Keď sme koncom februára sedeli na večeri u rodičov môjho kamaráta Miša, bolo to iba pár týždňov od návratu z BerlínaNadhodil som, že som videl dobré ceny na letenky do Paríža. Keď sme si však zrátali, že na Paríž treba aspoň týždeň a zo skúsenosti viem, že ubytovanie tam stojí aspoň 35 eur na noc za jednu osobu, necítili sme, že by to bol až taký dobrý nápad. Nehovoriac o tom, že pohľad na romanticky vysvietenú Eiffelovku nie je práve pre dvoch chalanov 🙂 Napadol ma teda Londýn, kde žijú moje dve sesternice, pričom jedna mi pri našom poslednom stretnutí navrhla, že keby prídeme dvaja, pokojne môžme zostať u nej a jej priateľa. Zapol som aplikáciu Ryanair a skontroloval situáciu s letenkami začiatkom apríla, čo bol vhodný termín s prihliadnutím na deadline odovzdania diplomovky a štátnice 🙂 Cena 34€ mi nedala inú možnosť, len booknúť dve letenky 🙂

big ben, londýn, tonychef

Londýn som už poznal, prvý krát som tam bol v roku 2012, vtedy iba na jednodňovej návšteve počas môjho niekoľkodňového pobytu v Oxforde. Následne v roku 2014 a v roku 2015. Spolu s tohtoročnou návštevou to vyzerá, že mi vzniká zaujímavá tradícia. Preto sa ma veľa ľudí pýta, prečo tam stále chodím, veď už som to tam videl, nemôže ma to ani baviť a podobne. Na túto otázku mám tri jednoduché argumenty. Vám ich však priblížim trošku obšírnejšie.

1. Londýn má všetko, čo potrebujem

Či hľadáte zábavu, históriu, prírodu, oddych, múzeá, športové zážitky, svetoznáme miesta, nákupy – to všetko v tomto veľkomeste nájdete. Prechádzka po Tower Bridge, piknik v Hyde Parku alebo v niektorom z mnoha ďalších parkov, výhľad z London Eye, nákupy na Oxford Street, obed v Camden Town,  prehliadka výmeny stráží pri Buckinghamskom paláci. To všetko je len absolútny zlomok toho, čo v tomto meste, ktoré nazývam hlavným mestom Európy môžete zažiť. Metropola ponúka nesmierne široké využitie voľného času, aktívneho aj pasívneho relaxu. Viem, že tu nájdem ruch svetového veľkomesta, viem, že si tu odpočiniem, viem, že tu môžem dobre nakúpiť. Mesto má najstaršiu sieť metra na svete a to je skutočne prepracované natoľko, že po maximálne dvoch dňoch sa budete cítiť ako domáci 🙂 Na základe mojich skúseností môžem aj povedať, že vlaky sú veľmi zachovalé a čisté.

