Jedno z najnavštevovanejších miest sveta. Metropola, s akou som sa doposiaľ nestretol. Kombinácia špiny, smradu, nezvládnutej dopravy, ale aj skvelého jedla a nádherných chrámov. To je Bangkok. Hlavné mesto Thajska má tri druhy návštevníkov. Tí, ktorí ho milujú, tí, ktorým smrdí a v živote sa tam nechcú vrátiť a maličká skupinka tých, ako som ja. Že som rád, že som to videl, aj som si to užil, aj by mi nevadilo, keby tam ešte pár dní strávim, no nijak po tom nebažím. Prečítajte si, v čom mi Bangkok prekážal a v čom mi bol, naopak, sympatický.

Doprava v Bangkoku

Vec, ktorá mi zničila hneď prvý dojem po tom, ako sme dorazili do mesta. Napriek tomu, že z hlavného letiska Suvarnabhumi sa do centra dostanete pomerne ľahko, ďalšie premiestňovanie môže byť problém. Verejná doprava je na tak obrovské mesto fakt biedna. Dve linky metra, dve linky nadzemky a autobusové spoje, ktoré sú síce zážitkom, ale chodia kedy sa im chce a aby ste vedeli, kde vystúpiť, musíte sledovať súčasne Google Maps. Cesta autobusom je tu ale veľmi lacná a je to hodné aspoň vyskúšať.

Lístok na metro stojí podľa vzdialenosti, môžete si kupovať jednorazové lístky (v skutočnosti sú to žetóny) za cca 30BHT alebo aj čipovú kartu za 180BHT, kde ale skutočný kredit je iba 100BHT a zvyšok je nejaká záloha a poplatok za vydanie karty.

Čo je pre mňa maximálny fail, je to, že metro a nadzemka nie sú vzájomne prepojené a prevádzkujú ich iné spoločnosti. To znamená, že si nemôžete kúpiť napríklad týždenný lístok, ktorý vám platí na všetko, ako je to štandardne minimálne v európskych metropolách. Lístok na nadzemku tiež stojí podľa toho, koľko zastávok chcete ísť. Na počiatočnej si v automate zadáte cieľovú a podľa toho zaplatíte.

https://www.instagram.com/p/BghPPTrgqoI/?taken-by=tonydubravec

Appky

V Bangkoku môžete používať aj Uber. Respektíve, môžete to skúsiť 😀 Ja som za celý život nezrušil toľko jázd, ako za prvú polhodinu v Bangkoku 😀 Šoféri stoja v zápchach, vyberajú si podivné trasy, nie je neobvyklé, že sa stratia, alebo nevedia, kam idú. Uberom sa nám podarilo ísť raz, z letiska Don Mueang, aj to sme mali veľké šťastie, že týpek bol práve na letisku, takže sme čakali len asi 7 minút.

V Thajsku a iných krajinách JV Ázie je populárna aj aplikácia Grab. Je veľmi podobná Uberu, ale výhodou by mali byť nižšie ceny a možnosť zaplatiť aj v hotovosti, takže v appke nemusíte mať svoju kartu. Grab nám objednali z hostelu, keď sme išli na letisko a boli sme veľmi spokojní, nakoľko šofér prišiel v presne dohodnutý čas, aj keď to bolo skoro ráno.

Celkovo vôbec neodporúčam jazdiť ničím, čo ide po ceste. Ale zasa cestu ťuk-ťukom si vyskúšať musíte. Dávajte si však pozor, keď ste nováčikova. Šoféri vás budú chcieť obrať o čo najviac peňazí, preto je dobré buď zjednávať, alebo sa obrátiť na miestnu Tourist Police. Nám tak jeden policajt pomohol výrazne ušetriť, keď zastavil vedľa nás na križovatke a spýtal sa, na akej sume sme sa dohodli. V tej chvíli na šoféra zakričal a myslím, že sme išli okamžite na polovicu, nakoľko nám odporučil, koľko si za našu trasu vypýtať. Veľa vodičov ťuk-ťukov však nepozná mesto poriadne. Preto sa vám môže stať, že na dlhšiu vzdialenosť vás nezoberie. Celkovo je s nimi ťažká komunikácia, no zrejme to v niektorých prípadoch bude vaša jediná možnosť, ak si nechcete zodrať nohy 🙂

