Máte radi pivovary? Také tie, ktoré sú zároveň reštauráciami? Myslím, že sa to vlastne volá pivárne, či? 😀 Ja teda síce nie som fanúšikom piva, ale o to viac som fanúšikom pivovarového druhu jedla. Počas mojej poslednej návštevy Piešťan som sa preto rozhodol vyskúšať tamojší Piešťanský pivovar ŽiWell. O ich pive som počul už dávnejšie, no spojenie s reštauráciou bola pre mňa novinka. Oplatí sa teda zájsť na obed na Sĺňavu?

Piešťanský pivovar nás privítal plnou terasou a zopár stolmi obsadenými vo vnútri. Nečudo, bola krásna letná sobota bez jediného mraku na oblohe. Sadli sme si na terasu tiež. Ako jedny z mála sme prišli autom a nie na bicykloch. Vždy sa teším, keď vidím, že stále toľko ľudí trávi voľný čas aktívne niekde v prírode.

Ujala sa nás veľmi milá čašníčka, ktorá nám obom niekoho pripomínala. Dlho som analyzoval, nakoniec som skonštatoval, že z profilu vyzerala ako Nela Pocisková. Martin, ktorý bol so mnou, nesúhlasil, ale keďže neprišiel s iným riešením záhady, vyhráva moja vezia.

https://www.instagram.com/p/BllOjTBgsgR/?taken-by=tonydubravec

O jedle a pive

Začnem hneď pivom, keďže sa k nemu neviem úplne relevantne vyjadriť 😀 Martin ochutnal dvanástku od Žiwellu, ktorá sa volá Červená veža a pochvaľoval si. Ja ako šofér som sa musel uspokojiť s nealkom. Aj keď nepijem pivo, povedal som si, že skúsim ochuteného Bernarda nealko. Obe príchute, višňa aj slivka, boli absolútne úžasné a po chuti piva, ku ktorej som si za celý život nenašiel cestu, nebolo ani náznaku. Takže za mňa tiež absolútna spokojnosť 🙂

Tento seriál sa ale volá Odviati hladomtak sa venujme jedlu. Pochopiteľne sa nedá ochutnať všetko, čo Pivovar Žiwell ponúka. Siahli sme tak aspoň do kategóií predjedál, polievok a hlavných jedál.

pivovar ziwell, piestany, odviati hladom, ziwell, slovensko, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, tony dubravec, blog, piestansky pivovar, slnava

Na začiatok sme si dali hrianky s domácimi nátierkami. Keď totiž držíš diétu a máš na chvíľu „opušťák“ okamžite túžiš po niečom, čo si bežne nedopraješ. Oškvarková aj cesnaková nátierka boli super, ešte sme si museli doobjednávať hrianky. Pri polievke sme stavili na klasiku, slepačí vývar, aj keď ten by sa nám hodil skôr na ďalší deň, nakoľko sme v Piešťanoch prespávali a obehli pár barov 😀 Vytknúť sa mu nedalo nič, proste klasika.

Ponuku hlavných jedál tvoria evergreeny pivární – guláš, pečené koleno, rebrá, encián ale aj šalát. K tomu má Pivovar Žiwell ešte šesť burgrov, z ktorých jeden je vegetariánsky. Okrem toho je tu vždy nejaká aktuálna ponuka jedál, ktoré v menu nenájdete. Ja som dlho neváhal a objednával „tradičný pivovarský guláš s viedenskou knedľou“. Jednak guláš milujem a jednak si ho v podobných podnikoch dávam často, takže viem aj porovnať kvalitu a chuť. Martin vyberal z aktuálnej ponuky a dal si dubákové rizoto.

Musím povedať, že guláš bol fakt mega. Na tanieri bolo všetkého akurát a nestalo sa vám to, čo sa bežne pri gulášových jedlách stáva – že vám vždy vystane buď knedľa alebo omáčka 🙂 Dosť bolo aj mäsa, ktoré nemalo žiadne zbytočné blany a žľazy, takže sa skvelo rozpadalo v ústach. Knedľa komentár nepotrebuje, skvelá alternatíva k domácej parenej. Cením určite porciu chrenu, ten ja môžem a do tohto mi chuťovo veľmi zapadol. Martin si rizoto tiež pochvaľoval, ale neviem povedať, aké atribúty zvažoval pri hodnotení, takže budete musieť skúsiť sami.

Celé menu pivovaru nájdete na ich webe.

O interiéri a exteriéri

Budova, v ktorej sídli Pivovar Žiwell, tu bola už nejaký čas pred ním a teda je možné, že zvonka vám nijako nenapovie, že ste správne. Vnútro prešlo veľmi príjemnou rekonštrukciou a vizuálne spĺňa všetky parametre pivárne, aké možno nájsť v Bratislave alebo iných väčších slovenských mestách. Veľa drevených stolov s drevenými stoličkami s operadlami, na prvý pohľad je jasné, že cieľovka sú väčšie skupiny priateľov alebo rodiny. Nechýbajú pivné sudy, lampy v tvare pivových fliaš, či varné nádoby na pivo.

Piešťanský pivovar Žiwell odo mňa dostane 8/10 bodov. Najväčšie plusy sú určite príjemné prostredie na Sĺňave, domáce remeselné pivo a fakt chutné jedlo. Mínus je len jedno malé. Cenovo mi príde Žiwell na Piešťany troška vysoko. Podobné ceny majú napríklad bratislavské Klubovne. To je každopádne len vecou uhla pohľadu, ja chápem, že gastro biznis niečo stojí, ale verím, že niekoho to môže odradiť.

Pivovar Žiwell môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.


Odviati hladom dostane zasa na nejaký čas voľno a vrátim sa k cestovateľským témam. Ak však máte pre mňa tip na miesto, kam by som mal zájsť na jedlo, alebo takéto miesto prevádzkujete a chceli by ste, aby som k vám prišiel napíšte mi mail, alebo správu na Facebooku či Instagrame.

Skúste sa zapojiť napríklad do konceptu Špinavý štvrtokktorý beží na mojom Instagrame už viac ako pol roka 🙂