Bulharské hlavné mesto, Sofia, bolo ďalšou destináciou, kam som sa rozhodol ísť iba na základe lacnej letenky. Za 25 euro spoznať počas víkend ďalšiu európsku destináciu? Prečo nie 🙂 Áno, aj na Sofiu som počul niekoľko negatívnych reakcií, no moja zvedavosť mi jasne hovorí, že sa musím osobne presvedčiť a zistiť, ako je to naozaj. A podarilo sa, takže mám pre vás nový článok s odporúčaniami, ako stráviť víkend so Sofiou.

Do Sofie som priletel v piatok okolo 8 večer, vrátane hodinového časového posunu. Na letisku bolo prekvapivo ticho a kľudne, všetci iba riešili, ako sa dostanú do mesta. Máte dve možnosti. Počkať na autobus 84, ktorý vás odvezie do centra, alebo nastúpiť na shuttle bus, ktorý premáva medzi terminálmi letiska. Z Terminálu 2 totiž ide do mesta aj metro. Cesta metrom trvá okolo 20 minút, autobusom raz tolko. Čo sa ceny lístkov týka, jednorázové stoja okolo 80 centov (1 euro je 1,95 Leva), celodenný je za cca 2 eurá.

V meste som sa pešo presunul do môjho hostelu, kam som prišiel fakt v najhoršej chvíli. Na recepcii Hostelu 44 bolo predo mnou asi 20 mladých Španielov, ktorý si prišli zrejme užiť lacný víkend. Dohadovali sa, kto s kým bude na izbe, každý platil za niekoho iného, kričali, veľa rozprávali jeden cez druhého, to jednoducho nepotrebujete po celom dni, kedy si chcete iba ľahnúť do postele 🙂 Zažil som teda najdlhší check-in v mojom živote, ktorý trval vyše hodiny. Každopádne, stálo to 20 euro na tri noci, takže som sa moc sťažovať nemohol. Ale prvýkrát som začal zvažovať, či by som nemal fakt radšej bývať v normálnych hoteloch 😀

https://www.instagram.com/p/BagwRLzgMBc/?taken-by=tonydubravec

Vedel som, že Sofia zrejme nebude mestom, kde si „zoderiem nohy“. Preto som sa ráno z postele príliš neponáhľal. Do obeda som ležal v posteli, čítal knihu, plánoval, kam pôjdem jesť alebo na kávu, čo chcem vidieť. A fakt ma to bavilo, mať tak takéto starosti po zvyšok života 🙂 Víkendové počasie mi prialo, chodil som v krátkom tričku a videl všetky najzaujímavejšie miesta. Pondelok som nakoniec venoval práci v kaviarni, keďže slnečné počasie sa stratilo.

Free Sofia Tour

O free walking tours som písal viackrát. Je to super užitočný spôsob, ako spoznať mesto, o ktorom viete iba málo, máte málo času a podobne. Preto som sa rozhodol opäť na tour ísť. Spoločnosť, ktorá sa tour venuje, je pomerne veľká a robí viacero rôznych projektov, niektoré sú zdarma, niektoré platené.

https://www.instagram.com/p/BahWVV_gL2C/?taken-by=tonydubravec

Free Sofia Tour sa začína trikrát denne pri Paláci Slobody. Trvá niečo vyše dve hodiny a prevedie vás samozrejme všetkým dôležitým, čo možno v meste vidieť a zažiť. Je vidno, že títo ľudia to robia dlho a fakt profesionálne. Všetko je premyslené, vtipné a zrejme aj populárne. Keďže na náš večerný čas začiatku tour prišlo toľko ľudí, že si nás rozdelili až štyria sprievodcovia, s ktorými sme sa následne stretávali v meste. Prechádzka končí pri najslávnejšej stavbe mesta, Katedrále Alexandra Nevského. Určite odporúčam absolvovať to, bude vás to stáť pár korún, ale strávite určite príjemný čas 🙂

https://www.instagram.com/p/BalK_0igzBY/?taken-by=tonydubravec

Lanovkou na Vitošu

Sofia leží v bezprostrednej blízkosti pohoria Vitoša s výškou viac ako 2000 metrov nad morom. Povedal mi o nej môj známy, Jaro, s ktorým som sa pred vyše mesiacom stretol náhodne na letisku vo Varšave. Keďže nie som úplne prírodný tip, ani si neužívam turistiku a podobné aktivity, nevyťažil som možno z tejto príležitosti maximum, čo vy môžete zmeniť 🙂

Na Vitošu vás vyvezie sedačková lanovka, taká tá klasická stará, pri ktorej si nemôžete byť istí, že zaručene dorazíte do cieľa 🙂 Spiatočný lístok stoji 5 eur a je to (aspoň pre mňa) príjemný zážitok. Premáva zo stanice Dragalevtsi, kam sa doveziete autobusom číslo 93 zo zastávky Vitosha, hneď vedľa tamojšieho obchodného centra. Samozrejme na samotnú horu viete ísť aj pešo, takže ak ste fanúšikom trekov, určite tomu dajte šancu.

https://www.instagram.com/p/BaqmHDNAcgh/?taken-by=tonydubravec

Na víkend fajn

Keď sa ma niekto na Sofiu spýtal, povedal som mu, že na tie dva dni je to úplne v pohode. Nie je to mesto, kam sa chcem vrátiť, ale rozhodne nebolo sklamaním. Kombinácia otvorenej mysle a lacnej letenky mi spravila pekný predĺžený víkend. Je tu dosť dobrých kaviarní a reštaurácií, parkov, miest, kde máte pocit, že zastal čas, ale aj moderných lokácií. Ak máte k Sofii akékoľvek otázky, určite mi napíšte, poradím, pomôžem 🙂

Pridaj sa do novej skupiny

Určite ste zaznamenali na Facebooku ošiaľ, ktorý sa volá Explorer Feed, čo je vlastne rozdelenie zobrazovaného obsahu na dve časti. To, čo pridávajú vaši priatelia a platený obsah stránok zostávajú v štandardnom News Feede a organický obsah stránok sa presunul do Explorer Feedu, čo na prvý pohľad skomplikovalo najmä nám blogerom život, pretože nie každý príspevok sponzorujeme reklamou.

Preto som sa rozhodol, že prišiel ten čas vytvoriť samostatnú skupinu priradenú k mojej fanpage. Nazval som ju „Na slovíčko o cestovaní“ a všetok obsah týkajúci sa cestovania budem pridávať tam. Stránku budem ďalej používať ako reklamnú platformu a miesto pre obsah o iných sférach môjho života. Výhodou členstva v skupine je to, že na nové príspevky vám príde upozornenie. Chcel by som s vami viac diskutovať, dať vám viac priestoru pýtať sa, mne viac priestoru odpovedať a podobne. Budem rád, keď sa do skupiny pridáte na tomto linkuInak Explorer Feedu a tomu, ako sa k nemu môžu postaviť blogeri, sa budem venovať v ďalšom novom článku.