Chinatown

Pre mňa, ako človeka, korý nikdy predtým v Ázii nebol, bol donedávna najkrajší Chinatown ten v San Franciscu a v New Yorku. Tu som však túto časť mesta konečne skutočne pochopil. Nájdete tu všetko. Pouličné jedlo, stánky s čerstvým ovocím, chrámy, trhy, na ktorých kúpite všetko, na čo si spomeniete, taký živý Aliexpress 🙂 K tomu nekonečne chaotická doprava, veľa špiny, smradu, rozpadnutých budov a nebezpečne pôsobiacej spleti elektrických káblov.

https://www.instagram.com/p/Bfli4iQg4yD/?taken-by=tonydubravec

Ak nejdete do Chinatownu kvôli nákupom alebo jedlu (píšem nižšie), tak úplne stačí, ak sem idete kvôli tej atmosfére. Uvidíte všetkých tých domácich, málo turistov, môžete sledovať, ako tu plynie život, ako sa vodiči orientujú v doprave, ako sa správajú ľudia. Pre mňa veľmi príjemné chvíle aj keď nenávidím vyhýbať sa davom ľudí. Keď vás to unaví, kúpite si na ulici ovocie alebo kokos či nejaké dobré jedlo. Prípadne si nájdete niektorý z chrámov, ktorých je aj v Chinatowne niekoľko.

Bangkok a chrámy

Toto spojenie rezonuje jednoznačne v mysli väčšiny ľudí, ktorí sa do tohto mesta chystajú. Budhistické chrámy sú tu krásne, sú rôzne veľké, sú zadarmo aj za vstupné a v meste je ich spolu viac ako 400! Návšteva mesta bez ich spoznania by podľa mňa rozhodne nebola kompletnou.

O tom, ktoré tri chrámy v Bangkoku jednoznačne odporúčam navštíviť, som napísal samostatný článok.



Booking.com

Jedlo v Bangkoku

Jedlo je jednoznačne jednou z tých najpozitívnejších stránok tohto mesta. Svoje reštaurácie tu majú všetci svetoví šéfkuchári, vrátane Gordona Ramsayho či Jamieho Olivera. Ako však tušíte a viete, to nebol typ stravovania, na ktorý som sa zameral ja. Pre mňa boli zaujímavejšie ulicové lokácie, kde by to citlivejšie povahy nezvládli 🙂 Okrem toho mám však pre vás aj dva ďalšie tipy, ktoré vás určite nesklamú.

Street food

Týmto je Bangkok povestný. Jedlo je na ulici všade a najmä po večeroch sa začnú spontánne objavovať menšie aj väčšie trhy s jedlom. Hneď prvý môj tip je presne takéto miesto. Iba asi 50 metrov od nášho prvého hostela Ekanek sa okolo 5 večer objavilo niekoľko stánkov. Hneď v prvom pri ceste ponúkajú Pad Thai. Ten najlepší, aký sme mali za dva týždne (a že sme ich teda skúšali požehnane!). Celý ten spôsob prípravy, prostredie, v ktorom to zjete, obsluha, ktorá je síce z cudzieho stánku, ale predá vám pivo, to celé dáva neskutočný zmysel a okamžite sme si to zamilovali 🙂 Pre presnú polohu si buď nájdi Ekanek Hostel alebo klikni sem.

Druhým miestom, ktoré vám odporúčam, je ešte väčšia 100ka a preto pre mňa ešte lepší zážitok 🙂 Ak máte radi zelené kari, tu si prídete na svoje. Volá sa Khao Gaeng Jake Puey a nájdete ho medzi mnohými online odporúčaniami na jedlo v Bangkoku. Stánok nájdete kliknutím sem a tu nájdete pekný článok o tomto mieste aj s fotkami a videom.

https://www.instagram.com/p/BfwRHrVnbkL/?taken-by=tonydubravec

Jay Fai

Toto bolo asi najdrahšie jedlo, aké sme v celom Thajsku ochutnali a napriek tomu sme tam platili od 8 do 15 eur za osobu. Reštaurácia Jay Fai je nenápadné miesto s plastovým sedením na chodníku ulice, varí sa tam v špinavej „kuchyni“, celé to vyzerá ako nejaká garáž. Napriek tomu sme tu na stôl čakali 3-4 hodiny. To má jednoduché vysvetlenie. 70-ročná pani Jai, ktorá tu pracuje ako šéfkuchárka, dokázala pre túto reštauráciu získať jednu hviezdu od Michelina. Garáž. S plastovým sedením. Na ulici. Patrí do Michelin sprievodcu! Znie to zvláštne, no je to tak.

