Vynechať Taliansko pri spoznávaní Európy rozhodne nie je správna voľba. Aj keď ma nikdy nelákal Rím, vždy ma fascinovali Benátky, Sicília, Toskánsko a samozrejme Miláno. Nikdy som však nemal šťastie na kombináciu dobrého termínu a lacnej letenky. Až niekedy koncom leta, keď si Ryanair zasa uletel s cenami a Miláno som tak mohol „otočiť“ za 32 eur. Aké je teda druhé najväčšie talianske mesto? Čo vám pri vašej návšteve dokáže ponúknuť? Čítajte ďalej.

O meste

Miláno, hlavné mesto rovnomennej provincie v regióne Lombardsko, má cca 1,4 milióna obyvateľov. Je ekonomickým centrom krajiny, sídlia tu najväčšie banky aj talianska burza. Kedysi bolo na krátku dobu hlavným mesto Západorímskej ríše. Svoj domov tu majú aj výzamné luxusné značky, ako Bugatti, Armani, Prada, Alfa Romeo. Čiernou škvrnou histórie je, že tu vzniklo Mussoliniho fašistické hnutie, no samotného Mussoliniho tu neskôr aj popravili.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

Sídlo UniCredit banky, ktoré je zároveň najvyššou budovou Milána – 231 metrov

Ako z letiska?

Ak budete letieť z Bratislavy s Ryanairom, pristanete na letisku pri meste Bergamo. Volá sa Orio al Serio (BGY) a sú dva spôsoby, ako sa z neho dostať do mesta. Priamo po prílete si na letisku kúpite u niektorej autobusovej spoločnosti spiatočný lístok na autobus. My sme využili Terravision, lístok stál 9€ na osobu a cesta trvá okolo 60-75 minút podľa premávky. Autobus hodí každých 30 až 60 minút a k lístku dostanete aj rozpis časov. Autobus má jednu medzizastávku a tá konečná je vedľa železničnej stanice Milano Centrale. 

Ak však chcete na svojej ceste navštíviť aj Bergamo, ktoré si veľmi veľa ľudí pochvaľuje, môžete ísť autobusom do Bergama a odtiaľ neskôr vlakom do Milána.

Z Budapešti s WizzAirom (alebo odinakiaľ s väčšími aerolinkami) doletíte na hlavné medzinárodné letisko Malpensa (MXP). Odtiaľ premáva vlak zvaný Malpensa Express.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

Hlavná železničná stanica Milano Centrale

Najznámejšie miesta

O tom najznámejšom miesta v Miláne uričte niet pochýb. Katedrála Duomo di Milano je jednou z najväčších svetových katedrál (medzi gotickými je na 2. mieste) a je fakt majestátna. Výstavba tohto chrámu trvala až 500 rokov a nikdy počas toho času sa nikto nerozhodol zmeniť jej gotickú tvár, napriek tomu, že Taliani gotike nikdy nefandili. Dnes katedrála pojme až 40 000 ľudí. Zaujímavosťou je, že má až 135 vežičiek a je vyzdobená až 3000 sochami.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog, duomo, katedrala

V prípade záujmu sa môžete ísť pozrieť až na strechu katedrály. Na vyhliadkovú terasu vedie buď 250 schodov alebo výťah. Ale vy predsa nie ste lenivci a pekne si to vyšlapete 🙂 Výhľad zvrchu je fakt zaujímavý a počas pekného letného počasia by ste mohli vidieť aj talianske Alpy. Lístok kúpite v budove oproti pravej strane katedrály v automatickom kiosku. Stoji 12€ a oprávňuje vás, okrem vstupu na terasu, aj na vstup do vnútra katedrály a do múzea, ktoré sa nachádza v jej tesnej blízkosti.

https://www.instagram.com/p/Bb9uqkhAMt4/?taken-by=tonydubravec

Pripájam aj zopár fotiek zo strechy, vnútra, aj podzemia tejto úžasnej stavby 🙂

Ak patríte do skupiny lepšie situovaných členov spoločnosti, alebo ste len posadnutí luxusom, stačí vám urobiť od Duoma niekoľko desiatok krokov a ste v raji. Galleria Vittorio Emanuele II. je miestom, kde najpopulárnejším športom je windowshopping, kde starí milionári zase začínajú priťahovať mladé baby, kde sa stretáva všetok luxus spojený nielen s módou.

