Vedeli ste, že Eiffelovku v Paríži na začiatku takmer nikto nechcel? Považovali ju za hnusnú horu železa, ktorá pokazí celé nádherné mesto. Ako tento príbeh dopadol, to vieme všetci. Z Eiffelovky je absolútna dominanta Paríža a aj domáci sú už na ňu pyšní a nedajú na ňu dopustiť. Táto recenzia sa bude venovať miestu, ktoré podľa mňa zažilo podobný scenár. Hotel Patria mohol pri prvom predstavení architektonického zámeru pôsobiť extravagantne, hlavne počas 60. a 70. rokov, kedy sa staval. Dnes je však z neho ikona celého Štrbského plesa, ktorá sem jednoducho patrí. Keď som sa chystal do Tatier, vedel som, že presne tu chcem bývať. Aj keď zvyčajne očakávania nemávam od ničoho, tu som nejaké mal a dnes vám napíšem, nakoľko sa naplnili.

Lokalita

Štrbské pleso je centrom Tatier. Veď aj ja, úplný tatranský začiatočník, som si ho hneď vybral ako miesto, kde chcem začínať dlhé dni. Nachádza sa vo výške 1 355 metrov nad morom a je najvyššie položenou tatranskou osadou. V bezprostrednej blízkosti plesa je iba niekoľko možností ubytovania a Hotel Patria je jednou z nich. Jediná škoda je, že v ňom nemôžete bývať a zároveň mať naňho výhľad 🙂

https://www.instagram.com/p/BmlpALsg6F9/?taken-by=tonydubravec

Pre výhľad sa musíte prejsť na opačnú stranu jazera a vtedy získate tie najlepšie zábery pre vaše fotky s hotelom, skokanským mostíkom aj horami v pozadí. Prechádzky okolo Štrbského plesa sú veľmi príjemné na ráno, ale aj na rozchodenie výdatnej večere. Okrem toho tu začína niekoľko turistických chodníčkov, na Solisko, k vodopádu Skok alebo na Popradské pleso. Autom ste zároveň do 30 kilometrov na akomkoľvek dôležitom mieste v Tatrách. Viac o tom píšem v minulom článku o mojom tatranskom víkende.

>> Prečítajte si, čo som stihol počas môjho prvého víkendu v Tatrách v živote <<

Prvý dojem

Hotel Patria bol otvorený v roku 1976 a pomenovaný je podľa vrchu Patria nad Štrbským plesom. Pri príchode sa vo mne hneď striedali dva pocity. Na jednej strane som cítil kus histórie (v tom dobrom zmysle slova) a na druhej som tak nejak tušil, že dostanem služby prispôsobené roku 2018. V lobby je dlhá recepcia s milým personálom (ktorý s úsmevom na perách odpovedal na rôzne moje otázky), malá „botanická záhrada“, alebo hotelový bar s pianom a krásnym výhľadom.

Izby

Hotel Patria má kapacitu 310 lôžok, ktoré sú rozdelené do dvojlôžkových izieb a štrnástich apartmánov. Ja som, pochopiteľne, býval v dvojlôžkovej a nemôžem na izbu, jej zariadenie či vzhľad, povedať jediné krivé slovo. Všetko vkusné, decentné a zároveň nesmierne komfortné.  Na svoje si každý večer prišlo aj moje workoholické „stále pracujem ja“ 🙂

Viac fotiek a ceny izieb nájdete na webe hotela.

