Z neskutočne rušného Bangkoku sa presúvame ďalej. Jeden z najobľúbenejších ostrovov v Thajsku, Koh Samui, je síce menej rušný, no nudiť sa rozhodne nebudete. My sme tu strávili tri noci a stihli sme absolvovať aspoň tie najdôležitejšie atrakcie ostrova. Na nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako sa najvýhodnejšie dostať na Koh Samui, ako si požičať motorku, kde nájdete fakt skvelý street food trh a aj niekoľko ďalších užitočných vecí.

Ako sa sem dostať?

Najjednoduchší spôsob je samozrejme letecky. Z Bangkoku sa na letisko Koh Samui lieta z hlavného letiska Suvarnabhumi, no letenky sú podľa mňa šialene drahé. Aktuálne začína jednosmerná letenka 130€, čo bola skoro štvrtina môjho rozpočtu na dva týždne 😀 Zvolili sme preto lacnejšiu alternatívu.

Z Bangkoku (letisko Don Mueang) sme s AirAsia leteli do Surat Thani. Tam si priamo na letisku kúpite lístok na autobus+trajekt, ktorý vás dopraví až na Koh Samui, v našom prípade do prístavu Bangrak. Letenka nás vyšla okolo 30€ a lístok na ostrov 400BHT (cca 11€). Z prístavu do ktorého prídete si následne ľahko zoberiete taxík, alebo „minibus“, čo je vlastne pickup, kde na korbu vojde 8-10 ľudí. V severnej časti ostrova je niekoľko vyhľadávaných lokalít, ako sú napríklad Chaweng, známy pre bohatý nočný život, alebo Lamai Beach, kde je to zasa pokojnejšie, no rozhodne o nič neprídete. Čo je dôležité povedať, všetko je tu blízko. Veď, ak chcete prejsť dokola celý ostrov, je to len približne 70 kilometrov.

koh samui, thajsko, tony dubravec, cestovatelsky blog

Prístav v Bangkraku

Prečítaj si, ktoré budhistické chrámy v Bangkoku by si určite mal/a navštíviť.

Hor sa na motorky!

U každého, kto v Thajsku už bol, ste určite videli fotky z rôznych moto výletov. Skútre a iné motorky sú tu fakt populárnym dopravným prostriedkom, možno ešte viac ako autá. To tiež znamená, že je veľmi jednoduché si nejakú požičať a prejazdiť krajinu. Na Koh Samui, my sme boli v spomínanej časti Lamai Beach, je požičovňa takmer všade. Ceny sa pohybujú od 150BHT do 250BHT na deň za 125ku skúter. Liter benzínu stojí väčšinou všade 40BHT. Nehľadajte však benzínky, benzín sa predáva v litrových sklenených flašiach v obchodoch a servisoch pri ceste. Ako zálohu si v požičovni nechajú váš pas a môžete odísť. Žiadny vodičák nikoho nezaujíma 😀

koh samui, thajsko, tony dubravec, cestovatelsky blog

Samozrejme, aby som nezabudol. Veľa ľudí vám možno povie, že ubytovanie v Thajsku stačí hľadať na mieste. Ja však nie som vyznávač tohto typu adrenalínu 😀 Preto sme ubytovanie hľadali vopred (i keď často tesne) cez Booking.Booking.com

Keď už máte kde bývať a na čom sa premiestňovať, prejdime k tomu, čo teda môžete na Koh Samui vidieť.

koh samui, thajsko, tony dubravec, cestovatelsky blog

V Lamai nájdete aj niekoľko slovenských a českých miest. Tu vám v prípade potreby radi pomôžu naši krajania, ktorí tu dlhodobo žijú.

Samui View Point

Výhľady, výhľady. Tie mam fakt rád a často o nich píšem. Jedným z najznámejších vyhliadkových miest je Samui View Point. Tam vznikla aj titulná fotka tohto článku. Nachádza sa približne v strede ostrova, na ceste zvanej Jungle Road. Tu mám pre vás jednu neoceniteľnú radu. Nechoďte tam na skútroch!! Aj keď domáci to bez problémov dávajú, bola to strastiplná cesta plná dier, rôznych povrchov a fakt by som to nechcel absolvovať druhýkrát. Radšej sa skúste na svojom hoteli informovať, ako sa na vyhliadku Jungle Route 360° dostať na off-roadoch, ktoré vás tam vyvezú omnoho komfortnejšie. Síce si priplatíte, ale niekedy to stojí za to, aby to bolo bezpečne a bez starostí 😉

https://www.instagram.com/p/BfOS3irgqR9/?taken-by=tonydubravec

Big Buddha

Nevedeli sme príliš o tom, čo všetko sa dá na Koh Samui vidieť, no Big Buddha bol jasný od začiatku. Fotky odtiaľto sú notoricky známe cestovateľom po celom svete, aj preto som sa na toto miesto chcel aj skutočne pozrieť. Dostali sme sa sem v rámci druhého dňa, ktorý sme strávili na cestách ostrovom. Rovnako na ďalšie dve miesta, o ktorých píšem nižšie. Čo by som mal povedať, kvalita ciest na Koh Samui je na vysokej úrovni, premávka býva najmä v mestách hustá, no veľmi bezpečná (ak si samozrejme dáte pozor a nespadnete pre vašu neopatrnosť ako ja).

