Neviem, či sa považujem za blogera. Mám množstvo aktivít, ktorým sa venujem vo svojom voľnom čase, pričom písanie blogov je jednou z nich. Myslím si však, že ak sa niekto blogerom nazýva, mal by spĺňať aspoň základné kritérium týkajúce sa pravidelnosti publikovania, teda jednoducho, pravidelne pridávať obsah. Práve toto je tým dôvodom, prečo ja o sebe nehovorím ako o blogerovi, napriek tomu, že za necelý rok fungovania tohto webu som publikoval 37 článkov. Pozoruhodné číslo na to, že som milovníkom prokrastinácie. Niekto možno spája „titul“ bloger iba so zárobkovými webmi, čo opäť (zatiaľ) nie je môj prípad. Nech už sa každý z nás, čo občas niečo napíšeme nazve akokoľvek, na začiatku riešime podobnú otázku – založiť si vlastný blog s vlastnou doménou, alebo využiť portály určené na blogovanie?

Keď som v máji 2015 plánoval prejsť od spisovania receptov na blogspote k písaniu článkov z môjho bežného života, rozmýšľal som, ktorú možnosť si zvolím. Vyskúšať si, či ma to baví niekde na SME, alebo eNku, alebo skočiť rovno do studenej vody a pripraviť vlastnú stránku. URL adresa tohto článku vám napovie, ako moje rozhodovanie dopadlo, ale povedzme si, čo rozhodovalo.

Blogovacie portály sú skratka k väčšej čítanosti

To je neodškriepiteľný fakt. Všimol som si to už v čase, keď Denník N spustil svoju blogovaciu službu a na Facebooku zdieľali od začiatku takmer každý jeden blog, nech bol akokoľvek hlúpy, nudný, či plný gramatických chýb. Pri ich vtedajšej popularite a bubline, ktorú okolo seba vytvorili pri odchode zo SME, každému blogerovi neskutočne pomohlo, keď sa aj slabý článok dostal medzi ľudí. Toto je vec, ktorú pri vlastnom webe na začiatku dosiahnete len sotva. Ako príklad uvediem článok na eNku, ktorý má asi mesiac a hovorí o tom, že Maledivy sa dajú zvládnuť aj bez miliónov na účte. To je síce fakt, ktorý asi každý z nás, čo sme už niekde mimo Slovenska na vlastnú päsť boli, vie, ale vďaka tomu, že sa ho autorka Janka rozhodla uverejniť na blogovacom portáli, dozvedela sa o tomto prekvapivom fakte aj široká slovenská verejnosť a článok dosiahol čítanosť cez 100 tisíc, čo je podstatne viac, než by pravdepodobne dokázala na vlastnom webe. Napríklad čítanosť môjho najúspešnejšieho článku bola niečo cez päť tisíc. Nežiarlim, ani tým nechcem zhadzovať Jankin článok, práve naopak, tiež som si ho rád prečítal a myslím, že obsahuje všetko, čo by mal, aby pomohol ľuďom na ich cestách. Chcel som tým len dokázať fakt, že ak ide o čísla, blogovacie služby určite vyhrávajú.

Vlastný blog pomáha tvoriť osobnú identitu

A toto je dôvod, prečo ste teraz na mojej stránke. Jedna klišé múdrosť hovorí, že cesta k úspechu dlhá a kľukatá. To zrejme platí aj pri rozhodnutí, aké som spravil ja. Rozhodol som sa pre vlastný web z dôvodu, že som chcel v prvom rade prezentovať seba, svoju prácu, vytvoriť si základy svojej vlastnej značky. Vedel som, že sa môžem k vysokým číslam dostať „po niekoho chrbte“, ale to nikdy nebol môj štýl. Ako som napísal vyššie, mám za sebou takmer štyri desiatky článkov, ktoré ma veľmi veľa naučili. Začal som so seriálom Mladý Slovák v USAktorého časti mali čítanosť v štvorciferných číslach. Boli autentické, ľuďom približovali svet, ktorí ich zaujíma, alebo im pomáhali sa stotožniť, či vrátiť sa v čase a spomínať. Dnes, pol roka po návrate domov viem jednu vec, k takým číslam sa zrejme tak skoro opäť nedostanem, keďže do USA sa už nevraciam 🙂 Čo je možno aj výhoda, keďže čítanosť ma neovláda, nie som odkázaný na veľkú návštevnosť kvôli reklame a podobne. Robím na mojom blogu, pretože to myslím úprimne, baví ma to, chcem priniesť tým pár stovkám ľudí, čo ma čítajú, kúsok mňa a môjho pohľadu na svet. Ak sa vždy nájdu ľudia, ako doteraz, ktorí mi napíšu správu, že ich baví ma čítať, budem spokojný a budem to robiť ďalej. Možno sa raz touto síce ťažšou ale o to poctivejšou cestou dostanem tam, kam chcem. Do momentu, kedy si budú ľudia zadávať do prehliadača tonydubravec.com preto, že ich zaujíma, čo mám nové a čo im chcem povedať.

https://www.instagram.com/p/BANI4BgBi1O/?taken-by=tonydubravec

Rozhodnutie je na vás

Ako vždy, každý, kto chce začať písať verejne si musí zodpovedať otázku, čo tým chce dosiahnuť. Ak chcete občas glosovať politickú situáciu bez potreby toho, aby ľudia poznali vaše meno, zbierajte karmu na SME. Ak však chcete tvoriť svoju identitu v očiach verejnosti, chcete budovať svoj vlastný brand, investujte pár eur do domény a hostingu. Zapojte sociálne siete, Facebook, Instagram, hrajte sa, študujte, čo je možné zlepšiť. Je to ťažšie, ale pocit, že niečo dokážete sami vám to dostatočne vykompenzuje. Ak to aj náhodou nevyjde, jednoducho si ďalší rok nepredplatíte a pôjdete ďalej, žiadna veda 🙂