Mesto Ao Nang na thajskom Krabi bolo poslednou destináciou našej dvojtýždňovej cesty. Vlastne sme tu strávili asi najviac času, až šesť nocí. Tie sme využili na to, aby sme si konečne oddýchli, užili pláž, ale aj sa pozreli na niektoré známe pláže a ostrovy, ktoré sú blízko. Či už si zvolíte Ao Nang, alebo niektoré iné mesto na Krabi, budú pre vás využiteľné všetky tipy, o ktorých píšem nižšie.

Ešte skôr ako sa dostanem ku konkrétnym aktivitám, musím povedať jednu vec. Šesť dní sa dá naplniť aj oveľa viac, než to môže vyzerať podľa nasledujúcich riadkov. My sme však mali skôr dovolenkové tempo, než tradične cestovateľské, kedy chcete stihnúť čo najviac. Navyše hneď druhý deň v Ao Nangu som „premárnil“ tým, že som s popáleninami na celom chrbte nehybne ležal v posteli 🙂 Ale to by som nebol ja, keby sa po zahojení rán z pádu z motorky ešte nespálim 😀

Prečítajte si, ako spoznať ostrov Koh Samui na motorke

https://www.instagram.com/p/BfgJPaogYux/?taken-by=tonydubravec

Aj samotný Ao Nang má čo ponúknuť

Miesto pre váš pobyt na Krabi si vyberajte podľa toho, čo na cestách hľadáte. Ak máte záujem o pokoj a čo najmenej ruchu, taká Koh Lanta bude pre vás ideálna. Ak si chcete užiť aj nočný život a zabaviť sa, vyberte si Ao Nang. Ja osobne by som síce hľadal skôr prvú možnosť, ale to je jednou z malých nevýhod cestovania s inými ľuďmi, musíte sa prispôsobovať. O výhodách a nevýhodách sólo cestovania pripravujem článok, ktorý by sa na blogu mohol objaviť niekedy koncom apríla, začiatkom mája. V prípade, že budete cestovať sami, alebo nie ste veľmi nároční, odporúčam vám Sleeper hostel, ktorý je (ako všetky hostel, ktoré sme navštívili) na dobrej úrovni a za celý týždeň som tam zaplatil iba 50€.

Čo teda robiť v Ao Nangu? Za mňa sú to tri hlavné veci. Pláž, jedlo a bary. O baroch vám toho veľa nepoviem, nakoľko som bol len v jednom. Ten ale bol fajn a hrala tam slušná kapela, takže sme sa aj zabavili, aj si zaspievali. Bol to Mickey O´Malley´s Irish Pub tesne pri pláži.

Samotná pláž v Ao Nangu rozhodne nepatrí medzi tie naj, ktoré v Thajsku možno nájsť, no stále je to príjemná piesková pláž s pekným výhľadom vhodným na Instagram 🙂 Okrem toho je výhodou to, že máte reštaurácie aj bary vzdialené len pár metrov. Tu, na základe vlastnej skúsenosti, vás upozorňujem na jednu vec. Thajské slnko je fakt silné a netreba ho podceňovať. Siahnite po ochrannom faktore 50, natierajte sa pravidelne a keď cítite, že vás telo začína páliť, neprovokujte ho a skryte sa pod stromy do tieňa. Popáleniny vám totiž dokážu fakt znepríjemniť ďalšie dni a prípravky, ktoré vám majú pomôcť, sú pomerne dosť drahé.

Poslednou vecou, ktorú pri Ao Nangu treba spomenúť, je jedlo, konkrétne jedno miesto. Jame Food Centre je na rovnakej ulici ako spomínaný Sleeper hostel a je to fakt centrum skvelého street foodu. Stánkov je tu hneď niekoľko a my sme sem chodili každý deň s istotou, že odídeme spokojní. Keď ste v Ao Nangu boli a máte iné tipy na dobré jedlo, napíšte mi a doplním ich do článku ako tipy čitateľov.

https://www.instagram.com/p/BfYmr6EglI9/?taken-by=tonydubravecBooking.com

Požičajte si kajak

Toto je jednoznačne povinnosť. Príležitostí a lokalít, kde si môžete zapožičať kajaky, je na pobreží Krabi naozaj veľa. Či je to populárne Phi Phi, Hong Island, alebo Phra Nang Cave Beach (čo sme bohužiaľ nedali, ale určite odporúčam, pretože, keď oboplávate útes, stojí to za to). Ao Thalane je miesto, kde chodia kajakovať turisti zo širokého okolia. Kúpite si to ako zájazd na recepcii hotela, alebo v nespočetne stánkoch ponúkajúcich zájazdy na ulici. Takýto zájazd stojí 400BHT a zahŕňa transport z a do hotela, požičanie kajaku, sprievodcu, ako aj malé občerstvenie v podobe ovocia.

