Každý, kto nežije niekde na samote bez internetového signálu určite vie, že na poli social media platforiem nám asi pred desiatimi dňami vznikol jeden veľký súboj. Po obrovskom úspechu Snapchatu a neúspechu Facebooku, keď sa ho ešte na začiatku pokúsil kúpiť, bolo otázkou času, ako sa k situácii líder postaví. V duchu hesla „fake it, till you make it“ sa zrazu objavila aktualizácia Instagramu s funkciou Stories. Dnes teda máme dve platformy s takmer identickou funkciou a je na nás, ktorá zvíťazí. V čom má teda podľa mňa ktorá navrch?

Na Snapchate som sa registroval asi v marci 2015, kedy sa ešte len začínalo hovoriť o jeho potenciáli pre komerčné využitie. Chcel som sa zoznámiť s jeho funkcionalitou, princípom používania a podobne. Nuž, vo svojom okolí som nenašiel dostatočnú komunitu aktívnych používateľov, preto som sa ho vzdal a po výmene mobilu som ho ani nesťahoval. O rok neskôr som si začal všímať, že popularita tejto, pre niekoho nepochopiteľnej, aplikácie začína stúpať aj medzi ľuďmi mimo „fachu“. Dal som mu teda druhú šancu a našiel si k nemu cestu. Doteraz ho mám veľmi rád, no musím priznať, že Instagram má potenciál ho nahradiť a to aj napriek tomu, že ešte potrebuje doladiť detaily 🙂 Každopádne si myslím, že na konci zostane iba jeden víťaz. Dajme si krátke porovnanie a na konci napíšem môj tip 🙂

Instagram má väčšie publikum

Toto je fakt, ktorý nám je asi jasný. Snapchat je stále novinka a hlavne na Slovensku si stále svoju komunitu iba buduje. Navyše oproti Instagramu má oveľa užšiu cieľovku, keďže je zameraný prioritne na ľudí do cca 30 rokov a najvac ho využívajú ľudia medzi 18 a 24, kým prvá slávna foto aplikácia už túto cieľovú skupinu dávno prekonala. Počet denných aktívnych používateľov je v prípade Instagramu dvojnásobný a tento rozdiel ja považujem za najdôležitejší. Pretože kým moje príspevky v My Story na Snapchate videlo spravidla asi 30 ľudí, pri Instagrame to bol hneď v prvých dňoch dvojnásobok a myslím, že je tu potenciál na rast. Napríklad Nike si tiež spravil porovnanie. Ich najúspešnejší príspevok na Snapchate mal 66 tisíc videní, kým prvý príspevok v Story na Instagrame až 800 tisíc

snapchat, instagram, social media, tonychef

Zdroj: Facebook Socialbakers

Snapchat má filtre

S fotkami a videami to stále dokáže lepšie Snapchat, to sa musí nechať. Geofiltre, tvárové filtre, ktoré sa pravidelne obmieňajú, zrýchlené či spomalené videá, čas, teplota, rýchlosť, Bitmoji, toto všetko zatiaľ Instagram neponúka. Na začiatok v ňom môžeme pridávať texty, malovať rôznymi druhmi „štetcov“, no napríklad výber farieb je omnoho jednoduchší už teraz. Máme na výber viac farebných filtrov, ktoré už poznáme z fotiek a teda jediný problém v podobe „vylepšenia“ tvárí je jednoducho riešiteľný napríklad prepojením s aplikáciou MSQRD, ktorá tiež patrí Facebooku.

Instagram má niečo navyše

A to niečo je vyhľadávanie. Či už chceme nájsť konkrétneho človeka, alebo sa chceme prehrabávať vo fotkách podľa použitých hashtagov, či len sledujeme, čo sa páči naším prateľom, nič z tohto nám Snapchat ponúknuť nedokáže. To znamená aj jednoduchšie získavanie followerov a teda budovanie vlastného publika. Samozrejme, že Instagram má aj ďalšie výhody, ako jednoduchšie pridávanie a ukladanie starších príspevkov (v Snapchate funkcia Memories), lajky, ktoré ľudia vedome aj podvedome jednoducho radi dostávajú a tak ďalej.

Môj tip na víťaza

Instagram prišiel so svojou „novinkou“ v čase, kedy už mal vybudovanú silnú základňu a to môže byť v tomto prípade rozhodujúce. Okrem toho, Stories nie sú funkciou, na ktorej by aplikácia stála, takže aj keby sa stretli s neúspechom, svet by sa nezrútil. Všetko však nasvedčuje tomu, že ak Snapchat nepríde s niečim prevratným, z tohto súboj vyjde na strane porazeného. Naopak stačí veľmi málo, aby Instagram doladil tých zopár mini detailov, ktoré ešte neponúka. Rozhodnutie je v konečnom dôsledku na každom z nás, no môj názor je, že sa bude musieť stať niečo veľmi výnimočné, aby toto Snapchat ustál. Ak ste doteraz Snapchat nepoužívali, o nič neprídete ak ani nezačnete. Ak ste však, ako ja, jeho aktívnym používateľom, vyskúšajte oboje a verím, že si časom vyberiete, čo vám viac vyhovuje. Ak chcete vidieť, ako s 24 hodinovým obsahom pracujem ja, pridajte si moje účty kliknutím na obrázky.

snapchat, tonydubravec, tony dubravec, tonychef

 

instagram, tonydubravec, tony dubravec, tonychef