2. Je dostupný

Asi najčastejšia akciová letenka z Bratislavy sa vyskytuje práve do Londýna. Ja každým rokom kupujem stále lacnejšiu letenku a to vždy v rovnakom období. Dostali sme sa sem, ako som spomínal, za 34€. Prirátajte si minimálne 10£ za cestu z letiska Stansted a späť a spolu sa za necelých 50€ ocitnete v centre mesta, ktoré má viac ako 8,5 milióna obyvateľov. Doprava po meste metrom, autobusmi, nadzemkou je veľmi jednoduchá vďaka Oyster Card. Modrá čipová karta slúži ako vstup do staníc metra a nadzemky alebo autobusu. Funguje tak, že si na ňu dobíjate kredit alebo si kúpite časový lístok pre vybrané zóny (najkratší je týždenný). Výhodou je, že ak za deň prevozíte istú sumu, ďalej sa vozíte zadarmo. Pre zóny 1 a 2, v ktorých nájdete všetko dôležité, to je 6,4£ za deň, čo sú asi štyri jazdy. O niečo väčšiu položku tvorí ubytovanie, ale aj to je dostupnejšie, než by si človek myslel. Samozrejme iba ak nie ste príliš nároční. Tentokrát som býval teda u rodiny takmer zadarmo, avšak pred rokom sme s kamarátmi bývali napríklad v hosteli. Pre mňa výborná skúsenosť a zábava, napriek tomu, že to bolo na úkor pohodlia a súkromia. Tento pobyt ma inšpiroval, aby som napísal článok pre Milujemcestovanie.sk s názvom „4 dôvody, prečo bývať v hosteloch“Ak ale napríklad cestujete s priateľkou a chcete si užiť aj trochu romantiky, hostel nie je úplne ideálnym nápadom. Myslím ale, že aj tak dokážete zohnať ubytovanie od 20£ na noc za osobu v prvej alebo druhej zóne. Dôležité je aj nebyť hladný. To sa vám v Londýne tiež nestane. Raňajky sme si niekoľko krát kúpili v Tescu na Trafalgar Square, kde fungoval tzv. „3£ Meal Deal“, čo znamenalo, že za tri libry ste dostali „hlavné jedlo“ (sendvič, cestoviny alebo šalát), „healthy snack“(jablká, hrozno, zeler, baby karotku) a nápoj (ja milujem kokosovú vodu, tak som mal jasno). K tomuto si prirátajte dvojité espresso za 2£ v Café Nero priamo na Trafalgari a za 5£ máte kompletné raňajky v jednom z najkrajších veľkomiest na svete. Alternatívou sú aj tradičné anglické raňajky, ktoré v rôznych variáciach dostanete od 4£ takmer kdekoľvek. O tých vám však napíšem nabudúce. Keď máte zabezpečenú dopravu, jedlo a bývanie, zvyšok je na vás. Nie je však žiadnym tajomstvom, že do Londýna sa oplatí ísť aj na nákupy oblečenia, obuvi a podobne. Oxford Street či množstvo nákupných centier, ponúkajú veľký výber častokrát za veľmi priaznivé ceny. Nemáte problém nakúpiť výhodnejšie ako u nás.

3. Stále som nevidel všetko

Aj keď som bol v Londýne už štyri krát, stále viem, že som nevidel všetko. Milujem toto mesto a som si istý, že kedykoľvek sa vrátim na akúkoľvek dlhú dobu, bude mať čakať mnoho nových zážitkov. Jeden deň, tri dni, päť dní, nemáte problém vyplniť svoj plán. Rôzne mestské štvrte ako Soho, Chinatown, spomínaný Camden Town, alebo napríklad Greenwich, kde sa rozdeľuje Zem na východnú a západnú pologuľu nultým poludníkom, vždy sa niečo nájde. Práve množstvo miest, zákutí, atrakcií ma motivuje k tomu, aby som sa do môjho obľúbeného (zatiaľ 🙂 ) mesta vrátil aj o rok a každý rok potom.

London Eye, Londýn, tonychef

Lacné letenky do Londýna nájdeš TU

Verím, že niekoho aj tento krátky článok namotivuje k tomu, aby nad cestou popremýšľal. Nedávno som Londýn opísal ako najlepšiu prvú jazdu každého začínajúceho cestovateľa. Z tohto mesta vám prinesiem niekoľko článkov, napríklad rebríček najlepších lokácií, aktivít a atrakcií, ktoré odporúčam alebo zrhnutie, koľko môže taký výlet asi stáť.

Vy ak máte akékoľvek otázky o tomto úžasnom meste, môžete mi kedykoľvek napísať a poviem vám všetko, čo viem 🙂 Nezabudnite sledovať moju Facebook stránku Tonychefmôj Instagram a po novom si určite lajknite aj náš nový projekt STOPAktorý predstavuje pravidelnú sériu cestovateľských prednášok, s ktorými radi zavítame aj do iných miest na Slovensku.