Niekomu to príde zvláštne, niekomu úsmevné, niekto sa chytí za hlavu, no je to tak. Za celých 26 rokov svojho života som NIKDY nebol na východnom Slovensku. Vlastne ani v Tatrách, ale o tom nabudúce. Vždy ma to ťahalo viac za hranice, než zostávať doma. Aj keď som videl všetkých mojich známych, ako chodia po horách, po pamiatkach, objavujú krásne miesta na Slovensku, nikdy to so mnou nič nerobilo. Rozhodol som sa, že to zmením počas tohto leta a aj to bol dôvod, prečo som si vymyslel MINI Tripy. Počas tretieho zo štyroch som sa vybral aj na ďaleký východ a veru, bolo by o čom písať. Rozhodol som sa preto napísať prvú časť článku o zaujímavých miestach na východe, druhú prenechám jednému skvelému blogerovi, ale to tiež nabudúce. Reč bude tentokrát o mestách Levoča a Bardejov.
Levoča
Majster Pavol z Levoče, toto jediné sa mi spája so slovom Levoča, aj to asi iba vďaka základnej škole. Levoča je miesto na Spiši, v Prešovskom kraji, má cez 14 tisíc obyvateľov a od roku 2009 je zapísaná v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Prvá zmienka o meste pochádza z roku 1249, vtedy ešte pod názvom Leucha. Od roku 1317 už sa o nej hovorí ako o kráľovskom meste. V 14. storočí jej rozmachu pomohlo udelenie kráľovského práva skladu, čo znamená, že obchodníci, ktorí tadiaľ prechádzali, sa museli aspoň na 15 dní zastaviť a ponúknuť na predaj svoje tovary. V prvej polovici 19. storočia bola Levoča (svoj súčasný názov má iba od roku 1920) centrom slovenského národného hnutia, vďaka príchodu Štúrovcov z Bratislavy.
Mám rád tieto „vzdelávacie“ úvody, ale prejdime k tomu dôležitému. Čo v Levoči a okolí vidieť? Mám iba pár vecí, nakoľko som tam strávil iba necelých 24 hodín, no verím, že sú to tie najlepšie miesta, ktoré v Levoči môžete nájsť. Ak máte však tipy na nejaké ďalšie, pokojne mi napíšte 🙂
https://www.instagram.com/p/BmVWogAAUzP/?taken-by=tonydubravec
Radnica a oltár Majstra Pavla z Levoče
Centrum Levoče je situované v priestore obklopenom hradbami, s troma bránami, cez ktoré sa dá do centra dostať. Hlavnou a najznámejšou budovou v meste je určite levočská radnica a Bazilika sv. Jakuba, ktorá je hneď vedľa. Nachádzajú sa na Námestí Majstra Pavla.
Radnica bola vybudovaná v 15. storočí, svoju aktuálnu renesančnú podobu dostala v roku 1615. V jej priestoroch nájdete napríklad aj Spišské múzeum.
Baziliku sv. Jakuba stavali počas 14. storočia, je to kostol s druhou najväčšou výškou lode na Slovensku po Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Radí sa medzi najcennejšie historické pamiatky u nás vďaka jedinečným umeleckým dielam či kolekcii gotických krídlových oltárov. Samozrejme, najväčším lákadlom je hlavný oltár Majstra Pavla, pre ktorý sem chodí každý návštevník Levoče. Prehliadka stojí 3€ a lístky sa kupujú priamo oproti vchodu do baziliky. Počas celej prehliadky je zakázané fotiť, no ja som na zákazy nikdy neveril, tak mam aspoň dva zábery v galérii nižšie 🙂
Kalvária
Vedeli ste, že Levoča má svoje pútnické miesto? Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore je cieľom púte vždy v prvú júlovú nedeľu. V roku 1995 sa púte zúčastnilo až 650 000 ľudí! To bolo vďaka prítomnosti pápeža Jána Pavla II, ktorý ju 11 rokov predtým povýšil z kostola na malú baziliku (bazilica minor).
Z Mariánskej hory vidíte na celé mesto a až tam som si uvedomil, že Levoča vôbec nie je iba to krásne centrum, ale aj normálne mesto s panelákmi a všetkým, čo k mestu patrí.
Tomášovský výhľad a Spišský hrad
Ked už ste v Levoči a celkovo na Spiši, ale nemáte čas ísť napríklad do Slovenského raja a objavovať prírodu, môžete si vybehnúť aj za atrakciami, ktoré nezaberú veľa času a sú od mesta vzdialené len pár minút. Jedným z „legendárnych“ miest je Tomášovský výhľad. Miesto vzdialené len asi 15-20 minút pešo od dedinky Spišské Tomášovce. Miesto, kde vznikajú epické fotky, ak však necestujete sám ako ja 😀 Ale aj tak bolo super troška sa prejsť, pokochať sa a užívať si ticho, nakoľko som trafil chvíľu, kedy tam okrem mňa skoro nikto nebol.
Jeden z najväčších hradov a hradných komplexov v strednej Európe, národná kultúrna pamiatka, zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO, súčasťou chráneného územia európskeho významu a súčasťou pamiatkového súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia. Spišský hrad patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky u nás. Úprimne, mňa nijak extra neoslovil a zaradil sa na zoznam miest, ktoré som si rád odškrtol z pomyselného zoznamu a už sa vrátiť nemusím.
