životom prebiť tak, ako aj v slávnom filme.

Hodnotenie na záver:

Na 223 stranách sa nedá nudiť. Celý príbeh má úžasnú dynamiku, kedy ide príhoda za príhodou, všetko so všetkým súvisí. Počas toho celého je tu hľadanie Jenny po celých Štátoch. Pripravte sa na pomerne dosť vtipných momentov, určite nejde o drámatický román. Forrest Gump napriek svojmu hendikepu prekypuje úprimnosťou, s ktorou sa automaticky stotožníte. Vždy mu ide o dobro všetkých, no často sa dostáva do problémov, kedy si svoje konanie vyčíta a cítite, že túži utiecť a skryť sa vo svojej pivničnej izbe univerzitného internátu.

Ak sa dokážete odpútať od filmu, čaká vás silný zážitok. Nedovolím si povedať, ktoré spracovanie je lepšie, pretože sú úplne odlišné a viem, že k obľúbenému filmu mi pribudla aj obľúbená kniha.

Knihu Forrest Gump si môžete kúpiť TU.

forrest gump, kniha, recenzia, winston groom, tonychef, tony dubravec, blog

Originálna obálka od Winstona Grooma

Originálne vydanie knihy Forrest Gump vyšlo v New Yorku v roku 1986. Na Slovensku vyšla v troch vydaniach v roku 1994, 2010 a naposledy 2017 v rámci edície filmových klasík vydavateľstva Panta Rhei 

Ak sa vám môj blog páči, nezabudnite sa prihlásiť do newslettra, v ktorom vám z času na čas pošlem súhrn mojich článkov.

newsletter, tony dubravec, tonychef, blog