https://www.instagram.com/p/BfdadFcAcZd/?taken-by=tonydubravec

V galérii nájdete niekoľko fotiek, ako to môže vyzerať. Časovo vám to zaberie niekoľko hodín, samotná plavba je asi na hodinku a pol alebo dve. Ešte dôležitá vec, spolu s príslušenstvom ku kajaku dostanete aj nepremokavé vrecká, do ktorých si môžete dať veci, ktoré nechcete nechať v batohu v aute. Tieto vrecká si môžete aj kúpiť na veľa miestach v Ao Nangu a príde mi to ako celkom praktická vec, až ľutujem, že som si jedno nezaobstaral 🙂

Výlet na Koh Hong a barbeque pri západe slnka

Ostrovy a ich krásne pláže, tým je Thajsko známe. Rovnako ako sú známe tzv. longatil boats z obrázku nižšie. Výberom ostrovov, ktoré navštívime, sme zabili pomerne veľa času. Väčšinu ľudí napadne hneď slávne Phi Phi. No každý, koho sme stretli a rozprávali sa, nám povedal, že tam je naozaj naozaj prehnane veľa ľudí. Potom sú v ponuke rôzne kombinácie viacerých ostrovov. Dostať sa na ne môžete buď tak, že si kúpite zájazd v hoteli alebo na ulici. Prípadne si môžete prenajať loď iba pre seba a program si robíte sami, čo je samozrejme drahšie.

* Ako vyzerala ponuka v mojom hosteli si môžete pozrieť v galérii nižšie.

https://www.instagram.com/p/BgJ6UyQg5TF/?taken-by=tonydubravec

My sme po dlhšej úvahe a online odporúčaniach vybrali Hong Island, Hong Lagoon, Paradise Island a ostrov Phak Bia. Je to výlet na po dňa a zaplatiť sme zaň mali 950BHT, nakoľko cesta bola so speed boat. Nakoniec mi však slečna na recepcii môjho hostela odporúčila verziu s longtailom za 690BHT. To bolo navyše spojené s barbeque a rumom s colou pri západe slnka na ostrove Phak Bia, čo celému výletu dalo nádhernú bodku.

Výhodou týchto ostrovov bolo rozhodne menej ľudí, maximálne dve tri lode na každej zastávke. Ak teda nie ste ten typ, ktorý jednoducho potrebuje mať na Instagrame fotku z Maya Bay Beach, kde ledva zaparkujú lode, zvážte, či musíte ísť na Phi Phi 🙂

* Pri bookovaní výletu na ostrovy myslite na to, že treba ešte zaplatiť poplatok za vstup do národného parku, čo váčšina ostrovov je. Ten sa pohybuje od 300 do 400BHT.

https://www.instagram.com/p/Bg1uXQIAXjj/?taken-by=tonydubravec

Railay Beach a Phra Nang Cave

O Railay sa hovorí ako o jednej z najkrajších častí Krabi. To objektívne posúdiť neviem, no rozhodne urobíte dobre, keď sa presvedčíte sami. Spiatočný lístok na loď z Ao Nangu vás bude stáť 200BHT a posledná loď z Railay odchádza o 18:00.

https://www.instagram.com/p/Bf4LcD-AdBG/?taken-by=tonydubravec

Troška viac ľudí, no stále je to znesiteľné. Súčasťou Railay je aj Phra Nang Beach, kde sa nachádza známa „penisová jaskyňa“ Bohyne lásky Phra Nang. Ako som písal vyššie, práve tu sa určite oplatí, okrem vylihovania na pláži a opalovania, zapožičať kajak a oboplávať útes, v ktorom je jaskyňa. Naskytne sa vám pohľad, na ktorý budete radi spomínať. My sme tam prežili cez vnútro útesu, takže sme mobily nemohli mať pri sebe a nemáme fotky.

Zaujímavé je vidieť, ak budete odchádzať tesne pred 18., ako klesne voda pri odlive. Na opačnej strane polostrova musel ľudí na loď odviezť traktor, pretože loď nemohla parkovať pri brehu 🙂 Pozrite sa v galérii.

Kto má rád pohľady z výšky, chce vidieť Krabi z inej strany a nevadí mu istá dávka adrenalínu, môže sa vyštverať aj na Railay View PointJa síce výhľady milujem, ale adrenalín moc nevyhľadávam, takže túto atrakciu som rád vynechal 🙂

Krabi v Thajsku určite nevynechajte

Keď sa raz budem mať vrátiť do Thajska a budem skladať itinerár, zrejme bude obsahovať zopár zmien oproti tomu februárovému. Čo by ale s najväčšou pravdepodobnosťou ostalo, to je Krabi. Región, ktorý nie je vyhľadávaný pre party život, má krásne pláže, ale aj skvelú dostupnosť na viac aj menej známe ostrovy.

Verím, že článok bol pre vás užitočný, alebo aspoň poznáte niekoho, komu by mohli tieto informácie pomôcť. V tom prípade mu pošlite link, alebo ho zdieľajte na Facebooku. Napíšte mi tiež, čo som zabudol spomenúť alebo čo konkrétne navyše vás zaujíma. Teším sa zasa pri ďalšom článku z Thajska už čoskoro.

Pozrite sa aj na ďalšie články z Thajska plné užitočných tipov.