Za vstupné 8€ podľa mňa nedostanete žiadnu zaujímavú hodnotu, i keď by som vyzdvihol krátke divadlo dvoch hercov o histórii hradu. Predpokladám ale, že môj názor je v tomto prípade výrazne menšinový, takže návštevu by určite niekto nemal vynechať a urobiť si tak názor sám. Páčilo sa mi a vlastne ma aj prekvapilo parkovanie zadarmo pod hradným kopcom. Ideálne je však prísť tak okolo 10, ked tam bolo iba zopár áut. Keď som však odchádzal, už bolo parkovisko plné áut a turistických autobusov.
https://www.instagram.com/p/BmX8SrJggsU/?taken-by=tonydubravec
Bývať viac v centre sa ani nedá
Môj pozitívny zážitok z Levoče výrazne ovplyvnilo aj miesto, kde som býval. Výhľad z okna priamo na radnicu je fakt super a doprial mi ho Hotel u Leva. Štýlový hotel s vlastným parkovaním, vkusnou a veľmi chutnou reštauráciou a milým personálom, ktorý mi bez problémov odporučil aj iné reštaurácie v meste. Bývanie s polpenziou tu obnáša, samozrejme, raňajky, klasické bufetové, a večeru, kde máte na výber z troch hlavných jedál. Na raňajkách sa mi páčil odšťavovač, kam ste si mohli nahádzať jablká a mrkvu a urobiť si tak sami čerstvú šťavu. Za to určite palec hore 🙂 Čo sa mi ale rátalo najviac, bola večera v hotelovej reštaurácii. Domáce rezance v slepačom vývare, brutálne kurkumové rizoto s lososom a do toho živý klavírista, ktorý hral celý večer a výborne dotváral atmosféru 🙂
Ubytovanie v Hoteli u Leva si môžete zarezervovať na Booking.com
>> Prečítajte si aj ďalšie moje články z ciest po Slovensku <<
Bardejov
Niekoľkonásobný víťaz súťaže o najkrajšie mesto Slovenska, Bardejov, oslavuje 777 rokov od prvej písomnej zmienky. Veľmi veľa ludí mi Bardejov chválilo a ja som sa tam fakt tešil. Matka Príroda si však povedala, že mi nebude dopriate si mesto poriadne užiť. Do pol hodiny po tom, ako som dorazil na Radničné námestie, sa spustila taká búrka, akú som dlho nevidel, maximálne spoza okna. Teraz som to šťastie byť za oknom nemal 😀 Chvíľku som sa schovával vo výklenku a čakal, potom to vzdal a prebehol do auta. Takže Bardejov, bol síce sympatický, ale nič intenzívnejšie sme spolu zažiť nestihli.
Káva a jedlo
Najlepšie miesto, kde sa skryť pred búrkou, je už od nepamäti reštaurácia. Cactus mi odporúčila moja bývalá kolegyňa, Ľubka, hrdá Bardejovčanka. Ak čítaš, ďakujem ešte raz za tento tip 🙂 Cactus patrí rozhodne k tým lepším reštauráciám, kde som sa najskôr cítil troška zvláštne premoknutý v mikine a šiltovke 😀 Menu nie je žiadny román, ako býva v bežných slovenských reštauráciach. Je vidno, že ponuka je stavaná tak, aby síce oslovila každého, ale priniesla niečo nové a hlavne možné pripravovať čerstvo. Ja som si dal grilované kuracie supreme s krémovým rizotom s tekvicou a regulérne som odpadol 🙂 Chutné mäso aj rizoto, výborná omáčka.
Po jedle musí zákonite prísť čo? Káva 🙂 Ani neuvažujte o nejakom inom mieste, keď priamo v centre je Tommy´s. Barokaviareň s príjemnou atmosférou, i keď v tom počasí bolo vyľudnené. Čo je ale dôležité, spravili mi skvelý flat white a keďže som jednoduchý človek, viac mi netreba k tomu, aby som dokázal miesto odporúčať 🙂
Ubytovanie v Bardejove nájdete najlepšie cez Booking.
Booking.com
Na východ ma doviezlo MINI
Na leto 2018 som sa stal turistom vo vlastnej krajine. Vydal som sa počas štyroch víkendov na miesta, ktoré veľa z vás pozná, no pre mňa boli dovtedy nepoznané. Prešiel som od západu na východ, no nevynechal ani Tatry. Veľa som toho stihol, no rovnako veľa mi ešte zostáva do budúcna. Mám radosť a som veľmi vďačný, že na cestách som mal toho najlepšieho partnera, MINI Slovensko. Aj vďaka tomu vám môžem v rámci mojich cestovateľských článkov predstaviť aj zaujímavé miesta u nás doma.
Ďakujem, že sledujete nielen články z ciest po Slovensku, ale aj všetky ostatné. Že lajkujete fotky na Instagrame a Facebooku, že píšete správy pýtate sa, aby som vám mohol pomôcť. Mám z toho veľkú radosť a budem ešte radšej, keď, ak ste tak doteraz neurobili, hodíte follow na moje účty, na ktoré sa prekliknete v predchádzajúcej vete. Vidíme sa pri ďalšom článku už čoskoro
O autorovi