Martin Navrátil je bývalý turistický sprievodca, aktuálne full-time cestovateľ, ktorého iba ťažko zastihnúť doma na Slovensku. Aj tento rozhovor sme robili naprieč celou planétou. Asi nie je u nás nikto, kto by mal nacestovaného toľko, ako práve on. Navyše, o všetky svoje poznatky zo sveta sa už niekoľko rokov delí s čitateľmi na cestovateľskom portáli Travelistan. Martina som sa spýtal na jeho pracovnú minulosť, jeho vízie, obľúbenú krajinu, či na to, čo ho živí, keď je skoro neustále na cestách. Prajem vám príjemné čítanie.

Ahoj, Martin. Na začiatok moje obľúbené klišé. Povedz niečo o sebe, kto si, čo robíš, prípadne prečo to robíš.

Ahoj! Mám 37 rokov, narodil som sa v Ostrave, ale už od 6 rokov bývam v Bratislave. Už dobrých 20 rokov cestujem po svete. Čiže cestovanie nie je len hobby, ale aj aj životný štýl, ktorý ma napĺňa a živí. A prečo to robím? Už na základnej škole som mal jedného učiteľa histórie, ktorý cestoval po svete. Jeho zážitky sme v triede hltali, až raz som si povedal, že takéto zážitky by som chcel mať aj ja. Proste nie len závidieť, ale aj to aktívne zažiť!

martin navratil, kongo, tonychef, tony dubravec, travelistan, blog, rozhovor, cestovatelsky blog

Aktuálne som ťa zastihol v Soule, kde máš niekoľkohodinovú zastávku na ceste domov. Odkiaľ sa vraciaš?

Bol som na mesačnej ceste po Tichomorí – Fidži, Vanuatu, Šalamúnove ostrovy, Papua Nová Guinea a Východný Timor. Po tohtoročnej expedícii do Konga som si povedal, že musím zmeniť nielen oblasť sveta, ale zamerať sa aj na iný kút tejto krásnej planéty.

Podľa tvojho profilu na webe Travelistan máš na konte viac ako 150 navštívených krajín. Aké je aktuálne číslo? Máš plán skompletizovať zoznam všetkých štátov sveta?

? Momentálne som na čísle 165 a podľa OSN je ich 194. A či chcem všetky krajiny navštíviť? Neviem. Vážne neviem. Som blízko, ale nejako po tom neprahnem. Ja necestujem tak, že si musím krajinu odškrtnúť. Krajina si ma musí niečím získať, zavolať, až potom tam idem. Cesta musí mať hlbší cieľ či zmysel. Nemám rád cestovanie po krajine len kvôli tomu, aby som tam BOL. Napríklad v Číne som bol 27 krát, ale v takom Švajčiarsku ani raz. 🙂 Ak by som už nič nenavštívil, budem najspokojnejší človek na svete. Splnilo sa mi toľko snov, že všetko navyše je len jedno veľké plus.

Viem, že to asi pri toľkých zážitkoch nie je možné, ale keby si mal ukázať prstom na jednu krajinu, ktorú by si doprial spoznať každému, ktorá by to bola?

Každý deň ti poviem niečo iné! Tak napríklad po tejto ceste vravím. Kašlite na Bali a choďte na ostrov Atauro. Ten ostrov je raj na potápanie a šnorchlovanie. Presne ako v tom krásnom dokumente o potápaní a záberoch, kde sú samé rybky a korale. Ale takisto odporúčam celkovo Afriku, lebo tam cestovatelia zažijú to pravé orechové. Pôvodné zvyky, kultúru a hlavne autentické zážitky, ktoré nie sú naprogramované. Ak by som tu mohol dať radu, tak tá znie: Choďte do krajín, ktoré vám môžu ujsť. Taká Kuba či Thajsko vám už neujdú, tie zostanú plné turistov, ale taká Stredná Ázia, Papua Nová Guinea či povedzme Namíbia vám ujdú.

martin navratil, tonychef, tony dubravec, travelistan, blog, rozhovor, cestovatelsky blog

Svoju cestovateľskú kariéru si začal, ak sa nemýlim, ako turistický sprievodca v luxusnej cestovke. Ako si sa k tejto práci dostal?

