Pôvodne mal tento článok výjsť minimálne o tri dni skôr, keď som bol na predĺžený víkend v albánskej Tirane. Samozrejme som to opäť nestihol, najmä kvôli chorobe, ale aj kvôli klientskému článku a povinnej dávke zábavy na výlete 🙂  Recenziu na knihu som nepísal od januára, najmä kvôli článkom z Thajska. Aj preto sa teším, že vám môžem napísať o piatej knihe človeka, ktorý ma denne inšpiruje cez svoj YouTube, Instagram, Facebook, podcast a posledný mesiac to bolo aj prostredníctvom tejto knihy. Gary Vaynerchuk vydal koncom januára voľné pokračovanie svojej prvej knihy. Volá sa Crushing It!, stala sa takmer okamžite najpredávanejšou knihou na Amazone a ja som vedel, že musím byť medzi prvými u nás, kto ju prečíta. Oplatí sa to aj vám?

Dal som si na tento rok také neoficiálne predsavzatie. Začať viac čítať. Na Vianoce som si kúpil dve knihy, obe už mám dávno za sebou, o jednej z nich už som vám aj písal. V januári som si potom objednal ďalšie knihy na Amazone, dokonca v angličtine, čo je pre mňa dvojitá výzva. Avšak, deje sa to, že už niekoľko mesiacov nie je problém ma stretnúť s knihou v ruke, najmä ráno a večer v MHD, keď sa mi podarí sadnúť si 🙂 .

Prečítaj si tiež moju recenziu na knihu Posledné dni noci od Grahama Moore-a.

gary vaynerchuk, tony dubravec, mojimi ocami, recenzia, crushing it, blog

Kto je Gary Vaynerchuk?

Veľmi v skratke, pretože by som sa nezastavil. Gary je podnikateľ, marketér, investor, spisovateľ, motivačný spíker. Prvú knihu, Crush It!, napísal v roku 2009, v čase, kedy vznikala jeho agentúra VaynerMedia. Tá dnes pracuje pre najväčšie firmy sveta a má 800 zamestnancov v 4 pobočkách. Rozsiahlejší článok o ňom som napísal pred vyše rokom, keď som ešte pôsobil v agentúre daren&curtis.

O čom je Crushing it!

V podstate o tom, ako si vybudovať osobnú značku (personal brand znie lepšie) cez sociálne siete a tým podporiť svoje podnikanie. Na viac ako 260 stranách najskôr Gary Vaynerchuk opisuje svoje zásady, ktorých sa pri budovaní svojej značky a pri svojom podnikaní drží. V druhej časti prichádzajú na radu konkrétne social media platformy. Od Musical.ly, cez Facebook, Instagram, Snapchat, až po podcasty a zariadenia ovládané hlasom. Celá kniha je súčasne prepletená success stories ľudí, ktorí si prostredníctvom jednotlivých platforiem dokázali buď zabezpečiť blahobyt, alebo aspoň opustiť svoje full-time zamestanenie a začať „niečo svoje“.

Hodnotenie na záver

To, že ja mám Garyho rád, nie je žiadne tajomstvo. Veľakrát mi jeho slová pomohli pochopiť niektoré súvislosti. Veľakrát mi pri jeho videách, prednáškach či knihe napadli rôzne veci, ktoré som dovtedy nevidel. Veľká časť môjho aktuálneho postavenia k životu je ovplyvnená práve ním. Aj to bol dôvod, prečo som Crushing It! čítal a píšem o ňom ďalej vám. Jasne, že mnoho z vecí, ktoré sú v knihe, sú opisom inej situácie a iného trhu, než poznáme my u nás. Ale aj o tom má byť konzumácia obsahu. Nečakať na zaručené rady alebo nedajbože niekoho, kto to spraví za nás. Treba sa pozrieť, ako to robia tí najlepší, vylúčiť, čo na nás nesedí a maximálne využiť to, čo využiť vieme.

Komu je kniha určená? Jednoznačne marketérom, aj keď neobsahuje prípadové štúdie a nie je to odborná publikácia. My však vieme, že digitálny svet (aj keď stojí na dátach) potrebuje hlavne nápad, aby ste sa v ňom dokázali odlíšiť. Tu poučky nepomôžu. Ďalej by som knihu odporučil študentom, nie len marketingovým, ktorí si svoju životnú cestu ešte len vyberajú. Možno im pomôže pochopiť, že život môžu žiť aj podľa seba a nie podľa vopred určeného scenára. Ale, je za tým aj veľa práce a dlhé roky trpezlivosti. A najmä to, čo je najdôležitejšie aspoň pre mňa. Pochopia, že sociálne siete tu nie sú len na polonahé fotky, ale obsahu treba dať aj hodnotu.

Knihu Gary Vaynerchuk – Crushing It! si môžete kúpiť na Amazon.de (poštovné je zadarmo nad 40€)