Na New York, mesto, ktoré sa nazýva aj hlavným mestom sveta, spomínam veľmi rád. Možno to nie je môj najsilnejší zážitok z USAale určite má veľa špecifík, ktoré mi navždy zostanú v pamäti a budem sa za nimi vždy chcieť vrátiť. O „Veľkom jablku“ sa napísalo veľa a niet sa čomu čudovať. Ja som tu strávil týždeň a netrúfnem si vypočítať, akú dobu by ste potrebovali, aby ste mesto dostatočne preskúmali a plnohodnotne nasali jeho atmosféru. Dnes vám ale prinášam môj tip na sedem vecí, ktorým sa v New Yorku jednoduchoc nevyhnite 🙂

Times Square

times square, new york, usa, tonychef

Miesto, kde nikdy nie je ticho, nikdy prázdno a najmä nikdy tma. Bola to prvá typická veľkomestská lokalita, ktorú som v New Yorku videl a je to naozaj dobrý štart. Legendárne obrovské led reklamné plochy, tisíce ľudí, obchody, pouliční umelci, postavy v kostýmoch, predajcovia ponúkajúci prehliadky mesta, či lístky do divadla, kina, na koncerty a podobne. To všetko bez ohľadu na to, či ste tu v noci alebo za denného svetla. Na Times Square máte veľa možností, čo robiť, ale určite neurobíte chybu, ak si iba sadnete na veľkú červenú tribúnu a budete sa obzerať. Atmosféra vás zaručene strhne 🙂

Plavby loďou

manhattan, new york, usa, tonychef, tony dubravec

Pohľad z lode na Manhattan

Južný koniec Manhattanu ponúka mnoho možností na výlety loďou. Niektoré sú zdarma, niektoré stoja pár dolárov, plavba na ostrov so Sochou Slobody stojí okolo 19 dolárov, avšak ak vám stačí pohľad a fotka z diaľky, loď na Staten Island pláva okolo, v špičke aj každých 15 minút  a najmä zadarmo. Okrem toho táto plavba ponúka aj výhľad na Ellis Island a pohľady na dolný Manhattan, ako na obrázku.

Brooklyn Bridge

brooklyn bridge, new york, usa, brooklyn, tonychef

Najslávnejší most v New Yorku asi bez diskusie. Počítačové hry, filmy, seriály, Brooklyn Bridge nájdete všade tam, kde je New York. Prechádzku po moste si určite nenechajte ujsť. Ja som ju absolvoval dva krát a pokojne by som ju dal aj každé ráno. Na moste to žije a nielen turistami, ale aj domácimi, ktorí si tu chodia zabehať, či bicyklovať 🙂 Krásne pohľady, či už na Manhattan, alebo naopak na Brooklyn.

Street food

O téme street foodu v New Yorku som napísal nedávno článok pre portál Milujemcestovanie.sk. Prečítať si ho môžete tu: New York City – Kráľovstvo street foodu.

Výhľad z oblakov

top of the rock, new york, usa, tonychef

Výhľad z Top of the rock (Rockefellerove centrum)

Vidieť všetky tie mrakodrapy Manhattanu z výšky, takmer z vtáčej perspektívy, to jednoducho chcete zažiť. Asi tri najlepšie možnosti sú Top of the rock v Rockefellerovom centre, Empire State Building alebo budovu postavenú na mieste padnutých dvojičiek s názvom One World Trade Center. Všetky vyhliadky stoja okolo 30 dolárov, ja som vyskúšal prvú možnosť a určite môžem Top of the rock odporúčiť, máte krásny výhľad na Central Park, ako aj na opačnú stranu s Empire State Building. Mať na dlani takéto obrovské a úžasné mesto stojí za každý jeden dolár 🙂

Central Park

central park, new york, usa, tonychef, tony dubravec

Air Max 1 iD v Central Parku 🙂

Pľúca New Yorku, oáza pokoja v rušnom veľkomeste, park tak veľký, že ho pravdepodobne za deň neprejdete 🙂 Central Park je ideálne miesto na relax, na čítanie kníh, šport, ale aj opaľovanie, či zábava s pouličnými umelcami. Ja som tu zažil v septembri ľudí v plavkách, rôzne skupiny tanečníkov, maliarov, predajcov suvenírov, bežcov, cyklistov, ľudí na loďkách, jednoducho všetky možné persóny. Park má obrovské lúky, kde sa môžte zložiť, fontány, jazerá, prepracovanú infraštruktúru chodníkov a dokonca vlastnú ZOO. Vyhraďte si jeden deň, ktorý strávite práve tu a zaručene sa budete cítiť odpočinutí a dokonale štastní 🙂