Zaujímavé je, že toto nákupné centrum bolo už v 19. storočí plánované ako miesto pre luxusné značky. Veď napríklad značka Prada tu otvorila svoj úplne prvý obchod. Centrum má už 150 rokov a je prvou stavbou v dejinách architektúry, kedy sa zastrešili celé dve ulice. V najvyššom, štvrtom poschodí, sa nachádzajú byty. Chcel by som ich vidieť, takže ak máte niekto medzi priateľmi niektorého talianského miliardára, prosím, dajte mi vedieť 🙂

Bookni si ubytovanie na Booking.com cez tento odkaz a získaj 10% z ceny ubytovania späť

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

Najstaršia reštaurácia v Galleria Vittorio Emanuele II. oslavuje 150 rokov na jednom mieste

Nákupné centrum vás od slávnej katedrály dovedie k ďalšej slávnej milánskej budove. Opera La Scala je na prvý pohľad skutočne nenápadnou budovou, o ktorej by ste fakt nepovedali, čo v sebe skrýva. Cesta, ako sa dostať dnu a užiť si to, je buď cez kúpený lístok na predstavenie, čo je veľmi drahá sranda (aj keď čítal som, že tak hodinu pred predstavením viete kúpiť lístky za pár eur, tak možno stačí mať nachystané oblečenie 🙂 ), alebo cez múzeum, ale tu som nikde nenašiel zaručenú informáciu, či uvidíte aj hľadisko. Navyše, lístky stoja okolo 19€, čo mi asi nestojí za jeden pohľad.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

Ďalším veľmi pekným a od Piazza del Duomo pešo dostupným miestom je Parco Sempione, ktorý je jedným z najväčších parkov v Miláne a zrejme aj tým najkrajším. Hlavne v čase našej návštevy už stromy mali tú peknú jesennú farebnú paletu. Cez leto si to viem živo predstaviť ako to miesto, kde strávite v pohode aj polovicu dňa, či už športom, piknikom alebo aj obyčajným ničnerobením.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog, parco sempione

Na juhovýchodnom okraji parku sa nachádza hrad Castello Sforzesco zo 14. storočia, kedy ho vybudoval Galeazzo Visconti ako pevnosť na obranu mesta. V súčasnosti je využívaný ako múzeum a galéria.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog, castello sforzesco

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog, castello sforzesco

Určite nemálo slávnym miesto Milána je aj futbalový štadión San Siro. V meste sídlia dva vrcholové tímy AC Miláno a Inter Miláno, navyše Taliani sú fakt futbalovým národom. Každá sobota tu teda musí byť veľmi zaujímavá. Bohužiaľ, štadión sa nachádza pomerne ďaleko od centra a jeho prehliadka by zabrala moc času za dva dni, ktoré sme mali k dispozícii. Tak snáď nabudúce 🙂

Zaujímavé štvrte

Z Milána všade cítiť tú tradičnú taliansku históriu. Napriek tomu, nie je celé mesto iba historickým centrom. V severnej časti mesta, pri stanici metra Garibaldi FS, nájdete štvrť modernú, plnú skla, nových výsokých, obytných aj biznis, budov. Netvrdím, že námestie Piazza Gae Aulenti a jeho okolie je nevyhnutnosť pri návšteve Milána, ale je to určite zaujímavá zmena prostredia, od ktorej vás delí iba niekoľko zastávok metra. Nájdete tu napríklad aj spomínanú UniCredit Tower.

Ďalšou, nemenej zaujímavou, časťou mesta je Navigli. Hovorí sa o nej, že by mala vo vás vzbudiť dojem, že sa prechádzate Benátkami. No ja neviem, v Benátkach som nebol, ale predstavujem si ich oveľa romantickejšie 😀 Každopádne, to ale neuberá Navigli na tom, ako na mňa štvrť zaposobila, aj keď sme prešli iba pomerne malý kúsok. Určite si sem však zájdite, keď vám zostane čas, minimálne pre takúto fotku 🙂

https://www.instagram.com/p/Bbyq07GAoud/?taken-by=tonydubravec

Doprava

Mestskú hromadnú dopravu v Miláne tvorí až 20 električkových liniek, 4 linky metra, 93 autobusových a 4 trolejbusové linky. My sme jazdili iba metrom, ale veľmi veľa vecí aspoň v centre je dostupných aj pešo, takže sa určite nebojte peknej prechádzky 🙂 Cena lístkov hromadnej dopravy je nasledovná: jednorazový lístok stojí 1,5€, 24-hodinový stojí 4,5€  a 48-hodinový 8,25€. Všetky informácie o cenách a typoch lístkov nájdete na tomto linku.

