Je Thajsko naozaj také lacné? To sa ma pýtalo veľa ľudí po tom, ako som sa vrátil z februárovej dovolenky. Jednoznačné áno alebo nie asi neexistuje. Preto som každému povedal, že je tak drahé, ako si ho spravíš. Keďže si však na každej ceste značím výdavky, vedel som, že k tejto téme urobím aj samostatný článok. A tak mám pre vás kompletný rozpočet za 15 dní obsahujúci všetky očakávané aj neočakávané náklady. Prečítajte si, či je v tom Thajsku teda lacno alebo nie 🙂

Čo treba vedieť

Mám jedno pravidlo. Neplatiť za veci viac, než je potrebné. To ale neznamená, že prejdem pol mesta, aby som našiel masáž lacnejšiu o 100BHT. Zároveň si ale tiež radšej rozmyslím, kde sa najem. Či sadnem do prvej reštaurácie na pláži, alebo si radšej nájdem trh s pouličným jedlom, ktoré je minimálne rovnakej kvality či chuti a v Thajsku stojí 5-násobne menej.

Na druhej strane, dokážem si priplatiť za pohodlie, ktoré potrebujem. Tým teraz nemyslím ubytovanie, ale napríklad podpalubnú batožinu, aby som si mohol na 2 týždne zbaliť viac vecí (a aj tak som musel po týždni prať). Tiež som sa nechcel spoliehať iba na rôzne wifiny pochybného signálu a rýchlosti, preto sme si kúpili thajské simky, aby sme boli v kontakte medzi sebou a online s ľuďmi doma na Slovensku.

Thajsko mi tiež prinieslo niekoľko neočakávaných výdavkov, ktoré sa ale môžu prihodiť každému. Preto v nadpise článku píšem o NAOZAJSTNÝCH nákladoch na 2 týždne cestovania. Žiadne chorobné šetrenie ale ani bezhlavé rozhadzovanie.

https://www.instagram.com/p/BhHxNf9AiDH/?taken-by=tonydubravec

Kde by sa dalo ušetriť?

Veľa z vás sa asi v tabuľke pozrie hneď na koniec. 1 200€ je finálna suma obsahujúca úplne všetko. Považujem to za fér cenu za 2 týždňovú dovolenku na opačnom konci sveta. Ak sa však niekomu natíska otázka, či by to nešlo aj lacnejšie, tak určite išlo.

Napríklad nemusíte spadnúť z motorky a spôsobiť si popáleniny na Slnku, čo vám pomôže ušetriť až 90 € 🙂 Nemusíte si zaplatiť internet počas letu z Istanbulu do Bangkoku a ani kúpiť simkartu na mesiac, čo je ďalších 30 €. Nemusíte si priplatiť batožinu s AirAsia za 21 €. Nemusíte piť alkohol, kupovať si oblečenie a aj jesť sa dá lacnejšie, spolu podľa mňa 80-90 € ušetrených. Spolu cca o 220 € menej 🙂 Okrem toho, aj letenku môžete mať lacnejšiu, ak nehľadáte konkrétny termín 🙂

Na čom sa už moc šetriť nedalo, je ubytovanie. Pre mňa ide o položku, na ktorej rád ušetrím, nakoľko si potrebujem iba odložiť veci a zložiť hlavu, preto rád bývam v hosteloch. Chystám o tejto forme bývania aj nový článok 🙂 Aj vďaka tomu ma ubytovanie vyšlo v priemere 10 € na noc.

thajsko, rozpocet, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, blog

Týmto článkom som nechcel Thajsko odprezentovať ako najlacnejšiu exotickú dovolenku na svete, aj keď podľa mňa drahá nebola. Chcel som to napísať úplne úprimne, z pohľadu priemerného cestovateľa. Schválne som sa snažil všetko podrobne rozčleniť, aby ste mali čo najpresnejší odhad pri plánovaní vašej vlastnej cesty.

Ďakujem, že ste posledné články čítali, budem rád, keď aj tento pozdieľate svojim známym, ktorí majú Thajsko na svojom cestovateľskom zozname.

>>Prečítaj si všetky články mapujúce dva týždne v Thajsku<<