Úplne náhodou.? Hľadali sprievodcov na Čínu a išiel som prihlásiť moju bývalú frajerku, ktorá študovala v Číne. Nakoniec nemohla a mňa sa spýtali, či by som to nechcel skúsiť. A tak som tam skončil na 13 rokov. Bolo to krásnych 13 rokov, ktoré by som nevymenil za nič. Neuveriteľná skúsenosť. I keď práca sprievodcu je extrémne náročná. Niekto si predstavuje, že len cestuješ, piješ drinky na pláži…ale pracovná doba je cca 15 hodín denne, 7 dní v týždni a častokrát 300 dní v roku. Najviac sme sa vždy tešili, keď sme prišli domov a mali svoje autistické chvíľky ticha a mlčania.?

Kedy prišiel ten zlom, že si si povedal, chcem cestovať „na vlastné triko“ a ešte sa tým aj živiť?

Asi pred 3 rokmi. Cítil som, že to potrebuje zmenu a bolo to perfektné rozhodnutie, ktoré neľutujem.

martin navratil, tonychef, tony dubravec, travelistan, blog, rozhovor, cestovatelsky blog

Poďme k spomínanému Travelistanu. Myslím, že môžem povedať, že ide o informačne najbohatší cestovateľský blog u nás. Odkedy ho tvoríš? Bolo za tým od začiatku to, že chceš radiť ľuďom alebo si skôr chcel zdieľať svoje cestovateľské zážitky?

Ďakujem ? Dúfam, že tých rád tam bude ešte viac! Postupne tam chcem dať všetko z mojich precestovaných 165 krajín.  Travelistan vznikol pred 3 rokmi a myšlienka bola, že dať informácie von, ktoré mne pomáhajú. Hnevali ma všetky tie cestopisy, kde sa dočítaš, ako bolo tam a tam super, ale info ako sa tam dostaneš? Kde sú odkliky na spoločnosti?…. Proste praktické informácie! Napríklad najpopulárnejší článok je o transsibírskej magistrále. Neveril by si, koľko ľudí má pocit, že tá cesta stojí tisíce eur. Až keď sa vytvoril ebook o tejto ceste, kde som napísal, ako sa vlakom cestuje a hlavne, kde sa dajú kúpiť lístky. Doteraz mi chodia krásne e-maily s ďakovaním.

Viacero ľudí určite, v dnešnej dobe všetkých „fancy“ travel blogerov, zaujíma, z čoho reálne žijú. Čo sa v tvojom prípade stará o to, že môžeš stále cestovať naprieč celým svetom? Sú to články v médiách, prednášky, konzultácie, spolupráce so značkami?

Mňa živia dve veci. Konzultácie a tvorenie itinerárov pre skupiny ľudí. To je najväčší príjem. Písanie článkov ťa dnes až tak neuživí. Zlaté obdobie, kedy si za článok dostal 250 eur, už bolo. ? Skôr články mi pomáhajú na propagáciu a aj to tak beriem. Veľa nespolupracujem so značkami. Musia mať pridanú hodnotu a musia reálne pomáhať cestovateľom. Čiže ak ma oslovia tak, že ich chcem ja využiť, vtedy rozmýšľam nad spoluprácou. Žiadne bezhlavé odporúčania  na mojej stránke nenájdeš.

martin navratil, tonychef, tony dubravec, travelistan, blog, rozhovor, cestovatelsky blog

Myslíš si, že sa travel blogovanie v podobe, ako ho poznáme dnes, dá v budúcnosti ešte niekam posunúť?

Jasné! Vždy sa dá a ako? To si zatiaľ nechám pre seba, respektíve onedlho začne veľká vec na stránke Travelistanu.

Posledná otázka sa týka trochu súkromného života. Dá sa podľa teba plnohodnotne skombinovať cestovanie a partnerský, resp. rodinný život?

Dá sa i keď je to niekedy veľmi ťažké. ?


Ďakujem, Martin, že si fakt promptne zareagoval aj na môj návrh na rozhovor, aj odpovede si mi poslal expresne po pár hodinách. Prajem ti veľa veľa šťastných kilometrov prejdených akýmkoľvek spôsobom a dúfam, že si ešte veľmi dlho udržíš to, v čom si výnimočný – ponúkáš ľuďom maximum informácií a nepýtaš nič naspäť 🙂

Pre viac príspevkov a tém týkajúcich sa cestovania sa môžete pridať do novej facebookovej skupiny Na slovíčko o cestovaní.

tony dubravec, cestovanie, cestovatelsky blog, tonychef, travel blog, na slovicko o cestovani