Scenár, aký som už zažil niekoľkokrát. Letenka z Bratislavy do Kyjeva za cca 30 eur pol roka vopred. Keďže som bol približne pred rokom ešte v stave, kedy som nedokázal odmietnuť lacnú letenku, kúpil som ju. Kyjev ma nikdy nelákal, no rozhodol som sa to využiť a navštíviť Černobyľ, ktorý už nejaký čas čakal na zozname mojich cestovateľských plánov.

Tento článok bude skôr o samotnom výlete do Černobyľu, než o Kyjeve. Úprimne, viacero faktorov spôsobilo to, že z hlavného mesta Ukrajiny som nemal najlepšie dojmy. Mohlo za to hlavne zlé obdobie na konci roka a neskutočná zima, ktorú z hĺbky duše nenávidím. Moje prvé myšlienky, ktoré našťastie nakoniec ako tak prešli, som spísal v tomto poste na Instagrame.

https://www.instagram.com/p/Bqka4jmAfrB

Ako do Kyjeva

Kyjev je nám dostupný priamo z Bratislavy a lietajú tam obe nízkonákladovky. Ryanair lieta na letisko Boryspol, čo je veľké medzinárodné letisko vzdialené asi 30 kilometrov od centra. Wizzair vás zasa dopraví na letisko Žuliany, čo je zasa menšie letisko priamo v Kyjeve.

Ja osobne som letel s Ryanairom a z Boryspolu som išiel do mesta autobusom, ktorý vás odvezie k hlavnej železničnej stanici Pivdennyi. Lístok stojí 50 hrivien, čo sú asi tri eurá, a dá sa kúpiť priamo v autobuse. Cesta trvá približne hodinu. Z vlakovej stanice je potom možnosť odviezť sa metrom alebo taxíkom do hotela. Ja som využíval Uber, ktorý vychádzal fakt slušné peniaze.

Na letisku ešte odporúčam kúpiť si sim kartu s internetom. V príletovej hale nájdete určite minimálne jeden kiosk. Kupoval som si myslím Vodafone za 150 hrivien, v ktorom som mal tuším 8GB dát.

Tiež sa zastavte v bankomate, ak ste si nezamenili peniaze vopred. Napriek tomu, že Kyjev je veľkomesto, budete potrebovať aj hotovosť. V reštauráciách a kaviarňach zaplatíte aj kartou, no napríklad sprievodcovi do Černobyľu jedine v hotovosti (ale zoberie aj eurá). Hotovosť tiež využijete v metre alebo autobusoch. Pozor ale, za dva výbery som zaplatil 30 eur navyše, na čo ma nikto neupozornil a zistil som to až vo výpise.

Doprava v Kyjeve

Štandardne najjednoduchším spôsobom dopravy v Kyjeve je metro. Má 5 liniek, 50 staníc a jednorazový lístok stojí 8 hrivien (asi 20 centov). Kúpite si ho priamo v okienku na stanici metra.

Skúsil som aj autobus, ktorý bol ale veľmi old school a tam sa lístok kupuje priamo u šoféra a stojí 7 hrivien. Bola to skôr náhoda, keď som bol práve v blízkosti a išiel mojim smerom.

Keď vám nevadí zima, alebo prídete v lepšej časti roka, určite by som vám odporučil sa veľa prechádzať, Kyjev má veľmi zaujímavú architektúru a veľa miest je dostupných pešo. Prípadne využite spomínaný Uber, mne padol vhod, keď som sa ráno musel dopraviť na miesto, odkiaľ sa odchádzalo do Černobyľu.

https://www.instagram.com/p/Bq9NFwogL_O

Ubytovanie

Priznám sa, že nemám žiadny užitočný tip ohľadom ubytovania v Kyjeve. Býval som v hosteli Bulgakoff, ktorý má síce super hodnotenia a stál 14 eur na tri nocí, no určite by som ho neodporúčal. Takže iba všeobecné rady – hľadajte blízko metra a očekujte si, či je v okolí nejaká kaviareň, alebo atrakcia, ktorú by ste chceli absolvovať.

>>Zľava 30 eur na ubytovanie cez Airbnb tu<<

>>10% zľava na ubytovanie cez Booking tu<<

Booking.com

Čo vidieť v meste

Keďže som v Kyjeve strávil necelé tri dni, z toho jeden celý zabral Černobyľ, nemám ani tu nejak extra veľa tipov. Ako som spomenul vyššie, Kyjev má zaujímavú architektúru, veľa múzeí a našťastie pre ľudí ako som ja aj kopu dobrých kaviarní. Ich zoznam a mapku nájdete tu.

Miesta, ktoré som stihol v meste vidieť, nájdete v tejto skromnej galérii, no ak chcete mesto spoznať lepšie ako ja, odporúčam sa pozrieť hlavne na Tripadvisor.

