Čo urobíš, keď dostaneš na víkendové objavovanie Slovenska auto, ktoré má na streche vlastný stan? No do hotela s ním asi nepôjdeš. Ale dá sa vôbec na Slovensku normálne kempovať? Sú tu nejaké autokempy? Majú úroveň, chodia tam ľudia? To sú otázky, ktoré sa mi vynárali, keď som sa rozhodol, že po dlhých rokoch vyskúšam prespať v kempe. Práve v tomto článku prinášam odpovede na všetky tieto otázky. Prezradím len, že celý ten víkend bol mega zážitok 🙂

Máte radi stanovačky? Strávili ste niekedy nejaký čas v kempe? Večer pri ohni, ráno v spoločných umyvárkách, pri okienku na raňajky v bufete, alebo s vlastným jedlom pred stanom? Ja som sa v detstve nastanoval fakt dosť. Chodievali sme objavovať slovenské zrúcaniny hradov, kde sme vždy jednu noc aj prespali. Potom prišli festivaly, stanovačky s kamarátmi alebo splav Vltavy. Práve na splave som spoznal ozajstné čaro stanovania a atmosféru, ktorú ponúkajú autokempy. Teda tam to boli skôr loďokempy 😀 Preto ma informácia o tom, že na jeden z mojich letných Mini Tripov dostanem MINI Countryman so stanom na streche, celkom potešila. Je to výzva a príležitosť napísať vám o niečom, čo pravdepodobne väčšina z vás nezažíva na cestách pravidelne.

https://www.instagram.com/p/Bl0fa8yAPso/?taken-by=tonydubravec

Sú na Slovensku vôbec normálne autokempy?

Toto je otázka, ktorá mi napadla ako prvá. Viem, že v Čechách je sieť kempov bohatá a rozvinutá. No až v tých slovenských som pochopil, prečo je to tak. O tom však troška nižšie. Hľadať takéto veci na nete je komplikovanejšie ako tradičné ubytko. Neotvoríte si nič ako Booking, kde si naklikáte údaje a vyskočia na vás stovky výsledkov. Buď sa budete prehrabávať jednotlivými stránkami, ktoré častokrát vyzerajú, že naposledy ich aktualizovali pri ich vytvorení, a že to vytvorenie bolo tiež pekne dávno. Alebo potom urobíte to, čo vlastne robíte aj tým, že čítate travel blogy. Obrátite sa na skúsenejších. Ja som preto napísal do Facebook skupiny Turistika na SlovenskuKomunita viac ako 100 tisíc slovenských cestovateľov mi predsa musí pomôcť. Nemýlil som sa a odpoveď som dostal takmer okamžite. Nebudem ale zdržovať a prejdem hneď k zhrnutiu toho, aké dojmy som si odniesol z dvoch slovenských autokempov.

*v oboch kempoch som si za návštevu normálne zaplatil, nejde o žiadnu dohodnutú recenziu

Autokemp v Belej

Aby som ešte jednu vec objasnil, tak moja plánovaná trasa viedla na severozápad Slovenska, do Terchovej a okolia. A práve pri Terchovej je kemp, ktorý som navštívil ako prvý a zároveň som naň dostal najviac odporúčaní. Dedinka Belá je pár kilometrov pred Terchovou smerom od Žiliny.

Kemp tu má určite svoje roky, no zároveň je vidieť a cítiť, že je oňho starané. Chatky na ubytovanie sú nové, takisto ihrisko pre deti, umyvárne sú čisté, k dispozícií je aj práčovňa, altánky s ohniskom, či bufet, kde nájdete všetko, čo by sa dalo zaradiť do špinavého štvrtku 😀 Celý areál je fakt veľký, takže asi nie je ani možné naplniť kapacitu. Autokemp Belá získal veľa rôznych ocenení od cestoviek a určite zaslúžene. Nenašiel som reálne nejakú chybičku, ktorá by mi vadila. Navyše, aj vďaka polohe je veľmi obľúbený medzi našimi českými bratmi.

Tu sa vraciam k tomu, čo som načrtol vyššie. Kemping je pre Čechov fakt národným športom. Stretol som ich tu neúrekom a videl som, že si to užívajú. Lacné ubytovanie, autá napratané až po strop vlastným jedlom, vlastnými vecami. Varia si tu, perú si tu, nič im nechýba. Nie je to výčitka, ani výsmech, tiež si dvakrát rozmyslím, čo s peniazmi, len proste je to presne to, čo sa o nich hovorí. Ak je to maximum, čo si niekto môže dovoliť, tak super, že ide aspoň do kempu. Ak je to kvôli tomu, že „je to to isté ako pri mori“, tak mi je ľúto najmä ich detí.