https://www.instagram.com/p/BfQ8FwgAjQb/?taken-by=tonydubravec

Táto slávna, 12 metrov vysoká, socha je súčasťou chrámu Wat Phra Yai. Tu tiež platí, ako som písal v minulom článku, že pri výstupe k soche sa treba vyzuť, na čo už ale zrejme budete zvyknutí 🙂 Malý kúsok odtiaľ zasa navštívte chrám Wat Plai Laem s podobne známou sochou Shivy.

Vodopády Na Mueang

Vodopádov je na ostrove tiež niekoľko a najznámejšie sú vopády Na Mueang 1 a 2. Osobne som mal možnosť vidieť  len vodopád číslo 2, čo ma troška zamrzelo, keď som videl fotky jednotky 😀 Ale aj o tom je cestovanie, že nie vždy stihneme, čo chceme. Na Mueang sú vzdialené asi 12-13 kilometrov od Lamai, ale aj z druhej strany z mesta Nathon. Na motorke sa nedostanete do tesnej blízkosti, ale po zaparkovaní (parkovné je 20BHT) si ešte buď vyšliapete dobrý kopec, alebo sa necháte za 100BHT vyviezť autom. Vstupné k vodopádom je 50BHT. Osobne, ak nedokážete stihnúť navštiviť oba vodopády, odporučil by som pozrieť skôr jednotku, čo je však len môj dojem založený na fotkách.

Street food trh v Nathone

Jedloooo. Dlhodobo básnim o street foode, už od návštevy New Yorku, pri ktorom som o tejto téme napísal samostatný článok pre Milujemcestovanie.skPouličné jedlo bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo som sa do Thajska tak tešil. Určite vám ešte neskôr napíšem článok o najlepších street food lokáciach, ktoré sme počas dvoch týždňov navštívili.

Na Koh Samui mi však najviac zahralo na strunu miesto, na ktoré sme natrafili úplnou náhodou. V Nathone sme sa zastavili pomerne neplánovane cestou z vodopádov k soche Buddhu. Miestny trh je tu priamo pri prístave, z ktorého sme neskôr odchádzali na Krabi (o tom až nabudúce). Našli sme tu absolútne všetko. Rôzne druhy kari, skvelé pad thai, barbeque, čerstvé ovocie, kokosy, grilované ryby, človek si nevedel vybrať. Všetko za fakt skvelé ceny. Keby som to vedel vopred, myslím, že by sme do Nathonu aj priplávali, nie odtiaľ len odplávali 😀 Čo je ale zaujímavé, na ďalší deň, o niekoľko hodín skôr, na mieste nebolo ani stopy po tom, že by tam ešte 20 hodín dozadu bol veľký trh 🙂 Thajci síce vôbec nemajú radi čistotu, ale pri trhoch sme sa viackrát presvedčili, že sa dokážu len tak zjaviť a rovnako nečakane zmiznúť.

Ostrov Koh Samui toho samozrejme ponúka omnoho viac, než sme my stihli absolvovať za tri dni. Zvlášť s prihliadnutím na to, že sme to stále brali ako dovolenku a chceli sme sa aj zabaviť, aj vyspať, nie ráno o 8 vyrážať a vracať sa v noci. Na úkor toho sme tu aj vlastne nestrávili takmer žiadny čas na pláži, aj keď ich je na ostrove veľa pekných. Je iba na vás, ako si itinerár poskladáte, no vždy je lepšie sa zmieriť s tým, že sa nedá stihnúť všetko 🙂 Vyhnete sa tak zbytočnému sklamaniu 🙂

Verím, že ak sa počas cesty Thajskom dostanete na niekoľko dní aj na Koh Samui, budú pre vás moje tipy užitočné. Prípadne, ak máte pocit, že som niečo dôležité zabudol povedať, alebo vás zaujíma niečo viac, určite mi napíšte, pomôžem alebo doplním do článku 🙂 Ďakujem, že ste sa dočítali až sem, ďakujem že zdieľate a lajkujete články, je to veľká odmena za hodiny a hodiny práce, ktoré tvorbe blogu venujem 🙂