Chrámy

Až 60% Ukrajincov sa označuje ako veriaci a najsilnejším náboženstvom je pravoslávne kresťanstvo. To by ste si ale pravdepodobne pri návšteve Kyjeva všimli aj sami. Chrámov a kostolov s „cibuľovitými“ vežami je tu naozaj požehnane a už len ich návštevy dokážu zabrať jeden celý deň.

https://www.instagram.com/p/BqnQS_CgNuG

Černobyľ na deň

Prejdime na to najdôležitejšie z tohto článku a tým je slávny a trošku aj bájny Černobyľ. Viacerí ste sa na to pýtali, zaujímalo vás, ako Černobyľ navštíviť, akú má atmosféru, čo všetko sa dá vidieť a zažiť, a samozrejme, koľko to stojí. Tak pekne postupne.

Absolvovať Černobyľ z Kyjeva sa dá na jeden alebo dva dni a napriek tomu, že ide už o pomerne preľudnenú atrakciu, nedostanete sa sem „na vlastnú päsť“. Je dôležité si vybrať agentúru, ktorých je ale v Kyjeve dostatok a postarajú sa o všetko potrebné od dopravy, sprievodcu, byrokraciu, až po obed v elektrárni. Ja som si na odporúčanie vybral agentúru Chernobyl Tour, kde hneď poviem, že som bol absolútne spokojný so všetkým. Môj jednodňový výlet stál dokopy 91 eur (104 dolárov), vrátane obedu a požičania merača radiácie. Štvrtina ceny sa platí pri rezervácii, zvyšok až pri nástupe do autobusu. Myslite na to, že o výlety je celkom záujem a booknite si ho v dostatočnom predstihu. Ja som to riešil asi 4 týždne vopred.

Výlet začína okolo 7:30 ráno, kedy sa účastníci stretávajú pred železničnou stanicou Pivdennyi. Minibus agentúry spoznáte podľa loga za čelným sklom alebo na dverách auta. Pri nástupe si vás zapíšu a zaplatíte zvyšok sumy, ako som spomínal. Vyráža sa pomerne veľmi presne o 8:00. Čo je dôležité a podľa mňa super, pár dní pred výletom vám príde mail s kompletnými dôležitými informáciami, vrátane čísla na vášho sprievodcu alebo sprievodkyňu. Myslite na to, že musíte mať so sebou pas, inak sa nikam nedostanete, nakoľko prechádzate viacerými kontrolami pri vstupe aj odchode zo Zóny.

Život v zóne

Presný program výletu sa veľmi pravdepodobne bude líšiť podľa toho, akú agentúru si vyberiete a ako budete stíhať v rámci plánovaných časov odchodu a príchodu. Prvá zastávka je na hranici vstupu do Zakázanej zóny. Zóna má dve časti, 10 a 30 kilometrov od elektrárne. Tu sa čaká najmä na všemožné papierovačky a následne kontrolu dokladov vojakmi.

Priamo v Zóne sme už zastavili v dedinke Zalissya. Zároveň to bolo miesto, ktoré jasne nastavilo atmosféru celého výletu. Kedysi tu žilo 3 tisíc ľudí, dnes sú to len opustené a schátrané pozostatky niekdajšieho života. Pozriete sa sem do bývalej malej nemocnice, obchodu, na detské ihrisko.

Na ďalšej ceste do Pripjati sa zastavíte ešte v Kopači, čo bola dedinka podobná Zalissyi, no po havárii bola tak silne kontaminovaná, že boli všetky stavby okrem materskej školy a obecného úradu zrovnané so zemou a zasypané hlinou. Prechádzať budete aj okolo Červeného lesa, ktorý je jedným z najkontaminovanejších miest na svete, pretože sa nachádza blízko elektrárne a po havárii tadiaľto prechádzal silný rádioaktívny mrak, ktorý sfarbil stromy do tmavočervena. Dnes už tu všetko vyrástlo na novo, začína tu žiť divoká zver, no les stále sledujú vedci.

Ďalšie zaujímavé miesto, ktoré nám prehliadka umožnila vidieť, je napríklad bývalý tajný vojenský radar Duga-1. Postavený bol v 70. rokoch a slúžil samozrejme na špionáž USA počas studenej vojny. Keďže ide o fakt obrovskú stavbu, kvôli ktorej tu pracovalo až tisíc ľudí, svojimi nedostatkami ovplyvňoval fungovanie rádiových systémov aj v západných krajinách. V rádiu ste tak bežne mohli počuť neznáme klopkanie. V okolí radaru vzniklo aj mestečko označované ako Černobyľ 2 a žili tu vojaci obsluhujúci radar aj so svojimi rodinami.

Celý deň sme zakončili práve v Černobyle. Pozreli sme si pamätník havárie postavený na počesť ľudí zasahujúcich pri havárií a tiež „cintorín“ strojov, s ktorými sa pracovalo. Tie sú samozrejme silne kontaminované a nie je možné ísť do ich tesnej blízkosti.

Pripjať

Napriek tomu, že ide o Černobyľskú elektráreň, nachádza sa asi 20 kilometrov ďalej pri meste Pripjať. Mesto bolo vybudované špeciálne pred zamestnancov elektrárne a ich rodiny. Treba povedať, že o takmer 50 tisíc ľudí sa Sovietsky zväz staral fakt že nadštandardne.

https://www.instagram.com/p/Bqpy7dPgYHv/

Kvalita bývania, platy, ponúkané služby, to všetko tu bolo na veľmi vysokej úrovni. Priemerný vek bol iba 26 rokov, rodilo sa tu až 800 detí ročne. Mesto malo reštaurácie, hotely, kaviarne, kopu škol všetkých stupňov, kino, divadlo, obchody, supermarkety, štadióny, lunapark. Jednoducho všetko, čo si sľubujete od vyspelého a bohatého mesta.