Mestské štvrte

greenwich villace, new york, manhattan, usa, tonychef

Greenwich Village

New York má 5 hlavných mestských častí, konkrétne Bronx, Brooklyn, Queens, Manhattan Staten Island. Bronx má napríklad najväčšiu metropolitnú ZOO v USA, alebo štadión slávnych New York Yankees. Okrem toho pre mladých ľudí môže byť zaujímavým najmä ako rodisko hip-hopovej kultúry. Otázne je to v otázke bezpečnosti, ale myslím, že jeden deň by tu prežil každý 🙂 Brooklyn je najľudnatejšou mestskou časťou s viac ako 2,5 miliónmi obyvateľov a do konca 19. storočia bol samostatným mestom. Je známy svojou veľkou kultúrnou, etnickou, ako aj sociálnou diverzitou. So židovskej štvrti prejdete pár ulíc a ste jedinými belochmi na okolí. K Brooklynu patrí aj jedna z prvých rekreačných oblastí v USA, pláž Coney Island. Manhattan je to, čo v každom z nás New York evokuje. Mrakodrapy, Wall Street, Central Park, ale aj Harlem. Na južnom konci Manahattanu nájdete aj známe štvrte Little Italy, Soho, China Town, či Greenwich Village. Sídlo OSN, Madison Square Garden, množstvo sídiel svetových spoločností, to všetko tu nájdete a ak by ste chceli celý ostrov preskúmať, potrebovali by ste veľmi veľa času. Queens je najväčšou mestskou časťou a pri aktuálnom vývoji je pravdepodobné, že sa stane aj najľudnatejšou. Nachádzajú sa tu letiská JFK a LaGuardia a každoročne sa tu koná U.S. Open. Je to jediný veľký okres USA, kde je priemerný ročný príjem černochov vyšší ako u belochov. Staten Island je niečo ako vidiek New Yorku. Z Brooklynu sa sem dostanete po moste Verrezano-Narrows Bridge, z Manhattanu loďou Staten Island Furry, ktorú som spomínal v druhom bode. Nájdete tu až 25 kilometrov štvorcových parkov, alebo jediný nedotknutý les v New Yorku.

Ničnerobenie

new york university, new york, usa, tonychef, tony dubravec

New York University, tuším právnická fakulta 🙂

Áno, aj toto si treba užiť na výlete. Nemám tým ale na mysli také domáce ničnerobenie v posteli, ale skôr aktívny oddych, avšak bez vopred stanoveného cieľa. Či už sa rozhodnete pre Central Park, alebo si ako ja jednoducho vyberiete stanicu metra, dopravíte sa a prejdete sa po okolí. Ja som takto objavil krásnu štvrť Greenwich Village s tehlovou architektúrou, alebo som nazrel do budovy a na nádvorie New York University. Môžete sa prejsť po bývalej nadzemke prerobenej na krásnu promenádu s názvom The Highlinektorá začína buď v časti Hell´s Kitchen alebo Chelsea. Keď sa hovorí, že cieľ je cesta, tu to platí dvojnásobne, pretože kdekoľvek sa ocitnete, budete mať zážitok a nebudete ľutovať.

Ak sa teda rozhodnete cestovať do USA na krátku dovolenku, ktorá vám nedovolí precestovať viac miest v krajine, New York bude správnou voľbou. Ceny leteniek sú momentálne viac než priaznivé, čo je spôsobené aj nízkou cenou ropy, ale aj obrovskou konkurenciou na zaoceánskych letoch. Za posledné obdobie sa na internete objavili aj ceny od 200 do 300 eur, prípadne z času na čas nejaké chybové tarify. Stačí sledovať rôzne Facebook stránky, prípadne si občas pozrieť vyhľadávače leteniek. Verím, že v takom prípade vám moje tipy budú nápomocné, prípadne, ak sa chcete dozvedieť niečo viac, napíšte mi do komentárov, či správu a pokúsim sa vám poradiť.

Letenky do New Yorku hľadaj tu

Ubytovanie v New Yorku cez Booking alebo Airbnb

Nezabudnite ma sledovať na Facebooku Tonychef a ak sa vám moje články páčia, budem veľmi vďačný, ak za mňa zahlasujete v ankete Bloger roka 2015 v kategórií Cestovanie na tomto linku http://bit.ly/TonyBlogerRoka,  kde by som sa rád dostal do finálovej šestky 🙂 Viac mojich zážitkov z Ameriky nájdete v sekcii Mladý Slovák v USA a v prípade záujmu vám o niektorých miestach môžem napísať samostatný článok. Ďakujem za každé prečítanie článku, za každý komentár a zdieľanie, za každý hlas v ankete. Začiatkom apríla ma čaká moja štvrtá návšteva Londýna, takže vám určite prinesiem aj zaujímavé informácie a tipy z hlavného mesta Veľkej Británie.