Free Milan Tour

Keď nepoznáš dobre mesto, kam ideš a podceníš (z rozličných dôvodov) prípravu, tak choď na walking tour. V ideálnom prípade sa dozvieš veľa zaujímavých vecí a spoznáš mesti, v opačnom si dáš aspoň dobrú prechádzku, ktorá určite nikomu neuškodí. Free Milan Tour bolo niečo medzitým. Keď som čítal o dobe trvania viac ako 3 hodiny, čakal som fakt veľa. Úprimne, prvú hodinu a pol sme sa motali viacmenej iba okolo Duoma (tu tour aj začína). I keď energický sprievodca Marco mal fakt veľa informácií, nebaví vás 45 minút stáť pri jednej budove.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

Ale to bolo asi jediné väčšie negatívum. Marco nás zobral do rôznych kostolov, na nádvorie jednej z fakúlt Milánskej univerzity (v Miláne je 5 univerzít), previedol nás celou Galleriou, odporučil nám miesto na obed (píšem v ďalšej časti), alebo nám ukázal budovu milánskej burzy (tu tour končí), či kostola vyzdobeného ľudskými lebkami, ktorých fotky som pridal vtedy aj do mojej Facebooku skupiny Na slovíčko o cestovaní

https://www.instagram.com/p/Bb4Hz7xAL6u/?taken-by=tonydubravec

Tour hodnotím v konečnom dôsledku pozitívne, keďže zaplatíte pár eur, no zažil som už aj lepšie jednodznačne 🙂

Kávová kultúra

Káva a Taliansko, to ide odjakživa k sebe. Kto sa však o kávu a veci okolo nej aspoň trošku zaujíma, určite počul, že talianska káva nie je žiadna extra výhra. Aj European Coffee Trip, ktorý združuje tzv. third wave kaviarne, má v tak veľkom meste, ako je Miláno, vytipované iba dve miesta. Pre porovnanie, Varšava ich má asi 15 a Poľsko teda nepoznáme ako kávičkársky národ. Jedným z dvoch miest je malá kaviareň Orsenoro Coffee.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

Každopádne to nič nemení na tom, že Taliani kávu nekonečne milujú a pijú jej strašne veľa. Žiadne fancy latéčka, ako instagramové dievčatká. Jednoducho prídu, objednajú si ristretto a rovno na bare ho do seba kopnú. Raz sa mi seriózne stalo, že som si nemohol objednať, lebo bar bol obsadený pánmi uprostred svojho rituálu. V kaviarňach tu nenájdete ľudí vysedávať, je to fakt zriedkavý pohľad, väčšinou spojený s jedlom.

Zaujímavosťou je, že aj značky káv, akým sa u nás vyhýbam, lebo sa predávajú do barov, cukrární a treťotriednych kaviarní, tu majú vlastné zabehnuté kaviarne, kde robia skutoční baristi a nemusíte sa báť si objednať čokoľvek. Jednoducho, ku káve sa tu pristupuje úplne inak na oboch stranách kávovaru, viac s úctou a láskou, nie je to len rýchly zdroj kofeínu. A káva je tu paradoxne podstatne lacnejšia než v Bratislave. Myslím, že viac ako 1,30€ som nedal za žiadnu, okrem dvojitého espressa na fotke vyššie, to bolo okolo dvoch eur.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

Samozrejme skvelé jedlo

Káva, jedlo a víno. Trojkombinácia, ktorou ma zaručene spravíte šťastným 🙂 Legenda o Talianoch a ich láske k jedlu sú fakt skutočné. Miláno je napríklad mestom, odkiaľ pochádza syr gorgonzola, ktorý ale ja nemám rád, takže sorry 😀 V celom meste je ale plno reštaurácií, kde môžete ochutnať rôzne tamojšie špeciality, ale aj tradičné jedlá, ako je pizza, rôzne cestoviny alebo rizoto.