Dnes je mesto samozrejme úplne opustené (obyvateľom pri evakuácii sľúbili rýchly návrat a povolili iba jeden kus batožiny na osobu) a o jediný život sa starajú skupiny turistov. To, čo vám bude ukázané, má viacmenej v rukách iba sprievodca. Ak budete mať šťastie, dostanete sa napríklad na strechu jedného z panelákov a pozriete si Pripjať poriadne z výšky.

Veľká časť radiácie tu už ustúpila a návšteva je tu bezpečná, no v rámci komplexného plánu dekontaminácie oblasti sa počíta so zbúraním mesta.

Z Pripjati sa presuniete už priamo k elektrárni. Najskôr k 4. bloku, aby ste si mohli pozrieť nový sarkofág zakrývajúci zničený reaktor. Ide o najväčšiu mobilnú stavbu na svete. Jeho výstavba stála 2 miliardy eur, mal by mať živostnosť 100 rokov, váži 25 tisíc ton a presúvali ho sem po koľajách až dva dni.

Návrat z výletu je niekedy okolo 7-8 večer, vystupuje sa opäť na stanici Pivdennyi.

Obed v elektrárni

Jedným zo zaujímavých zážitkov v rámci výletu do Černobyľu je aj obed priamo v kantíne elektrárne. Máte možnosť sa najesť v spoločnosti reálnych zamestnancov, čo sa nám kvôli neskoršiemu príchodu podarilo iba čiastočne. Pri vstupe do elektrárne musíte prejsť prvým skenerom radiácie a dôležité je si pred obedom dôkladne umyť ruky.

Samotné jedlo chutí presne tak, ako vyzerá. Ako na základnej škole, no splní účel a zasýti vás. Napriek tomu, že nejde o žiadny extra gastro zážitok, nie je to ani úplne hrozné, skôr by som povedal, že nejaká konkrétna chuť tomu chýba.

kyjev, cernobyl, sprievodca, ukrajina, tony dubravec, blog, bloger roka, cestovanie, cestovatelsky blog
Pri vstupe do elektrárne treba prejsť takýmto skenerom, ktorý kontroluje radiáciu.
kyjev, cernobyl, sprievodca, ukrajina, tony dubravec, blog, bloger roka, cestovanie, cestovatelsky blog
Na mojej aj vašej základnej škole pravdepodobne varili podobne ako v černobyľskej elektrárni.

Radiácia

Na toto sa pýta, úplne pochopiteľne, veľa ľudí. Ako je to s radiáciou v Zóne, nie je to nebezpečné? Nie je. Samozrejme, že nejaká rádioaktivita tu stále je zvýšená, no nič život ohrozujúce. Počas celého dňa máte pri sebe merač, ktorý zaznamenáva celkovú dávku radiácie, ako aj aktuálnu hodnotu, čo využijete práve na porovnanie rozdieľov na rôznych miestach.

Pre vás, cestovateľov, je asi najlepšie prirovnanie, že za dva dni v Zóne dostanete menšiu dávku radiácie než počas jedného letu do New Yorku. Tým, že je v celej Zóne veľa lesov a zelene, je pohlcovaná aj radiácia. Niektoré okrajové časti možno už čoskoro nebudú patriť do zakázanej zóny.

Na konci výletu vám sprievodca zoberie váš merač a zistí, akú dávku ste dostali za celý deň a napíše vám ho aj do certifikátu na pamiatku. Ja som mal z našej skupiny druhý najvyšší výsledok, čo spôsobila aj fotka pri ruskom kolese v Lunaparku. Hodnota bola rovnaká, ako keby som zjedol myslím 40 tisíc banánov, čo asi nedám, aj keď banány milujem 🙂

kyjev, cernobyl, sprievodca, ukrajina, tony dubravec, blog, bloger roka, cestovanie, cestovatelsky blog

Vrátím sa?

Pravdepodobne skôr nie ako áno. Chápem, že dôvody, pre ktoré ma Kyjev nezaujal, sú veľmi subjektívne, no keď nad tým premýšľam, neláka ma dať mestu druhú šancu. Černobyľ bol zasa super zážitok, ale asi tiež postačuje raz za život, keďže pravdepodobne nič nové by nepriniesol.

Ako sa ale hovorí, nikdy nehovor nikdy, takže možno raz motyka vystrelí, nájdem letenku cez leto za 20 eur a rozmyslím si to.

https://www.instagram.com/p/BqzCpXFAmRo/

Ak vás o Kyjeve čokoľvek zaujíma, alebo naopak sa chcete podeliť so svojou kyjevsko-černobyľskou skúsenosťou, určite napíšte pod článok na Facebooku alebo pod príspevok na Instagrame.