Koncom septembra to vyšlo tak, že som bol niekoľko dní v Londýne, potom na teambuildingu v moravských viniciach a krásnu bodku tomu dala dvojčlenná pánska jazda v Oponiciach. S kamarátom a kolegom Máriom sme v jednu sobotu zobrali krásny čierny MINI Countryman (díky, MINI 🙂 ) a zaparkovali ho pred Chateau Appony, aby sme si vyskúšali, ako sa žilo jednému z najvýznamnejších rodov Rakúska-Uhorska, Apponyiovcom.

Dedinka Oponice sa nachádza medzi Topoľčanmi a Nitrou. Napriek tomu, že tu žije iba niekoľko stoviek obyvateľov, rozhodne má čo ponúknúť návštevníkom z celého Slovenska. Okrem zrúcaniny hradu alebo Malého renesančného kaštieľa (Apponyiho poľovnícke múzeum), je tu aj známejší kaštieľ zo 16. storočia, dnes známy ako Chateau Appony.

Takmer 600 rokov bol kaštieľ sídlom šlachtického rodu Apponyiovcov. Po rekonštrukcii, ktorá začala v roku 2007, sa z kaštieľa stal 4-hviezdičkový hotel pre približne 100 ľudí. Okolie kaštieľa tvorí krásny verejný park s tenisovými kurtmi, keďže tenis tu má bohatú históriu. V čase, kedy tu sídlili Apponyiovci, navštívilo kaštieľ mnoho svetových osobností, ako napríklad Teodor Roosvelt alebo Josephine Bakerová.

Skvelý prvý dojem

Musím povedať, že celý hotel pôsobí presne takým dojmom, aby vás nastavil na to, že bude o vás prvotriedne postarané. Na recepcii nás privítala nesmierne milá slečna (možno pani, neviem, tak ďaleko sme neprišli), všetko nám vysvetlila a popritom sa stále usmievala. Mne stačí tak málo, ako obyčajný úsmev, aby si ma niekto získal.

Celkovo personál v Chateau Appony bolo asi to, čo ma najpozitívnejšie prekvapilo. Od upratovačiek, cez ľudí vo wellnesse, čašníkov, pani v knižnici, až po spomínanú recepčnú. Vyzerá to tak, že tu máme ukážku toho, že niekto pochopil, akú veľkú rolu zohráva správania zamestnancov pri celkovom hodnotení hostí.

Na personál kvalitne nadviazala aj naša izba. Celkovo ich je v hoteli 34 v kategóriach Comfort Suite a Junior Suite (tú sme mali my). Dopĺňa ich 7 apartmánov. Cítili sme sa veľmi príjemne a komfortne, ja osobne nemám čo vytknúť.

Priemerný wellness

Keď už som načrtol wellness, prejdime rovno k nemu. Ja som veľkým fanúšikom saunovania, je to pre mňa veľký relax, kde si oddýchnem fyzicky aj mentálne. Wellnes v Chateau Appony patrí síce k tým menším, no účel splní. Jedna fínska sauna, jedna parná, jedna bylinková (ktorú si bohužiaľ nepamätám), bazén a výrivka. K dispozícii sú aj masáže. Čo mňa zaskočilo, bola vypnutá parná sauna okolo 10:00 ráno bez akéhokoľvek oznamu alebo upozornenia od personálu. Ani fínska ešte nebola rozbehnutá, ako by mala byť. Výhodou bolo pre mňa osobne málo ľudí a žiadne deti – predsalen nejde úplne o rodinný hotel.

Reštaurácia Songe

Songe znamená vo francúzštine „sen“. Či sa v hotelovej reštaurácii budete cítiť ako vo sne, to posúdiť neviem. Atmosféru však toto miesto určite má. My sme, žiaľ, nevyskúšali a la carte menu, no aj to „predpripravené“ pre ľudí s polpenziou chutilo veľmi dobre. K tomu spomínaný veľmi milý čašník, ktorý už mal svoje roky, no o to sympatickejšie na nás pôsobil. Zodpovedal aj naše divné otázky, bez problémov vyhovel Máriovým bezlepkovým požiadavkám, stále sa usmieval. Vidno, že to nerobil druhý týždeň a nebola to preňho ani brigáda popri škole.

Všetky informácie o reštaurácii, vrátane menu alebo vínnej karty nájdete na webe hotela.

Viac ako 20 tisíc kníh

Jedným z lákadiel Chateau Appony je aj miestna Apponyiovská knižnica. Založil ju gróf Anton Juraj Apponyi vo Viedni a pôvodne mala cez 30 tisíc zväzkov, vrátane takých skvostov ako Danteho Božskej komédie či Guttenbergovej biblie z roku 1455. Knižnica bola neskôr presťahovaná do Bratislavy, kde slúžila ako prvá verejná knižnica v Hornom Uhorsku. V polovici 19. storočia bola presťahovaná do Oponíc, konkrétne do severného krídla kaštieľa.

Po 2. svetovej vojne z knižnice urobili komunisti sýpku obilia, ktoré sa skladovalo spoločne s knihami. V roku 1972 knihy presťahovali do Martina. Do Oponíc sa vrátila po rekonštrukcii kaštieľa a jej priestory boli obnovené tak, aby vyzerali presne ako tie pôvodné. Dnes tu nájdete knihy od takých autorov, ako je Galilei, Da Vinci, Alexander Dumas, Honoré de Balzac alebo Isaac Newton.

Vstupné do knižnice je 6€ a sprievodkyňa vás prevedie históriou celého rodu, pootvorí vám aj niektoré knihy a porozpráva zaujímavé „pikošky“ o známych návštevníkoch kaštieľa. Pre mňa to bol veľmi pútavý výklad.

Dovidenia, Chateau Appony 🙂 Ďakujem vám, že ste o nás super postarali, škoda, že sme mohli zostať len tak krátko. Vy, ktorí nad návštevou premýšľate, určite choďte. Ja som bol síce s kolegom, ale viem si to predstaviť aj romantickejšie 😀 O tom ale snáď inokedy 🙂

Nezabudnite mi hodiť follow na Instagram a nejaký ten lajk na Facebook.