Autokemp v Bojniciach

Druhý kemp nebol úplne plánovaný. Pôvodne som mal totiž namierené do Banskej Štiavnice, až na poslednú chvíľu som zmenil plán a vybral sa do Bojníc, kde som nebol od detstva. Bojnický kemp nájdete na kopci nad mestom, pár desiatok metrov chôdze od novej tamojšej atrakcie, Bojnickej rozhľadne. Rovnako, ako ten v Belej, nemal absolútne núdzu o „kemperov“. Hostí tu bolo veľa, najmä celý rodín. Na začiatok poviem jedinú vec, v čom bol lepší, než ten v Belej. Prostredie. Uprostred ihličnatého lesa to má jednoducho inú atmosféru. Tam však jeho prevaha končí.

Je tu vidno, že kemp bol raz vybudovaný a teraz je oňho postarané len tak, aby niekomu nič nepadlo na hlavu. Bufet vyzerá ako krčma v poslednej dedine (a to sa tam varí), recepcia ako nejaká unimobunka, kuchynky sú podľa mňa úplne pôvodné. V umyvárkách chýba všetko, čo by ste potrebovali, takže, čo si nedonesiete, to nemáte. Nie som rozmaznaný a chápem, že v kempe nedostanete služby hotela, no aj na príklade z predchádzajúcej noci je vidno, že sa to dá robiť aj lepšie.  Na prespanie to však určite poslúži.

>>Sledujte aj moje ďalšie články z ciest po Slovensku<<

Ako sa spí v stane na streche auta?

Na toto sa pýtal asi každý. Odpoveď je jednoduchá. Úplne normálne ako v dvojmiestnom stane, možno ešte lepšie vďaka matracu na podlahe. Stan je dostatočne veľký pre dvoch ľudí, dostatočne vysoký, aby ste si v ňom mohli sadnúť, má dostatok odkladacieho priestoru na všetko. Lezie sa doňho po rozkladacom rebríku, ktorý je „súčasťou balenia“.

Dôležité je tiež, že sa veľmi jednoducho rozkladá a s troškou cviku aj skladá. Stačí iba povoliť klipsňu vzadu a zadná časť sa sama zdvihne vďaka plynovým vzperám. Následnej odopnete dve klipsne vpredu a zdvihne sa aj druhá časť. Fotky pred a po si môžete pozrieť nižšie. Rozloženie netrvá ani minútu, zloženie možno 2-3 minúty.

Čo ma ale bavilo na tomto celom zážitku najviac, boli reakcie ľudí. Dva týždne predtým som mal MINI Cabrio, ktoré v meste fakt priťahovali pohľady, ale oproti tomu to bolo len ďalšie fancy auto bez strechy 😀 Keď ľudia videli rozložený stan aj s rebríkom, prirodzene ich to priťahovalo. Viacero ľudí prišlo, obzerali si auto so stanom, pýtali sa, uisťovali sa, či v tom naozaj budem spať, bolo vidno, že je to pre nich novinka, ktorá sa im veľmi páči. A musím povedať, že mne sa páči tiež <3

Countryman ma vytiahol do prírody

Už som raz mal Countryman. Tiež som ho zobral na netradičnú cestu. Spoznávať Rumunsko. Keď teraz cestujem naprieč Slovenskom, veľmi dobre mi padlo vyskúšať si aj iný spôsob bývania. Taký, ktorý je mi, ako obyčajnému chlapcovi, blízky. Som rád, že pri tom bol tento špeciálny Countryman a celkovo som rád, že na mojich letných cestách Slovenskom ma vozí práve MINI. Pretože toto auto môžete nemať radi iba do momentu, kým sa v ňom neveziete 🙂

autokemping, autokempy, mini slovensko, mini countryman, kempovanie, camping, tony dubravec, blog, cestovatelsky blog, bloger roka, slovensko

Ďakujem, že sledujete nielen články z ciest po Slovensku, ale aj všetky ostatné. Že lajkujete fotky na Instagrame a Facebooku, že píšete správy pýtate sa, aby som vám mohol pomôcť. Mám z toho veľkú radosť a budem ešte radšej, keď, ak ste tak doteraz neurobili, hodíte follow na moje účty, na ktoré sa prekliknete v predchádzajúcej vete. Vidíme sa pri ďalšom článku už čoskoro 🙂