Necelú hodinku a pol cesty vlakom od Bratislavy vás čaká mesto, ktoré síce neponúka veľa po stránke pamiatok, no kompenzuje to obrovským množstvom gastronomických zážitkov – Brno.

Pred pár týždňami sme sa konečne v jedno sobotné ráno zobrali na niekoľko hodín do Brna, aby sme trošku zmenili prostredie a zároveň konečne spoznali aspoň zlomok tých skvelých možností, ktoré Brno ponúka. Na odporúčania som sa pýtal aj ľudí na Instagrame a dokopy som tak mohol dať tento článok, ktorý určite nie je kompletným zoznamom, ale myslím, že je dostatočný aj na niekoľkodňovú návštevu.

>>Pozrite si aj gastro sprievodcu Budapešťou<<

View this post on Instagram

Vila Tugendhat je pre mňa prvá vec, ktorá sa mi spája s Brnom popri fakte, že je to gastronomicky veľmi zaujímavé mesto. Postavili ju pred 90 rokmi ako extrémne modernú stavbu. Cez vojnu patrila nacistickému Nemecku, keďže židovskí majitelia z nej ešte pred vojnou odišli. Po vojne ju zasa obsadila Červená armáda. Po páde komunizmu bola miestom dôležitých historických udalostí. V roku 1992 tu rokoval Václav Klaus a Vladimír Mečiar, ktorí sa následne dohodli na rozdelení Československa. Dodnes patrí mestu Brno, ktoré ju využíva na komerčné účely. Od roku 2001 je zapísaná v zozname Svetového dedičstva UNESCO, čo nepochybne pomohlo jej popularite, keďže lískty na prehliadku domu sú vypredané na dlhé mesiace dopredu. S @lovegoodova nám teda nezostávalo nič iné, len si zaplatiť aspoň po 50 korún, aby sme si ju mohli priesť zo záhrady. Každopádne aj nahliadnuť cez sklo malo pre mňa niečo do seba. Napriek tomu, že veľa pôvodných vychytávok neprežilo niekoľko rekonštrukcií, stále tu cítiť veľa futuristického a štýlového prístupu k bývaniu. Mal niekto z vás šťastie pozrieť sa dnu? Stálo to za to? ••• #tonydubravec #brno #brnocity #brnolife #brnomycity #brnotoday #vilatugendhat #unesco #futuristic #functionalism #dnescestujem #cesko #czsk #czechblogger #slovakblogger #slovensko #slovakia #cestujemczsk #citybreak

A post shared by Tony Dúbravec (@tonydubravec) on

Kaviarne a Brno

Podľa môjho obľúbeného European Coffee Trip je v Brne 29 výberových kaviarní. Z toho priamo v centre ich je 10. My sme stihli za deň iba dve, čo ma trochu mrzí, ale aspoň viem, že stále máme kam sa vrátiť a stále objavovať.

Skog

Asi najznámejšia kaviareň v Brne, ktorú založili dvaja Slováci a v meste prevádzkujú viacero barov. Pomerne veľký podnik na Dominikánskom námestí som síce už poznal, no ani po odporúčaniach followerov z Instagramu by sa mu nedalo vyhnúť. V prípade, že v Brne len „začínate“, Skog je to miesto, ktoré vám vytvorí najlepší možný prvý dojem.


Momenta

Len asi dve ulice od Skogu, na Zelnom trhu, je na rohu budovy Hotela Grandezza vchod do kaviarne Momenta Cafe. Menší podnik, ktorý síce osloví ponukou dezertov, no strieda sa tu toľko ľudí, že môžete mať pocit, že sa nehodí si len tak v pokoji posedieť a odpočinúť pri koláčiku a flat white.

brno, kaviarne, restauracie, jedlo, kam na jedlo, tony dubravec, blog, cestovanie, momenta cafe, european coffee trip

Monogram

Túto malú kaviareň doslova za rohom od Momenty sme bohužiaľ nestihli, lebo na prvý pokus bola plná (čo nie je ťažké, je to fakt malinký priestor cca pre 15 ľudí) a na druhý bolo tesne pred 17tou, kedy v sobotu zatvárajú. Dostali sme však na Monogram viacero tipov a odporúčaní, takže verím, že to stojí za to, nabudúce už určite skúsime.

>>Chystáte sa do Londýna? Vyberte si najlepšie overené kaviarne<<

Raňajky a brunch

Deň treba začať poriadnym jedlom. Osobne raňajkujem skoro každý deň v práci sladké raňajky – vločky alebo cereálie s ovocím a jogurtom. Víkendy alebo raňajky niekde v podniku preto znamenajú skôr tie slané varianty. Anglické raňajky, vajíčka na všetky spôsoby, rôzne toasty alebo nátierky, to sú veci, ktoré si zvolím oveľa radšej ako nejakú, aj keď skvelo vyzerajúcu, kašu. Či už ste v mojom „slanom tíme“ alebo na opačnej strane, Brno vám určite vyhovie.

Fabrik Urban House

Do Brna sme dorazili okolo 10, takže bol ideálny čas skočiť niekam na brunch. Rezerváciu sme mali vo Fabrik Urban House. Ja som mal vajíčka benedikt, ktoré mali výbornú omáčku, no celkovo mi nejak neodstretlilo dekel. Dievčatá mali problém, že vajíčka, ktoré mali byť pošírované, boli uvarené takmer na tvrdo.