Jedno z jedál, ktoré jej k hviezde pomohlo, je omeleta s krabím mäsom. Ochutnali sme ju, bola veľmi dobrá, ale keďže som ju jedol prvýkrát a nikdy som nebol v Michelinskej reštaurácii, neviem posúdiť, či si hviezdu zaslúžila 🙂 Okrem toho chalani vyskúšali rôzny seafood, ja som stavil na thajskú klasiku – hovädzie s thajskou bazalkou a chilli (toto môžete ochutnať aj v niektorom bratislavskom SOHO, je to fakt super) 🙂

Food Court v MBK

Každý, kto chce jedlo za thajské ceny, chce ochutnať rôzne kuchyne a zároveň sa najesť v ľudskom prostredí, kde nemusí pochybovať o úrovni hygieny, by mal zavítať sem. Nákupné centrum MBK má 7 poschodí a je to, rovnako ako trhy v Chinatowne, akoby ste sa prechádzali Aliexpressom 😀 Všetky možné gadgety, fejkové iPhone-y, ale aj kopa značkových obchodov s oblečením a elektronikou. Na 5. alebo 6. poschodí nájdete jeden obrovský food court. A obrovským myslím obrovský. Nájdete tu všetko od indickej kuchyne, cez thajskú, kórejskú, čínsku a neviem ešte akú. K tomu niekoľko druhov dezertov a nápojov. Zaujímavosťou je, že tu nie sú žiadne obrandované priestory, ako poznáme z európskych food courtov. Navyše tu nepoužívate hotovosť. V jednej pokladni si nabijete kredit na čipovú kartu a s ňou potom platíte v jednotlivých „stánkoch“.

bangkok, thajsko, cestovatelsky blog, tony dubravec

Zábavky pre turistov

Turistických lákadiel je tu veľa a určite ste o všetkých počuli. Lacné masáže, niektoré aj s happy endom, lady boys, striptízové bary, regulérne bordely alebo ping-pong show. Všade vás niekto volá do nejakého klubu, ponúka vám drinky, ženy alebo masáže. Osobne som bol na jednej celotelovej masáži a jednej masáži nôh, takže vám viem povedať iba o tom. Masáž stála 300BHT, ale určite ju viete v Bangkoku nájsť aj lacnejšiu. K ostatným večerným programom sa vyjadriť neviem, no stretli sme dvoch Slovákov, ktorí sa na ping-pong show dali nahovoriť. Dopadli tak, že len-tak-tak unikli fyzickému konfliktu. V klube si totiž na nich vymysleli nejaký horibilný účet a nechceli ich pustiť, kým nezaplatia. Nakoniec sa im nejak podarilo ujsť, ale detaily si už nepamätám 🙂 Takže si dávajte určite pozor a ak nie ste za každú blbosť, nevstupujte hocikam, kam vás zavolajú 🙂

Čo sa mi páčilo

Pôvodne som mal tento článok koncipovaný tak, že si trochu zadissujem a na konci poviem o pozitívach, ktoré to vyrovnajú. Nakoniec to dopadlo tak, ako malo. Klamal by som, keby poviem, že Bangkok je blbosť.  Bangkok je svojský, pre mňa bol prirodzene šokom. Napriek tomu je však dobré ho navštíviť. Je to obrovské rozmanité veľkomesto, kde máte veľmi veľa možností trávenia času. Môžete tu nájsť pokoj v chrámoch alebo parkoch, môžete niekoľko dní skúšať lokálnu gastronómiu rôznej úrovne, môžete tu tráviť dni nákupmi, môžete navštíviť desiatky trhov, môžete sa aj nonstop zabávať. Mesto má veľa nedostatkov, najväčším je jednoznačne ovzdušie a zlá dopravná situácia. No byť v juhovýchodnej Ázii a vynechať Bangkok by bola jednoznačne chyba.

Pozrite sa aj na ďalšie články z Thajska plné užitočných tipov.

Ďakujem každému, kto dočítal až sem. Úprimne, sám som nečakal, že z toho vznikne takto obsiahly článok, ale mám veľkú radosť, že som mohol zasa zrhnúť veľmi veľa tipov, informácií a rád. Ak by vám tu však predsalen niečo chýbalo, napíšte mi správu kdekoľvek a pokúsim sa vám pomôcť. Najviac ma potešíte a odmeníte za čas, ktorý som príprave článku venoval, tým, že budete článok zdieľať na Facebooku so svojimi známymi. Koniec koncov, väčšina ľudí letiacich do juhovýchodnej Ázie si za svoju prvú destináciu vyberie práve Bangkok a takýto článok sa im môže hodiť 🙂