Máte už nejaké cestovateľské plány na tento rok? Alebo čakáte na nejaké zaujímavé ponuky, ktoré sa vyskytnú? Ja už mám tri destinácie na prvý polrok vybraté a premýšľam nad ďalšími. Ponuka destinácií zo Slovenska a okolitých letísk je stále bohatšia a prináša nám stále viac možností. Dal som dokopy niektoré vybrané cestovateľské novinky, ktoré by nás mohli v roku 2018 zaujímať.

WizzAir prichádza do Viedne

Toto je fakt top novinka. WizzAir má super linky, no v Bratislave ich je stále iba pár (i keď Varšava a Skopje určite stoja za to). Najbližšie sa dalo letieť do rôznych miest z Košíc, z Popradu do Londýna a z Poľska alebo Budapešti. Od tohto roka ale WizzAir začína lietať z novej základne vo Viedni a počas roka 2018 spustí až 17! liniek. Medzi nimi napríklad krásny Gdaňsk, Rím, Ohrid v Macedónsku, Tel-Aviv alebo Tenerife. Ceny možno prepokladať mierne vyššie v porovnaní s Bratislavou, Budapešťou alebo Katovicami, ale stále je tu možnosť ušetriť s Wizz Discount Clubom, ktorý rozhodne odporúčam a písal som o ňom aj v mojej Facebook skupine Na slovíčko o cestovaní.

Všetky nové destinácie aj s dátumom spustenia nájdeš TU.

Nové destinácie z Bratislavy

Bratislavské letisko každoročne rastie a láme rekordy, čo je jasným dôkažom, že ľudia chápu zmysel a aj dostupnosť cestovania a užívajú si to. Z toho mám samozrejme radosť, keďže poslaním každého blogera píšúceho o cestovaní je, aby ľudia cestovali viac. Čo je teda v Bratislave nové?

Koncom marca začína lietať spoločnosť Georgian Airways do Tbilisi v Gruzínsku. Na túto krajinu som počul super ohlasy, takže, keď som sa krátko na to dozvedel o presune Georgianu z Viedne do Bratislavy, hneď mi to začalo vŕtať v hlave 🙂 Lietať sa bude dvakrát týždenne, v utorok a piatok. Letenky začínajú od 169€ spiatočne, čo tiež rozhodne poteší.

Ryanair už pred časom zrušil lety na letisko Luton v Londýne a ponechal si iba Stansted. To ale zapríčinilo to, že lety boli okamžite úplne plné a tým rástli aj ceny. Tento problém snáď vyrieši WizzAir, ktorý linku Bratislava-Luton opäť privedie k životu. Lietať sa bude od 25. marca každý deň a ceny, ako sú u WizzAir zvykom, začínajú od 9,99 za jeden smer, ak si členom Discount Clubu.

Bulharský Burgas, grécky Solún, Malta či Pafos na Cypre. To sú prímorské destinácie, kam si na dovolenku môžeme zaletieť s Ryanairom v rámci letného letového poriadku.  Výrazne sa tak približujeme k tomu, že si dovolenku pri mori dokážeme bez problémov zabezpečiť aj bez cestovky. Zaujímavá môže byť cez leto aj Sicília, kam začína lietať charterovo Smartwings.

https://www.instagram.com/p/Bdcc7bJgL63/?taken-by=tonydubravec

Priame lety do Ameriky z Budapešti

Toto je možno menej zaujímavá informácia, no podľa mňa stojí za zmienku. Do Ameriky sa z okolitých letísk štandardne letí aj s nejakým prestupom. Priamo sa dá síce dostať z Viedne, no väčšinou sú letenky dosť drahé. Preto ma zaujala správa, že poľské aerolinky LOT začínajú lietať z Budapešti priamo do New Yorku a Chicaga. S LOT som do New Yorku letel aj ja v lete 2015. Vtedy sme prestupovali vo Varšave, kde má spoločnosť základňu. Dnes to už je teda jednoduchšie a zároveň aj lacnejšie, keďže najlacnejšie letenky stoja menej ako 400€.

Ryanair mení pravidlá príručnej batožiny

O tomto už väčšina asi počula. Bolo okolo toho dosť paniky, nakoľko niekto začal rozprávať, že Ryanair ide spoplatniť veľkú príručnú batožinu tak, ako ešte pred časom fungoval WizzAir. To by bola samozrejme blbosť a nezmyselný krok. Pravda je taká, že ak máte dva kusy príručnej batožiny, ktoré Ryanair dovoľuje, väčšiu budete musieť pri boardingu odovzdať a poputuje do podpalubia. Niečo podobné funguje už dávno, no platí to až pri prekročení istého počtu kufrov na palube. Od 15. januára, ak chcete mať pri sebe veľkú aj malú príručnú batožinu, budete si musieť priplatiť priority boarding za 5-6€. Je to, samozrejme, spôsob, ako z cestujúcich vytiahnuť peniaze za špeciálne služby, no panika bola rozhodne zbytočná. Ako kompenzáciu zasa Ryanair znížil príplatok za veľkú podpalubnú batožinu z 35 na 25€ a jej váhový limit sa zvyšuje z 15 na 20kg.

Toto boli cestovateľské novinky na rok 2018, ktoré najviac zaujali mňa. Viac informácií aj o mimoeurópskych linkách si môžeš prečítať v tomto článku od Pelikánu. Ktorá destinácia ťa bude mátať v najbližších dňoch? Alebo už rovno vieš, že niektorú novú linku využiješ? Napíšte mi do komentára alebo v spomínanej skupine Na slovíčko o cestovaní.

https://www.instagram.com/p/Bd8UId8gnU0/?taken-by=tonydubravec

Ak sa ti článok páči alebo ho pokladáš za užitočný, rozhodne urobíš dobre, keď ho pozdieľaš so svojími kamošmi a známymi, aby aj oni vedeli, že možností na cestovanie u nás neustále pribúda.