Verím ale, že to bolo len náhodné zlyhanie. Podnik vyzeral príjemne, mimóza na ráno potešila a aj flat white pôsobil, že by mi chutil, keby som si ho objednal 😀 Určite skúste a uvidíte sami 🙂

Bavard cafe a bar

Do Fabriku sme išli preto, že v Bavard cafe nemali na náš čas voľný stôl. Ide o obľúbený podnik môjho kamaráta, ktorý žije v Brne už skoro 10 rokov a tak mu verím, že gastro mapu mesta už má zvládnutú. Nabudúce teda, ak sa nám výlet do Brna podarí naplánovať skôr, bookneme stôl práve tu.

https://www.instagram.com/p/Br-kSzeFc1m/

Obed

Odporúčania, ktoré mi prišli som sa rozhodol rozdeliť podľa dennej doby, aby v tom bol nejaký prehľad. Samozrejme, ak vymeníte niečo z obedových tipov za tie večerné, nič sa nestane, je to iba na vás.

Lokál u Caipla

Keď máte chuť na českú klasiku, sieť reštaurácií Lokál je stávka na istotu. Podniky patria do známej kulinárskej siete Ambiente, ktorá vlastní všetky možné druhy gastro podnikov. Lokál je tradičná česká „hospoda“, kde si dáte jeden skvelý smažák, veľmi obstojnú sviečkovú aj iné typické jedlá a to všetko za veľmi rozumné ceny.

brno, kaviarne, restauracie, jedlo, kam na jedlo, tony dubravec, blog, cestovanie, lokal u caipla, lokal, ambiente

Ca Phe Co

Viacero odporúčaní týkajúcich sa Brna obsahovalo pomerne nové vietnamské bistro Ca Phe Co. U nás po dlhej diskusii (ako vždy, keď si vyberáme jedlo) vyhrala v ten deň česká a mexická kuchyňa, takže toto veľmi sympatické miesto si nechávame určite na ďalšiu návštevu.

https://www.instagram.com/p/B5-m455HLpj/

Večera

Po návšteve hradu, Vily Tugendhat, katedrály alebo po wellnesse v rezorte Maximus prichádza čas na ukončenie dňa pri príjemnej večeri. Mám pre vás tri medzinárodné tipy, z ktorých sme opäť, žiaľ, vyskúšali iba jeden, no aspoň nám zostalo dostatok možností.

Vietnamské bagety

Fanúšikovia Pho alebo Bun Bo Nam Bo, miesto zvané Vietnamské bagety by ste si mali dať na zoznam. Teda podľa odporúčaní od mojich známych žijúcich v Brne. My sme iba prechádzali okolo cestou na hrad, no stále mi vrtalo v hlave, že by som tam mal zájsť aj keď som bol čerstvo najedený. Nakoniec som odolal, ale viem, že som nespravil dobre.

Jean Paul

Som iba taký povrchový konzument, no keby som si mal vybrať jednu kuchyňu, ktorú by som chcel spoznať hlbšie, bola by to talianska. Mám rád cestoviny, viem oceniť dobrú pizzu (aj keď sa hovorí, že aj zlá pizza je vlastne celkom dobrá pizza), mám rád olivový olej s čerstvým pečivom, syry, šunky, salámy a hlavne víno.

Preto ma lákalo navštíviť bistro Jean Paul´s (v Brne sú celkovo 4 prevádzky), kde robia okrem iného aj cestoviny z parmezánového bochníka, ktoré sú dlhodobo na mojom bucket liste. Bohužiaľ, deň má iba obmedzený počet hodín a moje telo obmedzenú kapacitu pre jedlo.

https://www.instagram.com/p/BubFub9hAzw/

Bistro Bastardo

Našou večernou voľbou chvíľu pred odchodom vlaku späť do Bratislavy sa stalo mexické Bistro Bastardos. Monika ako klasická buritánka si dala buritto, ja som stavil na tri druhy tacos, z ktorých určite vyhralo bravčové, takže nemusíte ani experimentovať. Nevynechali sme ani nachos a corona vírus predtým, než to bolo cool. Ku každému jedlu máte na výber štyri druhy salsy podľa pikantnosti alebo quacamole. Brno má dve Bastardos prevádzky, no minimálne o tej na Námestí Svobody môžem povedať, že je pomerne malá, takže sa môže ľahko stať, že si na stôl počkáte, alebo budete jesť vonku na stojáka. Čo ale cez leto nemusí byť zlé.

brno, kaviarne, restauracie, jedlo, kam na jedlo, tony dubravec, blog, cestovanie, bistro bastardo
brno, kaviarne, restauracie, jedlo, kam na jedlo, tony dubravec, blog, cestovanie, bistro bastardo

Pomôžte mi rozšíriť tento článok

Plne si uvedomujem, že tento článok mohol byť aj oveľa dlhší. Je fakt zaujímavé, ako ďaleko je po gastronomickej stránke Brno, ktoré máme fakt na skok. Dal som sem tipy, ktoré mi prišli v súvislosti s našou februárovou návštevou. A ani tie, ako ste čítali, sme nedokázali všetky využiť.

Budem však rád, keď mi napíšete vaše odporúčania na zaujímavé jedlo a pitie v Brne. Viem, že je toho ešte veľa a mať overené tipy z prvej ruky sa určite hodí. A samozrejme, pomôžete mi tento článok spraviť ešte komplexnejším a užitočnejším pre každého, kto sa chystá Brno navštíviť a ochutnať.