Keď som niekomu povedal, že jednou zo zastávok na mojich MINI Tripoch bude Orechová potôň, väčšinou prišla otázka: „To kde je?“. Úprimne, tiež by som to za normálnych okolností nevedel. Viem však, že sa tam nachádzajú dve zaujímavé miesta a to hneď vedľa seba. Podľa nadpisu článku ale viete, že nebudem písať o Slovakia Ringu, ale o jeho zaujímavom susedovi. Záchranná stanica Malkia Park tu leží na šiestich hektároch už tretie leto a je to projekt, ktorý si rozhodne zaslúži pozornosť.

 Nie je to zoologická záhrada, aj keď sa tam chodíte pozerať na zvieratá. Tieto zvieratá sú totiž výnimočné svojimi príbehmi a minulosťou. Všetky sa narodili v zajatí a v Malkia Parku našli miesto, kde môžu žiť dôstojne bez toho, aby boli využívané ako atrakcie, zdroj zárobku či zábavy. Aj samotný názov Malkia je zároveň menom úplne prvej zachránenej levice v parku.

V čom sa Malkia Park líši?

V prvom rade tým, čo som písal v predchádzajúcom odstavci. Nie je to ZOO. Sem sa s väčšinou zvierat nechodíte fotiť, nechodíte ich hladkať ani kŕmiť. Možno by to vaše deti chceli, no treba im to vysvetliť. Ak to nepochopia hneď, tak v budúcnosti určite. Do Malkia Parku chodíte zvieratá pozorovať, rozprávať sa o nich a tešiť sa, že dnes im už je lepšie než kedysi. Výnimkou sú kopytníky, s ktorými sa môžete dostať do kontaktu priamo. Rišo, ktorý bol so mnou, absolútne vystúpil z komfortnej zóny, keď mu zebra jedla z ruky 🙂

Malkia Park je občianske združenie, ktoré z ničoho dokázalo vybudovať pomerne veľký areál, zamestnať niekoľko ľudí a každý deň tešiť desiatky až stovky ľudí. Ako človek, ktorý vo svete OZ-iek už niečo prežil, dávam klobúk dole 🙂

https://www.instagram.com/p/BlHpP_tlmrv/?taken-by=malkiaq

Odkiaľ zvieratá pochádzajú?

V skratke – zo zajatia, alebo zo súkromného chovu. Od súkromných majiteľov, z cirkusov alebo zo zoologických záhrad, kde boli novonarodené zvieratá odvrhnuté matkou. Mláďatá sa v parku rodia iba zriedkavo, samce tu podstupujú vazektómiu, sú vykastrované, prípadne samičky sterilizované.

Príbehy všetkých zvierat si môžete pozrieť priamo na webe Malkia Parku.

https://www.instagram.com/p/Bk1xRAajJaS/?taken-by=malkiapark

Prečo sem prísť?

Prvý dôvod. Je to super zážitok. Teda ja nie som žiadny obiehač zoologických záhrad, no tu ma bavila práve tá pridaná hodnota, ktorú predstavuje starostlivosť o zvieratá. Druhým dôvodom sú samotné zvieratá. Viac ako 150 kusov, z toho až tretinu tvoria mačkovité šelmy – tigre, levy, jaguáre, rysy, gepardy, leopardy. K tomu bizóny, medvede, ťava, zebra, lama, surikaty a veľa veľa veľa ďalších.

Druhý dôvod si síce musíte priplatiť, no stojí to za to. Nás parkom previedla sama zakladateľka, Klaudia. To pridalo našej návšteve omnoho hlbší rozmer, nakoľko sme sa dozvedeli všetko, čo nás zaujímalo. Klaudia bola trpezlivá pri všetkých mojich blbých otázkach, za čo jej patrí veľká vďaka 🙂 Čo sa mi ale páčilo ešte viac, to bola jej úprimná láska ku všetkým zvieratám. Všetky poznala po mene, presne vedela, kto má za sebou aký príbeh, pre koho sú aké vlastnosti typické.

Tretí dôvod je, že sa potešia rovnako deti aj dospelí. Celý Malkia Park je veľmi „family friendly“, takže rodinným výletom do Orechovej potône nič pokažiť nemôžete.  Každý víkend počas leta sa tu napríklad môžete zúčastniť komentovaného kŕmenia, kde sa naučíte, čo konkrétne zvieratá jedia, aké sú ich stravovacie návyky a určite dostanete aj odpovede na akékoľvek otázky. Navyše, je možné sa tu ubytovať aj v penzióne a prebúdzať sa súčasne s exotickými šelmami. Noc tu stojí od 70 do 90 eur s raňajkami za izbu.

https://www.instagram.com/p/Bj43t1clda9/?taken-by=malkiaq

Ak sa vám páči, čo ľudia v Malkia Parku robia, a chceli by ste ich podporiť, existuje na to viacero spôsobov. Ten najjednoduchší je, samozrejme, prísť sa pozrieť osobne. Vstupné je 10€ pre dospelých, pre deti o niečo menej. Všetky informácie o cenách aj možnostiach podpory združenia sa dočítate na spomínanom webe.

Na záver mám pre vás ešte malú ochutnávku fotiek, o ktoré sa staral môj dobrý kamoš, Rišo Sokol.

Konečne môžem spoznať zaujímavé miesta na Slovensku

Cestovateľ, ktorý v živote nebol v Tatrách – to som ja. Našťastie, po tomto lete už nebudem 🙂 Rozhodol som sa júl a august využiť na štyri víkendové tripy po rôznych regiónoch Slovenska. Chcem spoznať viac aj menej známe miesta a písať vám o nich. Chcem ochutnávať zaujímavé jedlá, chcem si oddýchnuť, no aj nabrať inšpiráciu na ďalšie obdobie. Som veľmi rád, že tieto moje tripy podporila aj značka MINI Slovensko a mohli tak vzniknúť letné MINI Tripy. O každom zo štyroch tripov budem písať a dokumentovať ich v instastories. Odporúčam teda hodiť follow na môj Instagram.

Foto: Rišo Sokol