Jedlo

Ubytovanie v hoteli som mal s polpenziou, takže raňajky a večere som absolvoval v hotelovej reštaurácii, ktorá sa volá Slnečná reštaurácia. Večere aj raňajky sa podávajú vo forme bufetov s naozaj bohatým výberom. Ono na bohatom výbere nie je vôbec nič zlé. Za predpokladu, že si viete vybrať a neriešite rozhodovaciu paralýzu tým, že si dáte zo všetkého, na čo pri pohľade dostanete chuť. Osobne by som to ani nepovažoval za chybu, keby nie som v diéte a nezapisujem si kalórie 🙂

Jedlo je tu tradičné slovenské, niektoré veci sa robia aj priamo pred vašimi očami, ako napríklad grilovaný oštiepok alebo palacinky. Na raňajky si môžete dať od cereálií, cez vajíčka, ovocie až po niečo sladké. Na večeru zasa polievky, rôzne druhy mäsa, niekoľko príloh alebo šalátov. Veľkosť reštaurácie aj jej ponuka sú jednoducho prispôsobené veľkosti samotného hotela.

Wellness

Sauny, výrivky, bazény, ochladzovanie, lehátka – to všetko je pre mňa synonymom oddychu. Mám rád wellness, najmä po extra ťažkých dňoch, kedy môžem úplne vypnúť. Tu som si ho doprial dostatok, aj keď vždy by som zvládol aj viac 🙂

https://www.instagram.com/p/BgGXfxVgIJF/?taken-by=hotelpatria.tatry

Keď som si ešte pred príchodom pozeral web hotela, nechápal som, prečo je jednorazový vstup do wellness na štyri hodiny (stojí 29,90 €). Po vstupe som pochopil hneď. Čaká na vás 17-metrový bazén, 5 sáun vo vnútri, 3 vonku, 3 výrivky, miesta pre odpočinok. Čo ja veľmi cením, je, že je tu aj časť, kde pri vstupe do nej je oznam o tom, že by tam nemali chodiť deti mladšie ako 16 rokov. A to je naozaj na mieste, pretože toľko detí vo wellnesse som nikdy nezažil a keď si chce človek oddýchnuť, dokáže to vyrušovať.

Okrem samotného wellnessu si tu môžete dopriať tiež masáže alebo tzv. Thalgo rituály, čo sú vlastne rôzne kúpeľné ošetrenia, zábaly, peelingy a podobne. Celú ponuku nájdete tu.

Malé bezvýznamné mínus

Ono je radosť písať články, kde spomínate iba pozitíva. Mňa totiž v Patrii fakt neštvalo nič okrem malých detí, za čo ale, samozrejme, nemôže nikto z hotela 🙂 Mal som iba jednu skúsenosť, ktorej sa asi dalo predísť. Druhý deň som išiel na večeru a nejaký pán čašník v reštaurácii ma zastavil, že nemám nahlásenú večeru. Spýtal som sa teda, že to bude asi omyl a s kým to mám riešiť. Jeho odpoveď „no so mnou určite nie“ by možno nejednému človeku zobrala chuť do jedla. Ale ja mám jedlo radšej ako ľudí, takže ma to nerozhodilo 😀 Nakoniec bolo všetko v poriadku, o to zbytočnejšie ale takáto poznámka vyznieva.

Ďakujem, Hotel Patria

Na mojich cestách po Európe alebo aj po svete si väčšinou fakt nedávam záležať na výbere ubytovania. Mám rád hostely a čokoľvek, kde môžem zložiť hlavu. Musím ale uznať, že mi padlo veľmi dobre trocha si dopriať a bývať viac na úrovni. V krásnom prostredí hôr, v komfortnej izbe, so super službami. Veľa ľudí mi na Instagrame písalo, že sa do Patria chystajú a sú zvedaví na recenziu. Nech sa páči, máte ju tu a môžem vám hotel bez obáv odporučiť 🙂 Myslím, že dôvodov som vypísal dosť.

Ďakujem, že sledujete nielen články z ciest po Slovensku, ale aj všetky ostatné. Že lajkujete fotky na Instagrame a Facebooku, že píšete správy, pýtate sa, aby som vám mohol pomôcť. Mám z toho veľkú radosť a budem ešte radšej, keď, ak ste tak doteraz neurobili, hodíte follow na moje účty, na ktoré sa prekliknete v predchádzajúcej vete. Vidíme sa pri ďalšom článku už čoskoro ?