Pochopiteľne, aj v Miláne, rovnako ako každom veľkom meste, sa viete najesť draho a luxusne, alebo lacnejšie, ale stále veľmi chutne. Človek, ktorý nám prenajímal byt, nám odporučil skočiť na pizzu do Pizza OK, ktorú sme mali od bytu fakt na skok. Najskôr som jeho odporúčaniu neveril, no nebol čas ani energia niečo vymýšľať, tak sme tam skočili na večeru. Milá obsluha, príjemný priestor plný ľudí, viac ako 90 druhov pizze, domáce víno, všetko fajn 🙂 Na TripAdvisore píšu, vraj je to drahé, to neviem posúdiť, každopádne sme tam nechali za večeru pre dvoch 25€, čo mi prišlo v pohode. Pizza aj víno fakt dobré 🙂

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog, pizza

Spomínal som tip na obed od nášho sprievodcu Marca. Tak práve Luini, v absolútnom centre mesta, je tým miestom. Ich hitom sú rôzne druhy panzerotti. Tiež som nevedel, čo to je, ale ide vlastne o niečo podobné ako calzone, ktorú už poznáme pomaly aj u nás. Rozdiel je ten, že kym calzone sa pečú, panzerotti sa fritujú.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog, luini, panzerotti

Záujem o toto miesto v čase obeda je neskutočný a štandardne si musíte vystáť nie práve krátky rad.

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog

Čo ale človek nespraví pre rýchly, chutný a lacný obed, ktorý môže zjesť s takýmto výhľadom 🙂

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog, panzerotti

No a môj posledný gastrotip, ktorý mám tiež z TripAdvisoru, sa volá Portobello. Reštaurácia, ktorá nie je úplne v centre, ale ponúka fajn jedlo za rozumnú cenu a tiež domáce víno (inak tie vína sú fakt dobré). Ja som si už dávno sľúbil, že keď pôjdem do Talianska, vyskúšam cestoviny carbonara, keďže patria medzi moje najobľúbenejšie jedlo a chcem vedieť, či ich robím dobre. A už viem, že ich robím skvele 🙂 Aj keď samozrejme aj tieto boli fakt dobré 🙂

milano, taliansko, cestovanie, cestovatelsky blog, tony dubravec, travel blog, carbonara

Toľko odo mňa k tomu, čo ma Miláno stihlo za 2,5 dňa naučiť. Musím povedať, že urobilo fakt skvelý dojem a keď si raz nájdem priateľku, určite sa spolu vrátime. Ja pôjdem na futbal a ona na nákupy, potom spolu na večeru, ideál 😀 Ale nie, Miláno fakt ponúka všetko, čo si pri ňom predstavíte. Ako píšem aj v nadpise článku, je to história, móda a luxus, skvelé gastronomické pôžitky. Okrem toho tu nájdete množstvo galérií a múzeí (ak si chcete napríklad pozrieť DaVinciho „Poslednú večeru“, rezervujte si lístky aspoň 2 týždne vopred). Pri nízkej cene letenky nevídim dôvod, prečo to nezažiť ešte raz a spojiť to aj s návštevou spomínaného Bergama.

A koľko vlastne teda Miláno stojí? Ja som si to konečne svedomito odsledoval a spolu ma celý výlet vyšiel na 235€, pričom letenka a ubytovanie tvoria viac ako polovicu z toho. Ja som spokojný, čakal som od „civilizovanej Európy“ väčšie výdavky 😀

Ak máte k Milánu akékoľvek otázky, alebo ste sa niečo v článku nedozvedeli, určite mi napíšte koment, mail, alebo správu na sociálnych sieťach, veľmi rád vám pomôžem a doplním to aj do článku. Pretože je pre mňa dôležité, aby ste pri čítaní dostali čo najviac vedomostí a užitočných informácií. Veľmi mi v tomto pomôže aj to, keď budete článok zdieľať so svojimi priateľmi, ktorí sa možno do Milána chystajú, alebo sa začnú chýstať po prečítaní 🙂 Ďakujem 🙂